Niestety w życiu naszym bywa tak, że wraz z wiekiem coraz trudniej jest nie tylko zmienić naszą sylwetkę na lepszą pod względem jakości, czy zachować dobre samopoczucie, ale przede wszystkim być zdrowym i cieszyć się z tego do późnej starości.

 1. Męska przypadłość
 2. Związki aktywne 
 3. Właściwości palmy sabałowej
 4. Zastosowanie palmy sabałowej
 5. Dawkowanie palmy sabałowej
 6. Z czym łączyć palmę sabałową?
 7. Podsumowanie

Męska przypadłość

Problemy zdrowotne, które najczęściej spotykają mężczyzn już po 40-tym roku życia to przede wszystkim ryzyko nowotworu prostaty i spadku poziomu testosteronu. Choroba ta, jak wskazują badania, dopada coraz większy procent mężczyzn i szacuje się, że już co trzeci mężczyzna zachoruje w swoim życiu na nowotwór prostaty. Jest on najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn. Z tego też względu niezmiernie istotne jest to, aby postarać się zrobić wszystko ku temu, aby nasze zdrowie nie uległo pogorszeniu.

saw palmetto - palma sabalowa

Pierwszą rośliną, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, jest palma sabałowa. Roślina ta występuje naturalnie w rejonach USA, Ameryki Środkowej i Indii. Owoce tej rośliny mają fioletowo-czarną barwę, a okres ich zbioru przypada na końcówkę roku.

Związki aktywne 

Związki aktywne występujące w palmie sabałowej mają wpływ na zmniejszenie 5-α-reduktazy. Jest to enzym, który przekształca testosteron w dihydrotestosteron (DHT). Zwiększone stężenie tego hormonu jest przyczyną dolegliwości ze strony funkcjonowania prostaty. Ulega ona przerostowi uciskając na pęcherz. To właśnie dlatego mężczyźni mają w nocy problemy z częstym wstawaniem do toalety.

Główne związki występujące w palmie sabałowej i odgrywające znaczącą rolę to trójglicerydy i fitosterole takie, jak: beta-sitosterol, stigmosterol, kampesterol, cykloartenol.

Właściwości palmy sabałowej

 • pozytywny wpływ na funkcjonowanie prostaty
 • ograniczenie nocnego wstawania i oddawania moczu
 • zwiększenie strumienia moczu
 • zniwelowanie łysienia
 • wspomaga wzmocnienie erekcji
 • wykazuje pozytywny wpływ na PCOS
 • daje pozytywne efekty w walce z trądzikiem

Zastosowanie palmy sabałowej

 • profilaktycznie u każdego mężczyzny po 30 roku życia lub nawet wcześniej
 • w przypadku ryzyka występowania problemów z łysieniem w rodzinie
 • w sytuacji występowania w rodzinie problemów z prostatą
 • gdy obserwujemy częstomocz i nocne wstawanie
 • w przypadku zaobserwowania problemów z oddawaniem jednostajnego moczu
 • zespół policystycznych jajników
 • problemy z erekcją
 • leczenie występowania trądziku i problemów skórnych

saw

Dawkowanie palmy sabałowej

W zaleceniach publikacji i badań naukowych obserwujemy występowanie pozytywnych zmian zmniejszenia prostaty przy stosowaniu ilości od 1 g do 2 g mielonej rośliny. Warto jednak pamiętać o tym, że pozytywne zmiany zdrowotne obserwowane są po długotrwałym stosowaniu powyżej 6 miesięcy. Suplementacja ta nie powoduje występowania skutków ubocznych, co ma miejsce w przypadku leków.

Na suplementację palmą sabałową uważać powinny kobiety w ciąży oraz stosujące terapię antykoncepcyjną. Warto również odstawić jej stosowanie na miesiąc przed zabiegami chirurgicznymi z uwagi na wpływ na zmniejszenie krzepliwości krwi.

Z czym łączyć palmę sabałową?

W zasadzie nie ma suplementów, których nie należy stosować równocześnie z palmą sabałową. Istnieje jednak kilka z nich, które bez wątpienia wspomogą pracę naszej prostaty. Wyróżnić tutaj można w szczególności ekstrakty zmniejszające stany zapalne naszego organizmu. Są to np.:

Podsumowanie

Palma sabałowa zdecydowanie jest rośliną, która powinna znaleźć się w suplementacji każdego mężczyzny. Nic bowiem nie jest tak ważne dla nas, jak zdrowie. Szczególnie w przypadku, gdy jesteśmy z roku na rok coraz bardziej narażeni na jego uszczerbek. Nikt nie chce toczyć walki z nowotworami oraz łysieć po 30 roku życia. Z tego też względu palma sabałowa powinna być jednym z kilku najbardziej istotnych suplementów dla osób po 30 roku życia, a nawet wcześniej.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)