SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Wszystko o :clomid,hcg,nolva

temat działu:

Doping

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 43303

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 13 Napisanych postów 176 Wiek 32 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 4406
Kilka slow dotyczacych podstawowych srodkow najczesciej pomijanych przez swiezo upieczonych amatorow koksu (bo to za trudne i niepotrzebne)... Typowe podejscie prowadzace do pisania artow na internetowych forach o tresci „chlopaki pomozcie bo mam gino/ nie staje mi/ zniknely mi jajka" i takich tam. Jesli nie obchodzi Cie to i masz w dupie bo i tak nic Ci nie bedzie - jestes niesmiertelny - nie czytaj. A do zainteresowanych - lecimy:

Dlaczego kulturyści używają Clomidu?

Clomid to nazwa rodzajowa dla cytrynianu klomifenu (Clomiphene Citrate). Jest on syntetycznym estrogenem wydawanym z przepisu lekarza w celu usprawnienia owulacji u kobiet.

Większość sterydów anabolicznych, zwłaszcza androgenów, powoduje inhibicję własnej produkcji testosteronu. Kiedy kulturysta kończy cykl sterydowy, naturalna produkcja testosteronu nie istnieje, a poziom sterydów we krwi zmniejsza się. Pozostawia to po sobie współczynnik kataboliczny: wysoki poziom hormonów anabolicznych we krwi, skutkiem czego organizm znajduje się w stanie katabolizmu i w konsekwencji większość nabytej w czasie cyklu tkanki mięśniowej zostanie stracona.
Clomid stymuluje podwzgórze, które z kolei mobilizuje przedni płat przysadki mózgowej (inaczej hypophysis) do uwalniania hormonów gonadotropowych. Hormony te to folikulotropina (FSH) i hormon luteinizujący (LH - inaczej hormon pobudzający komórki śródmiąższowe (ICSH)). FSH pobudza jądra do produkcji większej ilości testosteronu, zaś LH stymuluje je do jego sekrecji. Ten mechanizm sprzężenia zwrotnego znany jest jako układ podwzgórze - przysadka - jądra ( HPTA - hypothalamic - pituitary - testes axis), który przyczynia się do wzrostu własnej produkcji testosteronu i wzrostu jego poziomu we krwi, aby częściowo zrekompensować zmniejszające się poziomy sterydów egzogenicznych. Jest to istotne, aby zminimalizować pocyklową utratę masy mięśniowej.

Nie wszystkie sterydy powodują zamknięcie mechanizmu sprzężenia zwrotnego. Każdy jest inny, należy więc wziąć pod uwagę fakt, jak długo i w jakiej dawce używało się konkretnego sterydu po to, by określić czy konieczne jest podawanie Clomidu czy też nie.

Clomid działa również jako antyestrogen. Ponieważ jest to słaby estrogen syntetyczny, przyłącza się on do receptorów estrogenowych znajdujących się na komórkach, tym samym blokując do nich dostęp znajdującemu się we krwi estrogenowi. Minimalizuje to negatywne skutki typu ginekomastia i retencja wody, które mogą być wynikiem obecności estrogenów aromatyzujących z testosteronu.

Niemniej jednak jego antyestrogenowe działanie jest dosyć słabe, stąd nie powinno się na nim polegać, jeśli zamierza się używać sterydów androgennych, które aromatyzują w znacznym stopniu bądź też jeżeli ma się predyspozycje do ginekomastii. O wiele lepsze działanie antyestrogenne posiadają Arimidex i Nolvadex (Tamoxifen).

Ważna informacja: Mimo że często uważa się w ten sposób, Clomid nie stymuluje uwalniania naturalnego testosteronu, a raczej działa na zasadzie redukcji inhibicji estrogenowej wywołanej cyklem sterydowym. Czyni to w podobny sposób jak Nolvadex, blokując receptory estrogenowe w sutkach, by tym samym walczyć z rozwojem ginekomastii, np. poprzez blokadę receptorów estrogenowych w podwzgórzu i przysadce mózgowej, stąd redukując inhibicję podniesionego poziomu estrogenów. Pozwala to poziomowi LH powrócić do normalnego bądź nawet ulec podwyższeniu, co z kolei normalizuje naturalny poziom testosteronu.

