Jest to jedno z klasycznych, dobrze znanych ćwiczeń, które bez problemu można wykonywać z partnerem, na suwnicy czy jak na animacji, bez dodatkowego ciężaru. Niemniej warto pamiętać, iż łydki są przyzwyczajone do dużego, stałego obciążenia dlatego wykonywanie ćwiczeń bez ciężaru może nie być tak skuteczne. 

  1. Ośle wspięcia - zaangażowane mięśnie
  2. Ośle wspięcia - prawidłowe wykonanie
  3. Uwagi i sugestie

Najlepiej tego rodzaju ćwiczenia wykonywać w butach zapewniających odpowiednie podparcie dla stóp i na powierzchni, która zwiększa zakres ruchu, a przy tym nie grozi wypadkiem.

Ośle wspięcia - zaangażowane mięśnie

  • Mięsień brzuchaty
  • Mięsień płaszczkowaty
  • Mięsień zębaty przedni
  • Mięsień piersiowy

Ośle wspięcia - prawidłowe wykonanie

ośle wspięcia

  1. Ustaw ławkę i podkładkę, na której będziesz ćwiczyć. Przednie części stóp umieść na podwyższeniu (platformie, talerzu z obciążeniem), a obie dłonie na ławce. Wykonuj wspięcia na palce, w odpowiednim dla siebie zakresie ruchu.
  2. Po osiągnięciu maksymalnej wysokości i zakończeniu fazy koncentrycznej (wspięcia), powoli obniżasz pięty, wykorzystując pracę stawu skokowego (ale nie kolanowego), aż łydki zostaną rozciągnięte. Powtarzasz.

Uwagi i sugestie

Kolana powinny być proste lub lekko zginane tylko w fazie ekscentrycznej ruchu. Nie chodzi nam tu o pracę mięśnia czworogłowego uda, a o łydki. Opisane ćwiczenie bywało chętnie wykonywane przez Arnolda Schwarzeneggera.

Komentarze (0)