Olej MCT i olej kokosowy to tłuszcze, które zyskały na popularności wraz z większym zainteresowaniem dietą ketogeniczną. Choć mają wspólne cechy, to jednak są między nimi pewne różnice i każdy z nich ma swoje unikalne zalety oraz zastosowania.

Co to jest olej MCT?

MCT lub inaczej trójglicerydy o średniej długości łańcucha, są rodzajem tłuszczów nasyconych. Są naturalnym składnikiem wielu produktów spożywczych, w tym oleju kokosowego i oleju z ziaren palmowych, a także produktów mlecznych, takich jak mleko, jogurt i ser.

olej mct

Większość kwasów tłuszczowych zawartych w pokarmowych trójglicerydach ma długi łańcuch, co oznacza, że zawierają więcej, niż 12 atomów węgla. Natomiast kwasy tłuszczowe w MCT mają średnią długość zawierającą 6-12 atomów węgla. Ta różnica w długości łańcucha kwasu tłuszczowego sprawia, że MCT są wyjątkowe. Natomiast większość dietetycznych źródeł tłuszczu, takich jak ryby, awokado, orzechy, nasiona i oliwa z oliwek, składa się z długołańcuchowych trójglicerydów (LCT). Średniołańcuchowa długość MCT nie wymaga enzymów ani kwasów żółciowych do trawienia i wchłaniania, w przeciwieństwie do LCT. Dzięki temu MCT trafiają prosto do wątroby, gdzie są szybko trawione, wchłaniane i wykorzystywane, jako natychmiastowe źródło energii lub zamieniane w ketony. Ketony to związki, które powstają, gdy wątroba rozkłada dużo tłuszczu. Twoje ciało może wykorzystać je do wytwarzania energii zamiast glukozy. Co więcej, MCT rzadziej są przechowywane, jako tłuszcz, i mogą przyczyniać się do utraty wagi znacznie lepiej, niż inne kwasy tłuszczowe.

Polecamy również: Olej MCT - zdrowa energia od zaraz!

Oto cztery rodzaje MCT, uporządkowane według długości łańcucha kwasu tłuszczowego, od najkrótszego do najdłuższego:

 • kwas kapronowy - 6 atomów węgla
 • kwas kaprylowy - 8 atomów węgla
 • kwas kaprynowy - 10 atomów węgla
 • kwas laurynowy - 12 atomów węgla

Niektórzy eksperci definiują kwasy tłuszczowe MCT, jako te, które mają długość 6-10 atomów węgla zamiast 12. To dlatego, że kwas laurynowy jest często klasyfikowany, jako LCT, ponieważ jest trawiony i wchłaniany znacznie wolniej, niż inne MCT.

Olej MCT vs olej kokosowy

Chociaż są do siebie podobne, to olej MCT oraz kokosowy mają wiele różnic. Wynika to z różnych proporcji i rodzajów zawartych w nich cząsteczek MCT.

Olej MCT zawiera 100% MCT, dzięki czemu jest skoncentrowanym źródłem. Wytwarzany jest przez rafinację surowego oleju kokosowego lub palmowego w celu usunięcia innych związków i uzyskania koncentratu naturalnie występującego MCT. Oleje MCT zawierają zazwyczaj 50-80% kwasu kaprylowego oraz 20-50% kwasu kapronowego.

olej kokosowy

Olej kokosowy wytwarzany jest z kopry - miąższu orzecha palmy kokosowej. Jest to dość bogate źródło MCT. Zawiera 42% kwasu laurynowego, 7% kwasu kaprylowego i 5% kwasu kaprynowego. Olej kokosowy oprócz MCT zawiera także LCT i tłuszcze nienasycone.

Kwas laurynowy zachowuje się bardziej, jak LCT, pod względem jego wolnego trawienia i wchłaniania. Dlatego eksperci sugerują, że olej kokosowy nie może być uważany za olej bogaty w MCT, jak powszechnie się twierdzi, biorąc pod uwagę jego wysoką zawartość kwasu laurynowego.

