SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Szpagat poprzeczny?

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 8414

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 970 Wiek 38 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 8219
Kiedy można stwierdzić, że ktoś robi pełny szpagat poprzeczny? Czy wtedy kiedy w płaszczyźnie z przodu jest linia 180* (czyli kiedy ktoś leży na brzuchu i dotyka podłogi miednicą), czy kiedy jest ona z tyłu (czyli kiedy ktoś leży na plecach i robiąc szpagat dotyka palcami podłogi)?
1

...Only thing to do is jump over the moon...

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
Witaj, przygotowaliśmy kilka tematów które mogą Cię zainteresować:

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 970 Wiek 38 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 8219
No to wam powiem, że swojego czasu, tj. kilka miesiecy temu znajoma tancerka trochę mnie rozciągała, pokazała mi takie fajne ćwiczenie, że bardziej masakrycznego bym nie była sobie w stanie wyobrazić

Muszę dodać trochę opisu 'narzędzi tortur'. Między ścianą a drążkami baletowymi (takie pionowe wystające od podłogi ) jest trochę miejsca, może ze 20-kilka cm, w każdym razie ja np. mogę siąść w tureckim między ścianą a drążkami, mam wtedy pełne 180* (opieram się plecami o ścianę, a drążki przytrzymują mi nogi).

Natomiast to ćwiczenie polegało na tym, że siedziało się przodem do ściany, a partner dociska jeszcze tyłek (miednicę) do ściany /czyli jest pełne 180* - wszystko na jednej linii: kolana, pachwiny, stopy zgodnie z budową nogi będą trochę odstawać od sciany/. No i teraz zaczyna się ciekawsza część - partner bierze jedną nogę, podnosi ją do góry na kilkanaście cm, bierze ją jeszcze do tyłu (zakłada za drążek), cały czas przyciskając tyłek osoby rozciąganej do ściany

I słuchajcie, ja to przeżyłam (nawet było całkiem fajnie, czyłam że sie rozciągam)

...Only thing to do is jump over the moon...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 13 Napisanych postów 2581 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 19239
"czy kiedy jest ona z tyłu (czyli kiedy ktoś leży na plecach i robiąc szpagat dotyka palcami podłogi)? "
Co masz konkretnie na myśli? Jak to by miało wyglądać? bo nie potrafie sobie tego na obraz siłą wyobraźni przetworzyc..
Swoja drogą rozciaganie to mój ulubiony temat
U mnie szpagat poprzeczny (czyli turecki) wyglada bardziej tak jak ta pierwsza 'propozycja' (pytajnik) Twoja- czyli kąt 180st, jak sie patrzy z przodu..Ale połozyc sie tez położe, więc nie bardzo rozumiem, co za różnica..
Możesz wyjaśnić?

pozdrawiam

Right into the danger zone.. :>

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 970 Wiek 38 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 8219
1 wersja - 180* z przodu. Czyli jeśli sie położysz na brzuchu, to dotkniesz miednica podłogi, a jeśli na plecach i rozstawisz nogi do szpagatu, to stopy nie dotkną ziemi, a kąt 180* to będzie linia kolano-miednica+kolano

2 wersja - 180* patrząc z tyłu. Czyli jeśli sie położysz na brzuchu to nie tylko dotkniesz miednicą podłogi, ale jeszcze będziesz mógł podnieść trochę nogi do góry. Jeśli połozysz się na plecach i rozstawisz nogi do szpagatu, to stopy dotkną podłogi.

I moje pytanie: czy aby powiedzieć, że ktoś robi pełny szpagat, to wystarczy że zrobi 1 wersję, czy to za mało?

btw., też lubię temat rozciągania :)

...Only thing to do is jump over the moon...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 13 Napisanych postów 2581 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 19239
Teraz kleje.
Wiesz co Ci powiem..do tej pory znałam tylko to pierwsze kryterium..stąd nigdy sie nad tym jakos szczególnie nie zastanawiałam..
Generalnie mysle, że dla zwykłego śmiertlenika ;), czy osoby której szpagat jest potrzebny powiedzmy jako element tańca, to ta pierwsza wersja styknie
I w potocznym rozumieniu, wiekszość osób raczej by powiedziało, że TO JEST szpagat poprzeczny.
Ale wiadomo, w balecie np. czy sztukach walki, potrzebny jest niekiedy wiekszy zakres ruchu, stąd kryteria też beda inne, bardziej wymagające.
pozdrawiam

Right into the danger zone.. :>

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 970 Wiek 38 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 8219
Tak mnie właśnie zaczęło to zastanawiać ostatnio, bo wiekszosć ludzi robi chyba właśnie pierwsza wersję, a niedawno widziałam dziewczynę z baletówki, która robiła wg drugiej wersji. I ciekawi mnie, jakie jest kryterium - czy ta druga wersja jest traktowana jako 'bonus' (jak np. można mieć >180* w szpagacie podłużnym), czy dopiero wtedy można mówić, że się robi szpagat turecki:)

...Only thing to do is jump over the moon...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 13 Napisanych postów 2581 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 19239
no kryterium w szkolach baletowych to juz jest osobna kwestia..
Ale osobiście myśle, że ta pierwsza opcja jest "najmniejszym złem" z obydwu. Wiadomo, że wszelkiego rodzaju "odgięcia" od naturalnego zakresu ruchu są w pewnym sensie balansowaniem na granicy.. A co dopiero "zabawa" w szapagaty, że o szpagacie poprzecznym w wersji "bonus" nie wspomne.
Kwestia priorytetów.
Mi tam sie na wózek inwalidzki nie spieszy..


pozdrawiam

Right into the danger zone.. :>

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 64 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 360
hej dziewczyny;mam male pytanko:znacie moze jakies fajne cwiczonka na rozciaganie??potrzebuje jakiegos zestawu dla poczatkujacych,cokolwiek bo jak wchodze w googla to mi wyskakuja jakies szkoly yogi i tak dalej ale nic konkretnego;moj cel to rozciagnac sie co mi jest potzrebne podczas grania we frisbee;dzieki za wszelka pomoc
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 13 Napisanych postów 2581 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 19239
Witam
Jest całe mnóstwo ćwiczeń tego typu, ale to ciężko "na sucho" słowami opisać..
Wpisz "rozciąganie" tutaj, w wyszukiwarke Sfd i na pewno cos znajdziesz, bo chyba nawet był taki temat kiedyś.

pozdrawiam

Right into the danger zone.. :>

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Seewy Piękny Zbyszek
Ekspert
Szacuny 116 Napisanych postów 21032 Wiek 40 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 208598
http://www.kulturystyka.pl/atlas/stretching.htm 

FITNESS ACADEMY King Square Kraków


"Oddycham głęboko, stawiam piedestały. Jutro będe duży, dzisiaj jestem mały..."

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 970 Wiek 38 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 8219
Ok, a wracając do tematu - czy jest jakaś dokładna definicja szpagatu poprzecznego (siadu rozkrocznego)? No bo to przecież musi się jakoś mierzyć - że tak powiem - naukowo:) Może ktoś z AWF-u wie coś na ten temat?

...Only thing to do is jump over the moon...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 110 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 1011
Czy druga wersja jest mozliwa do wykonania przez zwyklego smiertelnika, czy trzeba sie rozciagac od 5 roku zycia? Przeciez to przechodzi ludzkie pojecia. Do tego chyba nie mozna miec miednicy, tylko blok gumy:/

Stirlitz się zamyślił. Spodobało mu się. Zamyślił sie jeszcze raz.

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

dieta

Następny temat

Kreatyna a mocz

WHEY premium