SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Sport to zdrowie !!!!

temat działu:

Inne dyscypliny

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 6443

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 53 Napisanych postów 11379 Wiek 38 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 47331
"Serce do walki
Po zawale: Nakazane i zakazane
Człowieku, wstań z kanapy i ćwicz - mają często ochotę krzyknąć swym opornym pacjentom kardiolodzy. Nieważne, czy przeszedłeś zawał, masz by-passy albo przeszczepione serce. Rusz się!


Choć to terapia bez skutków ubocznych, ciężko się do niej przekonać. Lepiej byłoby coś wetrzeć, połknąć, wstrzyknąć i mieć z głowy. Badania Światowej Organizacji Zdrowia wykazały, że jesteśmy najmniej aktywnym narodem Europy. Tymczasem instytuty naukowe na całym świecie udowadniają, że systematyczny wysiłek fizyczny jest niezastąpiony. Zapewnia zdrowy sen, chroni przed chorobą Alzheimera i cukrzycą. Sprawdza się w chorobie wieńcowej, nadciśnieniowej, stanach pooperacyjnych wad serca u dzieci i dorosłych. Hamuje rozwój miażdżycy, wzmacnia serce, zwiększa wydolność organizmu, odchudza, reguluje poziom cholesterolu, poprawia pracę umysłu, utrzymuje psychikę w równowadze i zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Wydłuża życie o 10-15 lat.

Trzy razy złoto

- W przypadku pacjentów z problemami kardiologicznymi, aktywność fizyczna to część leczenia - mówi profesor Stanisław Rudnicki z Kliniki i Zakładu Rehabilitacji Kardiologicznej Instytutu Kardiologii. - Nie tylko korzystnie oddziałuje na układ krążenia, ale przywraca sprawność i zapewnia powrót do normalnego życia.

O tym, że ćwiczenia i ruch mają nieocenione walory terapeutyczne przekonał się Mieczysław Babral. W tym roku przywiózł z olimpiady w Dublinie trzy złote medale: w tenisie stołowym (w singlu i deblu) oraz drużynowy w siatkówce. I może nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że mężczyzna ma 60 lat, a cztery i pół roku temu przeszczepiono mu serce. - Nigdy wcześniej nie uprawiałem sportu, uaktywniłem się dopiero po operacji - przyznaje olimpijczyk Babral. Tę międzynarodową imprezę zorganizowała Europejska Federacja Transplantacji Serca i Płuc. Uczestniczyło w niej 500 osób z 18 krajów, w których wykonuje się przeszczepy serca.

- Kilka razy w tygodniu spaceruję po dziesięć kilometrów, gram w siatkówkę, ping-ponga i zdecydowanie lepiej się czuję. Oczywiście muszę brać leki, mam silną osteoporozę, ale nie poddaję się. Bo bardzo chce mi się żyć. Ekipa polskich zawodników przywiozła z zawodów w Dublinie 19 medali, w tym dziewięć złotych. - Dobrze by było, gdyby nasi olimpijczycy też się tak postarali - żartuje Mieczysław Babral.

Ruch pod kontrolą

U tych, którzy przeszli zawał, solidny trening powinien rozpocząć się od razu po powrocie ze szpitala do domu. Jednak każdemu wolno co innego. - Wszystko zależy od tego, jaki jest aktualny stan wydolności sercowej pacjenta - podkreśla profesor Rudnicki z Instytutu Kardiologii. - Nawet jeśli wcześniej był aktywny fizycznie, a miał rozległy zawał, nie będzie mógł zachowywać się jak dawniej.

Ćwiczenia muszą być dopasowane indywidualnie dla każdego pacjenta. Lekarze opracowują takie modele rehabilitacji na podstawie prób wysiłkowych chorych, dokładnie zaznaczając, co i na jakim etapie wolno im robić. Specjalnie dawkowane ćwiczenia dostają chorzy po zawale, by-passach i transplantacji. Beacie Grądek przeszczepiono serce osiem lat temu, kiedy po ciężkiej grypie dostała zapalenia mięśnia sercowego. - Byłam sparaliżowana, uczyłam się mówić i ruszać od nowa - opowiada 40-letnia kobieta. - Zaczęłam grać w tenisa, ale bałam się pływać. Lekarze nie mogli mnie przecież do tego zmusić. Przełamałam się dopiero w rok po operacji - byłam potwornie zmęczona, nie mogłam o własnych siłach wyjść z wody, ale udało się.

