Większość świata fitness wyeliminowała ze swojego menu żółtka jaj pozbawiając się tym samym tego, co w jajkach najbardziej wartościowe. Żółtko stanowi tą część jajka, która niezbędna jest do utrzymania pełni zdrowia, jak również do budowy silnych i dużych mięśni. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak najlepiej wykorzystać pozytywy płynące ze spożywania żółtek jaj, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Demonizowanie żółtka jaj

Od dziesięcioleci spożywanie jaj jest demonizowane ze względu na zawarty w nich tłuszcz i cholesterol, który uważano za źródło wszelkiego zła w diecie współczesnego człowieka.

Wiedza i nauka dotycząca żywienia cały czas się rozwija. Dziś wiemy, że unikanie produktów zawierających cholesterol nie jest koniecznością. Produkty te mają swoje miejsce w diecie w odpowiednich dawkach i odpowiedniej formie.

Badania naukowe przeprowadzone w ciągu ostatnich kilku lat rzucają zupełnie nowe spojrzenie na kwestię spożywania całych jaj.

Niebezpieczeństwa związane z dietą dostarczającą dużej ilości cholesterolu zostały mocno przesadzone w mediach i świecie fitness.

Potwierdzają to badania ukazujące, że paradoksalnie podwyższony poziom cholesterolu mogą mieć osoby spożywające w swojej diecie niewielkie ilości cholesterolu. Organizm jest bowiem w stanie sam produkować cholesterol.

Do niedawna wmawiano nam, że cholesterol jest bezwzględnie zły i należy dążyć do obniżenia jego poziomu we krwi. Bez wątpienia zbyt wysoki poziom cholesterolu nie jest parametrem sprzyjającym utrzymaniu zdrowia. Niemniej jednak obecnie coraz częściej mówi się o tym, że ważniejsze od obniżenia całkowitego poziomu cholesterolu jest utrzymanie poprawnego stosunku lipoproteiny HDL do LDL.

Ponadto pamiętajmy, że cholesterol nie jest z zasady zły. Cholesterol jest nam potrzebny, odgrywa bowiem wiele istotnych funkcji w naszym ciele. Między innymi odgrywa ważną rolę w produkcji testosteronu.

żóltka jaj

„Ulepszona” dieta fitnessowa

Ludzie zaczęli więc ulepszać swoją dietę usuwając z niej niemalże wszystkie tłuszcze! Zamiast skupić się na eliminacji tłuszczów trans. W konsekwencji popularna stała się obsesja na punkcie produktów o niskiej zawartości tłuszczów. Produkty te zawierają co prawda mniej tłuszczów i są również najczęściej mniej kaloryczne, niż ich standardowe odpowiedniki, zawierają jednak wiele sztucznych dodatków, które mogą mieć szkodliwy wpływ na zdrowie.

Nie możemy jednak stawiać na równi utwardzanych tłuszczów roślinnych z tłuszczami znajdującymi się w żółtkach jaj. Acz zrobił tak pewien znany polski kulturysta. Zbeształ kelnera w restauracji, że ten podał mu jajka na twardo ( tym samym ze szkodliwymi izomerami trans). Całą sytuację i "dbałość" o swoje zdrowie opisał na własnym FP. Na wskroś podobny do Johnny'ego Bravo.

Jeśli chcesz zoptymalizować swoją dietę porzuć wszystkie źródła tłuszczów trans i zacznij jeść więcej całych jaj, które są źródłem dobrej jakości białek, witamin i minerałów, dobrych tłuszczów, w tym tłuszczów omega-3 i tylko około 1,5 gramów tłuszczów nasyconych .

Spożywanie 7 jaj tygodniowo nie wpływa negatywnie na ryzyko chorób serca.

Całe jajka - wraz z żółtkami - mogą stanowić element zdrowej i zrównoważonej diety.

Wartość odżywcza jaj

Jajka są źródłem pełnowartościowego białka, łatwo przyswajalnego przez organizm. Jajko zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne. To znaczy te, który organizm człowieka nie wytwarza.

Białko to w 90% woda. 9% stanowią aminokwasy, a około 1% to węglowodany. Białko jajka jest niskokaloryczne. W 100 gramach znajduje się jedynie 45 kcal.

Żółtko jajka składa się w 2/3 z tłuszczów. Towarzyszą im witaminy rozpuszczalne w tłuszczach. Żółtko jest bogate w składniki odżywcze i energetyczne. W 100g żółtka znajduje się około 350kcal.

Średniej wielkości jajko ważące około 55 gram bez skorupki dostarcza 78 kcal. Z czego aż 7 gram to białko, a prawie 5,5 grama to tłuszcz.

