SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

TKKF "Herkules" Warszawa

temat działu:

Z archiwum kulturystyki

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 17199

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 1129 Wiek 41 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 4101
Tam, gdzie zrodziły się MARZENIA.


Za ojca kulturystyki uważa się Adama Sandowa. To on jako pierwszy stworzył system treningu siłowego, który do dziś jest podstawą kulturystyki. Do Polski kulturystyka trafiła w latach 50-tych, jako kompletne novum i sensacja. Powstające przy ogniskach TKKF kluby szybko zaroiły się od fanów tej nowejdyscypliny sportu. Jednym z takich klubów, jednym z najważniejszych i najbardziej zasłużonych był i do tej pory jest TKKF "Herkules" Warszawa.

Popularyzacja kulturystyki szła w parze z rozwojem "Sportu Dla Wszystkich", który krzewił wśród społeczeństwa modę na kulturę fizyczną i trening siłowy. Początkowo zawody kulturystyczne rozgrywano jako dodatek do imprez ciężarowców. Pierwsze Mistrzostwa Polski rozegrano w 1958 roku. Zwyciężył wtedy Augustyn Dziedzic. Rok Póżniej tytuł Mr. Polonia zdobył Andrzej Jasiński, który jest tym dla polskiej kulturystyki, czym Joe Weider dla Bodybuildingu w USA. TKKF "Herkules" otworzył swe podwoje w kwietniu 1960 roku, początkowo w małej salce w szkole podstawowej przy ulicy Rakowieckiej. Kierownictwo w klubie objął Andrzej Jasiński. Początki nie były łatwe, klub borykał się z problemami lokalowymi, konieczna była przeprowadzka na drugą stronę Wisły, na Saską Kępę, gdzie ostatecznie trafił na ulicę Dąbrówki. Legenda rodziła się w bólach. Nowe lokum było zniszczone, wymagało generalnego remontu - amatorzy kulturystyki znależli tam powybijane szyby, wilgoć i grzyb na ścianach. Za remont wzieli się młodzi kulturyści, przynosząc własne farby, narzędzia. Sukcesywnie remontowano i ulepszano stan pomieszczeń, kupowano nowy sprzęt. Herkules zaczyna brać udział w rozmaitych impezach sportowych, odnosząc pierwsze sukcesy. Jedną z najważniejszych były nieoficjalne Mistrzostwa Polski, wtedy zorganizowane pod nazwą konkursu na "Najlepiej Zbudowanego i Najsprawniejszego Sportowca Wybrzeża". Zawody, te rozgrywane na kortach tenisowych w Sopocie, weszły na zawsze do historii polskiej kulturystyki. Tam startowały takie ówczesne znakomitości, jak Andzrej Laskowski, Wiesław Chałas i Andrzej Jasiński, zwycięzca pierwszych dwóch konkursów w latach 1960-61. Po nim tron przejął Chałas - z pewnością jedna z największych gwiazd Herkulesa, a nawet całej polskiej kulturystyki - który otrzymał miano polskiego Steeve'a Reevesa. Andrzej Jasiński zaczął konsekwentnie wprowadzać do klubu idee łączenia kulturystyki z innymi bojami siłowymi - wyciskanie, przysiadami, martwym ciągiem. "herkules" jako pierwszy w Polsce w 1962 roku zorganizował zawody w wieloboju kulturystycznym. W tym samym roku w klubie zaczęła funkcjonować sekcja podnoszenia ciężarów, która została zgłoszona do Warszawskiej Ligi Okręgowej. "Herkules" był w pełnym rozkwicie, działacze i zawodnicy przez cały czas starali się popularyzować swoją dyscyplinę sportu, organizowali pokazyw domach kultury i zakładach pracy. W latach 60-tych, w Polsce Gomułki, kult pięknego ciała, zdrowia i sylwetki z jednej strony był oderwaniem od siermiężnej socjalistycznej rzeczywistości, z drugiej zaś był przejawem siły społecznej i zaangażowania, dlatego był wspierany przez władze. W 1961 roku zorganizowano pierwsze Mistrzostwa "Herkulesa" - zawody, które przez wiele lat były najlepiej obsadzonym konkursem kulturystycznym w Polsce, co więcej, zdarzało się że przyjeżdzali na nie również goście zza granicy. Pierwszym Mistrzem "Herkulesa" został jego dzisiejszy prezes, Jan Rozmarynowski.

