SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Skolioza

temat działu:

Trening dla zaawansowanych

słowa kluczowe:

Ilość wyświetleń tematu: 41481

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 244 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 1961
Wiem ze pod poznaniem jest duza klinika pana Rakowskiego a w samym poznaniu jest jego córka tyz bardzo dobra! A w wawie to na ursynowie jest taki pan Bartek Gajowiec a dokladnie na al. KEN 97 (chyba)!
Mi oni naprawde pomogli
a zapomniał bym sogi dla mnie (za to zem sie tak napisal) :P

Jest jedna rzecz dla której warto żyć ....... i nie zmienia się nic!!!!!
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11149 Napisanych postów 51567 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Tradycyjna rehabilitacja u dzieci trwa kilkanaście lat i najczęściej daje efekty w postaci zatrzymania skoliozy na poziomie w jakim została wykryta (i to w najlepszym razie ).
Czy nie lepiej więc spróbować innych metod, być może nie uznawanych przez zwykłych terapeutów lecz o wiele skuteczniejszych. np. Masaż chiński.
Prośba do Terapeuty jeśli masz więcej informacji to prześlij na @.


Cerber
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11149 Napisanych postów 51567 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Przebieg tej dyskusji ukazuje zasadność twierdzenia: każdy sobie sterem, lekarzem i żeglarzem. Chciałbym zauważyć, że jedyną obiektywną metodą oceny kręgosłupa jest badanie RTG. W przypadku stwierdzenia skrzywienia przekraczającego 15º można postawić rozpoznanie skolioza. Nazwa skolioza idiopatyczna oznacza, że jest ona nieznanego pochodzenia.

W przeszłości opracowano wiele metod nieoperacyjnego leczenia skoliozy, ale wyniki ich stosowania były niejednoznaczne.

W 1993 r. oficjalne stanowisko w tej sprawie zajęły Amerykańskie Służby ds. Profilaktyki (The United States Preventive Services Task Force) stwierdzając brak miarodajnych opracowań, z których jednoznacznie wynikałoby, która metoda nieoperacyjnego leczenia skoliozy idiopatycznej powstrzymuje rozwój choroby.

W konsekwencji, członkowie Sekcji Rozpowszechnienia i Historii Naturalnej Towarzystwa Badania Skoliozy (Prevelance and Natural History Committee of the Scoliosis Research Society), przebadali 1910 pacjentów z różnych państw, u których zakończono leczenie skoliozy idiopatycznej różnymi metodami nieoperacyjnymi.

W 1997 r. opublikowano, że u chorych kwalifikowanych do leczenia zachowawczego, ortezowanie jest najskuteczniejszą metodą terapeutyczną leczenia skoliozy idiopatycznej.

Obecnie, oficjalne stanowisko Scoliosis Research Society stwierdza, iż nadal brak jest dowodów, że ćwiczenia, manipulacje lub boczna elektrostymulacja mają znaczenie w leczeniu skoliozy idiopatycznej.

pozdrawia
PANACEUM
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 40 Napisanych postów 1621 Wiek 44 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 17763
Panaceum: "Chciałbym zauważyć, że jedyną obiektywną metodą oceny kręgosłupa jest badanie RTG."
Hmmm. To ciekawe stwierdzenie. A co z USG? A gdzie rezonans magnetyczny? Czy aby nie za daleko posunales sie ze swoja wypowiedzia?
Rozumiem, ze najlatwiej stwierdzic skolioze na podstawie RTG...ale wyrazaj sie bardziej scisle jesli o to wlasnie Ci chodzilo.
Terapeuta: rozumiem, ze jestes kregarzem? Nie mam w zasadzie nic przeciwko tej metodzie leczenia, ale...Mysle, ze znasz polskie prawo i konsekwencje stosowania zabiegow chiropraktycznych na terenie Polski? Jesli wszystko pojdzie ok- nie ma problemu. Ale jesli (nie daj Boze) zabieg przebiegnie nie po mysli terapeuty-wiadomo czym to sie moze skonczyc. Tylko nie pisz prosze, ze te zabiegi sa w 100% bezpieczne...Nawet sen we wlasnym lozku nie jest...
Uwazam, ze chiropraktyka jest wspaniala metoda wspomagajaca leczenie dolegliwosci zwiazanych z ukladem ruchu. Nie nalezy jej jednak przeceniac ani ujmowac innym metodom. Przede wszystkim trzeba znalezc NAPRAWDE DOBREGO specjaliste. I nie liczyc na cuda. Kregoslup mozna wyprostowac, ale nie o kilkadziesiat stopni...)A nawet gdyby zdarzyl sie taki przypadek- coz, to kwestia wyjatkow.
I najwazniejsze- NAJPIERW LEKARZ. I to nie jeden, ale kilku. Potem postepujac zgodnie z ich zaleceniami (wykluczajac te ktore sie nie powtorzyly) wykorzystac caly "pion" rehabilitacji dostepny w ramach ubezpieczenia. I wtedy ewentualnie szukac pomocy u specjalistow od niekonwencjonalnych metod (czesto sa nimi pracownicy wczesniej wspomnianego "pionu").
Trzeba wierzyc w to, ze leczenie przyniesie pozadany skutek. Optymizm moze nas uratowac )

