Kiedy próbujesz zadbać o swoją dietę, ostatnią rzeczą, o jakiej myślisz, to pozostałości pestycydów na świeżych produktach, które zjadasz. Niestety większość kupowanych przez nas owoców i warzyw zawiera ślady pestycydów. Bezpieczne zdają się jedynie te organiczne, aczkolwiek też nigdy nie wiadomo…

W Stanach Zjednoczonych przeprowadzono badania, które miały na celu sprawdzenie, ile pestycydów znajduje się na owocach i warzywach, które trafiają do supermarketów, a potem na talerze ludzi. Okazuje się, że jest ich całkiem sporo, a według Centrum Kontroli i Prewencji Chorób przeciętny człowiek ma w swoim ciele ślady 29 różnych resztek pestycydów.

Jednym ze sposobów na zmniejszenie spożywania zanieczyszczonych produktów jest kupowanie organicznych warzyw i owoców. I choć mają one różne atesty, to i tak lepiej podchodzić do nich z ograniczonym zaufaniem. Poza tym nie zawsze są one dostępne, a jeśli są, to znacznie droższe. Innym sposobem byłoby zmniejszenie spożywania warzyw i owoców, ale czyż nie zrobilibyśmy tego ze szkodą dla siebie? W końcu zjadamy je dla wielu witamin i minerałów, więc szkoda by było się ich pozbawiać. Jak zatem zmniejszyć ilość pestycydów na warzywach i owocach? Czy ich mycie jest skuteczne?

mycie owoców

Przygotowanie produktu

Przed przygotowaniem należy je porządnie wypłukać (nawet te organiczne warzywa i owoce), ale to jeszcze nie usunie wszystkich pozostałości pestycydów. Chemikalia śladowe przyklejają się do zakamarków świeżych owoców i warzyw i ciężko je usunąć. Ponadto nie wszystkie pestycydy rozpuszczają się w wodzie, więc podczas mycia nie zostają usunięte. Na korzyść mycia działa fakt, że usuwa ono prawie 75% pestycydów, jednak niektóre z nich przenikają przez skórę owoców lub warzyw i tych, poprzez mycie, nie usuniemy.

Czy gotowanie warzyw usuwa pozostałości pestycydów?

Gotowanie warzyw sprawia, że część pestycydów przechodzi do pary i jest z nich usuwana. Jest to jednak niewielka ilość. Trzeba by naprawdę długo gotować warzywa, aby zmniejszyć ich zawartość, a to by skutkowało także utratą niektórych witamin, którym nie służą wysokie temperatury.

Jak w takim razie usunąć resztki pestycydów?

Można zredukować pozostałości pestycydów za pomocą miękkiej szczotki do szorowania zewnętrznej skórki i trudno dostępnych miejsc na twardych warzywach i owocach. Absolutnie nie wolno nam używać do tego detergentów, ponieważ istnieje ryzyko, że ich pozostałości zostaną na skórce, a jak dobrze wiemy, są one szkodliwe dla naszego zdrowia. Znacznie lepszym podejściem jest moczenie lub czyszczenie owoców i warzyw za pomocą roztworu wody z octem (stosunek wody do octu 3:1).

Część pestycydów można usunąć obierając warzywa i owoce ze skórki, ale pamiętajmy też, że to właśnie skórki zawierają dużo błonnika, witamin i minerałów. Także smażenie może wyeliminować znaczną część szkodliwych substancji, ale wiemy dobrze, że na dłuższą metę nie jest to najzdrowsza obróbka. Jak widać rozwiązania są, ale nie są one idealne. W końcu po to jemy warzywa i owoce, żeby czerpać z nich to, co mają najlepsze, a nie dla idei samej w sobie.

Czy spożywanie produktów ekologicznych zmniejsza narażenie na pestycydy?

Jeżeli masz dostęp do dobrego źródła, do sprawdzonej hodowli i posiadasz na to odpowiednie fundusze, to warto z niego korzystać. W jednym z badań, w którym wzięło udział 4500 osób stwierdzono, że ci, którzy spożywali produkty ekologiczne, mieli o 65% niższy poziom pestycydów w moczu.

I chociaż nie ma gwarancji, że kupowane produkty ekologiczne nie zawierają śladowych ilości pestycydów, to i tak ich ilość powinna być znacznie niższa. Być może produkty ekologiczne nie mają dużo większej zawartości odżywczej, w porównaniu do warzyw i owoców bez atestów, ale z pewnością mają mniej pestycydów.

Kto jest najbardziej podatny na negatywne skutki pestycydów?

Grupą wiekową, która najbardziej może skorzystać na jedzeniu produktów ekologicznych, są dzieci. Dzieci, które się aktywnie rozwijają, są bardzo podatne na negatywne działanie różnych toksyn i chemikaliów, w tym także pestycydów. Wraz z rozwojem ich narządów wewnętrznych, komórki dzielą się bardzo szybko, stwarzając więcej możliwości do tego, by toksyny niszczyły ich wnętrze.

Podsumowanie

Owoce i warzywa są dla ciebie dobre i nie unikaj ich ze względu na obawy przed pestycydami. Jeśli tylko możesz, wybieraj produkty ze sprawdzonych źródeł, gdzie wiesz, że do ich hodowli nie użyto potężnej ilości chemikaliów. Przed spożyciem dokładnie je oczyść pod bieżącą wodą lub w roztworze wody z octem. Już same te czynności sprawią, że pozbędziesz się dużej części niechcianych związków chemicznych.

Komentarze (5)
Anonim

Kompletnie nie mogę się zgodzić. Normy są tak wyśrubowane, że ta gadanina o pestycydach, to takie strachy na lachy.

W każdym razie gdy zacząłem jeść jak człowiek, to nawet w komputer mogę się dłużej gapić. Antyoksydanty chronią oczy, słuch też.

0
colin2000

Skąd ta pewność ??

0
Bull

I jesteś pewien, ze nie warto i normy zawsze są trzymane?

0
Anonim

To możesz powiedzieć o każdym rodzaju żywności. Zawsze warto myć.

0
Bull

Winogron na wino nie myjesz, inne przykłady też znam.

0