Jajka dostarczają również witaminy A, E, D oraz K i B2, B12 oraz kwasu pantotenowego.

Jajko to również skarbnica składników mineralnych. Znajdziemy w nim fosfor, potas, sód, wapń, żelazo, magnez, miedź, cynk oraz selen.

Żółtko bogate jest również w beta-karoten oraz luteinę. Luteina chroni nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB oraz poprawia widzenie.

Jajo jest jednym z nielicznych produktów zawierających witaminę D, a więc jest świetnym uzupełnieniem w nią diety w warunkach małej ekspozycji na promienie słoneczne (zimą), dla osób przebywających stale w zamkniętych pomieszczeniach oraz w przypadku osteoporozy.

W żółtku obecne są także specyficzne związki o działaniu bakteriobójczym takie, jak np. immunoglobulina IgY, która niszczy bakterie wywołujące zakażenia przewodu pokarmowego.

Przyjrzyjmy się bliżej znaczeniu niektórych z cennych składników odżywczych znajdujących się w jajkach:

Cholina

Cholina jest niezbędna do funkcjonowania wątroby, rozwoju mózgu, produkcji wielu neuroprzekaźników takich, jak acetylocholina, ruchu mięśni i utrzymania optymalnego poziomu energii oraz zdrowego metabolizmu lipidów.

Witamina D

Witamina D jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach. Wiąże się ona z dużą listą korzyści zdrowotnych. Reguluje wchłanianie wapnia i fosforu, pomaga utrzymać zdrowe kości i zęby oraz wspomaga ochronę organizmu przed wieloma chorobami przewlekłymi takimi, jak rak, cukrzyca, skleroza i wiele innych.

Witaminy A, E i K

Witaminy A, E, K są witaminami rozpuszczalnymi w tłuszczach, co oznacza, że wymagają one do wchłonięcia odpowiedniej ilości tłuszczu w diecie. Poprawiają odpowiedzi układu odpornościowego, wspomagają wzrostu komórek, utrzymują zdrowie i gęstości kości.

Chcesz mieć większe mięśnie – jedz całe jajka

Jajka są niedrogie, wszechstronne i łatwe w przygotowaniu, a także dostarczają mięśniom dobrej jakości białka i odżywiają organizm. Co więcej, całe jajka mogą pomóc przyspieszyć utratę tkanki tłuszczowej!

Wykazano, że spożywanie zdrowego tłuszczu pomaga ludziom poczuć sytość na dłużej, niż w przypadku diety o niskiej zawartości tłuszczu i przypuszczalnie wysokiej zawartości węglowodanów. Ponadto spożywanie całych jaj pomoże ci zoptymalizować twój profil hormonalny, poprawiając w ten sposób twoje wyniki i wspomagając przyrost masy.

Jajka pochodzące od kur z wolnego wybiegu będę najzdrowsze, ale nawet zwykłe jaja kupione w markecie są niezwykle pożywne. Należy pamiętać, aby zjadać całe jajka wraz z żółtkiem. To właśnie z niego pochodzi większość dobrych rzeczy, jakie znajdziesz w jajkach.

Podsumowując: jajka są niezwykle wartościowym składnikiem diety. Przy niskiej kaloryczności dostarczają mnóstwo cennych substancji. Nie wykazano, by regularna konsumpcja jaj wpływała na zwiększenie ryzyka chorób układu krążenia.

Komentarze (8)
LiptonS

W jakich czasach przyszło nam żyć, że ludzie wyrzucają żółtka jaj.

1
Bull

niestety w branży fitness to mega powszechna praktyka, nawet standard

0
lodzianin1

Nigdy żółtek nie wyrzucalem. A czy jajka z wolnego wybiegu są zdrowsze to można mocno podyskutować zwłaszcza teraz.

1
Bull

wiesz jak to jest....przedsiębiorca najmuję panią seniorkę, nie stempluje jaj i lecą jako od własnej kurki

1
hcp

jeszcze zoltka nie zdarzylo mi sie wyrzucic :)

1
RPS1990

W tym artykule zostało napisane, że:

"Spożywanie 7 jaj tygodniowo nie wpływa negatywnie na ryzyko chorób serca."


Zapytam więc dlaczego taka mała ilość jajek ?
Sam zjadam przeciętnie 21 jajek tygodniowo (razem z żółtkami).

1
LiptonS

Możesz i 70 tygodniowe zjadać, jak ci nie zbrzydną :)

1
Bull

Do czegoś trzeba się odnieść, kiedyś sugerowano jedno. Tu jest sugestia że nawet jajo jedzone codziennie nie zaszkodzi

1