Niestety w życiu naszym bywa tak, że wraz z wiekiem coraz trudniej jest nie tylko zmienić naszą sylwetkę na lepszą pod względem jakości, czy zachować dobre samopoczucie, ale przede wszystkim być zdrowym i cieszyć się z tego do późnej starości.

Problemy zdrowotne, które najczęściej spotykają mężczyzn już po 40 roku życia to przede wszystkim ryzyko nowotworu prostaty i spadku poziomu testosteronu. Choroba ta, jak wskazują badania dopada coraz większy procent mężczyzn i szacuje się, że już co trzeci mężczyzna zachoruje w swoim życiu na nowotwór prostaty. Jest on najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn. Z tego też względu niezmiernie istotne jest to, aby postarać się zrobić wszystko ku temu, aby nasze zdrowie nie uległo pogorszeniu.

Pierwszą rośliną, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest palma sabałowa. Roślina ta występuje naturalnie w rejonach USA, Ameryki Środkowej i Indii. Owoce tej rośliny mają fioletowo-czarną barwę, a okres ich zbioru przypada na końcówkę roku. Składniki aktywne występujące w palmie sabałowej mają wpływ na zmniejszenie 5-α-reduktazy. Jest to enzym, który przekształca testosteron w dihydrotestosteron (DHT). Zwiększone stężenie tego hormonu jest przyczyną dolegliwości ze strony funkcjonowania prostaty. Ulega ona przerostowi uciskając na pęcherz. To właśnie dlatego mężczyźni mają w nocy problemy z częstym wstawaniem do toalety.

Główne związki występujące w palmie sabałowej i odgrywające znaczącą rolę to trójglicerydy i fitosterole takie, jak: beta-sitosterol, stigmosterol, kampesterol, cykloartenol.

Właściwości palmy sabałowej

 • pozytywny wpływ na funkcjonowanie prostaty,
 • ograniczenie nocnego wstawania i oddawania moczu,
 • zwiększenie strumienia moczu,
 • zniwelowanie łysienia,
 • wspomaga wzmocnienie erekcji,
 • wykazuje pozytywny wpływ na PCoS,
 • daje pozytywne efekty w walce z trądzikiem.

Zastosowanie palmy sabałowej

 • profilaktycznie u każdego mężczyzny po 30 roku życia lub nawet wcześniej,
 • w przypadku ryzyka występowania problemów z łysieniem w rodzinie,
 • w sytuacji występowania w rodzinie problemów z prostatą,
 • gdy obserwujemy częstomocz i nocne wstawanie,
 • w przypadku zaobserwowania problemów z oddawaniem jednostajnego moczu,
 • zespół policystycznych jajników,
 • problemy z erekcją,
 • leczenie występowania trądziku i problemów skórnych.

saw

Dawkowanie palmy sabałowej

W zaleceniach publikacji i badań naukowych obserwujemy występowanie pozytywnych zmian zmniejszenia prostaty przy stosowaniu ilości od 1 g do 2 g mielonej rośliny. Warto jednak pamiętać o tym, że pozytywne zmiany zdrowotne obserwowane są po długotrwałym stosowaniu powyżej 6 miesięcy. Suplementacja ta nie powoduje występowania skutków ubocznych, co ma miejsce w przypadku leków.

Na suplementację palmą sabałową uważać powinny kobiety w ciąży oraz stosujące terapię antykoncepcyjną. Warto również odstawić jej stosowanie na miesiąc przed zabiegami chirurgicznymi z uwagi na wpływ na zmniejszenie krzepliwości krwi.

Z czym łączyć palmę sabałową?

W zasadzie nie ma suplementów, których nie należy stosować równocześnie z palmą sabałową. Istnieje jednak kilka z nich, które bez wątpienia wspomogą pracę naszej prostaty. Wyróżnić tutaj można w szczególności ekstrakty zmniejszające stany zapalne naszego organizmu. Są to np.:

Podsumowanie

Palma sabałowa zdecydowanie jest rośliną, która powinna znaleźć się w suplementacji każdego mężczyzny. Nic bowiem nie jest tak ważne dla nas, jak zdrowie. Szczególnie w przypadku, gdy jesteśmy z roku na rok coraz bardziej narażeni na jego uszczerbek. Nikt nie chce toczyć walki z nowotworami oraz łysieć po 30 roku życia. Z tego też względu palma sabałowa powinna być jednym z kilku najbardziej istotnych suplementów dla osób po 30 roku życia, a nawet wcześniej.

Komentarze (0)