Rok temu organizm Beaty Grądek odrzucił przeszczepione serce, chora była w bardzo ciężkim stanie. - Całe szczęście pozbierałam się i próbuję znowu. Cieszy mnie każda odbita piłeczka, każdy zjazd na nartach. W tym roku pani Beata przywiozła z Dublina trzy medale. Złoty za tenis stołowy w deblu, srebrny za tenis w singlu i brązowy za rzut piłeczką palantową.

Nakazane i zakazane

Lekarze podkreślają, że warto uprawiać ten rodzaj aktywności fizycznej, który sprawia przyjemność. Zaczynać trzeba powoli, stopniowo zwiększając intensywność wysiłku. Nikomu nie zaszkodzi marsz i jazda na rowerze. Według informacji Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, traktowane rekreacyjnie siatkówka i kometka, też mogą być bezpiecznie uprawiane przez osoby, które przebyły zawał serca. Zalecaną formą aktywności fizycznej jest również pływanie. Tyle że w basenie, gdzie w razie nagłego zmęczenia, bólu można w każdym miejscu stanąć na dnie z głową ponad wodą (temperatura 28-30 stopni). Kardiolodzy polecają także marsze i biegi na nartach, po płaskim lub łagodnie pagórkowatym terenie, przy niezbyt silnym mrozie.

Były moderator w Stylach Tradycyjnych Uderzanych i MMA oraz byly czlonek "Elity"

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 53 Napisanych postów 11379 Wiek 38 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 47331
Konto użytkownika anferny zostało zablokowane!


a masz ty k**wo

Zmieniony przez - KOSA KK w dniu 2004-09-30 21:22:24

Były moderator w Stylach Tradycyjnych Uderzanych i MMA oraz byly czlonek "Elity"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 53 Napisanych postów 11379 Wiek 38 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 47331
Pilnuj się
Ćwiczenia fizyczne trzeba przerwać, jeśli pojawi się:

ból w klatce piersiowej
duszność
zawroty głowy
nagłe, ale utrzymujące się zblednięcie lub zaczerwienienie twarzy
mdłości



– Taka aktywność pozwala mi normalnie żyć – zgadza się z lekarzami Wacław Mokosa, który przeszedł ciężki zawał. Nie poddał się jednak i wrócił do zdrowia dzięki treningom. Ćwiczyć trzeba przynajmniej dwa razy w tygodniu po 45-60 minut, albo trzy razy po 30-45 minut. Niesystematyczne uprawianie ćwiczeń fizycznych nie daje sprawności, ponadto jednorazowy, duży wysiłek może narobić więcej szkód niż pożytku.

Dla zawałowców, chorych z by-passami lub z chorobą niedokrwienną serca pewne rodzaje aktywności są zakazane, bo mogą skończyć się nawet śmiercią. – Tacy pacjenci muszą unikać wysiłku statycznego, który wiąże się z bezdechem, utrudnia to dopływ krwi do serca i mózgu – mówi profesor Stanisław Rudnicki, kardiolog. – Zabronione jest np. dźwiganie, otwieranie okien w pociągu, pchanie samochodu, zmiana koła albo odgarnianie śniegu. Niewskazane są też ćwiczenia siłowe: podnoszenie ciężarów, zapasy, a także biegi sprinterskie czy skoki.

Chorzy z dolegliwościami kardiologicznymi mogą, a nawet powinni prowadzić normalne współżycie seksualne. – Chorzy po pierwszym zawale serca mogą współżyć już cztery tygodnie po wypisaniu ze szpitala – mówi Karol Malicki, seksuolog. – Oczywiście, jeśli nie odczuwają bólów wieńcowych i duszności. Niektórzy pacjenci niepotrzebnie unikają współżycia z obawy przed jego następstwami.

