Żurawinie od setek lat przypisuje się działanie lecznicze. Każdy z nas zetknął się z herbatkami, sokami, syropami lub suszonymi owocami żurawiny. Jest ona także dodatkiem do wielu dań, mimo że jej smak nie każdemu odpowiada. Jeśli lubisz cierpki smak soku żurawinowego to wiedz, że to nie tylko zaspokojenie Twoich kubków smakowych, ale także korzyść nawet dla Twojego serca.

  1. Sok żurawinowy a zdrowie serca
  2. Żurawina a infekcje dróg moczowych
  3. Czy picie soku żurawinowego ma jakieś wady?
  4. Podsumowanie

Sok żurawinowy a zdrowie serca

Jak się okazuje, choroby serca to jedna z najczęstszych przyczyn śmierci w naszym społeczeństwie. To wystarczający powód, aby zawczasu myśleć o tym, jak zadbać o serce, zanim jeszcze pojawią się symptomy chorób. Z pewnością warto tutaj zadbać o takie podstawowe sprawy jak zdrowe odżywianie, regularna aktywność fizyczna, dbanie o utrzymanie prawidłowej masy ciała, unikanie używek itp. Warto się także dowiedzieć, jakie produkty dodatkowo wspierają nasze serce.

Jedno z badań opublikowanych w American Journal of Clinical Nutrition wykazało, że regularne picie soku żurawinowego pomaga zmniejszyć sztywność tętnic. Sztywność tętnic, a zwłaszcza sztywność aorty wiąże się z większym ryzykiem chorób serca i udaru mózgu. Kiedy tętnice są sztywne, wówczas przepływ tlenu do tkanek i narządów jest nieefektywny. Sztywność tętnic jest głównym czynnikiem ryzyka chorób serca i udaru mózgu. Może również przyczyniać się do wzrostu ciśnienia krwi, tętniaków i chorób nerek, dlatego ważne jest, aby podjąć kroki w celu zmniejszenia tej sztywności.\

sok żurawinowy

W jaki sposób sok żurawinowy może w takiej sytuacji pomóc? Jego dużym plusem jest zawartość naturalnych przeciwutleniaczy, zwanych antocyjanami, które rozluźniają tętnice i pomagają w łatwiejszym przepływie tlenu. Antocyjany dzięki temu, że mają właściwości przeciwzapalne, mogą zapobiegać wielu innym schorzeniom. Co więcej, to właśnie one nadają żurawinie ten piękny, głęboki czerwony kolor.

Żurawina a infekcje dróg moczowych

Niektóre badania sugerują, że sok żurawinowy zapobiega infekcjom dróg moczowych, blokując przyczepianie się bakterii do ścian pęcherza moczowego. Temat jednak nie do końca jest jasny, ponieważ inne badania nie widzą w tym związku. Można zatem spotkać się z urologiem, który zaleci picie soku żurawinowego, oraz z takim, który powie, że to nic nie da. Z pewnością potrzebne byłyby tutaj kolejne badania. Tak czy inaczej, przy wielu infekcjach dróg moczowych zaleca się picie dużej ilości płynów, więc taki sok z żurawiny nie powinien zaszkodzić, a być może pomoże.

Czy picie soku żurawinowego ma jakieś wady?

Pomimo potencjalnych korzyści dla zdrowia serca, trzeba pamiętać, że sok żurawinowy oferowany w marketach często wzbogacany jest w cukier. Dlatego niektórzy przyjmują żurawinę w formie suplementu. Tak czy inaczej, Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) wskazuje, że picie dwóch szklanek soku dziennie może chronić przed cukrzycą typu 2. Uważają, że polifenole w nim zawarte są korzystne dla kontroli cukru we krwi.

Warto też czytać skład. Niektóre soki mają dodatek cukru lub słodzików, a inne nie. Szukaj wersji bezcukrowej, najlepiej w dziale ze zdrową żywnością. Warto też wiedzieć, że ekstrakt z żurawiny może zakłócać działanie niektórych leków. Jeśli przyjmujesz jakieś leki, skonsultuj się z lekarzem, zanim zaczniesz stosować ekstrakt na własną rękę.

Podsumowanie

Picie soku żurawinowego lub spożywanie owoców żurawiny (lub dodawanie jej do herbaty) to bardzo dobry pomysł, jeśli chcesz zadbać o swoje zdrowie. Uwzględniając żurawinę w swojej diecie, możesz pozytywnie wpłynąć na zdrowie swojego serca.

Źródła

  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21411615/
  • https://pubs.rsc.org/en/content/articlelanding/2022/fo/d2fo00080f
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27184277/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16032375/
Komentarze (0)