Nic tak nie motywuje nas do działania, jak efekt pompy mięśniowej. Nie ma nic lepszego, gdy podczas treningu nasze mięśnie robią się twarde i optycznie większe, a uczucie, jak krew mocno rozpycha nasze włókna mięśniowe towarzyszy każdej serii i powtórzeniu. Jednak nie zawsze taki efekt występuje. Ma to związek z niedostatkiem składników, które powodują większą syntezę tlenku azotu lub też wpływają na gromadzenie większej ilości wody i glikogenu.

 1. Czym jest no-booster?
 2. Czy boostery azotowe wpływają na mięśnie?
 3. Na czym polega zjawisko pompy mięśniowej?
 4. Jak dawkować?
 5. Kiedy stosować no-boostery?
 6. Bezpieczeństwo stosowania

Fakt ten sprawia, że na treningu mamy mniejszą motywację do aktywności oraz mniejszą siłę. Aby temu zapobiegać, korzysta się z boosterów azotowych, których celem jest wywołanie efektu pompy mięśniowej.

Czym jest no-booster?

Boostery azotowe są dość liczną grupą związków aktywnych, których działanie prowadzi do syntezy tlenku azotu. Co więcej, działanie suplementów tego typu ma za zadanie przekładać się na wydolność mięśniową i wysiłkową.

Zazwyczaj w składzie produktów znajdziemy:

 • l-argininę, najczęściej w formie alfaketoglutaranu argininy, czyli popularnego AAKG,
 • l-cytrulinę, która zazwyczaj ma postać jabłczanu cytruliny, rzadziej jej estrów,
 • l-ornityna, co prawda występuje dość rzadko, jednak stanowi znakomite wsparcie dla argininy zwiększając jej naturalną syntezę, co dodatkowo potęguje działanie samej argininy,
 • l-karnitynę w formie GPLC, która stanowi doskonały element no-boostera skutecznie podnosząc syntezę tlenku azotu (nawet skuteczniej, niż w/w składowe), jednak jej cena jest dość wysoka,
 • ekstrakty z buraka, bogate w naturalne azotany, które wykazują znaczne działanie wspomagające naturalną syntezę tlenku azotu,
 • glicerol, w formie monostearynianu glicerolu, powoduje większy napływ wody do pracującego mięśnia, co przekłada się na znaczne uczucie pompy mięśniowej, które uzupełnia działanie tlenku azotu.

W/w substancje występują zazwyczaj w formie monopreparatów. Nierzadko więc w produktach będących złożonymi stackami okołotreningowymi mamy jeszcze inne substancje dodatkowe, jak:

Czy boostery azotowe wpływają na mięśnie?

booster azotowy mięsnie

Wykorzystanie boosterów azotowych ma za zadanie zwiększyć produkcję tlenku azotu NO w naszym ciele. Tlenek azotu bierze udział przede wszystkim w rozszerzeniu naczyń krwionośnych, co w praktyce powoduje, że nasze mięśnie są lepiej ukrwione, dotlenione, jak i ich odżywienie jest również większe. Za efekt tego typu odpowiadają głównie arginina, która dla naszego organizmu jest aminokwasem względnie egzogennym. Wykorzystanie formy AAKG w suplementacji ma za zadanie znacznie poprawić biodostępność argininy, która w przewodzie pokarmowym człowieka wchłaniana jest dość słabo. Działania te potęgują również cytrulina i ornityna, wspomagając syntezę nie tylko tlenku azotu, ale i samej argininy i wpływając na oszczędzanie jej ustrojowej puli.

W sportach sylwetkowych boostery azotowe mają pewne działanie motywacyjne, psychologiczne. Każdy z trenujących kulturystów, jak i osób trenujących amatorsko, uwielbia uczucie, gdy towarzyszy silna pompa mięśniowa trenujących mięśni. Mamy wtedy większą motywację, a intensywność treningu wzrasta. Co więcej, wcześniej opisywane działanie odżywcze wspomagające ukrwienie i dotlenienie tkanki mięśniowej, będzie tutaj miało znaczenie kluczowe dla rozwoju muskulatury. Odpowiadając więc na pytanie postawione w akapicie tekstu - boostery azotowe skutecznie wspomagają pracę mięśnia, ale i nie tylko.

W badaniach naukowych dowiedziono, że wykorzystanie NO sprawdza się w różnych formach treningu. Jest to działanie, które zarówno przyda się podczas budowania siły, wytrzymałości i wydolności mięśniowej, co sprawia, że boostery tlenku azotu mają działanie uniwersalne.

Na czym polega zjawisko pompy mięśniowej?

Zjawisko tzw. pompy mięśniowej jest efekt bazujący na dwóch mechanizmach. Przede wszystkim jest to ilość krwi, która zaczyna być zatrzymywana w tkance mięśniowej i gromadzona w naczyniach, które doprowadzają krew do pracujących komórek mięśniowych. Drugim mechanizmem jest zwiększenie światła przepływu naczyń krwionośnych, co dodatkowo nasila jej napływ do pracującej tkanki. Sprawia to, że mięsień podczas wysiłku ma dostęp do jeszcze większej ilości krwi. Działanie tego typu wykazuje funkcje przede wszystkim odżywczą i regeneracyjną. Działanie no-boosterów wpływać będzie również na zjawisko nasilenia hipertrofii mięśniowej, które będzie powiązane w sposób pośredni z działaniem no-boostera. Większa pompa mięśniowa, realny efekt powiększenia się trenowanej muskulatury, to okazja do tego, abyśmy wykorzystali solidniejsze ciężary oraz by trening stał się jeszcze bardziej intensywny. Wykorzystanie większej objętości treningowej czy też intensywności nie będzie wiązało się z ryzykiem przetrenowania, gdyż będziemy mieć więcej dostępnej energii na potrzeby odbudowy i regeneracji mięśnia.