Zahamowanie funkcjonowania HPTA wywołane jest zarówno przez podniesiony poziom androgenów, estrogenów lub progesteronu. Przy zakończeniu cyklu sterydowego, poziom androgenów zaczyna spadać; podawanie Clomidu rozpoczynane jest więc zwykle podług okresu półtrwania najdłużej działającego środka.

Może to również wyjaśnić powód, dla którego jednostki często postrzegają regenerację po stosowaniu Decy za trudniejszą, gdyż obecny progesteron pozostaje nietknięty przez Clomid. Wiadomo, że Clomid i Nolvadex (mające podobną budowę chemiczną) są jednakowo nieskuteczne w odniesieniu do redukcji ilości progesteronu powiązanego z ginekomastią; tak więc rozsądnym będzie przypuszczenie, iż Clomid posiada niewielkie oddziaływanie na poziom progesteronu.

Clomid podczas cyklu

W czasie stosowania sterydów anabolicznych, w organizmie wzrasta poziom androgenów powodując, iż receptory androgeniczne stają się o wiele bardziej aktywniejsze, a poprzez HPTA dają sygnał jądrom, by te zaprzestały produkcji testosteronu. Podczas gdy w ciele występuje o wiele wyższy poziom androgenów i tak długo jak jest on wystarczająco wielki, Clomid nie pomoże w podtrzymaniu naturalnej produkcji testosteronu. Teoretycznie będzie on prawie całkowicie wyłączony
Jednakże niektórzy użytkownicy androgenów (stosujący olbrzymie dawki przez długi okres) zalecają dodanie niewielkiej ilości Clomidu w środku cyklu, aczkolwiek ze względu na ilość środków, jakie stosują, ciężko im stwierdzić, czy przynosi to jakieś korzyści. Stąd też jedynym celem podawania Clomidu w trakcie cyklu jest jego efekt antyestrogenowy.

Kiedy rozpocząć stosowanie Clomidu

Właściwy czas rozpoczęcia podawania Clomidu zależy od typu i cyklu sterydów, które się używa. Różne sterydy mają odmienne okresy półtrwania (wskazuje to na czas, w jakim ilość danej substancji zmniejsza się we krwi), a podawanie Clomidu powinno być dostosowane właśnie do niego.

Jak można było zobaczyć powyżej, Clomid przyjęty w czasie, gdy poziom androgenów we krwi jest nadal wysoki, będzie stratą. Zanim urzeczywistni się terapię Clomidem, istotnym jest odczekanie aż spadnie poziom androgenów w krwiobiegu. Mimo to, jeżeli poda się go zbyt późno, można prawdopodobnie stracić przyrosty.

Lista znajdująca się poniżej określa, kiedy powinno rozpocząć się podawanie Clomidu. Należy wybrać z niej wszystkie sterydy, jakie były stosowane w cyklu i od tego, którego używanie było rozpoczęte jako ostatnie, należy określić rozpoczęcie administracji Clomidu. Na przykład, jeżeli cykl składał się z Dianabolu, Sustanonu i Winstrolu, czas podawania Clomidu powinien być liczony na 3 tydzień po cyklu, ponieważ Sustanon pozostaje aktywnym w organizmie przez najdłuższy okres czasu.

STERYD.........................................................CZAS.............DŁUGOŚĆ
..............................................................PO OSTATNIM.........CYKLU Z
..................................................................PODANIU:.........CLOMIDEM:

Anadrol50/Anapolon50...............................8 - 12 godzin........3 tygodnie
Deca Durabolan..........................................3 tygodnie..........4 tygodnie
Dianabol..................................................4 - 8 godzin..........3 tygodnie
Equipoise.................................................17 - 21 dni............3 tygodnie
Finajet/Trenbolone.........................................3 dni...............3 tygodnie
Primabolan Depot (przy duzych dawkach)......10 - 14 dni.........2 tygodnie
Sustanon...................................................3 tygodnie...........3 tygodnie
Testosterone Cypionate:.............................2 tygodnie...........3 tygodnie
Testosterone Enanthate/Testaviron..............2 tygodnie...........3 tygodnie
Testosterone Propionate.............................3 dni...................3 tygodnie
Testosterone Suspension...........................4 - 8 godzin .........2-3 tygodnie
Winstrol...................................................8 - 12 godzin........2-3 tygodnie

