Ostatnimi czasy gorsza jakość żywności, która nas otacza, sprawia, że nasze ciało wystawione jest na kontakt z różnego rodzaju substancjami szkodliwymi, jak np. ksenobiotyki, występujące dość bogato w przetworzonej żywności. Sprawia to, że organizm wystawiony jest na działanie szkodliwych substancji, które wymagają od nas ciągłego oczyszczania, jak i regeneracji. W związku z tym wiele osób poszukuje suplementacji, która wspomaga znacznie regenerację organizmu. Jedną z tego typu substancji jest niagen, pochodna witaminy B3.

 1. Czym jest niagen?
 2. Jakie właściwości niesie za sobą wzrost NAD+?
 3. Podsumowanie

Czym jest niagen?

Niagen jest to rybozyd nikotynamidu, będący pochodną witaminy B3, która bierze znaczący udział w przemianie NAD+ - związku, który bierze udział w wielu przemianach biochemicznych, a jego główne funkcje to m.in.:

 • opóźnienie procesów starzenia,
 • usprawnienie pracy układu nerwowego,
 • regulacja metabolizmu,
 • wsparcie dla pracy mitochondriów,
 • wspomaganie pracy umysłowej,
 • usprawnienie gospodarki wapnia w organizmie.

Witamina B3 trafiając do organizmu, ulega przemianie do NAD+, co zwiększa poziom tej substancji w organizmie. Działania te wpływają na wzrost sirtuin, białek, których aktywność polega na regulowaniu i wspomaganiu wielu procesów enzymatycznych, odpowiedzialnych za naprawę DNA, regulacje procesów transkrypcji. Oznacza to, że białka te wspomagają utrzymanie kodu DNA w jego niezmienionej formie, co daje gwarancje utrzymania organizmu w homeostazie i dobrostanie zdrowotnym. Co więcej, białka te będą decydowały o tym, jak nasz organizm będzie reagował na substancje przez nas spożywane, reakcje stresowe czy inne czynniki środowiskowe, mające wpływ na organizm. Badania z użyciem niagenu wykazują, że zastosowanie związku w codziennej diecie może przełożyć się na znaczną poprawę zdrowia, jak i działanie regeneracyjne w szerokim ujęciu.

Jakie właściwości niesie za sobą wzrost NAD+?

Otóż głównym zadaniem związku jest utrzymanie organizmu w stanie homeostazy. Oznacza to, że wszelkie mutacje genetyczne są niwelowane, a ciało dba samo o porządek na poziomie komórkowym. Co więcej, suplement wykazuje działanie spowalniające procesy starzenia, a co za tym idzie znaczne ograniczenie działania stresu oksydacyjnego. Szwajcarscy naukowy udowodnili, że suplementacja NAD+ skutecznie regeneruje organizmy myszy, które wykazywały cechy starzenia się.

Cechy te głównie polegały na zwiększeniu działania ochronnego komórek, ich mniejszej degeneracji, jak i naprawy uszkodzonych struktur (na poziomie komórkowym). Suplementacja wspomagała znacznie procesy regeneracyjne, zwiększając np. bilans azotowy w ciągu doby. Wyniki badań sugerowały, że wszelkie zmiany dotyczące poprawy kondycji fizycznej zachodziły na poziomie wzrostu aktywności mitochondriów, które wykazywały działanie stymulujące tkanki do regeneracji. Co więcej, działanie te wspomagały wzrost aktywności umysłowej, poprawę jakości skóry, jak i wzrost masy mięśniowej.

Naukowcy sugerują, że suplementacja związkiem może być przydatna w takich chorobach jak:

 • Alzheimer,
 • starzenie skóry, zmarszczki,
 • choroby mięśni, nerek, wątroby,
 • wzrost regeneracji po leczeniu przeciwnowotworowym,
 • poprawa wrażliwości na insulinę, przeciwdziałanie cukrzycy,
 • przeciwdziałanie neuropatii.

Podsumowanie

Wyniki naukowe sugerują, że suplementacja rybozydem nikotynamidu niesie za sobą ciekawe perspektywy dla walki z chorobami o podłożu starzenia się organizmu czy degeneracji tkanek. Jednak zanim krzykniemy z radości, że odkryto panaceum na walkę ze starzeniem się organizmu, potrzeba dodatkowych badań, które będą przeprowadzone na organizmie ludzkim.

Komentarze (0)