SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

ciekawostki

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe:

Ilość wyświetleń tematu: 184891

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 164 Napisanych postów 12853 Wiek 36 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 43234
Karmienie piersią to odżywianie i profilaktyka



Karmienie piersią to odżywianie i profilaktyka - powiedział prezes Polskiego Towarzystwa Lekarskiego prof. Jerzy Woy-Wojciechowski w czwartek w Warszawie na konferencji zorganizowanej przez Komitet Upowszechniania Karmienia Piersią (KUKP).

Konferencja została zorganizowana w ramach Światowego Tygodnia Promocji Karmienia Piersią, który obchodzony jest od 14 lat w 120 krajach świata. W tym roku przebiega pod hasłem "Wyłączne karmienie piersią to złoty standard".

W Polsce dzień ten jest obchodzony po raz 11., w dniach 26 maja - 1 czerwca.

"Tegoroczne obchody to wielka akcja informacyjna. Pracownicy służby zdrowia otrzymają 10 tys. egzemplarzy Biuletynu Specjalnego poświęconego zagadnieniom związanym z utrzymaniem standardów światowych w żywieniu niemowląt i małych dzieci", powiedziała sekretarz KUKP dr Magdalena Nehring-Gugulska.

Zdaniem Ewy Falkowskiej z Polskiego Narodowego Komitetu UNICEF, "świat ma w tych dniach zauważyć dobro zdrowotne, jakie płynie z zachowania standardów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w żywieniu niemowląt, a zwłaszcza zyski dla społeczeństw".

Strategia WHO zobowiązuje rządy do zorganizowania ochrony zdrowia tak, aby wspierać wyłączne karmienie piersią do 6 miesiąca. Wzorcem są Szpitale Przyjazne Dziecku, których w Polsce jest 60.

Według standardów WHO, opiekę nad matką karmiącą i dzieckiem karmionym piersią powinni zapewniać przeszkoleni pracownicy zakładów Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Każda matka powinna mieć też dostęp do poradni laktacyjnej prowadzonej przez profesjonalnych konsultantów laktacyjnych.

Zdaniem lekarzy, wyłączne karmienie piersią do 6 miesiąca zapewnia noworodkowi ochronę immunologiczną, buduje silniejszą więź emocjonalną z matką, zmniejsza ryzyko zachorowania na wiele chorób m.in. alergie, cukrzycę, otyłość, zwiększa potencjał intelektualny w późniejszym wieku.

Względy estetyczne i obawa przed niewystarczającą dla dziecka ilością pokarmu to - według położnej Grażyny Fijewskiej - główne powody obaw przed karmieniem piersią. "Generalnie można jednak zauważyć tendencję kobiet do karmienia piersią" - podkreśliła Fijewska.

Tegoroczna akcja w Polsce ma spowodować wzrost zaangażowania Ministerstwa Zdrowia i NFZ oraz innych agend rządowych we wspieraniu optymalnych praktyk żywienia niemowląt i małych dzieci.

Komitet Upowszechniania Karmienia Piersią jest organizacją pozarządową, działającą w Polsce od 1992 roku; co roku organizuje m. in. konferencje z okazji Światowego Tygodnia Karmienia Piersią, przyznaje szpitalom tytuł Szpitala Przyjaznego Dziecku.

jeżeli pomogłem , Ty pomósz mi wejdz w link i się zarejestruj http://www.AWSurveys.com/HomeMain.cfm?RefID=krzakzak 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 8 Napisanych postów 6434 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 22173
o kurde sporo tego dobra robota !!!!

Napis na grobie by mnie cieszył: Nie byle kto,bo byle czym się cieszył

- mafia tadkow niejadkow -

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 164 Napisanych postów 12853 Wiek 36 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 43234
Figi mają właściwości bakteriobójcze



Ekstrakty z fig mogą hamować wzrost bakterii - donoszą naukowcy podczas 104. zjazdu Amerykańskiego Towarzystwa Mikrobiologicznego.

