Ćwiczenia łydek najczęściej wykonuje się na maszynach i ze sztangą. Niemniej opisany wariant może być ciekawą alternatywą. Warto pamiętać, iż możliwość uzyskania odpowiedniego wyglądu muskulatury podudzi zależy od niemodyfikowalnych czynników genetycznych. 

  1. Czym są niemodyfikowalne czynniki genetyczne?
  2. Wspięcia na palce z hantlami, siedząc ze stopami na podwyższeniu - zaangażowane mięśnie
  3. Wspięcia na palce z hantlami siedząc ze stopami na podwyższeniu - prawidłowe wykonanie
  4. Uwagi i sugestie

Czym są niemodyfikowalne czynniki genetyczne?

Potencjał do wzrostu, lokalizacji przyczepów, proporcji włókien szybkokurczliwych i wolnokurczliwych. To znaczy, że końcowy efekt zależy nie tylko od treningu i diety, ale także od predyspozycji genetycznych.

Wspięcia na palce z hantlami, siedząc ze stopami na podwyższeniu - zaangażowane mięśnie

  • Mięsień płaszczkowaty 
  • Mięsień brzuchaty

Wspięcia na palce z hantlami siedząc ze stopami na podwyższeniu - prawidłowe wykonanie

wspięcia na palce z hantlami

  1. Usiądź, przednią część stopy umieść na talerzu lub gumowej podkładce pod ciężary.
  2. Podwyższenie nie może być za wysokie. Hantle trzymasz w dłoniach, są oparte nad kolanami. Jeśli sprawia to dyskomfort, możesz podłożyć ręcznik lub składaną matę.
  3. Wykonuj wspięcia na palce, nie skracając zakresu ruchu.
  4. Uzyskujesz maksymalne spięcie mięśni łydek w fazie koncentrycznej oraz silnie rozciągasz mięsień, obniżając tylną część stopy, w fazie ekscentrycznej ruchu.
  5. Podkładka nie może być też za niska, bo nadmiernie skróci się fazę ekscentryczną ruchu.

Uwagi i sugestie

Nadmierny ciężar uniemożliwia właściwe wykonanie ćwiczenia, za mały nie ma wpływu na hipertrofię. Łydki są angażowane codziennie, w każdym rodzaju prostych ruchów, dlatego wymagają wielu, ciężkich serii i dość powolnego tempa, co wydłuża czas pracy pod napięciem. Ciężar należy dobrać, nie kierując się tylko odczuciami, tym co nam się wydaje, ale obiektywnie obserwując zakres ruchu. Jeśli zbytnio go skracamy, to lepiej jest nieco zmniejszyć obciążenie robocze.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)