Jak brać Clomid

Clomid ma długi okres półtrwania (prawdopodobnie 5 dni), nie ma więc potrzeby rozbijania dawki w ciągu dnia. Jeśli podawany był Sustanon, a stosowanie Clomidu rozpoczęto 3 tygodnie po ostatniej iniekcji, szacowałbym, że poziom androgenów jest wystarczająco niski, aby rozpocząć wysyłanie odpowiedniego sygnału. Jeżeli jest on nadal dość wysoki, należy rozpocząć od znacznej ilości, która mogłaby zadziałać lub pomóc, nawet jeśli poziom androgenów jest nadal dosyć pokaźny. Można spróbować 300 mg dnia 1; następnie 100 mg przez kolejne 10 dni, kończąc na 50 mg poprzez ostatnie 10 dób.

Stosowanie HCG

HCG jest prawdopodobnie jednym z najbardziej błędnie pojmowanych i stosowanych środków w kulturystyce. Na szczęście ta informacja pozwoli w pewnym stopniu skorygować to dla czytelnikow. HCG oznacza ludzką gonadotropinę łożyskową i nie jest sterydem, lecz naturalnym hormonem białkowym, który rozwija się w łożysku ciężarnej kobiety w czasie ciąży, aby sprawować kontrolę nad hormonami matki (notabene to powód, dla którego można usłyszeć o osobach testujących hormon wzrostu (HGH) przy pomocy testu ciążowego - jeśli okienko kontrolne wykaże ciążę, zostali oni nabrani na tańszą HCG - ale odbiegamy delikatnie od tematu).
Jego działanie w organizmie mężczyzny podobne jest do funkcjonowania LH, stymulującego komórki Leydiga w jądrach do produkcji testosteronu nawet w czasie nieobecności endogenicznego LH. HCG jest więc używane w czasie dłuższych bądź cięższych cykli sterydowych, aby zachować wielkość jąder jak i je same w dobrym stanie lub też przywrócić zmniejszone (skurczone) jądra do normalnego rozmiaru w przygotowaniu do pocyklowej terapii Clomidem. Proces ten jest niezbędny ze względu na to, że zmniejszone jądra wytwarzają zredukowaną ilość naturalnego testosteronu, stąd przed rozpoczęciem podawania Clomidu sytuacja ta powinna zostać wpierw skorygowana.

Administracja HCG po cyklu jest powszechną praktyką pośród kulturystów, którzy wierzą, iż pomoże to przywrócić naturalną produkcję testosteronu, jednakże teoria ta jest niepotwierdzona, jak również daje efekty przeciwne do zamierzonych. Gwałtowny wzrost zarówno testosteronu i estrogenu (poprzez aromatyzację) z podawania HCG powoduje dalsza inhibicję HPTA (oś podwzgórze - przysadka - jądra - pętla sprzężenia zwrotnego omówionego powyżej); pogarsza to sytuację regeneracji. HCG nie odbudowuje naturalnej produkcji testosteronu.
Typowo zaobserwowane dawki rzędu 2000 do 5000 I.U. co 4 do 5 dni dają wzrost poziomu estrogenów na drodze aromatyzacji naturalnego testosteronu, co jest odpowiedzialne za liczne przypadki pojawienia się ginekomastii.

Z tego wynika, iż najlepiej podawać HCG w czasie cyklu po to, aby:
1) uniknąć atrofii jąder
2) skorygować problem istniejącej już atrofii jąder.

Dawki HCG

Mniejsze dozy i podawane częściej w czasie cyklu dadzą ogólnie lepsze rezultaty przy mniejszej ilości efektów ubocznych. Dawki w granicach 500 I.U. a 1000 I.U. dziennie byłyby najbardziej odpowiednie w ciągu około dwutygodniowego okresu. Dozy te są wystarczające, aby uniknąć / skorygować atrofię jąder bez zbyt dramatycznego zwiększenia poziomu estrogenów i ryzyka ginekomastii. Schemat ilości pozwala także uniknąć niebezpieczeństwa stałego zablokowania receptorów LH w jądrach.