Grupa badaczy z North Carolina A&T State University pod kierunkiem Maysoun Salameh wykazała, że figi i ekstrakty z fig mogą hamować wzrost popularnych bakterii chorobotwórczych, takich jak Salmonella czy pałeczka okrężnicy (Escherichia coli).

Do roztworu z pokrojonych i zmiksowanych fig badacze dodali bakterii Escherichia coli oraz Salmonella. Po 24 godzinach hodowli odkryli, że wzrost bakterii został znacznie spowolniony w przeciwieństwie do kontrolnej hodowli, bez dodatku fig, gdzie bakterie mnożyły się normalnie.

Wydaje się zatem, że ekstrakty z fig mogą być wykorzystywane w przemyśle spożywczym jako środki ograniczające wzrost bakterii.

Jednocześnie naukowcy po raz kolejny wykazali, że rośliny, które ludzie od lat stosowali w leczeniu różnych schorzeń, np. zatwardzenia, zapalenia oskrzeli, infekcji jamy ustnej czy trudno gojących się ran, mają faktycznie działanie bakteriobójcze i medycyna ludowa ma swoje podstawy naukowe.

jeżeli pomogłem , Ty pomósz mi wejdz w link i się zarejestruj http://www.AWSurveys.com/HomeMain.cfm?RefID=krzakzak 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 164 Napisanych postów 12853 Wiek 36 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 43234
Badacze tłumaczą, jak czerwone wino może chronić przed rakiem



Związek zawarty w czerwonym winie hamuje rozwój raka, blokując białko sprzyjające przeżyciu komórek nowotworowych - zaobserwowali badacze. Informację podaje serwis internetowy "EurekAlert".

Ostatnio naukowcy bombardują nas informacjami na temat korzystnego wpływu czerwonego wina na zdrowie. Zgodnie z wynikami badań, picie umiarkowanych ilości tego trunku może obniżać ryzyko chorób układu krążenia związanych z miażdżycą naczyń, stanami zapalnymi w stawach oraz schorzeniami autoagresywnymi. Coraz częściej mówi się też o jego przeciwnowotworowym działaniu.

Te prozdrowotne własności wino zawdzięcza zawartemu w nim w dużych ilościach związkowi o nazwie resveratrol.

Resveratrol jest roślinnym przeciwutleniaczem, co oznacza, że ma zdolność neutralizowania wolnych rodników - cząsteczek o silnym działaniu utleniającym, które mogą uszkadzać komórki i tkanki.

Występuje w wielu roślinach, w tym w skórce i pestkach winogron, malinach, morwach i fistaszkach. W USA są także dostępne preparaty zawierające ten związek. W naturze jego rola polega na zwalczaniu infekcji grzybiczych w czasie deszczowej pogody.

Naukowcy od dawna zdają sobie sprawę z przeciwnowotworowych własności resveratrolu, jednak do tej pory mechanizm jego działania nie był dobrze poznany. Wyjaśnienia tej zagadki dostarczają najnowsze wyniki badaczy z Uniwersytetu Stanu Virginia w Charlottesville.

Udało im się zaobserwować, że resveratrol hamuje aktywność białka, które sprzyja przeżyciu komórek nowotworu. Nosi ono nazwę czynnik jądrowy kappa B (NF-kB) i występuje w jądrach komórek. Jego działanie polega na regulowaniu aktywności różnych genów kluczowych dla przetrwania komórek.

Okazało się też, że resveratrol zwiększa wrażliwość komórek raka na białko o nazwie czynnik martwicy nowotworów alfa (TNFalfa), które pobudza procesy samobójczej śmierci komórek (tzw. apoptozy).

"Zaobserwowaliśmy, że w pewnych ilościach resveratrol może silnie hamować rozwój ludzkich komórek nowotworowych" - komentuje prowadzący badania prof. Marty Mayo.