Boostery azotowe są chętnie wykorzystywanym suplementem diety także ze względu na ich działanie doraźne, co oznacza, że efekt odczuwamy już od pierwszej porcji. Dlatego chętnie są wykorzystywane w treningach, gdyż nie trzeba długo czekać za efektem i zaraz po spożyciu cieszymy się z działania na treningu.

boostery azotowe

Jak dawkować boostery azotowe?

Proponowana dawka boosterów azotowych uzależniona będzie głównie od tego, jaki skład mieszanki aktywnej mamy. Jednak rozpatrywać możemy poszczególne składowe w postaci monopreparatów, które dadzą nam pewien obraz sytuacji, co do dawki, która wykazuj efektywne działanie. Przykładowo, dawka cytruliny, która działa skutecznie i znacznie czuć jej działanie, mieści się w granicach od 6 do 8 g. Wykorzystanie argininy z kolei, wygląda nieco inaczej i tam dawki skuteczne sięgają nawet 10 g w produkcie. Inaczej jednak wygląda sytuacja, gdzie łączymy argininę z cytruliną. Należy wtedy dawkę dobrać mniej więcej tak, aby mieściła się w proporcji 2:1. Oznacza to, że gdy wykorzystamy 6 g argininy, dołączamy do tego 3 g cytruliny i cieszymy się dużo silniejszym działaniem, niż wykorzystanie substancji osobno. Dlatego też jest to popularne połączenie w stackach przedtreningowych charakteryzujące się wysoką efektywnością.

Inaczej wygląda kwestia wyboru produktów opartych na GPLC, ekstraktach z korzenia buraka czy gliceryny. Dawka efektywna GPLC mieści się w granicach 1-2 g. Wiele osób opisuje działanie nieco inne, niż produktów opartych na bazie argininy czy cytruliny. Wrażenia pompy mięśniowej są nieco bardziej wyraźne, a efekt nabitych mięśni utrzymuje się dłużej. Jeżeli chodzi o kwestie ekstraktu z buraka, wykorzystanie go w formie naturalnego soku polega na wypiciu około 330 ml soku do posiłku przedtreningowego. Zawarte w soku azotany wraz z posiłkiem przedtreningowym skutecznie będą wspomagać syntezę tlenku azotu w naszym ciele.

Innego podejścia wymaga wykorzystanie glicerolu. Glicerol jest substancją, która wykazywać będzie działanie wspomagające gromadzenie wody w organizmie. Zastosowanie glicerolu wymaga wykorzystania znacznych ilości płynów, które mają za zadanie wspomóc funkcje hipertrofii sarkoplazmatycznej. Rozpoczyna się tutaj suplementację w ilości 5 g, które należy popić około 30-40 minut przed treningiem minimum 300 ml wody. Jednak dawka skuteczna szybko rośnie i stopniowo zwiększamy ilość użytej substancji, gdzie koniec końców dawka może sięgnąć nawet 30-50 g.

Kiedy stosować no-boostery?

Wykorzystanie suplementów diety na bazie substancji posiadających działanie wpływające na wartość tlenku azotu we krwi, posiada głównie znacznie przedtreningowe. Zazwyczaj dawka umieszczona jest w okolicach 30-40 min przed wysiłkiem fizycznym. Musimy pamiętać, że odpowiedni posiłek przedtreningowy również będzie miał wpływ na to, jak suplement będzie funkcjonować podczas suplementacji przedtreningowej.

Jednak wykorzystanie niektórych substancji o działaniu wspomagającym wzrost syntezy tlenku azotu posiada również zastosowanie powysiłkowe. Wykorzystuje się tutaj mniejsze dawki rzędu 1-2 g argininy, które mają na celu wspomóc funkcje regeneracyjne naszego organizmu. Co więcej, podobne zastosowanie ma użycie niewielkiej dawki przed snem. 1-2 g argininy w okresie snu ma za zadanie wspomóc głębokość samego snu, co przekłada się na stymulowanie wydzielania hormonu wzrostu.

Bezpieczeństwo stosowania

Wykorzystanie suplementów, których celem jest synteza tlenku azotu nie jest groźne dla naszego zdrowia. W badaniach naukowych z wykorzystaniem substancji o działaniu wspomagającym wzrost tlenku azotu nie wykazano żadnego działania negatywnego. Oznacza to, że środki tego typu nie wpływają negatywnie na nasz układ pokarmowy, nie obciążają nerek, wątroby ani żołądka. Nie są substancjami z grupy stymulantów, więc ich zastosowanie nie wpływa również na pracę układu nerwowego czy też serca. Co ciekawe, w badaniach z użyciem argininy stwierdzono, że posiada ona również dobroczynny wpływ na układ krwionośny dbając o odpowiednią wartość ciśnienia krwi.

Komentarze (0)