Saw Palmetto, czyli palma sabałowa, nazywana również bocznią piłkowaną, to roślina powszechnie ceniona ze względu na jej korzyści zdrowotne. Docenić powinni ją przede wszystkim mężczyźni mający problemy z prostatą.

  1. Czym właściwie jest palma sabałowa?
  2. Objawy przerostu prostaty a saw palmetto
  3. Skuteczność saw palmetto potwierdzona wieloma badaniami
  4. Na czym polega działanie saw palmetto?
  5. Inne korzyści wynikające z przyjmowania saw palmetto

Czym właściwie jest palma sabałowa?

Palma sabałowa to roślina pochodząca z Ameryki Północnej. Uprawiana jest często, jako roślina ozdobna. Już rdzenni Amerykanie używali tej rośliny do leczenia zaburzeń układu moczowo-płciowego. Obecnie ekstrakt uzyskiwany z jagód palmy sabałowej stosowany jest powszechnie w leczeniu łagodnych problemów przerostu prostaty. Saw palmetto może być również potencjalnie wykorzystywana do zapobiegania łysieniu androgenowemu zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

palma sabałowa

Objawy przerostu prostaty a saw palmetto

Badania przeprowadzone na uniwersytecie w Lublanie w Słowenii, wykazały że wyciągi z palmy sabałowej mogą poprawić jakość życia mężczyzn z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego, nazywanym również przerostem prostaty. Mężczyźni z przerostem prostaty (z ang. BPH) często odczuwają potrzebę oddawania moczu, nawet w nocy (nokturia). Mimo częstej potrzeby oddania moczu mają trudności z rozpoczęciem oddawania moczu, słabym strumieniem moczu czy też strumieniem, który zatrzymuje się w trakcie oddawania moczu, lub nie są w stanie całkowicie opróżnić pęcherza. Ponadto mogą odczuwać ból w czasie oddawania moczu, a nawet w czasie wytrysku.

Przerost prostaty jest częstym problemem występującym u mężczyzn w wieku powyżej 50 lat, dotyka około 50 procent mężczyzn w wieku od 51 do 60 lat i aż 90 procent mężczyzn w wieku powyżej 80 lat.

W pewnym badaniu wzięło udział 84 mężczyzn z BPH. Poproszono ich, aby przyjmowali jedną kapsułkę wyciągu z palmy sabałowej (saw palmetto) codziennie przez 6 miesięcy. Przed rozpoczęciem badania zostali zbadani i poproszeni o wypełnienie kwestionariuszy dotyczących prostaty i jakości życia, a także libido i zaburzeń erekcji. Po próbie trwającej pół roku uczestnicy zgłosili znaczną poprawę, zarówno pod względem objawów BPH, jak i libido. 

Skuteczność saw palmetto potwierdzona wieloma badaniami

Podobne wyniki zostały opublikowane we wcześniejszych badaniach. Na przykład, przegląd z 1998 r. w JAMA wykazał, że chociaż istniejąca literatura w tym temacie jest ograniczona, istnieją obiecujące dowody na zdolność terapeutyczną saw palmetto w leczeniu objawów BPH. Po przeanalizowaniu ponad 18 randomizowanych, kontrolowanych badań z udziałem prawie 3000 mężczyzn, stwierdzono że saw palmetto działa tak samo dobrze, jak finasteryd (popularny lek na BPH), nie mając przy tym żadnych działań niepożądanych. Należy bowiem zauważyć, że finasteryd niesie za sobą działania niepożądane, z których głównymi są: impotencja i obniżone libido.

W innym badaniu naukowcy z Indii przyjrzeli się działaniu olejku pozyskiwanego z palmy sabałowej wzbogaconej roślinnym związkiem B-sitosterolem i stwierdzili, że ma on lepszą skuteczność, niż finasteryd. Badanie przeprowadzono na szczurach. Części gryzoni podawano finasteryd, pozostałym wzbogacony saw palmetto. Badanie trwało 28 dni. Następnie zespół pobrał próbki tkanek prostaty od szczurów i stwierdził, że osobniki leczone saw palmetto miały mniej biomarkerów zapalenia i apoptozy, a także zmniejszył się stosunek masy prostaty do masy ciała.

Niniejsze badanie po raz pierwszy pokazało poprawę skuteczności oleju z palmy sabałowej, który można przypisać jego wyższej zawartości B-sitosterolu.

Na czym polega działanie saw palmetto?

Mechanizm działania palmy sabałowej nie został jak dotąd dobrze poznany, mimo tego, że jest to jeden z najlepiej przebadanych środków ziołowych stosowanych w lecznictwie.

Zdolność saw palmetto do hamowania wzrostu prostaty wynika prawdopodobnie z zawartości substancji chemicznych, które regulują poziom testosteronu i zmniejszają aktywność enzymu, który promuje wzrost komórek w prostacie. Wyciąg owoców saw palemtto zmniejsza aktywność enzymu 5-α-reduktazy, który przekształca testosteron w DHT. To właśnie podwyższony poziom DHT jest przyczyną występowania typowych objawów przerostu prostaty.

Inne korzyści wynikające z przyjmowania saw palmetto

Ponadto badania na zwierzętach wykazały, że poza korzyściami dla mężczyzn z BPH, saw palmetto może przynieść korzyści osobom mającym guza na prostacie. Zauważono również, że osoby przyjmujące saw palemtto zgłaszają szybszy czas gojenia ran i mniejsze ryzyko krwawienia po operacji.

Saw palemetto jest również skutecznym suplementem hamującym łysienie androgenowe. Ten typ łysienia może dotyczyć zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Mechanizm działania jest taki sam, jak w przypadku niwelowania objawów prostaty. Wysoki poziom DHT wpływa bowiem na mieszki włosowe, osłabiając je i powodując wypadanie włosów. Jak wspomniałam wcześniej, saw palmetto wpływa pośrednio na zmniejszenie DHT, dzięki temu może być skutecznym środkiem zapobiegającym łysieniu androgenowemu.

Źródło: https://jamanetwork.com/journals/jama/article-abstract/188142

Komentarze (1)
skorupski

Stosuje od jakiegoś czasu i parametry zdrowotne się poprawły.

0