Dave Mastorakis urodził się w 1950 roku, a trenować zaczął już wieku 14 lat za namową swojego mentora Ed'a Jubinville'a. W tygodniu ćwiczył w domu, a w weekendy pod okiem trenera w klubie. Systematycznie i z wielkim zaangażowaniem pracował nad swoją sylwetką i już w wieku 15 lat wziął udział w swoim pierwszym konkursie IFBB Mr America i choć nie wygrał, to został najmłodszym jego uczestnikiem w historii. Podekscytowany pojawieniem się Dave'a w Mr America, Mike Mentzer napisał list do Johna Grimecka, który był wówczas redaktorem “Muscular Development”. Powiedział mu o młodym i świetnie zapowiadającym się na scenie kulturystki Davie. Dzięki temu pojawił się artykuł w magazynie "Muscular Development" pod tytułem: "Teen Age Hercules".

https://youtu.be/Uhpc-GQm5RE

Mastorakis wielokrotnie startował w lokalnych zawodach, a w 1966 roku zdobył trzecie miejsce w Mr. New England. Później zawiesił swoją karierę, ponieważ uważał, że aby przejść na wyższy poziom i móc wygrywać, musiałby przenieść się do Kalifornii i trenować 2 godziny dziennie. Ale tego nie chciał zrobić… Jednak w 1971 roku Mentzer skontaktował się z Davem i opowiedział mu o spotkaniu z 19-letnim Casey’em Viatorem, który wygrał konkurs jako najmłodszy Mr. America w historii. Casey powiedział Mike'owi o treningu HIT wysokiej intensywności, który wykonywał pod okiem Artura Jonesa. Podekscytowany tym krótkim, ale intensywnym treningu kulturystycznym, Dave po raz kolejny poważnie podszedł do treningów.

 

Nowy system treningowy bardzo dobrze działał na Dave'a od samego początku. Nabrał masy mięśniowej i ponownie wystąpił na scenie. W swoim najlepszym okresie przy wzroście 165 cm ważył ok. 82 kg, prezentując przy tym świetne proporcje. W swojej ponad 17-letniej karierze zdobył ok. 75 tytułów oraz znalazł się na okładkach wielu pism branżowych. Był też swego czasu bardzo popularnym trenerem w Los Angeles. Pod jego okiem ćwiczyły gwiazdy Hollywood takie jak Sharon Stone, Jane Fonda, Kim Cattrell, Linda Ronstadt czy Jerry West. Jednak pod koniec lat ‘90 w Kalifornii coraz więcej osób rozpoczęło działalność jako trener personalny i rynek został nimi wręcz zalany. Dave wrócił więc do Massachusetts, gdzie kontynuował swoją działalność w zakresie treningów osobistych.

W 1998 roku Dave postanowił spróbować swoich sił w Natural Bodybuilding, gdzie zajął 3 miejsce w kategorii Masters w konkursie ABA Mr. World. W ten sposób Dave ponownie znalazł się w grze i robi to całkowicie naturalnie. Właśnie wtedy powstało Lords of Discipline, dla inspirującej naturalnej, wolnej od sterydów kulturystyki i fitnessu.