Jak wyjaśnia, resveratrol może blokować działanie NF-kB i rozwój raka u ludzi, jeśli jest przyjmowany w ilościach, które odpowiadają 3-4 kieliszkom wina na tydzień. Jednak wypijanie dużo większych ilości czerwonego wina tygodniowo może znacznie osłabić ten korzystny efekt i w konsekwencji zwiększać ryzyko rozwoju raka.

Zdaniem autorów, ich praca sugeruje, że wykorzystanie inhibitorów białka NF-kB może znacznie zwiększyć skuteczność leczenia nowotworów. Obecnie podejmuje się próby leczenia chorób nowotworowych z użyciem kombinacji TNF-alfa i resveratrolu. Wstępne wyniki są zachęcające.

Dokładne wyniki publikuje pismo "Journal of the European Molecular Biology".

jeżeli pomogłem , Ty pomósz mi wejdz w link i się zarejestruj http://www.AWSurveys.com/HomeMain.cfm?RefID=krzakzak 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 164 Napisanych postów 12853 Wiek 36 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 43234
Białka są jak krople deszczu



Białka i krople deszczu mają wiele wspólnego - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Mikael Oliveberg i Linda Hedberg, biochemicy ze szwedzkiego Umea University, odkryli, że reguły rządzące tworzeniem się kropli deszczu bardzo przypominają te odpowiedzialne za zwijanie się cząsteczek białka. Poznanie ich może pomóc w leczeniu chorób neurologicznych.

By powstała kropla deszczu, potrzeba około 100 cząsteczek wody zebranych w tym samym czasie i miejscu. Jeśli jest ich mniej, nie może się rozpocząć proces powiększania się kropli.

Podobnie jest w przypadku białek, których długi łańcuch musi się odpowiednio zwinąć, by mogły normalnie funkcjonować wewnątrz komórki. Jednak cały proces musi przebiegać jednocześnie, a nie stopniowo. Dlatego w normalnych warunkach nie ma częściowo pofałdowanych cząsteczek białka - wszystkie są całkowicie zwinięte.

Jeśli jednak z jakiegoś powodu pojawią się takie "niedorobione", częściowo pofałdowane białka, gromadząc się i zlepiając mogą uszkodzić komórkę, doprowadzając ją do apoptozy, czyli "popełnienia samobójstwa". Taki właśnie jest mechanizm schorzeń neurologicznych w rodzaju choroby szalonych krów (BSE), choroby Alzheimera, czy stwardnienia zanikowego bocznego (ALS). Wszystkie są jak dotąd nieuleczalne, ponieważ nasza wiedza o fałdowaniu się białek nie jest wystarczająca.

Jeśli uda się ustalić, jaką rolę w procesie fałdowania się białek odgrywają poszczególne ich fragmenty, możliwe będzie opracowanie metod leczenia.

jeżeli pomogłem , Ty pomósz mi wejdz w link i się zarejestruj http://www.AWSurveys.com/HomeMain.cfm?RefID=krzakzak 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 164 Napisanych postów 12853 Wiek 36 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 43234
konserwanty
E 200 nieszkodliwy (kwas sorbowy, syntetyczny, dodawany do serów, margaryn)

E 201 nieszkodliwy (sól sodowa kwasu sodowego, sorbinian sodu - syntetyczny, dodawany do serów, margaryn)

E 202 nieszkodliwy (sól potasowa kwasu sorbowego, sorbinian potasu - syntetyczny, dodawany do serów, margaryn)

E 203 nieszkodliwy (sól wapniowa kwasu sorbowego, sorbinian wapnia - syntetyczny, dodawany do serów, margaryn)

E 210 rakotwórczy (benzoesan, syntetyczny, dodatek do napoi gazowanych, majonezów, marynat, konserw owocowych i warzwynych, sałatek)

E 211 rakotwórczy (benzoesan sodu, syntetyczny)

E 212 rakotwórczy (benzoesan potasu, syntetyczny)

E 213 rakotwórczy (benzoesan wapnia, syntetyczny)

E 214 rakotwórczy (benzoesan etylu, p-hydroksybenzoesan etylu i pochodne, syntetyczny)

