SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Zmiana badań TSH - czy to normalne?

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 6734

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 36 Wiek 34 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 6809
Witam,
w miarę regularnie robię podstawowe badania, w tym TSH.
Mam 184 cm wzrostu, aktualnie 28 lat, mężczyzna, aktywny fizycznie.
Wszystkie wyniki wychodzą w normie, TSH również, jednak zauważyłem, że wynik coraz bardziej się podnosi:

31.07.2002 - 1,6 ul/U (13 lat, niedowaga)
12.10.2012 - 1,46 uL/U (22 lata, ok 65 kg, wyczynowo uprawiane kolarstwo)
23.03.2017 - 2,1 uL/u (27,5 roku, 85kg, siłownia)
11.07.2017 - 2,41 uL/u (28 lat, 74kg - po redukcji)

W związku z tym mam 2 pytania - po pierwsze czy robić rozszerzone badania tarczycy - jeśli tak co dokładnie?
Czy brać jakieś suplementy, pokarmy aby wspomóc jej pracę?
Czy może to bez znaczenia? (norma wg. laboratorium jest do 3,25)

Dzięki!
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
anubis84 Instruktor Marcin Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 17707 Napisanych postów 132171 Wiek 39 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 1460727
nie ma w tym nic dziwnego, na przestrzeni 4 miesięcy przy zmiennych trybach odżywiania zmiana o 0,3 to nie jest powód do zmartwień.

Gdyby ilość pieniędzy, jakie posiadamy, zależała od tego, jak traktujemy innych ludzi, bylibyśmy milionerami.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 36 Wiek 34 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 6809
No dobrze, a co ze zmianą o 1 ul/U na przestrzeni 5 lat?
Normalne to zjawisko, czy raczej niekorzystne?



Zmieniony przez - roswell89 w dniu 2017-07-12 18:48:49
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
anubis84 Instruktor Marcin Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 17707 Napisanych postów 132171 Wiek 39 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 1460727
Póki jest w normie a nie skrajnie nisko czy wysoko to jest ok, ja bym na siłę się czegoś nie doszukiwał.

Gdyby ilość pieniędzy, jakie posiadamy, zależała od tego, jak traktujemy innych ludzi, bylibyśmy milionerami.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
BPL-G Fizjoterapeuta
Ekspert
Szacuny 2111 Napisanych postów 49893 Wiek 37 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 492546
Konsultowałeś wyniki badania z endokrynologiem albo chociaż lekarzem internistą ?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 444 Napisanych postów 2520 Wiek 26 lat Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 266183
tsh ma to do siebie, że na przestrzeni tygodnia mógłbyś uzyskać dwa różne wyniki. W zależności od tego jak wyglądało kilka dni przed badaniem - tsh będzie na to reagowało. Jeśli nie czujesz żadnych problemów to raczej nic poważnego się nie dzieje, ale jak najbardziej profilaktycznie co najmniej ten raz w roku można by rozszerzone badanka wykonać .
Możesz mieć wynik OK, a mieć problem z tarczycą. Tak samo odwrotnie, możesz mieć wyższe tsh przy sprawnie działającej tarczycy.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 36 Wiek 34 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 6809
Dzięki za odpowiedzi, nic nie konsultowałem póki co - wyniki odebrałem dzisiaj.
Nie posiadam żadnych objawów, które można by wiązać z niedoczynnością tarczycy.
Wahania na poziomie 0,3 w ciągu paru miesięcy mnie nie zaskoczyły, raczej zmiana 1,4 vs 2,4 w przeciągu 5 lat, czy to ma jakieś znaczenie diagnostyczne?
Najlepiej będzie jak dołożę fT3 i fT4 do pomiarów
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
BPL-G Fizjoterapeuta
Ekspert
Szacuny 2111 Napisanych postów 49893 Wiek 37 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 492546
Powinieneś skonsultować się z lekarzem bo zmiana wyników jest dość znacząca a rozszerzenie badań pewnie będzie wskazane.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 444 Napisanych postów 2520 Wiek 26 lat Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 266183
Samo tsh ma generalnie słabą wartość diagnostyczną. Dorób te ft3+ft4 i wtedy patrz.

jedź na urlop i zbadaj tsh po tygodniu luzu - możesz się miło zaskoczyć
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Dziwaczny ból kolana

Następny temat

Odzywki i serce

WHEY premium