SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Cholesterol - jak interpretować wyniki badań

temat działu:

Odżywki i suplementy

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 44362

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 190 Wiek 12 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 14697
masti
co do podwyzszonego cholesterolu :
czesto jest tak,ze nie tylko jest podwyzszony ale dochodza jeszcze inne objawy,np podwyzszone cisnienie,zachwiania rownowagi,arytmia serca,bóle,dusznosci itp


Gorzej kiedy pacjent idzie do lekarza, dostaje skierowania na badania kontrolne, one pokazują wyniki takie, które zachęcają lekarza do ładowania leków na obniżenie cholesterolu. I jeszcze gorzej, jak nagle pojawiają się inne objawy, ale właśnie po braniu takich leków. Znam takie przypadki i to z bliskiego mi otoczenia.

masti
dosc podobna historia dotyczy takze innych parametrow zdrowia:
mozna wybrzydzac na wiekosc serca,wielkosci grniczne nadcisnienia itp ale sa one ustalone na podstawie calych dziesiecioleci badan statystycznych i fizjologicznych.
nie beda idealnie trafione ale daza do optymalnych wartosci.

Statystyka pozwala zrobić w zasadzie cokolwiek się chcę ze zbiorem danych. Zwłaszcza jak zacznie się te dane filtrować i przycinać do tego żeby osiągnąć z góry zamierzony efekt. Takich sytuacji nie brakuje.

Co do badań i analiz odnośnie samych wartości cholesterolu, HDL i LDL - w pierwszym pości są odnośniki do konkretnych analiz, które pokazują, że są dużo skuteczniejsze sposoby na określanie ryzyka wystąpienia chorób serca niż to co serwuje się nam na codzień. Niemniej interes wokół cholesterolu kręci się dalej, i będzie się kręcił bo to za duży rynek żeby tak po prostu pozwolić na obalenie powszechnie przyjętych "prawd".

djfafa
No właśnie ją się czyta w godzinkę może 2 :) Wiesz daje do myślenia, szczególnie że napisał ją profesor medycyny, z tego co wiem jeden z wybitniejszych kardiochirurgów niemieckich, do tego przytacza zarówno badania naukowe i co wg mnie ważniejsze własne spostrzeżenia, to że np. tetnice przy miażdżycach nie były "zapchane" cholesterolem.
I nie jest to tylko antystatynowa ksiażka, bo oczywiście zwraca uwagę że aby uchornić się przed miażdżycą czy innymi problemami kardiologicznymi należy zadbać o dietę, wagę, rzucić palenie itp



Książka bardzo fajna, brakuje mi tylko jednego - jakichś odnośników do konkretnych publikacji naukowych czy po prostu jakiejś bibliografii. Chętnie odniósłbym się bezpośrednio do źródeł badań, o których była mowa.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1417 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
Akurat zarówno od czasu badań Keys'a jak i kontr-badań - Ravnskova wiedza poszła trochę do przodu. W kwestii wpływu spożywania cholesterolu i tłuszczu na ryzyko chorób układu krążenia dociekań nie koniecznie trzeba dokonywać bazując na literaturze sprzed kilku nieraz dekad jak robi to Hartebach. Analizując badania i rozbieżne nieraz wyniki wziąc nalezy pod uwagę okoliczności towarzyszące, m.in genetyczne skłonności, o których wspomniałem w poprzednim poscie.

Jako ciekawostke powiem, że spozycie tluszczy nasyconych w populacjach cech**acych sie niskim wskaźniekiem śmiertelnosci spowodowanej chorobami ukł. krążenia jest dość niskie, a jednonienasyconych - wysokie, przy czym całkowita podaż tłuszczu waha się w przedziale od 15 do niemal 45% (tak więc calkowite spozycie tłuszczu nie wydaje się być czynnikiem determinującym). Jednak z drugiej strony: np kenijscy Masajowie, czy mieszkańcy Kitavy spozywają relatywnie duzo tłuszczy nasyconych przekraczając znacznie przyjete normy, a rzadko chorują na chorobę wieńcową...

Uznawanie jednak podwyższonego poziomu cholesterolu (200 - 350) za bezwzględnego sprzymierzeńca ma sporo ograniczeń, w świetle dość banalnych zależności. Dieta bogata w warzywa i owoce - obniża poziom cholesterolu, dieta niskokaloryczna - obniza poziom cholesterolu, dieta niskowęglowodanowa, a wysokotłuszczowa - np w leczeniu zespołu metabolicznego - obniża poziom cholesterolu, omega -3 - obniżaja poziom cholesterolu, aktywność fizyczna obniża, poprawienie wrazliwości insulinowej - obniża, zmniejszenie ilosci taknki tłuszczowej do wart. referencyjnych - obniża. W swietle zalożenia zgodnie z którym "podwyzszony poziom cholesterolu zły nie jest" zaskakujące wydaje sie, że wiele praktyk uznanych za pożądane w kontekście ogólnie pojetego zdrowia obnizaja jego poziom. Sam niejednokrotnie poprzez w/w zabiegi doprowadzałam do obniżenia poziomu cholesterolu u swoich klientów do poziomu poniżej 200, a zdarzali się być nieraz sporo po 40-tce. Taka korelacja również daje do myslenia.

Poza tym uznawanie czegoś za wartość "fizjologiczną", tylko dlatego że występuje powszechnie w pewnym wieku może okazać się pochopne.

Temat cholesterolu i spożycia tłuszczu w kontekscie chorób układu krążenia wydaje sie ciekawy i kontrowersyjny i co istotne - wymyka się pewnych schematom, w których chcielibyśmy go osadzić. Zagadnienie dotyczące wpływu sposobu odżywiania na ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia nie powinno być postrzegane jedynie przez pryzmat cholesterolu czy spożycią kwasów nasyconych.

Może na uczelni wyszperam pełną wersję publikacji: Dietary fat quality and coronary heart disease prevention: a unified theory based on evolutionary, historical, global, and modern perspectives. Ramsdena i wsp., to zamieszczę - autorzy prezentują bowiem wyjatkowo ciekawe podejście do sprawy cholesterolu, tłuszczu pokarmowego i chorób układu krążenia, wydające się "prostować" pewne rozbiezności.


Zmieniony przez - faftaq w dniu 2012-01-13 18:43:09
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 183 Napisanych postów 12431 Wiek 38 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 185431
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1417 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
Dzięki
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 55 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 29403
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 318 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 30092
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 80 Napisanych postów 4196 Wiek 44 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 53586
KiDD


Bardzo ciekawy art. SOG nie wchodzi niestety.

Życie jest za krótkie aby brać ciągle te same suplementy :)

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51564 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Dlatego że potwierdza Twoje zdanie że cholesterol pod względem znaczenia medycznego jest niczym ?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 80 Napisanych postów 4196 Wiek 44 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 53586
Cholesterol pod względem medycznym jest bardzo ważny. Artykuł dla mnie jest ciekawy, dla innych nie musi przecież.

Życie jest za krótkie aby brać ciągle te same suplementy :)

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51564 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Ciekaw byłem pod jakim względem. Zauważyłem (nie tylko w tym temacie) iż masz bardzo negatywne podejście do tematu cholesterolu po jednej lekturze. Nie twierdzę żę się mylisz, nie piszę że masz rację, w ogóle tego nie oceniam. Chodzi o to, byś nie oceniał wartości merytorycznej publikacji czy badania pod względem własnych przekonań, odstaw selektywność na bok, jeśli ją stosujesz.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Co trzeba?

Następny temat

Cykl na mase... jakie odzywki ?

WHEY premium