E 215 rakotwórczy (benzoesan estru etylowego, p-hydroksybenzoesan etylu i pochodne, syntetyczny)

E 216 rakotwórczy (benzoesan propylu, p-hydroksybenzoesan propylu i pochodne, Propylparaben, Nipasol, Solbrol P - syntetyczny)

E 217 rakotwórczy (benzoesan estru propylu, p-hydroksybenzoesan propylu i pochodne, Propylparaben, Nipasol, Solbrol P - syntetyczny)

E 218 rakotwórczy (benzoesan metylu, p-hydroksybenzoesan metylu i pochodne, syntetyczny)

E 219 rakotwórczy (benzoesan estru metylu, p-hydroksybenzoesan metylu i pochodne, syntetyczny)

E 220 niszczy witaminę B 12 (bezwodnik siarki, dwutlenek siarki, syntetyczny; w sokach owocowych i koncentratach, winie, suszonych owocach)

E 221 zakłóca czynności jelit (siarczyn sodu, syntetyczny)

E 222 zakłóca czynności jelit (dwusiarczyn sodu, syntetyczny)

E 223 zakłóca czynności jelit (meta-dwusiarczyn sodu, syntetyczny)

E 224 zakłóca czynności jelit (meta-dwusiarczyn potasu, syntetyczny)

E 226 zakłóca czynności jelit (siarczyn wapnia, syntetyczny)

E 227 zakłóca czynności jelit (dwusiarczyn wapnia, syntetyczny)

E 230 zakłóca czynności skóry (dwufenyl, 1,1'ifenyl, Bifenyl, Diphenyl, syntetyczny; dodawany do owoców cytrusowych (zabezpieczenie skórek przed owadami)

E 231 zakłóca czynności skóry (ortofenylofenol, Dowicide, syntetyczny; dodawany do owoców cytrusowych)

E 232 zakłóca czynności skóry (ortofenyl sodu, syntetyczny, dodawany do owoców cytrusowych)

E 233 zakłóca czynności skóry (2,4-thiaxolyl, Thiabendazol, MK-360, Omnizole, Bovizole, Eprofil, Equizole, Tecto, syntetyczny, dodawany do owoców cytrusowych)

E 236 nieszkodliwy (kwas mrówkowy, syntetyczny, dodatek do ryb wędzonych, surowych soków owocowych)

E 237 nieszkodliwy (mrówczan sodu, syntetyczny)

E 238 nieszkodliwy (mrówczan wapnia, syntetyczny)

E 239 rakotwórczy (heksamina, heksametylenotetraamina, urotropina, syntetyczny)

E 249 szkodzi przy nadciśnieniu (azotyn potasu, syntetyczny, dodatek do wędlin)

E 250 szkodzi przy nadciśnieniu (azotyn sodu, syntetyczny, dodatek do wędlin)

E 251 szkodzi przy nadciśnieniu (azotan sodu, syntetyczny, dodatek do wędlin, serów podpuszczkowych i topionych)

E 252 szkodzi przy nadciśnieniu (azotan potasu, syntetyczny, dodatek do wędlin, serów podpuszczkowych i topionych))

E 260 nieszkodliwy (kwas octowy, syntetyczny lub fermentacyjny, dodatek do marynat: śledzi, grzybów, sałatek)

E 261 nieszkodliwy (octan potasu, syntetyczny, dodatek do marynat: śledzi, grzybów, sałatek)

E 262 nieszkodliwy (dwuoctan sodu, datek do marynat: śledzi, grzybów, sałatek)

E 263 nieszkodliwy (octan wapnia, dodatek do marynat: śledzi, grzybów, sałatek)

E 270 nieszkodliwy (kwas mlekowy)

E 280 nieszkodliwy (kwas propionowy)

E 281 nieszkodliwy (sól sodowa kwasu propionowego)

E 282 nieszkodliwy (sól wapniowa kwasu propionowego)

