SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

tluszcze pala sie w ogniu weglowodanow

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 10669

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
e-lite Moderator
Ekspert
Szacuny 3617 Napisanych postów 36543 Wiek 42 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 260914
moze mi ktos powiedziec cos na ten temat?
bo czesto pada/lo takie zdanie a ja w sumie nie wiem na czym ono sie opiera
a mnie to ciekawi ))
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
e-lite Moderator
Ekspert
Szacuny 3617 Napisanych postów 36543 Wiek 42 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 260914
mozna sie spotkac z teza, ze spozycie weglowodanow przed wysilkiem aerobowym jakby ukierunkowuje organizm na spalanie tluszczu etc
prosze o komentarze i wlasne zdanie
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51570 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
temat do dłuuuugich rozważań, może kiedyś ...
póki co - tłuszcze się palą najlepiej w obecności tlenu i to jest najważniejsze.
aby procentowo zmaksymalizować spalanie tłuszczy należy pozostawać w tlenowej strefie wysiłku
aby ilościowo zmaksymalizować spalanie tłuszczy należy spalać jak najwięcej kalorii przy zachowaniu umiarkowanego deficytu ich spożycia
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 26 Napisanych postów 2510 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 10258
Przy przeciętnym i niezbyt wysokim spożyciu węglowodanów zasadniczą drogą ich metabolizowania jest utlenianie. Ze wzrostem spożycia węglowodanów rośnie tempo ich utleniania, a także intensywność odkładania glikogenu. Gdy potrzeby energetyczne organizmu zostaną zaspokojone, nadmiar węglowodanów wykorzystywany jest do syntezy triglicerydów odkładanych w tkance tłuszczowej. Przemiana ta odgrywa szczególną rolę w warunkach odżywiania dietą wysokowęglowodanową.
Koszt energetyczny odkładania glukozy w postaci glikogenu wynosi około 5% w stosunku do ilości energii uzyskiwanej z bezpośredniego spalania glukozy. Jeśli glukoza jest przekształcana do kwasu tłuszczowego, koszt ten rośnie do około 28%, co czyni ten sposób wykorzystywania glukozy w organizmie mniej efektywnym energetycznie. Pomimo to tworzenie zapasów glikogenu jest ograniczone i praktycznie mało znaczące w porównaniu z magazynowaniem tłuszczu. Zapasy glikogenu w wątrobie osoby dorosłej sięgają przeciętnie 90-100 g, a ilość glikogenu odłożonego w mięśniach wynosi około 150 g. U sportowca, przy odpowiednim żywieniu i treningu, zapasy glikogenu w mięśniach mogą wzrosnąć nawet 5-krotnie.
Poziom glukozy we krwi ma ścisły związek z metabolizmem tłuszczów i białek. Stanowi ona, bowiem nie tylko podstawowe źródło energii dla tkanek, lecz również jest wykorzystywana do syntezy struktur komórkowych (np. podczas ciąży i w okresie wzrostu) oraz do syntezy laktozy w czasie laktacji.
Przy bardzo niskim spożyciu węglowodanów tłuszcze są niecałkowicie spalane. W tych warunkach metabolizm tłuszczu zachodzi, bowiem szybciej niż tempo, w jakim organizm może utylizować jego pośrednie produkty przemiany (ketony), co wynika z różnicy między szybkością procesu ß-oksydacji a szybkością spalania acetylo-CoA w cyklu kwasów trikarboksylowych. Niedostatek glukozy prowadzi do nagromadzania się ketonów w ustroju, a w konsekwencji do kwasicy (ketonemii i ketonurii). Fakt, że węglowodany warunkują prawidłowy przebieg spalania związków ketonowych skłonił Lavoisiera do stwierdzenia, iż: "tłuszcze spalają się w ogniu węglowodanów".


Źródło: http://kn.am.gdynia.pl/nkzc/kz/kz_cho.html - BTW, fajna strona. Znalazłam tam także sporo informacji o związkach mineralnych, witaminach itp.
1

"Go ahead, make my day..."

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 32 Napisanych postów 2563 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 25637
Bardzo fajna stronka, sogacz sie należy
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 26 Napisanych postów 2510 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 10258
THX

Pełen link powinien wyglądać tak: http://kn.am.gdynia.pl/nkzc/ - to tak dla tych, co nieporadni w necie

Zmieniony przez - Uka P. w dniu 2005-04-17 15:23:34

"Go ahead, make my day..."

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Charon ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 119 Napisanych postów 5388 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 111118
Ja moze wkleje wypowiedz Pana Darka Szukaly:

Tłuszcze spalają się w ogniu węglowodanów

Jak wynika z obserwacji procesów metabolicznych w ustroju, reakcja całkowietgo spalania kwasów tłuszczowych uzaleniona jest nie tylko od dostępności tlenu, ale także od odpowiedniej ilości węglowodanów. Aby kwasy tłuszczowe mogły wejść w proces beta-oksydacji (utleniania) muszą najpierw połączyc się z kwasem szczawiooctowym. Ważne jest zatem aby mitochondria były zaopatrzone w odpowiednia ilość tego związku, gdyż w przeciwnym razie reakcja całkowitego utleniania lipidów nie może być zapoczątkowana. Kwas szczawiooctowy wytwarzany jest z pirogronianu - związku powstajacego w procesie utleniania weglowodanów (glikolizy). Zatem odpowiedni poziom cukrów w ustroju jest jednym z zasadniczych czynników warunkujących prawidłowy przebieg spalania kwasów tłuszczowych, stąd powiedzenie: " tłuszcze spalają się w ogniu węglowodanów".

