Myśląc o białku jako wartości odżywczej, większość z nas w pierwszej kolejności wymieni mięso. Wiadome jest, że jest ono potrzebne do życia, prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Oprócz mięsa znajdziemy je także w rybach, jajach, nabiale i niektórych produktach roślinnych. I całe szczęście, ponieważ wśród naszego społeczeństwa jest całkiem sporo wegetarian i wegan. Dla tej grupy ludzi szczególnie ważne jest, by wiedzieć, skąd czerpać pełnowartościowe białko.

  1. Jaja i produkty mleczne
  2. Tofu i tempeh
  3. Komosa ryżowa
  4. Rośliny strączkowe i warzywa
  5. Nasiona i orzechy

Zapotrzebowanie na białko wynosi średnio od 0,5 do 1,5 grama na kilogram masy ciała, co stanowi 15-40% wszystkich kalorii (oczywiście wartości te mogą się zmienić w przypadku choćby kulturystów). Nie jest to dużo, ale dobrze wiedzieć, jakie produkty będą najbardziej wartościowe dla wegan i wegetarian. Oto 5 opcji:

Jaja i produkty mleczne

Jaja co prawda nie są spożywane przez wegan, ale wielu wegetarian uwzględnia je w swojej diecie. Przeciętnej wielkości jajo ma 6-7g białka i 5 g nienasyconego tłuszczu ("dobrego" tłuszczu) i 1,5 g nasyconego ("złego" tłuszczu). Aby zapewnić sobie jak najbardziej wartościowe źródło białka i tłuszczu, zaleca się kupować ekologiczne jaja pochodzące od kur hodowanych w dobrych warunkach.

Dobrym źródłem białka jest także nabiał. Choć wiele się mówi o jego negatywnym wpływie na nasz organizm, to wybierając odpowiednie produkty, otrzymamy całkiem wartościowe źródło białka. Np. lepiej wybrać jogurt grecki niż zwykły jogurt naturalny, ponieważ zawiera mniejszą ilość cukru, a większą ilość dobrych tłuszczów. Zwykle też bardziej przetworzone produkty mleczne, bogate w żywe kultury bakterii mają korzystniejsze właściwości, aniżeli mleko w czystej postaci. Bakterie te regulują głównie trawienie.

Tofu i tempeh

O soi często się mówi, że zwiększa poziom estrogenów, jak również ryzyko zachorowania na raka, ale żadne dotychczasowe badania nie dały pewnego potwierdzenia tych teorii. Wybierając produkty sojowe, unikać należy przetworzonej żywności i wybierać sfermentowane odmiany takie, jak tempeh. Ma on nawet więcej białka niż tofu! Tofu też może być dobrą alternatywą, ale jednak często zawiera dużo skrobi oraz nienaturalnych i niezdrowych dodatków.

tofu

Komosa ryżowa

Ugotowana komosa ryżowa znana także pod nazwą quinoa, to ziarna bogate w całkiem sporą ilość białka, bo aż 4,5 g na 100 g produktu. Jest nie dość, że doskonałym źródłem białka to jeszcze źródłem węglowodanów, który mogą spożywać również osoby uczulone na gluten. Zawiera także sporo błonnika, cynku, magnezu, witaminy B6 i kwasu foliowego.

Rośliny strączkowe i warzywa

Warzywa zwykle nie są wymieniane jako źródło białka, ale dla wegetarian każde źródło jest na wagę złota. Jeśli się przyjrzeć, to warzywa nie mają go wcale tak mało np.:

  • 100 g brukselki - 4,4 g białka
  • 100 g brokułów - 3 g białka
  • 100 g jarmużu - 3,3 g białka
  • 100 g szpinaku - 2,4 g białka
  • 100 g awokado - 2 g białka

Dobrym źródłem białka są także strączki takie jak soczewica, fasola, ciecierzyca. Ale trzeba pamiętać, że mają one także sporo węglowodanów, co dla niektórych może być problemem.

Nasiona i orzechy

To kolejne doskonałe źródła białka dla wegetarian (i nie tylko). Jak wygląda ilość białka w orzechach?

  • 100 g nerkowców - 18 g białka
  • 100 g nasion sezamu - 23 g białka
  • 100 g orzechów włoskich - 16 g białka
  • 100 g pistacji - 21 g białka
  • 100 g migdałów - 20 g białka

Również masło wytworzone z orzechów ma sporo białka. Ale pamiętać należy, że orzechy mają także dużo tłuszczu. Jest to bardzo wartościowy tłuszcz, ale trzeba go koniecznie uwzględnić w swoim bilansie kalorycznym.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (4)
Anonim

Choć nie jestem wegetarianinem to ciecierzycę lubię (19 g białka na 100 g), bo lubię falafela jeść. Fasola też jest zarąbista jak się ją doda do jakiegoś wrapa i często dodają ją do burito, no i dużo ma białka.

0
Czarny Zarost

Nasiona? A w takim razie gdzie popularny (i tani) w dyskontach słonecznik?

0
la_lumiere

Komosa zawiera tylko 4,5 g białka w 100g? Nie znalazłam żadnej tabeli wartości odżywczych z taką informacją.

"Dobrym źródłem białka są także strączki takie, jak soczewica, fasola, ciecierzyca. Ale trzeba pamiętać, że mają one także sporo węglowodanów."

A fakty są takie:
100g soczewicy zielonej: 26g białka, 38g węglowodanów;
100g komosy ryżowej: 15g białka, 58g węglowodanów.
Autor chyba średnio przemyślał to, co pisze :)

0
Bull

Jak coś budzi Twoje wątpliwości to zawsze możesz dopytać czy chodzi o produkt surowy czy gotowany? Gotowana komosa ryżowa - kalorie i wartości odżywcze; Białko, 4,40 g, 8,14 g ; Węglowodany, 21,3 g, 39,4 g ; Cukier, 0,87 g, 1,61 g ; Błonnik, 2 ...

0