SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

co lepsze judo czy zapasy???

temat działu:

Sztuki Walki

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 18647

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 14 Napisanych postów 2914 Wiek 42 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 39362
Kosei bardzo podobał mi się twój poprzedni post, nawet dałem ci soga. Jednak stwierdzenie, że nasza kultura nigdy nie dogoni kultury japońskiej jest błędne moim zdaniem gdyż wychodzi z błędnego założenia- że kultura Europejska jest na niższym poziomie. Warto przypomnieć, że średniowiecze w Japonii skończyło się w dziewietnastym wieku (niecałe 200 lat temu), a ich ustruj lenny związany był poniekąd z "barbarzyńską" (troche mocne słowo) kulturą. Wszystkie dzisiejsze wzorce społeczno-kulturalne (nie mam na myśli ich tradycji) japończycy przejeli od europejczyków. A kłanianie się.. hmmm było wyrazem szacunku, ale i podeległości. Gdy w Japonii sługa kłaniał się swojemu panu tan miał prawo odciąć mu głowe. Ja też zawsze kłaniam się na treningu przeciwnikowi, ale nie wiem czy podanie mu ręki nie byłoby bardziej na miejscu. My Europejczycy tak naprawde nigdy nie zrozumiemy azjatyckiej kultury, dlatego jeśli mam oddać komuś szacunek wole zrobić to w przyjęty u nas sposób. Gdybyśmy chcieli zachowywać się jak oni to niemiałbyś prawa spojrzeć w oczy swojemu trenerowi lub komuś wyższemu stopniem, chyba że liczyłbyś sie z konsekwencją walki, o jego urażony honor. Chodzi mi o to, że lepiej róbmy to co jest zrozumiałe dla nas. Dobrze jest sie pokłonić przeciwnikowi czy przed wejściem na mate, ale nie wyciągajmy z tego zbyt daleko idących wniosków.

"chroń mnie Boże, przed diabłami, w mundurach o niebieskim kolorze..."
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 178 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 1340
Dzieki za soga, odwdzieczam sie tym samym za Twojego posta.

Z kultura chodzilo mi o to, ze nie potrafimy nawet ze soba rozmawiac na poziomie, kazdy jedzie tylko na drugiego i najlepiej przy duzym uzyciu laciny.
Co do kultury japonskiej mlodzi japonczycy staraja sie teraz nasladowac inne kultury (moze to forma buntu) amerykanska, europejska. Wystepuja juz nawet u nich anglieskie zwroty np: FORKU - to widelec NAJFU - noz.

Nie to jednak podziwiam w tym narodzie, podziwiam w nim przywiazanie do tradycji.
Oddawanie czci i szacunku umarlym oraz osobom w podeszlym wieku.
U nich tradycje sa kultywowane, jak jest u nas kazdy widzi.
Nie wiem czy jest jeszcze taki kraj w ktorym kultura bylaby na takim poziomie i bylaby nieodlaczna czescia codziennego zycia.

Sei ryoku zen yo jitta kyo ei

Sei ryoku zen yo jitta kyo ei

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 936 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 22642
A ja zawsze po walce czy przegranej czy wygranej walnołem ukłon i podałem ręke !!
Bongo to też musisz rzucić boks bo tam też zawodnicy przed walką i po walce stukają sie rękawicami wyrażając tym szacunek do siebie, a dla ciebie jest to bez sensu !!

"Bycie przygotowanym do wojny jest najlepszym sposobem zachowania pokoju"

"Bycie przygotowanym do wojny jest najlepszym sposobem zachowania pokoju"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 24 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 131
robaq...piszesz, ze wygrywales z zapasnikami, walczyles w gi glownie czy tez bez? Wydaje mi sie, ze dzieki gi (gdy oboje sa w gi) judoka jest w stanie blokowac sporo akcji zapasnika trzymajac go za ciuchy, bez gi sprawa mialaby sie troche inaczej (mysle).

combo
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 936 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 22642
to nie robaq tylko kosei walczył zapaśnikami

"Bycie przygotowanym do wojny jest najlepszym sposobem zachowania pokoju"

"Bycie przygotowanym do wojny jest najlepszym sposobem zachowania pokoju"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 102 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 576
Jednym z wielu powodów dla których uważam , że judo jest inteligentną dyscypliną jest to , że mój kolegą z sekcji , który jest doktorem psychologi powidział mi o badaniach przeprowadzonych wśród dzieci z tzw. trudnych rodzin , którym zaproponowano uprawianie tego sportu. Wyniki badań pokazują , że dzieci te oprócz ogólnego rozwoju fizycznego , zaczęły się lepiej uczyć.

Marecki

Marecki

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 108 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 2715
A czy dzieci które zaczeły trenować zapasy zaczeły uczyć się gorzej?

zapasy-to sztuka

---------
Wrestling... for the man it`s real - A. Saitiev

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 11 Napisanych postów 305 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 27620
marmich:mysle ze wywod twojego kolegi-doktora mialby ten sam skutek z kazdym innym sportem.to sport ksztaltuje charakter i nawyki ciezkiej pracy.
nie uklony w judo.sport to zapasy,judo,boks i nawet biegi. z uklonami czy bez.

nie mam zamiaru tu nikogo obrazac a ta lacina ktora poleciala to wynik chwili zdenerwowania ludzmi ktorzy twierdza ze ludzie trenujacy cos innego (judo) sa poprostu glupi.jakies dziwne stwierdzenia "ineligentny" dyscyplina.

>Słyszałem o ludziach , którzy mają doktoraty i startują na mistrzostwach >świata ale nie słyszałem tego samego o zapaśnikach
brak slow



pozdrawiam
Bongo

pozdrawiam
Bongo

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 102 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 576
Po raz kolejny wyjaśniam. Wypowiadam się o dyscyplinach nie o ludziach. pisząc , że judo to inteligentna dyscyplina , nie twierdzę że jest najbardziej inteligentna. Częściowo masz rację , że każdy sport kształtuje charakter. Jednak uważam , że gdyby te dzieci zaczęły uprawiać np. boks to efektem tego na pewno nie byłby lepsze wyniki w nauce lecz raczej częstsze bójki na przerwach.

Marecki

Marecki

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 24 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 131
sorry...wiec moja odpowiedz odnosi sie do kosei, pytanie rowniez.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Prośba (Kyokushin)

Następny temat

co lepsze judo czy zapasy?

WHEY premium