Natomiast Si2uiel kiedys pisal, ze to stwierdzenie to pomylka, bo oryginalnie brzmialo ono "Tluszcze sa spalane w piecu lecytyny"

I komu teraz wierzyc??

Beatus, qui prodest, quibus potest

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51570 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Ja myślę że pasuje tu jak zwykle moje ulubione motto :

"Na każde złożone pytanie istnieje prosta odpowiedź, lecz jest ona nieprawidłowa"

Albowiem zwróćcie uwagę że zarówno Lavoisiere, jak i Darek Szukała (swoją drogą, ciekawa para hrhr ) nie piszą o tym iż tłuszcze spalają się gorzej pod nieobecność węglowodanów, a jedynie o tym że spalają się niecałkowicie - w specyficznych okolicznościach z wytworzeniem ciał ketonowych. A skoro spalają się niecałkowicie, oznacza to że z jednostki tłuszczu uzyskuje się w tym procesie spalania mniej energii, ergo - aby otrzymać jednakową jej ilość, należy spalić więcej tłuszczu ! To tak samo jak z paleniem w piecu węglem gorszej jakości lub lepszej - gorszego trzeba więcej aby uzyskać taką samą temperaturę.

Dodam jeszcze że oczywiście z praktycznego punktu widzenia rozważania te nie mają istotnego znaczenia ...

Dodam jeszcze 2 - organizm niemal zawsze może sobie wytworzyć tyle węglowodanów ile potrzebuje - w procesie neoglukogenezy

Zmieniony przez - Tyka w dniu 2005-04-17 19:41:10
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 19 Napisanych postów 9216 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 30094
o roli szczawiooctanu w spalaniu tłuszczy pisano już daaaawno.. wiem że na pewno pisał to Kozłowski w 1985, ale teoria ta powstała na pewno wczesniej. Tylko że nie do końca jest prawdą że muszą to być węglowodany
Myślę że istatną rolę w dostarczaniu szczawiooctanu mogą odegrać również aminokwasy, a w szczególności ich szkielety węglowe - szczawiooctan powstaje na pewno z rozkładu asparginianu i alfa-ketoglutaranu.

Pozdrawiam, Dezir - (były, więc nieoficjalny) moderator działu "Fitness"
----------------------------------------------
>> "TRZEBA BYĆ ZNAWCĄ, A NIE WYZNAWCĄ" <<

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
e-lite Moderator
Ekspert
Szacuny 3617 Napisanych postów 36543 Wiek 42 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 260914
znalazlem wypowiedz darka wiec wrzuce

Aby kwasy tłuszczowe mogły ulec calkowitemu spaleniu w pierwszej kolejności muszą zostać zamienione w "aktywny kwas tłuszczowy" tzw. acylo-CoA. Następnie ten "aktywny kwas tłuszczowy" transportowany jest przy pomocy karnityny do wnętrza mitochondrium. Tam, po odłączeniu od l-karnityny jest w następnej kolejności wprowadzany do tzw. cyklu beta-oksydacji, gdzie jest "cięty" na mniejsze odcinki tzw. cząsteczki acetylo-CoA. NAstepnie pojedyncza czasteczka acetylo-CoA jest kierowana do tzw. cyklu kwasu cytrynowego (jeżeli tam sie dostanie kwas tłuszczowy ulega całkowitemu spaleniu z wytworzeniem duzej ilosci energii). Aby jednak mogła się tam porzedostać musi połączyc sie z kwasem szczawiooctowym. KWas szczawiocotowy moze być jednak wytwarzany tylko w procesie glikolizy z glukozy. Jeżeli nie bedzie glukozy, nie bedzie również kwasu szczawiooctowego z którym mogły by dalej reagować cząsteczki kwasów tłuszczowych. Jezeli ilość cząsteczek acetylo-CoA jest zbyt duza do ilosci kwasu szczawiooctowego (przy niedoborze węglowdanów) wówczas nasila się wytwarzanie związków ketonowych (produktów niepełnego spalania).Stad popularne powiedzenie "tłuszcze spalaja sie w ogniu węglowdanów" W normalnych okolicznoaciach dla zapewnienia prawidłowego procesu spalania tłuszczów wystarczy ok. 180g glukozy. Ponieważ ok. 130g powstaje jej w procesie neoglukogenezy (wytwarzanie endogenne glukozy) uważa sie ze wystarczy 50g z pozywienia.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
lessie ZASŁUŻONY
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 2616 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 17485
i z tego wszystkiego wynika że w praktyce organizm zawsze wytworzy odpowiednią ilośc glukozy do przemian energetycznych tłuszczu...
zgodzę się też ze sprytnym rozumowaniem Tyki na temat "koksu gorszej jakości", bo z praktyki wynika ( oczywiście mówię tylko o mojej praktyce ) że łatwiej mi idzie spalanie tłuszczyku na dietach niskoww niż zbilansowanych, zwłaszcza przy tym samym poziomie kalorycznym...
Dla teoretycznych rozważań to stwierdzenie jest jak najbardziej...fizjologiczne, w praktyce przestaje mieć już takie znaczenie i okazuje się że organizm potrafi "oszukać" nieco fizjologię lub raczej nagiąć ją trochę...

lessie...po prostu lessie

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Zamiast Carbo

Następny temat

Czy mozna pić mleko po treningu?

WHEY premium