E 283 nieszkodliwy (sól potasowa kwasu propionowego)

jeżeli pomogłem , Ty pomósz mi wejdz w link i się zarejestruj http://www.AWSurveys.com/HomeMain.cfm?RefID=krzakzak 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 164 Napisanych postów 12853 Wiek 36 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 43234
barwniki
100 nieszkodliwy (kurkumina, kurkuma z kłączy roślin tropikalnych; żółty, stosowany m.in. w przyprawach, koncentratach)

E 101 nieszkodliwy (ryboflawina, laktoflawina, witamina B2) żółto-pomarańczowy, naturalny lub syntetyczny; stosowany m.in. w przyprawach)

E 102 niebezpieczny (tartaksyna, niedopuszczona w Polsce, cytrynowo-żółty, syntetyczny; stosowany m.in. w napojach w proszku, esencjach owocowych, miodzie sztucznym, musztardzie)

E 103 zabroniony

E 104 podejrzany (żółć benzopirydrynowa, żółcień chinolinowa, Food Yellow 13 - żółty; dodatek do wyrobów cukierniczych)

E 105 zabroniony

E 110 niebezpieczny (żółć pomarańczowa S, żółcień zachodzącego słońca FCF, Food Yellow 3, żółcień pomarańczowa - żółty;dodatek do marmolady, żeli, gum do żucia, powłok tabletek)

E 111 zabroniony

E 120 niebezpieczny (koszenilina, kwas karminowy, Natural Red 4 - czerwony, naturalny)

E 121 zabroniony

E 122 podejrzany (azorubina, niedopuszczona w Polsce, chromotrop FB - czerwony, syntetyczny, w dżemach i marmoladach wiśniowych, budyniach, lodach, polewach)

E 123 bardzo niebezpieczny (amarant, barwnik amoniakalny, zabroniony w większości krajów UE)

E 124 niebezpieczny (róż koszenilinowy, Ponceau 4 R - czerwony; dodatek do wędzonych ryb, cukierków pudrowych)

E 125 zabroniony

E 126 zabroniony

E 127 niebezpieczny (erytozyna, hamuje wzrost, zwiększa występowanie chorób tarczycy, niedopuszczona w Polsce, Food Red 14, tetrajodofluoresceina - czerwony, syntetyczny; dodawany do wiśni koktailowych, owoców kandyzowanych)

E 130 zabroniony

E 131 rakotwórczy (błękit patentowy, FCF - niebieski; znajduje się w drażetkach)

E 132 nieszkodliwy (indygotyna, niedopuszczona w Polsce, niebieski, naturalny; drażetki)

E 140 nieszkodliwy (chlorofil - zielony, roślinny, wyciąg z pokrzywy, lucerny; biophyll, chloresium, darotol, ennds)

E 141 podejrzany (związek chlorofilowy-kompleks miedziowy chlorofilu - zielony, roślinny modyfikowany; dodatek do groszku konserwowego)

E 142 rakotwórczy (zieleń lisaminowa, brylantowa, niedopuszczona w Polsce)

E 150 podejrzany (karmel, brunatny; w wyrobach cukierniczych)

E 151 podejrzany (czerń brylantowa B. N., syntetyczny; podbarwianie nieszlachetnych rodzajów kawioru)

E 152 zabroniony

E 153 nieszkodliwy (węgiel drzewny, syntetyczny; w wyrobach cukierniczych)

E 160 nieszkodliwy (karetonoidy)

E 161 nieszkodliwy (ksantofil, karetonoidy, niedopuszczony w Polsce)

E 162 nieszkodliwy (betanina, betacyjany z buraków ćwikłowych, czerwień buraczana, naturalny; dodatek do przetworów owocowych)

E 163 nieszkodliwy (antocyjan), występuje w winogronach i jagodach - czerwonawy, naturalny; do napoi, konserw owocowych, słodyczy.

