SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Witamina B15 - nazewnictwo

temat działu:

Odżywki i suplementy

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 287

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 10 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 1364
Czy istnieje witamina B15? Jeśli tak, to czym ona naprawdę jest? Jedni podają, że witaminą B15 jest kwas pangamowy (pangamic acid), inni - DMG, inni - (calcium) pangamate (pangamat/pangamian (wapnia)?). Ciężko cokolwiek z tego zrozumieć. W internecie ogólnie jest syf (kiedyś było inaczej/lepiej) a nie informacje, a w tej kwestii to już całkiem pełno wszędzie sprzecznych informacji. Nie wiadomo o co chodzi? Ogólnie producenci suplementów piszą, że witamina B15 = kwas pangamowy = DMG. Z tego co ustaliłem to kwas pangamowy =/= DMG, to są jednak różne rzeczy. Także producenci coś kręcą i oferują jedynie DMG, a nie kwas pangamowy. Kwas pangamowy znalazłem jedynie w wersji dla zwierząt (https://podkowa.eu/pl/p/Witamina-B15-Kwas-pangamowy-tabletki-100-mg/1710). To jak z tym jest i co jest lepsze (jeśli w ogóle któreś dobre jest): kwas pangamowy czy DMG? A ta trzecia substancja (calcium pangamate), to kiedyś Swanson produkował z nią suplement B15, ale całkowicie zniknął on z powierzchni ziemi. Ciekawe dlaczego? Czyżby był szkodliwy? A może był za dobry? Jest też coś takiego jak TMG i tu też mamy 2 obozy: jedni mówią, że TMG jest tak samo dobre jak DMG i daje to samo i biorąc TMG nie potrzebujemy DMG, drugi obóz - że jednak inaczej działają i TMG nie zastąpi nam w pełni DMG (jeśli to rzeczywiście DMG jest tym dobrym składnikiem). Na przykład mój B complex zawiera TMG i jestem ciekaw czy potrzebuję (dodatkowo by pomogło) DMG (lub inna prawdziwa B15) czy nie? Jak to jest naprawdę z tą B15 i o co tu chodzi?
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
domer ODŻYWIANIE Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6269 Napisanych postów 76019 Wiek 39 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 754787
Pytanie jakie zadałeś, bez podstawowej wiedzy na Twój temat i tego jaki jest cel suplementacji "witaminą B15" jest niezbyt sensowne. Nie da się odpowiedzieć na pytanie co jest lepsze, nie widząc po co ogóle chcesz to stosować? Jak dla mnie nic z wymienionych substancji nie jest dla mnie wartościowe. Nie będzie mi do niczego potrzebne. Dla Ciebie będzie? W jakim celu?

Pojęcie witaminy B15 w nomenklaturze nazewnictwa w zasadzie nie istnieje. Jest to nazwa umowna związków z kwasem pangamowym. Można więc w praktyce przypisać jej różne związki i ich pochodne z tą substancją związane.

Moderator działu Odżywianie

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
TomQ-MAG Fizjoterapeuta Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 12059 Napisanych postów 160484 Wiek 35 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1234550
Witaj
Witamina B15 jest to potoczna nazwa kwasu panganowego jednak Koniec końców nie jest ona zaliczana do witamin tak samo jak choćby cholina. Jeżeli chodzi o wersję dmg to faktycznie nie jest to czysty kwas pangamowy więc nie można tutaj postawić znaku równości jednak dmg zawiera w swojej strukturze kwas pangałowy Czyli można powiedzieć że jest źródłem kwasu panganowego a nie kwasem samo w sobie. To tak jakbyśmy powiedzieli że kurczak jest źródłem białka a nie białkiem. Ogólnie powiem ci szczerze że parę dni temu sam się rozglądałem za witaminą B15 ze względu na jej działanie nootropowe

Prowadzenie on-line, trening, dieta, suplementacja https://www.instagram.com/tomq.bb
[email protected]

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 10 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 1364
domer
Pytanie jakie zadałeś, bez podstawowej wiedzy na Twój temat i tego jaki jest cel suplementacji "witaminą B15" jest niezbyt sensowne. Nie da się odpowiedzieć na pytanie co jest lepsze, nie widząc po co ogóle chcesz to stosować? Jak dla mnie nic z wymienionych substancji nie jest dla mnie wartościowe. Nie będzie mi do niczego potrzebne. Dla Ciebie będzie? W jakim celu?

Pojęcie witaminy B15 w nomenklaturze nazewnictwa w zasadzie nie istnieje. Jest to nazwa umowna związków z kwasem pangamowym. Można więc w praktyce przypisać jej różne związki i ich pochodne z tą substancją związane.