Obecność i podawanie HCG

Syntetyczna HCG jest często znana pod nazwami Pregnyl/Biogonadyl (nazwa rodzajowa) i dostępna w od 500 do 5000 I.U. Administracja środka jest zarówno domięśniowa jak i podskórna. Występuje ona w postaci proszku, który należy wymieszać ze sterylna wodą. Proszek jest wrażliwy na zmiany temperatury, stąd też nie powinien być wystawiany na bezpośrednie nagrzanie. Po wymieszaniu, powinien być trzymany w lodówce i zużyty w ciągu kolejnych kilku tygodni - bądź co bądź po wymieszaniu należy przestrzegać kwestii sterylności.

Nolvadex / Proviron

Proviron jest czysto androgennym sterydem bez właściwości anabolicznych. Lek jest używany zarówno jako antyestrogen, który zapobiega aromatyzacji do estrogenów, jak i ze względu na swój utwardzający efekt. W przeciwieństwie do Nolvadexu (który jedynie zapobiega łączeniu się estrogenów z receptorami i blokowaniu ich), Proviron zapobiega tworzeniu się estrogenów. Gdy zachowany jest niższy poziom estrogenów, sportowcom udaje się uniknąć lub w znacznej części zapobiec retencji wody i zmniejszyć ryzyko ginekomastii oraz odkładania tłuszczu.

Proviron jest popularny jako antyestrogen używany po cyklu SAA (by zapobiec staniu się estrogenowi dominującym hormonem i podnieść poziom seksualności utraconej z powodu niskiego poziomu androgenów). W rzeczywistości lek ten jest używany w medycynie w celu zwiększenia produkcji spermy i wyeliminowania zaburzeń seksualnych u mężczyzn. W niektórych wypadkach Proviron jest przepisywany kobietom, aby zahamować lub całkowicie zatrzymać menstruację. U mężczyzn jedynie zastępuje poziom androgenów, nie leczy problemów niskiej produkcji testosteronu. Obniżenie ilości estrogenów skutkuje zwiększoną aktywnością układu podwzgórze - przysadka - jądra. Kiedyś Proviron był używany przez sportowców przez cały rok w celu zwiększenia twardości umięśnienia. Teraz został on zastąpiony przez efedrynę i Clenbuterol. Przy okazji, efektem ubocznym zażywania Provironu są częste i czasami bolesne erekcje (co z tego?). To z tego, iż erekcja, która trwa kilka dni może spowodować uszkodzenie penisa lub problemy ze wzwodem. Po za tym czasem glupio sie mozna poczuc kiedy staje Ci w najmniej odpowiednim momencie...

Jeśli chodzi o dawki, mężczyźni „zazwyczaj" używają 25 - 200 mg dziennie, często łącząc to z Nolvadexem (*zobacz „Nolvadex"). Kobiety często doświadczają efektów maskulinizacji. Powinienem dodać, że kobiety notorycznie używają Provironu wraz z innymi androgenami. Przy dawce 25 - 50 mg dziennie łącząc go z Nolvadexem osiągają dobre efekty przy kilku skutkach ubocznych. Teslac jest uważany za lepszy antyaromatyzer (który blokuje produkcje estrogenów), jednak jest on znacznie droższy. 50mg Provironu wraz z 250 - 1000 mg Teslacu lub 150mg Provironu wraz z 20mg Nolvadexu dziennie jest w stanie niemal całkowicie zablokować estrogeny (zarówno podczas, jak i po cyklu sterydowym).

Nolvadex jest lekiem często określanym jako antyestrogen. Może to sugerować, że produkowana jest mniejsza ilość estrogenów lub taka produkcja w ogóle nie występuje, tak jak w przypadku innych podobnych leków jak na przykład Teslac. W rzeczywistości Nolvadex jest antagonistą estrogenów, co znaczy, że zastępuje estrogen w receptorach. Zapobiega to przyłączaniu się aktywnej formy estrogenów do receptora i stworzenia aktywnego kompleksu estrogen - receptor. Ponieważ wiele SAA aromatyzuje (konwertuje do estrogenów) do pewnego stopnia, kontrola feminizujących efektów ubocznych (mężczyźni powinni zwrócić na to szczególną uwagę) jest bardzo ważna. Mężczyźni na ogół mają bardzo niski poziom estrogenów. Podczas cyklu z SAA z powodu aromatyzacji poziom estrogenów wzrasta radykalnie. Taki stan może doprowadzić do pojawienia się objawów feminizacji takich jak odkładanie tłuszczu, retencja wody oraz ginekomastia (powiększenie tkanki piersi i bolesne guzki pod sutkami). Regułą jest, iż większy tempo przemiany androgenów do estrogenów spowoduje wzrost poziomu estrogenów, co zainicjuje pojawienie się feminizujących efektów ubocznych.