Jeśli wcześniej pacjent prowadził bardzo aktywne i intensywne życie seksualne, a po chorobie ze względów wydolnościowych nie jest to możliwe, nie powinien się zniechęcać. – Wypracowanie sobie nowego, łagodniejszego stylu współżycia przychodzi partnerom łatwo – dodaje Malicki. – Trzeba tylko znaleźć wygodne pozycje, które nie męczą. Chorzy powinni unikać kontaktów seksualnych bezpośrednio po posiłku lub spożyciu alkoholu. Następuje wówczas przekrwienie narządów jamy brzusznej, które w połączeniu ze współżyciem może wywołać bóle wieńcowe albo zaburzenia rytmu serca.

Naukowcy przekonują, że uprawianie ćwiczeń fizycznych zwiększa odporność biologiczną organizmu. Pod wpływem systematycznie powtarzanych wysiłków fizycznych zachodzi wiele korzystnych zmian w układzie krążenia, np. wzrasta poziom tzw. dobrego cholesterolu. Regularne ćwiczenia zapewniają wydajniejszą pracę serca. Organizm zyskuje również większą tolerancję na gwałtowny lub niespodziewany wysiłek.

U tych, którzy przeszli zawał, rehabilitacja ruchowa zaczyna się już w sali intensywnej opieki, po opanowaniu ostrych objawów. Na początek są to tylko kilkuminutowe ćwiczenia oddechowe i pobudzanie małych grup mięśni. Wycieńczony organizm nie może od razu ruszyć do biegu. Chodzi o to, by płuca coraz lepiej wentylowały, a mięśnie stawały się coraz sprawniejsze. Pacjenci najpierw ćwiczą leżąc, potem siedząc, a po niedługim czasie energicznie maszerując.

Z badań Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że aż trzy czwarte Polaków nie uprawia żadnych sportów, nie chodzi na spacery i nie jeździ na rowerze. Regularnie ćwiczy około 6 procent rodaków. Dla porównania w Finlandii jest to 30 procent, w Hiszpanii 24, w Niemczech 22, a nawet w Rosji 21. Ten, kto nie ćwiczy systematycznie, jest 30 razy bardziej narażony na zawał podczas intensywnego wysiłku. Najmłodszy chory z zawałem serca w Polsce miał 19 lat.

Były moderator w Stylach Tradycyjnych Uderzanych i MMA oraz byly czlonek "Elity"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 53 Napisanych postów 11379 Wiek 38 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 47331
Zródło: portal Onet.pl


a wiec cwiczmy

jestem dumny ze jestem mozna powiedziec w elitarnym gronie 6%ludzi w Polsce cwiczacych systematycznie

Były moderator w Stylach Tradycyjnych Uderzanych i MMA oraz byly czlonek "Elity"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51566 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Good work kosa, SOG jak nic. Ale te 6% to chyba coś mało mi się wydaje. Przecież licząc samych piłkarzy, siatkarzy itp, itd. to będzie jakiś 1-2mln. Co nam daje 5%, a reszta zapaleńców z siłowni i mat?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 53 Napisanych postów 11379 Wiek 38 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 47331
mozliwe ze te 6% to tylko ludzie zrzeszeni w klubach

Były moderator w Stylach Tradycyjnych Uderzanych i MMA oraz byly czlonek "Elity"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51566 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
A, to to zmienia postać rzeczy .
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 13 Napisanych postów 3903 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 13061
kosa lap soga
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 581 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 3911
Kosa całego nie czytałem (szczerze mówiąc tyhlko 1 paragraf), ale też dam Ci SOGa

www.discples2.webpark.pl - Kronika Nevendaar - strona o serii Disciples
http://www.sbs.friko.pl/strona/nfoto/adi.htm - foty moich wsadów
>>>SFD BASKET SQAD<<<

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 20 Napisanych postów 2194 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 16768
SOG

Życie zaczyna się po piędziesiątce...w bicepsie

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 53 Napisanych postów 11379 Wiek 38 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 47331
dzieki ale sogow nie dostaniecie bo moderator nie bedzie sogarni robil hrhr

Były moderator w Stylach Tradycyjnych Uderzanych i MMA oraz byly czlonek "Elity"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 20 Napisanych postów 2194 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 16768
to oddawaj

Życie zaczyna się po piędziesiątce...w bicepsie

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Ranne bieganie

Następny temat

GIANT Iguana - jaka cena?

WHEY premium