W miniony weekend w Teksasie odbyły się zawody Rogue Invitational 2021. Po przejściu etapu kwalifikacyjnego strongmani próbowali pobić osiem rekordów świata. Martins Licis okazał się najsilniejszym zawodnikiem i nie tylko wygrał konkurs, ale też ustanowił nowy rekord w Thor’s Hammer. Siłacz podniósł młot o wadze 136 kg! Oprócz nagrody w wysokości 133 685 $ za zwycięstwo w konkursie strongman, Licis odszedł z dodatkowymi 5000 $ za pobicie rekordu. 

Do konkurencji przystąpili Mikhail Shivlyakov, Mateusz Kieliszkowski, Laurence Shahlaei, Martins Licis, Trey Mitchell i Josh Thigpen. Thor's Hammer to konkurencja, która testuje ramiona i siłę sportowca. Zawodnicy biorący udział w zawodach podnosili duży młot i próbowali go przytrzymać. Młot wracał na ziemię po tym, jak sędzia wydał komendę w dół. Sportowcy mogli wybrać rękę, której chcieli użyć do podniesienia młota i mogli zmieniać ją przy każdej kolejnej próbie. Zawodnicy mieli minutę na ukończenie próby. Poprzedni rekord 118 kg Thor's Hammer należał do wielokrotnego zwycięzcy WSM Hafthora Bjornssona.

Wagi młotów podczas wydarzenia Rogue Record Breakers przedstawiały się następująco:

Waga 1– 90,7 kg (200 funtów)

Waga 2 – 102 kg (225 funtów)

Waga 3 – 113,3 kg (250 funtów)

Waga 4– 125 kg (275 funtów)

Waga 5 – 136 kg (300 funtów)

Cała szóstka strongmanów podniosła bez problemu pierwszy młot ważący 90,7 kg. Dalej młot o wadze 102 kg i 113,3 kg dała radę ponieść już tylko piątka zawodników. Czwarty młot ważący 125 kg przekroczył wagę dla istniejącego rekordu świata. Michaił Shivlyakov i Mateusz Kieliszkowski jako pierwsi pobili rekord Hafthora Bjornssona. Jednak Kieliszkowski w pierwszej próbie nie zdołał unieść młota i był w stanie zrobić to po zmianie ręki. Martins Licis był kolejnym, który to zrobił, a Laurence Shahlaei i Josh Thigpen odpadli przy tej próbie. Michaiłowi Shivlyakovowi i Mateuszowi Kieliszkowskiemu nie udało się podnieść kolejnego młota ważącego 136 kg, co położyło kres ich nadziejom na pobicie rekordu. Martins Licis był następny i w pierwszej próbie podniesienia ciężaru prawą ręką poległ, jednak po zmianie ręki udało mu się pobić rekord. Próbował podnieść też 147,3 kg, ale mu się to nie udało. Licis wrócił do domu jako zwycięzca zawodów, z rekordem świata i kieszenią pełną gotówki.

Komentarze (5)
K0currro

Gdy bity jest rekord olimpijski w lekkiej atletyce zawodnik dostaje 1mln USD. Gdy Licis bije rekord swiata dostaje 5000 USD.

2
M-ka

A najlepiej zarabiają "zawodnicy", którzy są starzy , brzydcy i chorzy psychicznie, ale dobrze kłamią.
Dziwny jest ten świat.

0
rarytas1

Mateusz Kieliszkowski na tych zawodach zdobył 4 miejsce nie wychodząc do dwóch konkurencji :ciągu i kul . Jest szansa, że w tym roku zgarnie tytuł najsilniejszego człowieka na świecie o ile kontuzje go nie zabiją

0
lordknaga

a czemu nie wyszedl do tych konkurencji? przez kontuzje?

0
rarytas1

Tak przez kontuzję pleców, ale lekką i do ogarnięcia. Gdyby nie to byłby pierwszy. Do zawodów przygotowywał się na wariata z ogromną progresją między treningami . Następne zawody to Arnold i jeśli zdrowie dopisze każdą konkurencję poza ciągiem skończy na 1 miejscu

2