E 170 nieszkodliwy (węglan wapnia, biały; środek ścierny w pastach do zębów, kalcpiryna - substancja osłonowa)

E 171 podejrzany (dwutlenek tytanu, biały dodatek do gum do żucia, drażetek, past do zębów, zabroniony w Polsce)

E 172 podejrzany (tlenki i wodorotlenki żelaza, brunatny, żadko stosowany - dodawany do sztucznych osłonek kiełbas)

E 173 podejrzany (aluminium, niedopuszczony w Polsce, kolor metaliczny, stosowany do dekoracji słodyczy)

E 174 nieszkodliwy (srebro, niedopuszczony w Polsce, dodawany do wyrobów cukierniczych)

E 175 nieszkodliwy (złoto, w Polsce spotykany w likierze Goldwasser)

E 180 podejrzany (pigment rubinowy, czerwień litolowa, niedopuszczony w Polsce, stosowany w osłonkach woskowych twardych serów)

E 160 b nieszkodliwy (annatto)

E 160 a nieszkodliwy (alfa-,beta- karoten, prowitamina A - żółty, naturalny; dodatek do produktów tłuszczowych np. masła)

E 133 błękit brylantowy, niedopuszczony w Polsce

E 160 f karotenoid, niedopuszczony w Polsce

jeżeli pomogłem , Ty pomósz mi wejdz w link i się zarejestruj http://www.AWSurveys.com/HomeMain.cfm?RefID=krzakzak 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 164 Napisanych postów 12853 Wiek 36 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 43234
antyutleniacze
E 300 nieszkodliwy (witamina C, kwas askorbinowy)

E 301 nieszkodliwy (sól sodowa kwasu askorbinowego)

E 302 nieszkodliwy (sól wapniowa kwasu askorbinowego)

E 304 nieszkodliwy (kwas palmitynowy)

E 306 nieszkodliwy (witamina E)

E 307 nieszkodliwy (witamina E jako produkt syntezy)

E 308 nieszkodliwy (witamina E jako produkt syntezy)

E 309 nieszkodliwy (witamina E jako produkt syntezy)

E 310 powoduje wysypki (galusan propylowy)

E 311 powoduje wysypki (galusan octylowy)

E 312 powoduje wysypki (galusan dodecylowy)

E 320 zwiększa poziom cholesterolu zabroniony (butylohydroxyaminol - BHA)

E 321 zwiększa poziom cholesterolu, rakotwórczy zabroniony (butylohydroxytolumen - BHT)

E 322 nieszkodirwy (lecytyna)

E 325 nieszkodliwy (sól sodowa kwasu mlekowego)

E 326 nieszkodliwy (sól potasowa kwasu mlekowego)

E 327 nieszkodliwy (sól wapniowa kwasu mlekowego)

E 330 rakotwórczy (kwas cytrynowy)

E 331 nieszkodliwy (sól sodowa kwasu cytrynowego)

E 332 nieszkodliwy (sól potasowa kwasu cytrynowego)

E 333 nieszkodliwy (sól wapniowa kwasu cytrynowego)

E 335 nieszkodliwy (sól sodowa kwasu winowego)

E 336 nieszkodliwy (sól potasowa kwasu winowego)

E 337 nieszkodliwy (sól wapniowa kwasu winowego)

E 338 zakłóca trawienie (kwas ortofosforowy)

E 339 zakłóca trawienie (sól sodowa kwasu ortofosforowego)

E 340 zakłóca trawienie (sól potasowa kwasu ortofosforoweg)

E 341 zakłóca trawienie (sól wapniowa kwasu ortofosforowego)

jeżeli pomogłem , Ty pomósz mi wejdz w link i się zarejestruj http://www.AWSurveys.com/HomeMain.cfm?RefID=krzakzak 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 164 Napisanych postów 12853 Wiek 36 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 43234
Nauka
PAP, jkl /2004-06-02 11:26:00

Pomidory wrażliwsze na światło mają więcej karotenoidów



Modyfikacje genów odpowiedzialnych za wrażliwość na światło słoneczne zmieniają poziom karotenoidów w owocach pomidora - donoszą naukowcy na łamach najnowszego "Proceegings of the National Academy of Sciences".

