SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

WYCZUCIE I TIMING

temat działu:

Sztuki Walki

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 2641

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 37 Napisanych postów 6323 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 19141
Cechy psychofizyczne to te zdolności, które nadają istotę i sens Twojej technice. Są to: szybkość, energia, siła, agresywność, mechanika ciała, timing, wyczucie przeciwnika, orientacja, celność, praca nóg, zdolności, giętkość, równowaga, koordynacja i wytrzymałość. Jest kilka zasadniczych cech, które odgrywają główną rolę w Twojej nauce Brazylijskiego jiu jitsu. Najważniejsz z nich to wyczucie przeciwnika i timing - rozwijane są przez lata.
Pomówmy najpierw o wyczuciu. Jest to zdolność do odczuwania i odczytywania nacisku. Podczas mocowania się, ma miejsce stały ogień zaporowy ruchów (pchania i ciągnięcia). Ciągłe używanie siły przeciw sile szybko prowadzi do zmęczenia. Zawodnik silniejszy, bardziej energiczny i wytrzymalszy wygra mecz. (Zakładając, że mają równe umiejętności). Jeśli jednak jedna osoba dysponuje atutem wyczucia, natychmiast rozpozna ruchy przeciwnika i użyje ich przeciwko niemu, wyprowadzając go z równowagi. Wyczucie jest świetną zdolnością - możesz go używać i rozwijać całe życie. Wyczucie pomogło mi bardzo w moich potyczkach. Użyłem go wiele razy przeciwko znacznie większym i cięższym przeciwnikom. Na przykład miałem ucznia, który był kulturystą. Miał 6'22'' wysokości i ważył 325 funtów (dla porównania ja przy tym samym wzroście ważyłem 205 funtów). Wyciskał na ławce 500 funtów. [...] Jakim więc sposobem rzucałem nim jak dzieckiem, zakładając to tu, to tam d·wignie na stawy? Powiem Ci. Kombinacja techniki i wyczucia. Jeśli jednak poćwiczy dwa, trzy lata stanie się koszmarem. Możesz zapytać: "Jak osiągnąłeś tak duży stopień wyczucia?". No cóż, spędziłem większość moich potyczek (przez 9 lat) z zamkniętymi oczyma. Kiedykolwiek walczyłem z kimś mniej doświadczonym ode mnie używałem tego do ćwiczenia wyczucia. To była bezpieczna, zabawna i prosta droga do osiągnięcia "zmysłu" wyczucia.
Pomówmy więc o timingu. Timing można najlepiej określić jako zdolność wykonywania odpowiednich technik w odpowiednim czasie. Idzie to oczywiście w parze ze znajomością technik. Timing oznacza, że wiesz kiedy użyć techniki. Masz zdolność do zauważania bardzo małych, szybko przemijających okazji do zastosowania konkretnej techniki i skutecznie wykorzystujesz tą okazję do śmiałego zastosowania techniki dokładnie tak, jak sobie życzyłeś.
Kiedy połączysz wyczucie i timing, masz mieszankę wybuchową. Wyczucie i timing prawie zawsze pobiją szybkość, energiczność i siłę (tak długo, jak długo nie masz do czynienia z przeciwnikiem, który zna się na rzeczy lub walczy defensywnie).[...] Pamiętaj, jest wielu silnych ludzi. Jest wielu szybkich ludzi. I wielu z nich ma bardzo dużą wytrzymałość. Jakkolwiek, te cechy są charakterystyczne dla młodości. Kiedy przeminą lata młodości, zauważysz, że wszyscy są silniejsi, szybsi i znacznie wytrzymalsi niż ty kiedykolwiek wcześniej. Jeśli jednak stale rozwijasz wysoki poziom wyczucia i timingu, będziesz wstanie stawić im czoła przez długi okres po twoich najlepszych latach. Wyczucie i timing są znacznie łatwiejsze do utrzymania niż inne cechy. Pracuj nad nimi - gwarantuję, że się opłaca. Może w dalekiej przyszłości założysz swojemu 18 letniemu wnukowi duszenie czy d·wignię na bark i przypomnisz sobie ten artykuł.