Nie ma ludzi nieomylnych...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11149 Napisanych postów 51567 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Szanowny znawco w dziale,

Skoliozę najłatwiej jest stwierdzić badaniem ortopedycznym, a jedyną metodą oceny wielkości skrzywienia i skuteczności leczenia jest badanie RTG.

Komputerowe badania przesiewowe prowadzone w szkołach stwierdzają wadę postawy, ale nie odpowiadają na pytanie jaką. Są jedynie techniczną weryfikacją umożliwiającą wybranie dzieci, które należy zbadać ortopedycznie.

Badanie USG w leczeniu skoliozy może być przydatne jedynie w wyjątkowych przypadkach, natomiast rezonans magnetyczny podobnie jak i wiele innych badań wykonywany jest w przypadku pacjentów kwalifikowanych do leczenia operacyjnego lub celem weryfikacji/wykluczenia przyczyny deformacji kręgosłupa.

Zapominasz znawco, że rozwiany został mit „silnego gorsetu mięśniowego”. Zresztą termin ten znany był tylko w Polsce.

Jedyną powszechnie uznaną nieoperacyjną metodą leczenia skoliozy idiopatycznej jest leczenie ortotyczne. Jeden z popularniejszych na świecie systemów leczenia ortotycznego opracowano w Klinice Ortopedii Dziecięcej Harvard Medical School (Boston, USA) i polega on na stosowaniu gorsetu ortopedycznego powszechnie znanego pod nazwą GORSET BOSTON. Wskazania do leczenia ustala lekarz interpretując RTG.

Stwierdzenie w RTG narastania deformacji pomimo leczenia ortotycznego jest wskazaniem do rozważenia leczenia operacyjnego. W przypadku wszystkich skrzywień przekraczających 50º należy rozważyć leczenie operacyjne.

Słusznie znawco zauważasz, że polskie prawo pozwala na stawianie rozpoznania i leczenie jedynie osobom posiadającym prawo wykonywania zawodu lekarza, a nie magistrom AWF, terapeutom, kręgarzom, chiropraktykom, znachorom czy innym.

Pozdrawia, PANACEUM
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 40 Napisanych postów 1621 Wiek 44 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 17763
Przepraszam najmocniej, ale gdzie ja pisalem cos na temat wspomnianego przez Ciebie "gorsetu miesniowego"?

Panaceum: "Chciałbym zauważyć, że jedyną obiektywną metodą oceny kręgosłupa jest badanie RTG." Cytuje Cie po raz kolejny, aby cos Ci pokazac. Wiem, ze w wypadku skolioz tak jest. Ale przeczytaj uwaznie co napisales w tym zdaniu... Zupelnie sie z twierdzeniem zawartym w tym zdaniu nie zgadzam. RTG nie jest JEDYNA OBIEKTYWNA metoda oceny kregoslupa. I kazdy to potwierdzi.

Co do prawa: coz dziwne w naszym kraju panuje... Ale nie zgadzam sie znowu. Otoz moze leczyc osoba nie bedaca lekarzem. Lekarz rozpoznaje jednostke chorobowa, po czym pacjent udaje sie do dyplomowanego masazysty. Takie przypadki sa bardzo czeste. Przypominam jednoczesnie, ze masaz leczniczy jest forma postepowania klasyfikowana jako leczenie. Jako ciekawostke podam fakt, iz w Chinach istnieje szpital, w ktorym leczy sie z powodzeniem kilkadziesiat rodzajow jednostek chorobowych TYLKO I WYLACZNIE przy zastosowaniu masazu (bez zadnego wspomagania farmakologicznego, operacji, itd.).
Zabronione jest oczywiscie wykonywanie zabiegow, ktore "przerywaja ciaglosc skory". Takowe moze w istocie wykonywac tylko lekarz medycyny (pominmy fakt, ze poziom przygotowania niektorych pozostawia wiele do zyczenia).
Jesli chodzi o chiropraktyke- z tego co wiem- mozna taki zabieg wykonac. Jesli jednak okaleczy sie w jakis sposob pacjenta, a ten zdecyduje sie na zlozenie na nas doniesienia do prokuratury, zostaniemy oskarzeni o umyslne spowodowanie kalectwa (nie wiem jakie dokladnie okreslenie pojawia sie w kodeksie karnym).
A na koniec jedna prosba. Prosze, nie nazywaj mnie "znawca". Nie uwazam sie za takowego. Reguly forum sa takie, ze za wypowiedzi przyznawane sa sogi- stad ten dziwny "tytul".