Cel jest taki, że te wszystkie właściwości, które przypisują "witaminie B15" są u mnie w deficycie i idealnie by mi się przydała na starość, jesli to choć częściowo jest prawda. To która forma jest najlepsza i jak to się ma do stosowania TMG?
TomQ-MAG
Witaj
Witamina B15 jest to potoczna nazwa kwasu panganowego jednak Koniec końców nie jest ona zaliczana do witamin tak samo jak choćby cholina. Jeżeli chodzi o wersję dmg to faktycznie nie jest to czysty kwas pangamowy więc nie można tutaj postawić znaku równości jednak dmg zawiera w swojej strukturze kwas pangałowy Czyli można powiedzieć że jest źródłem kwasu panganowego a nie kwasem samo w sobie. To tak jakbyśmy powiedzieli że kurczak jest źródłem białka a nie białkiem. Ogólnie powiem ci szczerze że parę dni temu sam się rozglądałem za witaminą B15 ze względu na jej działanie nootropowe

Pokręciłeś. Jest odwrotnie jak już. To DMG zawiera się w kwasie pangamowym (jest częścią kwasu pangamowego), czyli to kwas pangamowy zawiera w swojej strukturze DMG (jeśli już). Widać to po ich wzorze chemicznym i jest to też gdzieś opisane w ten sposób (choć ciężko to znaleźć). To która forma tej nieistniejącej B15 jest najlepsza i czy ma się to jakoś do stosowania TMG? Znalazłem też coś takiego (https://www.apo-discounter.pl/kwas-pangamowy-b15-50-mg-kapsulki-200szt-pzn-05101697) i nie wiem czy to bardziej kwas pangamowy czy DMG? Najbardziej mnie ciekawi dlaczego ten Swanson B15 został wycofany i zniknął z powierzchni kuli ziemskiej? Wydaje mi się, że on mógł być dobry, bo Swanson słynie z jakości (z czego OstroVit na przykład nie słynie, a tymbardziej Megabol).


Zmieniony przez - Big_Z w dniu 2023-11-23 13:11:23
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
TomQ-MAG Fizjoterapeuta Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 12059 Napisanych postów 160484 Wiek 35 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1234550
problem moze polegac w nazewnictwie i tym, ze kwas pangamowy jak wpomina domer, nie jest okresleniem precyzyjnym:

There is no standard chemical identity for pangamic acid. Formulations can include one or more of the following: sodium gluconate, calcium gluconate, glycine, diisopropylamine dichloroacetate, dimethylglycine, calcium chloride, dicalcium phosphate, stearic acid, cellulose, or other chemical compounds.

Pangamic acid is the name given to a product originally claimed to contain D-gluconodimethyl aminoacetic acid, which was obtained from apricot kernels and later from rice bran. It is also referred to as vitamin B15, but pangamic acid is not generally recognized as a vitamin.


https://www.rxlist.com/supplements/pangamic_acid.htm

wiec teoretycznie pod nazwa witaminy B15 moga znajdowac sie wszystkie te zwiazki jakie zostaly przytoczone w cytacie



Zmieniony przez - TomQ-MAG w dniu 2023-11-23 16:51:49

Zmieniony przez - TomQ-MAG w dniu 2023-11-23 16:52:50

Prowadzenie on-line, trening, dieta, suplementacja https://www.instagram.com/tomq.bb
[email protected]

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 10 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 1364
To któraś z tych substancji jest dobra? Jeśli tak, to która? Jak się ma DMG do TMG?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
TomQ-MAG Fizjoterapeuta Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 12059 Napisanych postów 160484 Wiek 35 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1234550
osobiscie nie spotkalem sie aby TMG (bataina) bylo uzywane w slownictwie zamiennie z kwasem pangemowym. Tutaj zdecydownaie DMG jest wymieniana na rowni z kwasem pangemowym. Posilkujac sie tez tym co zacytowalem powyzej mozna domniemywac ze kwas pangemowy nie bedzie okreslany jasno jako witamina B15. Czyli chcac uzyskac efekt suplementacji kwasem pangamowym celowalbym w DMG i chyba tez takowy produkt sobie zakupie, bo jak pisalemw czesniej tez sie niedawno tym zainteresowalem i jestem ciekaw jak dziala na uklad nerwowy. Tym bardziej ze wczesniej juz testowwalem sama glicyne.


Zmieniony przez - TomQ-MAG w dniu 2023-11-26 19:45:40

Prowadzenie on-line, trening, dieta, suplementacja https://www.instagram.com/tomq.bb
[email protected]

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Czy można przedawkować suplementy?

Następny temat

Czy taki plan na redukcję ma sens przy złych wynikach badań?

WHEY premium