Olej MCT jest lepszy "do produkcji" ketonów i odchudzania

Olej MCT jest popularny wśród osób stosujących dietę ketonową, która ma bardzo niską zawartość węglowodanów, umiarkowaną zawartość białka i wysoką zawartość tłuszczów. Wysokie spożycie tłuszczu i niskie spożycie węglowodanów wprowadza organizm w stan ketozy żywieniowej, w której zamiast paliwa, spala tłuszcz zamiast glukozy.

W porównaniu z olejem kokosowym, olej MCT jest lepszy do produkcji ketonów i utrzymania stanu ketozy. Kwasy tłuszczowe, które sprzyjają tworzeniu się ketonów nazywane są ketogenami.

Badanie na ludziach wykazało, że kwas kaprylowy był trzykrotnie bardziej ketogenny, niż kwas kaprynowy, i około sześć razy bardziej ketogenny, niż kwas laurynowy.

Co więcej, MCT może skrócić czas potrzebny do osiągnięcia ketozy żywieniowej i związanych z nią objawów, takich jak drażliwość i zmęczenie, w porównaniu z LCT. Kilka badań wykazało również, że olej MCT może wspomagać utratę tłuszczu poprzez przyspieszenie metabolizmu i zwiększanie uczucia sytości, w porównaniu z olejem kokosowym i LCT.

Olej kokosowy jest lepszy do smażenia, a także do pielęgnacji urody i skóry

Olej kokosowy jest idealnym olejem do smażenia na ruszcie i smażenia na patelni ze względu na wysoką temperaturę dymienia, która jest wyższa, niż w przypadku oleju MCT. Punktem dymienia jest temperatura, w której tłuszcz zaczyna się utleniać, co negatywnie wpływa na smak i zawartość składników odżywczych oleju. 

Pielęgnacja urody i skóry

Wysoki udział kwasu laurynowego w oleju kokosowym sprawia, że jest on korzystny dla urody i pielęgnacji skóry. Na przykład, kwas laurynowy ma silne właściwości przeciwbakteryjne, które - jak wykazano - pomagają w leczeniu trądziku w ludzkich komórkach. Wykazano również, że olej kokosowy łagodzi objawy atopowego zapalenia skóry, takie jak zaczerwienienie i swędzenie.

Olej kokosowy ma właściwości nawilżające, dzięki czemu przydaje się także w leczeniu wszelkich dolegliwości charakteryzujących się suchością skóry.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Olej MCT i olej kokosowy są ogólnie dobrze tolerowane i bezpieczne, gdy są spożywane w umiarkowanych ilościach. Nadmierne spożycie MCT lub oleju kokosowego było związane z dyskomfortem w żołądku, skurczami, wzdęciami i biegunką.

Jeśli zdecydujesz się uzupełnić olej MCT ze względu na jego właściwości ketogenne i odchudzające, zacznij od 1 łyżki stołowej (15 ml) dziennie i zwiększ, zgodnie z tolerancją, do maksymalnej dziennej dawki 4-7 łyżek stołowych (60-100 ml).

Możesz łatwo mieszać olej MCT z różnymi potrawami i napojami, w tym owsiankami, zupami, sosami, koktajlami, kawą i herbatą.

Podsumowanie

Zarówno olej MCT, jak i olej kokosowy mogą być korzystne, ale do różnych zastosowań.

Olej MCT jest skoncentrowanym źródłem 100% MCT, które są bardziej skuteczne w zwiększaniu utraty wagi i produkcji energii (zwłaszcza, jeśli przestrzegasz diety ketonowej), niż olej kokosowy.

Tymczasem olej kokosowy ma zawartość MCT około 54%. Najlepiej stosuje się go, jako olej do smażenia i może być wykorzystywany dla różnych zabiegów upiększających lub pomocny w leczeniu problemów skórnych, takich jak trądzik czy suchość skóry.

Źródła:

 1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18253821/
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2874191/
 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4878196/
 4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2874190/
 5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29974400/
 6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4892314/
 7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27547436/
 8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6481320/
 9. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29951312/
 10. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28689741/
 11. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25074387/
 12. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31319633/
 13. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12975635/
 14. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5531289/
 15. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28405814/
 16. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5616019/
 17. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5044790/
 18. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29280987/
 19. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2772209/
 20. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6335493/
 21. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24320105/
 22. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31267223/
 23. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15724344/
 24. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16753249/
Komentarze (0)