Legendarny zawodowy zapaśnik WWE Hossein Khosrow Ali Vaziri znany wszytskim  pod pseudonimem „Żelazny Szejk” był pierwszym Irańczykiem, który stał się popularny we wrestlingu w latach 80. Wśród wielu jego osiągnięć słynął z zaciekłej rywalizacji z inną legendą, Hulkiem Hoganem. Na Twitterze pojawiła się wiadomość o śmierci byłego zapaśnika. Zmarł w wieku 81 lat.

Żelazny Szejk zaczął uprawiać wrestling w młodym wieku. Jego potencjał był widoczny od samego początku, kiedy odniósł sukces jako amatorski zapaśnik i zdobył złoty medal na mistrzostwach National Amateur Athletic Union Greco-Roman Wrestling Championships w 1971 roku. WWF / WWE zwróciło uwagę na atletyczne zdolności Żelaznego Szejka w 1979 roku. W tym samym roku odbyła się jego pierwsza walka. Wyróżniał się masywną budową ciała i silną osobowością.

W 1983 roku Vaziri przeszedł do historii, zdobywając WWF World Heavyweight Championship. Odszedł z ringu zapaśniczego w latach 90. i potem rzadko pojawiał się w mediach. Jednak to pod koniec kariery zdobył największą liczbę fanów i stał się ich ulubieńcem. Po raz ostatni wystąpił na żywo w 2010 roku, gdzie pojawił się w odcinku Biography: WWE Legends w 2022 roku. W oświadczeniu opublikowanym na Twitterze na temat śmierci Żelaznego Szejka napisano:

„Zbieramy się dziś z ciężkim sercem, aby pożegnać prawdziwą legendę, siłę natury i kultową postać, która pozostawiła niesamowity ślad w świecie wrestlingu. Z wielkim smutkiem dzielimy się wiadomością o odejściu Żelaznego Szejka, ale pociesza nas również fakt, że odszedł on z tego świata w pokoju, pozostawiając po sobie spuściznę, która przetrwa przyszłe pokolenia. Dzięki swojej wyjątkowej osobowości, niesamowitej charyzmie i niezrównanym umiejętnościom w ringu, urzekł publiczność na całym świecie. Był pionierem, przełamując bariery i torując drogę dla różnych zapaśników, którzy poszli w jego ślady. Żelazny Szejk był człowiekiem o ogromnej pasji i poświęceniu. Pokonał niezliczone wyzwania w swoim życiu, zarówno na ringu zapaśniczym, jak i poza nim. Jego droga z małej wioski w Iranie do stania się jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w świecie wrestlingu jest świadectwem jego niezachwianego poświęcenia”.

Żelazny Szejk miał żonę, dwie córki oraz pięcioro wnucząt. W mediach społecznościowych pojawiły się kondolencje od wielu znanych osób takich jak Ric Flair, Triple H czy Mick Foley.

 

Komentarze (1)
modlic

Na początku lat 90 tych z bratem na niego wołaliśmy Husajn idzie.

0