Umieszczając w codziennej diecie odrobinę słodyczy, nie zawsze szkodzi się swojej sylwetce i zdrowiu. Kalorie z ulubionych słodkich produktów łatwo jest wliczyć do dziennego bilansu kalorycznego, zwłaszcza jeśli nie zawierają one składników powszechnie uznawanych za niezdrowe. Mowa tutaj o szerokim spektrum słodyczy pozbawionych dodatku cukru oraz wolnych od tłuszczy utwardzonych.

Czekolada i pralinki w diecie

Przysmakami zwanymi pralinkami można się dziś delektować dzięki „przywiezieniu” kakao do Europy przez Krzysztofa Kolumba w 1502 roku. W Ameryce Łacińskiej ziarna kakaowca stanowiły wtedy pewnego rodzaju walutę. Europejczycy natomiast z azteckiego „pokarmu bogów” stworzyli potężną gałąź przemysłu spożywczego. Z czasem odkryto, że kakao zawiera związki o wysokim potencjale prozdrowotnym. Są one bogate w polifenole, czyli silne antyoksydanty, a także dostarczają teobrominę i kofeinę, które modulują nastrój i skupienie.

Chociaż pierwotnie prażone ziarna wykorzystywano do przygotowania napoju, to z czasem rozwinięto liczne techniki obróbki kulinarnej tego surowca. W latach 80. XX wieku na skalę światową rozsławiły się np. czekoladki z Belgii, do których zaliczają się m.in. pralinki. Stworzone zostały około 70 lat wcześniej i przez kilka dekad gruntowały sobie pozycję na liście najpopularniejszych słodyczy.

nutlove magic hearts

Słodycze bez szkodliwych dodatków

Niestety za smakiem popularnych czekoladek różnego rodzaju zazwyczaj idzie spora zawartość dodanego cukru oraz przetworzonych tłuszczy. Składniki te pojawiają się zarówno w nadzieniu, jak i warstwie powlekającej wielu przysmaków. Sprawiają, że słodki smak utrzymuje się w jamie ustnej dłużej, ale również służą do jak najdłuższego utrzymania jakości, głównie konsystencji czy wyglądu i smaku.

Stosunkowo nowym trendem na rynku spożywczym wydają się być jednak zdrowsze alternatywy dla klasycznych wersji słodyczy. Do wzmocnienia ich cech sensorycznych nie używa się cukru i tłuszczu palmowego, a alternatyw pod postaciami np. maltitolu, glikozydów stewiolowych, czy tłuszczu shea. Zamienniki te mają na celu głównie złagodzić negatywny wpływ słodyczy na zdrowie metaboliczne człowieka.

Urozmaicenie jadłospisów i potraw

Każdy, kto szuka smakowego urozmaicenia diety, jednak pragnie uniknąć związanych z klasycznymi słodyczami konsekwencji zdrowotnych, może sięgnąć np. po pralinki NUTLOVE MAGIC HEARTS, zawierające tylko węglowodany naturalnie występujące w składnikach użytych do produkcji. Zastępująca cukier mieszanka substancji słodzących składająca się ze związków z grupy polioli, czy pochodzących ze stewii, pozwala na uzyskanie intensywnie słodkiego smaku oraz pożądanej konsystencji, a jednocześnie na uniknięcie szkodliwego działania dla zębów oraz zdrowia metabolicznego.

Związki te mogą dodatkowo wywierać prozdrowotny wpływ na organizm człowieka, gdyż w pewnym stopniu mogą modulować mikrobiotę jelitową. Zdrowsze alternatywy dla zwykłych słodyczy często zawierają też więcej dodatków o charakterze odżywczym, takich jak orzechy laskowe, migdały czy wiórki kokosowe. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom bezcukrowe pralinki mogą stanowić zarówno przekąskę samodzielną, jak i dodatek do potraw na słodko oraz deserów.

Jakub Wiącek - Neurobiolog i Dietetyk

Komentarze (0)