Druga połowa lat 60-tych to jeszcze większa popularność i jeszcze lepsza kondycja "Herkulesa". W 1965 roku klub uzyskał osobowość prawną oraz nazwę: Atletyczny Klub Sportowy "Herkules". Ciekawostką jest zorganizowanie w tym czasie Letnich Igrzysk "Herkulesa". W ich trakcie zawodnicy walczyli w 10 konkurencjach: bieg na 60m, skok w dal, skok w zwyż, pchnięcie kulą, wyciskanie, pływanie stylem dowolnym na 50m oraz rzut granatem (w końcu był to okres zimnej wojny), nurkowanie na czasm odbijanie piłki głową i wyścig kajakowy na 1000m. Trzeba przyznać, że był to bardzo szeroki wachlarz umiejętności, który dla dzisiejszych atletów byłby z pewnością nieosiągalny. Zwycięzcą został Jan Kondracki, ówczesny wiceprezes d/s sportowo-szkoleniowych klubu. W owym czasie zarząd klubu skupił swe wysiłki na rozbudowie sekcji podnoszenia ciężarów, wprowadzając do programu szkoleniowego tzw. atletykę. Do końca 1966 rokusekcja podnoszenia ciężarów liczyła 35 osób. Klub zaczął odnosić sukcesy na lokalnych i krajowych zawodach - dzięki takim zawodnikom, jak: Robert Wójcik, Andrzej Laskowski, Wiesław Szydłowski, Zbigniew Bieliński, Janusz Zając.

Początek lat 70-tych to załamaniesię rozwoju klubu. Nie wiedzieć czemu, w tej doskonale funkcjonującej maszynie coś zaczeło się psuć. Proces ten zapoczątkowało obcięcie dotacji do sekcji podnoszenia ciężarów. W efekcie sekcja spadła z ligi, a Herkules musiał wycofać się z rywalizacjina szczeblu krajowym. Do tego doszły nieporozumienia w kierownictwie klubu. Okazało się, że persona non grota to Andrzej Jasiński, jeden z twórców legendy "Herkulesa". Jak wykazały kontrole z "centrali", w klubie miał miejsce szereg uchyleń i błędów w zarządzaniu, a także "zupełna ignorancja przepisów ogólnopaństwowych i sportowych oraz przypisowanie sobie pełnowładztwa", jak również "samowola w poczynaniach prowadzących do rozrzutnej gospodarki społecznymi środkami". Decycją Urzędu Spraw Wewnetrznych w lutym 1971 roku zawieszono działalność AKS "Herkules", a likwidację klubu przejął kurator. Mienie klubu przeszło pod kontrolę Zarządu Dzielnocowego TKKF Praga Południe, zlikwidowano też zupełnie sekcję ciężarową, pozostawiając przy ulicy Dąbrówki jedynie oddanych klubowi kulturystów. Ideał sięgnął bruku...



Muscle wyd.01-2002 r.

Szkoda ze kulturystyka jest sportem pomijanym , niezapominajmy również o ludziach którzy to zaczeli!!!

"Nikt nie czepia się silnych ludzi" Charles Atlas

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 14 Napisanych postów 3058 Wiek 55 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 36772
ciekawy tekst ,swoją drogą ćwiczyłem tam w latach 88-89 ...

Pozdrawiam

Kilop

Pozdrawiam
Kilop

Doradca w dziale Trening

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 1129 Wiek 41 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 4101
serio, to myśle że możesz sie tu popisać jakąs wiedzą, a więc czekam

Szkoda ze kulturystyka jest sportem pomijanym , niezapominajmy również o ludziach którzy to zaczeli!!!