Artykuł autorstwa Roya Harrisa. Tłumaczenie - autor strony. Oryginał dostępny na oficjalnej stronie Roya Harrisa. Harris posiada czarny pas w Brazylijskim jiu jitsu, jest jednym z najbardziej wszechstronnych, znanych i cenionych instruktorów na świecie..

http://fighter.bazy.pl/wyczucie.php 

http://www.sfd.pl/temat279968  - Wejdź i przyznaj SOG'a

*** Mafia Ślązaqf ***

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 56 Napisanych postów 10091 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 53086
jeden z bardziej znanych tekstów, był też w "Budokanie"

Gory upajaja.Czlowiek uzalezniony od nich jest nie do wyleczenia.Mozna pokonac alkoholizm,narkomanie,slabosc do lekow.
Fascynacji gorami nie można.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 199 Wiek 42 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 9893
grom1234 czy Ty przypadkiem nie działasz też na konkurencyjnym forum jako Grom? Jeśli tak to proszę nie rób tego co tam. Nie wklejaj starych tekstów które wszyscy znają i nie odświeżaj starych tematów bo to nic dobrego. Chcesz się wykazać i masz wiedzę to napisz coś nowego. Nie masz wiedzy a znasz dobrze angielski to znjadź jakiś fajny artykuł i przetłumacz go. Wtedy wszyscy na tym skorzystamy.

Zmieniony przez - Devgroup w dniu 2006-01-02 19:49:28

Pośmiertny awans lub proces za przekroczenie uprawnień - dylemat policjanta.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 37 Napisanych postów 6323 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 19141
niedziałam na żadnym konkurencyjnym forum, a poza tym to niewiedziałem że taki tekst już gdzieś był i chciałem przeprosić za to wszystko

http://www.sfd.pl/temat279968  - Wejdź i przyznaj SOG'a

*** Mafia Ślązaqf ***

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 199 Wiek 42 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 9893
Nie no nie ma sprawy. Po prostu jest tu spora zbieżność. Tamten gość ma nick Grom i wkleja teksty z dokładnie tej samej strony co Ty. Ponadto różnica w czasie rejestracji na jednym i drugim forum wynosi zaledwie 5 dni i stąd moje podejrzenia.

Pośmiertny awans lub proces za przekroczenie uprawnień - dylemat policjanta.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 56 Napisanych postów 10091 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 53086
nie ma za o przepraszać Grom, Devgroup po prostu pytał.

Gory upajaja.Czlowiek uzalezniony od nich jest nie do wyleczenia.Mozna pokonac alkoholizm,narkomanie,slabosc do lekow.
Fascynacji gorami nie można.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 37 Napisanych postów 6323 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 19141
Uff co za ulga bo już myślałem, że mnie zjedziecie i to równo dzięki za wyrozumiałość, a co do tamtego gościa to czysty zbieg okoliczności. Dzięki.
POZDRO

http://www.sfd.pl/temat279968  - Wejdź i przyznaj SOG'a

*** Mafia Ślązaqf ***

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 41 Napisanych postów 10832 Wiek 43 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 38587
nie, spox. po prostu głupi zbeig okolicznosci. wklejaj co masz, nie każdy ma dostęp do Budokanu.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 44 Wiek 39 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 3017
Mi się tekst podoba, jeszcze nie miałam okazji na przeczytanie, aż do dnia dzisiejszego. Pozdrawiam

Carpe diem, quam minimum credula postero. :):):)

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
saib__ ZASŁUŻONY
Specjalista
Szacuny 60 Napisanych postów 20426 Wiek 34 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 84647
Ja jeszcze nie miałem okazji tego czytać.
Dzięki.

Były moderator Sceny MMA i K-1 oraz elita SFD.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 57 Napisanych postów 7171 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 74292
Kiedy połączysz wyczucie i timing, masz mieszankę wybuchową.



fajny art
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Felipe Costa w Polsce

Następny temat

Rękawice - jaka skóra najlepsza?

WHEY premium