Grupa naukowców z USDA-Agricultural Research Service pod kierunkiem Jima Giovannoni'ego odkryła, że geny odpowiedzialne za wrażliwość na światło słoneczne i przekazywanie sygnałów wpływają na pigmentację liści pomidora i gromadzenie się w owocach karotenoidów.

Karotenoidy są głównymi barwnikami w owocach pomidora. Im właśnie pomidor zawdzięcza swoją pomarańczowoczerwoną barwę. Karotenoidy są bardzo ważnymi związkami chemicznymi, mają bowiem właściwości przeciwutleniaczy (neutralizując szkodliwe wolne rodniki).

Co więcej, z karotenoidów produkowana jest witamina A. Naukowcy odkryli, że zwiększenie ekspresji (czyli produkcji kodowanych przez geny białek) genów hp1 i hp2 zwiększa wrażliwość na światło oraz pigmentację pomidorów. Rośliny z mutacją w hp1 mają więcej karotenoidów w owocach. Naukowcy wykazali także, że gen hp1 pomidora jest odpowiednikiem znanego genu DDB1 u modelowej rośliny - rzodkiewnika Arabidopsis thaliana.

Białko DDB1 rzodkiewnika hamuje przekazywanie sygnałów w odpowiedzi na światło słoneczne, wydaje się zatem, że białko Hp1 u pomidora pełni podobną funkcję. Aby zbadać, jaki wpływ ma wrażliwość na światło na pigmentację roślin oraz poziom karotenoidów, badacze zahamowali produkcję dwóch białek zaangażowanych w przekazywanie sygnałów w odpowiedzi na światło - białka kodowanego przez gen LeHY5 oraz gen LeCOP1LIKE.

Okazało się, że rośliny produkujące niewiele białka LeHY5 gorzej reagowały na światło, słabiej przeprowadzały procesy fotosyntezy i miały mniej karotenoidów. Natomiast zahamowanie LeCOP1LIKE zwiększało zdolność do fotosyntezy, a rośliny miały dużo ciemniejsze liście i dużo więcej karotenoidów w owocach.

Wydaje się zatem, że modyfikując ekspresję genu LeCOP1LIKE można poprawić cechy rośliny, tak by owoce pomidora zawierały więcej korzystnych karotenoidów i substancji odżywczych.

jeżeli pomogłem , Ty pomósz mi wejdz w link i się zarejestruj http://www.AWSurveys.com/HomeMain.cfm?RefID=krzakzak 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 164 Napisanych postów 12853 Wiek 36 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 43234
Długotrwałe stosowanie leków steroidowych sprzyja depresji



Długotrwałe stosowanie steroidów, z powodu chorób stawów czy chorób alergicznych, jest związane z ryzykiem zaburzeń nastroju - takich jak depresja czy mania - informują naukowcy z USA.

Badania przeprowadził zespół z Uniwersytetu Stanu Teksas. Objęto nimi 20 pacjentów chorych na astmę lub stany zapalne stawów, którzy stosowali lek steroidowy - prednizon (codziennie przez 6 miesięcy). W drugiej, 14 osobowej grupie, znalazły się osoby zdrowe.

Do oceny zmian nastrojów pacjentów wykorzystano zestaw testów psychologicznych.

Okazało się, że objawy depresji wyraźnie częściej występowały u osób stosujących steroidy (12 pacjentów), niż w grupie kontrolnej. Ponadto, zgodnie z wynikami jednego testu, osoby te miały większe ryzyko wystąpienia manii.

Jak szacują badacze, zaburzenia nastroju, a przede wszystkim depresja, mogą się rozwinąć u około 60 proc. osób stosujących leki steroidowe.

Dokładne wyniki publikuje pismo "Annals of Allergy, Asthma and Immunology".

jeżeli pomogłem , Ty pomósz mi wejdz w link i się zarejestruj http://www.AWSurveys.com/HomeMain.cfm?RefID=krzakzak 

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Kotlety sojowe liofilizowane

Następny temat

Ilosc skladnikow na kg masy

WHEY premium