Nolvadex nie obniża produkcji estrogenów, ale zwyczajnie blokuje receptory estrogenowe. Z tego powodu nagłe zaprzestanie stosowania Nolvadexu spowoduje podwyższenie poziomu krążącego estrogenu do gigantycznego stopnia i spowoduje opróżnienie receptorów i feminizację ciała.

Po zakończeniu cyklu sterydowego poziom naturalnego testosteronu w organizmie jest obniżony. Z powodu aromatyzacji SAA poziom estrogenu jest zdecydowanie wyższy niż zwykle, zaś Nolvadex pomaga blokując jedynie receptory estrogenowe. Gdyby sportowiec nieumyślnie skończył cykl SAA bez zregenerowania osi podwzgórze - przysadka - jądra, większość przyrostów masy i siły znikłaby, gdyż estrogen stałby się hormonem dominującym.

Proviron jest antyestrogenem, który pomaga zapobiegać produkcji estrogenów przez podwyższenie poziomu androgenów. Podczas ostatniego tygodnia cyklu SAA niektórzy kulturyści zaczynają brać HCG (*zobacz „HCG") oraz dodają do tego 25mg Provironu / 10 - 20 mg Nolvadexu 1 - 2 razy dziennie. Jest to często stosowana metoda niemal całkowitego zablokowania aktywności estrogenów. Ponieważ Nolvadex podwyższa produkcję naturalnego testosteronu, podobnie jak czyni HCG, większość uzyskanych przyrostów zostaje zachowana. Nolvadex działa wprost na podwzgórze, więc wzrasta wydzielanie gonadotropin (hormony mówiące komórkom Leydiga znajdującym się w jądrach, by rozpoczęły produkcje androgenów takich jak testosteron). Wielu dodaje Clomid (*zobacz „Clomid") do ich zestawów po cyklu zaczynając 6-10 dni po HCG i używając go przez zwykle zalecany okres dwóch tygodni. W większości przypadków rezultatem jest normalny (lub wyższy) poziom seksualności oraz produkcji androgenów!

Wysokie dawki Nolvadexu mogą zahamować produkcję naturalnego testosteronu. Dzieje się tak dla tego, iż enzym niezbędny do jego produkcji jest zablokowany.


Nolvadex jest często dodawany do cyklu z wykorzystaniem silnie aromatyzujących środków jak na przykład testosteron, Dianabol lub tych, które stymulują receptory progesteronowe jak Anadrol - 50. Ci, którzy są narażeni na odkładanie tłuszczu, retencję wody lub ginekomastię, powinni obowiązkowo używać Nolvadexu. Wielu blokuje aktywność estrogenów używając jedynie 10mg dziennie, podczas gdy inni potrzebują znacznie więcej, jak np. 60mg dziennie (20mg podzielone na 3 dawki). Najlepszy rezultat można osiągnąć zaczynając od niewielkiej dawki i w miarę konieczności zwiększać ją stopniowo.

Do działania SAA jest niezbędny odpowiedni poziom estrogenów, by osiągnęły one swoją maksymalną siłę działania i zapewniły pożądane efekty. To dlatego wiele SAA traci swoje anaboliczne właściwości, gdy zostanie połączone z antyestrogenami. Ci, którzy używali silnie anabolicznych / słabych - umiarkowanych androgennie sterydów takich jak nandrolony, Primobolan czy Winstrol i nie połączyli ich z wysoko aromatyzującymi sterydami (jak testosteron), często rozważali pominięcie używania Nolvadexu podczas cyklu, co jest najlepszym wyjściem, jeśli celem jest zbudowanie masy.