"Nikt nie czepia się silnych ludzi" Charles Atlas

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 14 Napisanych postów 3058 Wiek 55 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 36772
cóż jestem tylko amatorem tego sportu , a te dwa lata to był mój początek i własciwie tam sie uczyłem podstaw
z perspektywy czasu to była dobrze wyposażona siłownia ,a ciasnota przerobionych z piwnic pomieszczeń nikomu nie przeszkadzała, zapamiętałem sympatyczną atmosfere jaka tam wtedy panowała i kilka osób ,które mogłem wtedy poznać osobiście m.in Grete Frankowską i Piotrka Nowaka
był też jakiś gość ,chyba zawodnik ,ale nie kojarze nazwiska ,robił na mnie wrażenie seriami na barki zza karku tak na oko 110kg
he he do tej pory gdzieś mam koszulke firmową Herkulesa no i obowiązkowy breloczek

Pozdrawiam

Kilop

Pozdrawiam
Kilop

Doradca w dziale Trening

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 1129 Wiek 41 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 4101
rewelacja, myśle ze było by fajnie jakbyś napisał pare postów, myśle że masz do tego podstawy

Szkoda ze kulturystyka jest sportem pomijanym , niezapominajmy również o ludziach którzy to zaczeli!!!

"Nikt nie czepia się silnych ludzi" Charles Atlas

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Michail ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 212 Napisanych postów 48745 Wiek 49 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 91090
A ja już na dniach podrzuce sporo info o kolejnych sztandarowych TKKF-ach i nie tylko .

Pozdrawiam wszystkich ambitnych
"Wszystko,co Cię nie zabije czyni Cię mocniejszym"
Michail

PORADY INDYWIDUALNE - www.dobierz-trening.pl
ZAINTERESOWANY PORADĄ - PISZ GG:7426473

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 1129 Wiek 41 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 4101
rewelacja, myśle że ten dział niedługo czacznie prosperować, szkoda że ja niemam za dużo materiałów, no ale coś sie wymyśli, heh

Szkoda ze kulturystyka jest sportem pomijanym , niezapominajmy również o ludziach którzy to zaczeli!!!

"Nikt nie czepia się silnych ludzi" Charles Atlas

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 2 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 0
Własnie zebrało mi się na wspominki z moimi synami , pomyślelismy że poszukamy w necie czegokolwiek o TKKF Herkules i prosze :) ćwiczyłam tam w roku 88-89 mam nawet do tej pory wejściówkę na zawody Herkulesa w 89 roku :) jako zawodnik .............ech Fajnie sie wspomina czy ktos wie co sie dziej z Greta Frankowską ?? bardzo miło się z nia ćwiczyło :) ćwiczyła w tych latach też Anak Gawin ale nie startowała z nami w tych mistrzostwach ...:) Ehh fajnie powspominac naprawde :)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 1 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 5
bardzo miło wspominam kawalerskie lata i mnóstwo treningów w TKKF HERKULES WARSZWA. Ćwiczyłem tam pod koniec lat 70 i na początku 80. trenowałem od godz. 10.00.pamiętam że na tą godzinę przychodzili znani kulturyści tacy jak Paweł Przedlacki, Andrzej Urbański i inni. Kierownikiem klubu był Stefan Mizieliński. Ach. wspaniałe czasy. dwie nieduże szatnie, jedna umywalka, dwa prysznice, super atmosfera, no i oczywiście, nie pamiętam imienia, starszy ,pogodny pełen energii "gość" wyciskający 95kg.leżąc na ławeczce. Obecnie na Mokotowie jest sporo klubów oferujących dużo lepsze warunki ale postanowiłem, wracam do HERKULESA. Mam teraz trochę czsu.

marko

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

"DLACZEGO WARTO SIĘ POCIĆ?"

Następny temat

MISTRZOSTWA POLSKI POZNAŃ`83

WHEY premium