Mimo licznych artykułów i opracowań, wielu mężczyzn sądzi, iż proviron jest dobrym środkiem do stosowania w ramach terapii po cyklu. Uważam, iż jest to błędne podejście. Dlaczego?

Przede wszystkim wynika to z budowy środka. Niestety, podobnie jak doustny primobolan nie jest to C17 alfa alkilowany środek, co sprawia, iż jego biodostępność jest znikoma. Proviron posiada grupę metylową przy pierwszej cząsteczce węgla, nie siedemnastej. Pozwala mu to przetrwać kontakt z wątrobą, ale tylko na tyle, aby zapewnić leczniczy poziom androgenów. Posiada czterokrotnie większe powinowactwo w stosunku do SHBG, w porównaniu do DHT. Na takiej samej zasadzie bardzo kiepskim wyborem jest testosteron undecanoate (pod marką Andriol) czy środki przeznaczone do iniekcji, które ktoś by wypił (np. winstrol czy testosteron).

Druga kwestia wygląda następująco: może mieć on wpływ na oś HPTA, co wykazali Bhathena R.K. oraz Patel D.N. w 1986 r. 100 mg mesterolonu dziennie miało wpływ na spadek stężeń zarówno LH jak i FSH. Do takich samych wniosków doszła Christina WANG i wsp. na łamach „Andrologii” z 1974 r. 5 zdrowych mężczyzn otrzymywało 100 i 200 mg provironu dziennie przez 7 dni.

proviron

Wyniki:

 • 100 mg provironu dziennie spowodowało 21% supresję FSH i 19% LH oraz 9% testosteronu,
 • 200 mg provironu dziennie spowodowało 18% supresję FSH i 15% supresję LH oraz 8% supresję testosteronu.

W licznych, innych badaniach udowodniono wpływ provironu na stężenie testosteronu, a tego nikt by nie chciał w trakcie PCT. Już w latach 70. XX wieku udowodniono, iż mesterolon (vistimon, pluriviron) ma wpływ na stężenie testosteronu. 10 zdrowych mężczyzn stosowało proviron. Po 4 tygodniach stosowania 75 mg środka dziennie zaobserwowano spadek stężenia testosteronu o 23.1% (z 5.2 do 4 ng/mL).

Profil hormonalny i wartości referencyjne testosteronu i estradiolu dla mężczyzny wynoszą:

 • testosteron całkowity > 350 ng/dL; ogólnie przyjmuje się zakres 280-1080 ng/dL dla mężczyzn lub 9.71 – 37.5 nmol/L,
 • testosteron wolny; norma > 52 pg/ml,
 • norma estradiolu (E2) w surowicy; dla mężczyzny: 10-50 pg/ml.

Po 4 tygodniach stosowania 150 mg provironu dziennie stwierdzono dalszy spadek stężenia testosteronu do 3.5 ng/Ml (czyli całkowity spadek stężenia testosteronu wynosił już 32.7%!). Co prawda testosteron niezwiązany pozostał na podobnym poziomie, jak przed kuracją mesterolonem (zapewne dlatego, iż mesterolon ma wpływ na globulinę wiążącą hormony płciowe, czyli SHBG i zmniejsza ilość testosteronu, który jest związany, zapewne kompetencyjnie).

W jednym z badań podawano 34 pacjentom 50 mg mesterolonu dziennie przez 2 miesiące. U 64.7% pacjentów prostata zwiększyła swoją objętość, a u 35.29% zmniejszyła się.

Odnotowano:

 • zmniejszenie poziomu testosteronu całkowitego,
 • zmniejszenie poziomu SHBG,
 • brak zmian w poziomie wolnego testosteronu,
 • PSA nie uległo zmianie,
 • nieznacznie wzrosła ilość prolaktyny,
 • nieznacznie zmalała ilość estradiolu,
 • FSH i LH bez zmian.

Odnotowano poprawę jakości życia mężczyzn w związku ze zmniejszeniem dolegliwości ze strony dolnych dróg moczowych. Powyższe badanie stawia ogromny znak zapytania nad sensem stosowania provironu u sportowców. Tym bardziej, iż 6 miesięcznie podawanie 100 mg provironu dziennie zwiększyło o 18.8% ilość cholesterolu, frakcji LDL aż o 62.%, a znacząco zmniejszyło HDL (o 35.7%).

Podsumowanie

Proviron jest drogi, słabo przyswajalny i toksyczny (wpływ na lipidogram). Pod znakiem zapytania stoi wpływ tego preparatu na oś HPTA. Ma wpływ na LH, FSH i stężenie testosteronu. Dlatego nie jest najlepszym wyborem, a szczególnie w trakcie PCT.

Referencje: 1. Aakvaag A; Stromme SB „The effect of mesterolone administration to normal men on the pituitary-testicular function.” https://www.popline.org/node/509718 2. J Pak Med Assoc. 2014 Dec;64(12):1366-9. “Mesterolone treatment of aging male syndrome improves lower urinary tract symptoms.” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25842579 n3. Bhathena R.K. · Patel D.N. “Gonadotrophin Suppression by the Synthetic Androgen Mesterolone in Idiopathic Oligospermia” https://www.karger.com/Article/Pdf/180330 4.Christina WANG H.G. BURGER D.M. de KRETSER “Effect of Mesterolone on Serum FSH, LH and Plasma Testosterone in Normal Men” https://onlinelibrary.wiley.com/doi/pdf/10.1111/j.1439-0272.1974.tb01604.x

Komentarze (10)
morose

Nie zgadzam się, moim zdaniem Proviron jest świetnym dodatkiem do cyklu, jak i do PCT.

2
Wojmir

Zawsze mnie rozpier. jak gościowi przedstawia twarde dowody naukowe, a ten dalej swoje, bo jego dupa, odczucia, filozofie, broscience są lepszym wyznacznikiem. Takim to przede wszystkim prawa wyborcze odebrać.

3
_Knife_

Ma znikomą przyswajalność, równie dobrze możesz dorzucić andriol. Powodzenia.

1
morose

Zawsze mnie rozp*****la typ który bezkrytycznie podchodzi do "twardych dowodów naukowych" zapominając że każdy organizm może reagować inaczej na ten sam lek. To jest właśnie ten tzw owczy pęd i wrodzona tępota.

2
Wojmir

ohoho, aleś mi pocisnął. Idź rzucać czary gdzie indziej magiku

0
_Knife_

Proponuję dowiedzieć się co to jest meta-analiza badań oraz jak dobiera się mężczyzn w określonych badaniach. Jak do tej pory 90-95% potwierdza się w praktyce.

1
morose

Dlatego napisałem "moim zdaniem" czyli że napisałem jak na mnie działa proviron. Nie neguje badań naukowych, ale z mojego doświadczenia i moich odczuć, proviron jest dobrym dodatkiem do cyklu, a podczas PCT poprawia jakość życia i świetnie działa na libido.

1
Anonim

PAnowie a na masie oplaca go stosowac ?

0
Plackoksu

opłaca, ma większe powinowactwo to białka shgb przez co będzie podnosił poziom wolnego (aktywnego) testosteronu, należy pamiętać że każdy środek dorzucony do teścia będzie niósł ze sobą więcej efektów ubocznych :)

0
barte1122

Witam , czy proviron dobrze dziala na wzów i libido?:)

0