Kobiety używają Nolvadexu, ponieważ pomaga w utracie tłuszczu przez zachowanie niższej niż zwykle aktywności estrogenów. Chciałbym widzieć zawodniczkę, której udałoby się uzyskać naprawdę wyrzeźbione nogi bez używania go. Kobiety często łączą 10 - 20 mg Nolvadexu wraz z 50 - 75 mg Provironu dziennie przez kilka ostatnich tygodni przed zawodami. Panie powinny wiedzieć, że środki antykoncepcyjne są również estrogenami i Nolvadex może zmniejszać ich skuteczność. Skutkami ubocznymi stosowania go przez kobiety są: nieregularne miesiączki, słabe krwawienie, czasami okres nie pojawia się przez czas stosowania Nolvadexu. Znam kilka pań, które używały Nolvadexu właśnie z tego powodu i nie mogę powiedzieć, że się z tym nie zgadzam. W końcu używanie doustnych środków antykoncepcyjnych powoduje rozregulowanie lub nawet zatrzymanie menstruacji i jest akceptowane w kręgach medycznych.

Niektórzy sportowcy doświadczyli paradoksu używając wysokich dawek Nolvadexu. Zamiast obniżyć aktywność estrogenów - podwyższył ją. Doszło tutaj do nadprodukcji przez korę nadnerczy prohormonu zwanego DHEA. DHEA jest androgenem uwalnianym w małych ilościach. W tym wypadku do głosu doszły enzymy. Badania pokazują, iż DHEA konwertuje do androstenedionu i w pewnym stopniu do estrogenów u mężczyzn. Kobiecy system hormonalny często doprowadza do przemiany DHEA lub androstenedionu w testosteron. Ten nowo uformowany estrogen wdziera się do receptora blokując działanie Nolvadexu. W tym wypadku Proviron, a w szczególności Teslac będą lepszym rozwiązaniem.

Ginekomastia spowodowana brakiem reakcji na ten lek zwykle może być usunięta wyłącznie przez interwencję chirurga. Pochodne DHT mogą spowodować produkcję endogennych estrogenów u niektórych mężczyzn. Cytadren jest często dołączany do Nolvadexu.

Daje to jeszcze raz poniewaz poprzedni post zostal skasowany :)
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

100% CZYSTY HYDROLIZAT KOLAGENU

Kolagen SFD PURE GOLD dedykowany osobom dbającym o zdrowy wygląd skóry, a także osobom uprawiającym sport, po kontuzjach sportowych.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 45 Wiek 38 lat Na forum 4 lata Przeczytanych tematów 348
nie do końca rozumiem...
Nolvadex brać do teścia (250) i mety w czasie trwania cyklu, czy 2 (a może 3?) tyg. po jego zakończeniu jako odblok?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 65 Wiek 32 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 7891
podaj zrodlo
2
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 12 Napisanych postów 4502 Wiek 34 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 15443
Jak napiszesz coś więcej o stosowaniu hcg podczas cyklu to dam sog`a..

Nie było zamiarem autora zawarcie w w/w wyrażeniach związku z celebrowaniem rytuału prokreacyjnego

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 44 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 22067
za wiele sie nie wysililes z tym artem skopiowany z k.ul24.pl

Zmieniony przez - sanatorium w dniu 2008-04-23 20:54:55

tutaj adrenalina w lesie koncentracja.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 150 Napisanych postów 15480 Wiek 38 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 90607
to mogles skopiowac ty
2

maly duzy gruby czy chudy kazdemu nalezy sie taki sam szacunek
pozdrawiam

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 138 Napisanych postów 19103 Wiek 36 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 120397
a ja soga dam za checi i za to ze chociaz dobry art skopiowany ładny przejrzysty i dobrze sie czyta i za ****a bym go nieznalazł gdzie indziej

HIGH LIFE

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 13 Napisanych postów 176 Wiek 32 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 4406
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 13 Napisanych postów 176 Wiek 32 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 4406
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 6323 Wiek 33 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 33431
A ja dałem soga bo mi sie przyda

"Przechodniu, powiedz Sparcie, tu leżym, jej syny. Prawom jej do ostatniej posłuszni godziny"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 13 Napisanych postów 176 Wiek 32 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 4406
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 12 Napisanych postów 4502 Wiek 34 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 15443
no jak masz to tu dawaj..
1

Nie było zamiarem autora zawarcie w w/w wyrażeniach związku z celebrowaniem rytuału prokreacyjnego

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

pytanie do specjalistów

Następny temat

clomid prosze o pomoc

Obnizka