Pozdrawiam serdecznie i ciesze sie, ze znalazlem godnego rozmowce. )

Nie ma ludzi nieomylnych...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11149 Napisanych postów 51567 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Oczywiście Drogi Gallu Anonimie moje wypowiedzi w tej dyskusji dotyczą skoliozy, a nie schorzeń czy obrażeń kręgosłupa w ogóle.

Jeżeli jednak chcesz poruszyć temat organizacji ochrony zdrowia to zacznij nowy temat, ale nie zaczynaj od swobodnej interpretacji obowiązującego prawa. Pamiętaj, że wprowadzanie w błąd też jest obwarowane przepisami, a jeżeli masażysta lub rehabilitant bierze udział w leczeniu pacjenta to prowadzi dokumentację, w której jest skierowanie od lekarza określające cel i zakres terapii, w przeciwnym wypadku zasadnym byłoby uprzedzić pacjenta, że jest sam dla siebie sterem, lekarzem i żeglarzem.
PANACEUM
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 40 Napisanych postów 1621 Wiek 44 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 17763
Zgadzam sie jak najbardziej. Ja nie jestem zwolennikiem "samowolki" rozwijajacej sie w naszym panstwie. Uwazam ,ze wszystko powinno byc w jakis sposob kontrolowane. Niestety w obecnym czasie albo tej kontroli brakuje albo jest niewlasciwa. Przyklad? Pierwszy z brzegu. Zabieg akupunktury moze byc wykonywany przez lekarza medycyny, ktory zajmuje sie tym powiedzmy marne 3 czy 4 lata. Nie moze natomiast byc wykonywany przez specjaliste, ktory zajmuje sie tym od lat kilkudziesieciu (nie mam tu na mysli zadnych szarlatanow). Jesli nie chcemy konczyc Akademii Medycznej w Polsce to jedynym rozwiazaniem wydaje sie ukonczenie Uniwersytetu w Pekinie (jesli akurat w Chinach przebywamy).

Co do mojego stwierdzenia: "Otoz moze leczyc osoba nie bedaca lekarzem. Lekarz rozpoznaje jednostke chorobowa, po czym pacjent udaje sie do dyplomowanego masazysty." - chcialem tylko zauwazyc, ze rowniez masazysta leczy. A nie jest wcale lekarzem. I oczywiscie, ze musi prowadzic pelna dokumentacje i miec rozpoznanie lekarza. Bez tego nie bybly fachowcem. Niestety czasem bywa tak, ze lekarz okazuje sie ignorantem. Zdarzaja sie bowiem przypadki, w ktorych lekarz prowadzacy zastanawia sie: "Co by mu tu...oooo..wiem, masaz!! Wlasnie! Damy mu skierowanie na masaz. Przeciez to nie zaszkodzi".
Niestety wszyscy jestesmy ludzmi. Zdarzaja sie osoby zupelnie niekompetentne, zarowno wsrod rehabilitantow, masazystow jak i wsrod lekarzy. Szkoda mi tylko pacjentow...
Rozmowa z Toba sprawia mi przyjemnosc (widac, ze trafilem na kogos kto nie jest laikiem i ma wiele do powiedzenia). Uwazam jednak, ze dalsze jej prowadzenie jest pozbawione sensu (przynajmniej w tej formie i w tym miejscu). Rozwodzimy sie nad sprawami waznymi, ale tu jest dzial "Trening".
Ze swojej strony uwazam wiec dyskusje te za zakonczona. Dziekuje za cenne uwagi.
Jednoczesnie prosze Cie Panaceum o jedno. Domyslam sie, ze jestes zwiazany w jakis sposob ze srodowiskiem medycznym. Walcz wiec (na ile mozesz) z rozpowszechniajaca sie w zastraszajacym tempie niekompetencja.

Pozdrawiam serdecznie
Gall Anonim

Nie ma ludzi nieomylnych...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 19 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 438
Chcialbym sie dowiedziec czy w wieku 17 lat mozna jeszcze wyprostowac kręgoslup ?? bo ja wlasnie dzisiaj sie dowiedzialem o tym ze jest on krzywy :(

zycie bez ryzyka jest jak ogorki konserwowe bez ogurków

zycie bez ryzyka jest jak ogorki konserwowe bez ogurków

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11149 Napisanych postów 51567 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
czesc wszystkim )znacie jakiegos trenera w poznaniu który by mnie potrenował bo mam 21 lat i krzywy kregosłup ,który zaczał sie krzywic po wypadku jak mi gips zdjeli gdzies jak mialam 19 lat))))))a lekarze nie pomagaja wcale

sonii
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

niezawodne cwiczenia na...

Następny temat

twardość mieśni

WHEY premium