SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Wodorowęglan sodu - fakty

temat działu:

Badania naukowe

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 6462

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 15 Wiek 23 lat Na forum 5 lat Przeczytanych tematów 185Wodorowęglan sodu, czyli nic innego jak soda oczyszczona, składnik ten stosowany w przemyśle spożywczym występuje min. w proszku do pieczenia, a w aptekach obecny w środkach zobojętniających kwas żołądkowy.

Tłumacząc w uproszczeniu oddziaływanie na wydajność tego środka, należy wiedzieć, dlaczego spadają możliwości kondycyjne sportowca, dzieję się tak z powodu spadku pH komórek i środowisko komórkowe robi się „zakwaszone”. Organizm oczywiście sam może uregulować gospodarkę kwasowo-zasadową, ale dostarczenie produktu zasadotwórczego, tj. sody oczyszczonej, której pH wynosi 10,3.
Może wpłynąć na przyspieszenie procesu takowej regulacji pH komórek organizmu a tym samym na poprawę zdolności wysiłkowych.

W dużej pracy przeglądowej, gdzie przeanalizowano 40 badań obejmujących prawie 400 sportowców autorzy wywnioskowali, że wodorowęglan sodu ma korzystne działanie na wydajność i może być stosowany w celu poprawy wyników sportowych. Środek ten także jest rekomendowany dla sportowców przez Australijski Instytut Sportu.
Zalecane dawkowanie mieści się w przedziale 200-300mg / kg masy ciała, 1-2 godziny przed planowanym wysiłkiem.

Niestety należy się liczyć ze skutkami ubocznymi tego środka. Jak zostało wcześniej wspomniane ma on działanie zobojętniające kwas żołądkowy. Przez co może możliwe są zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego.


Źródła
https://examine.com/supplements/sodium-bicarbonate/

Zmieniony przez - senthon w dniu 2016-12-30 21:16:46
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

Ranking TOP10 spalaczy tłuszczu

Chcesz wspomóc walkę z niechcianym tłuszczem? Zastanawiasz się jaki produkt wybrać?

Zobacz ranking
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Sok z buraków w sporcie

Następny temat

Kofeina - fakty

nutlove