SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Skuteczność kung fu Długa Pięść i Biały Żuraw

temat działu:

Sztuki Walki

słowa kluczowe: , , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 8198

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
dacheng Bushido24.pl
Ekspert
Szacuny 77 Napisanych postów 3266 Wiek 58 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 23096
To gdzie ćwiczysz tą tradycyjną długą pięść i którą długą pięść masz na myśli?

Andrzej Kalisz - AKADEMIA YIQUAN http://www.yiquan.pl

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 102 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 442
dacheng napisałem "Natomiast same style można by podzielić na sportowe oraz tradycyjne... Uczmy się tradycyjnie wtedy będziemy mieli skuteczność. " I nie tyczy to się długiej pięści lecz całokształtu chińskich sztuk walki a i nie tylko chińskich.

Poza tym niespecjalnie mój wiek byłby odpowiedni do sportowego wushu. Choć umieć takie akrobację w stopniu mistrzowskim było by naprawdę miło ale akrobacje są tylko dla przyjemności i kondycji oraz ogólnego rozwoju.

Chciałem tylko zwrócić uwagę na fakt że chińskie sztuki walki są skuteczne co zostało wielokrotnie potwierdzone. Wszystko tak jak powiedziałem zależy od trenera a o tych dziś trudno...

Ja trenuję w wlkp ;)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
dacheng Bushido24.pl
Ekspert
Szacuny 77 Napisanych postów 3266 Wiek 58 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 23096
Ech, coś kręcisz.

Napisałeś dokładnie: "długa pięść potrafi być bardzo skuteczna"

Jaka długa pięść, i skąd wiesz, że jest skuteczna?

Bo gdy ludzie mówią o długiej pięści to najczęściej mają na myśli:

a. sportową długą pięść, postałą w ChRL, rozwijaną od lat 50., potem ukształtowaną w głównym zrębie w latach 80., już wtedy sprowadzającą się w dużej mierze do konkurencji form sportowych, która w ostatnich latach jeszcze bardziej poszła w kierunku akrobatyki.

ale ponieważ napisałeś "uczmy się tradycyjnie, wtedy będziemy mieli skuteczność", to chyba nie miałeś na myśli tej długiej pięści

b. edukacyjną długą pięść - o której tutaj była mowa i co do której wyjaśniłem w skrócie, co to mniej więcej jest, cytuję:

Długa pięść w YMAA to natomiast styl syntetyczny, powstały w latach 20-30 XX wieku na zamówienie nacjonalistycznych władz, z założeniem wprowadzenia do szkół, jako forma wychowania fizycznego, i ewentualnie przygotowania do poważniejszego treningu walki. Tutaj w ogóle nie da się mówić o tym, żeby kiedykolwiek wykazana została jakakolwiek skuteczność.

To też nie jest tradycyjny system, tylko produkt, którego założeniem było wychowanie fizyczne, przygotowujące ewentualnie do dalszego treningu walki.

No więc skoro twierdzisz, że chodziło ci o systemy tradycyjne, to chyba nie mówisz o tym, który jest współczesną uproszczoną modyfikacją powstałą z założeniem wykorzystania w podstawowej edukacji fizycznej.

To o czym mówisz? I czy w ogóle wiesz o czym mówisz?

I przy okazji podaj jakieś przykłady tego, o czym mówisz np. tutaj: "Chciałem tylko zwrócić uwagę na fakt że chińskie sztuki walki są skuteczne co zostało wielokrotnie potwierdzone"

Skoro zostało wielokrotnie potwierdzone, to podaj garść przykładów.

Zmieniony przez - dacheng w dniu 2010-12-22 14:56:11

Andrzej Kalisz - AKADEMIA YIQUAN http://www.yiquan.pl

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 102 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 442
Wciąż zle odczytujesz to co napisałem temat dotyczył nie tylko długiej pięści... A ja rozwlokłem to na ogół. Więc nie napisałem że tradycyjna długa pięść bo się z tobą zgadzam że to późny wymysł chiński. Więc proszę o uważne czytanie.
Co nie ujmuje mu skuteczności pomimo sportowych zapedów. Szczególnie jeżeli zna się jeszcze jakiś styl w krótkim dystansie.

A co do przykładów sam wiesz jako wieloletni praktyk oraz człowiek który poznał niejednego mistrza chińskich sztuk walki że pytania o konkretne przykłady po prostu nie uchodzą i są najgorszymi pytaniami jakie można zadać osobie praktykującej. Możesz mi zarzucić teraz kłamstwo bo nie wywlokłem kilku historyjek na forum publiczne ale wcale mi na tym nie zależy.

Zależało mi jedynie na tym by ludzie czytający twoją wypowiedź nie stwierdzili że chińskie sztuki walki są bee...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
dacheng Bushido24.pl
Ekspert
Szacuny 77 Napisanych postów 3266 Wiek 58 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 23096
Sorry, ale to właśnie przez takie bezsensowne, mętne wypowiedzi ludzie traktują ogół chińskich sztuk walki jako chłam, a uprawiających je jako oszołomów. Nie możesz podać przykładów, to nie opowiadaj, że jest wiele przykładów. Bo ludzie jak słyszą, że jest wiele przykładów, a reakcją na pytanie o konkrety jest coś jak wyżej, to dochodzą do prostego wniosku: *******eni mitomani :) To chińskim sztukom walki służy znacznie mniej niż wyważone mówienie o zaletach i niedostatkach, i o zwykłym braku weryfikacji wielu rzeczy.

Andrzej Kalisz - AKADEMIA YIQUAN http://www.yiquan.pl

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 102 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 442
to co wolisz by pisano że tai chi to fitness a długa pieść w-f? Wing Tung to wymysł? Troszkę to irytujące i na dodatek przekłamuje rzeczywistość...
Nawet jeżeli długa pięść jest przygotowaniem do dalszej drogi to czy nie uważasz że pewne aspekty bojowe posiada i to wcale nie takie tylko na pokaz? temu chyba nie zaprzeczysz?

Chińskie sztuki walki zostały imo źle rozreklamowane w Polsce bo o czym tu mówić jak nie o porażce marketingowej. Boks czy inne tego typu sztuki ciężej sprofanować z racji tego że to jest nam europejczykom bliższe. ;)



Zmieniony przez - Robert3d w dniu 2010-12-22 16:08:57
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
dacheng Bushido24.pl
Ekspert
Szacuny 77 Napisanych postów 3266 Wiek 58 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 23096
Nawet jeżeli długa pięść jest przygotowaniem do dalszej drogi to czy nie uważasz że pewne aspekty bojowe posiada i to wcale nie takie tylko na pokaz? temu chyba nie zaprzeczysz?

Nie zaprzeczę. I o to chodzi, żeby ludziom wyjaśnić gdzie one są i w jakim stopniu mają związek ze skutecznością. Wtedy jedni nie będą się wyśmiewać, a inni nie będą oczekiwać nadludzkich cudów.

Chińskie sztuki walki zostały imo źle rozreklamowane w Polsce bo o czym tu mówić jak nie o porażce marketingowej.

Porażka związana m.in. z tym, że dużo się trąbiło o niezwykłej, wręcz nadludzkiej skuteczności, o absolutnej doskonałości wypracowanej przez wieki, i o "wielu przykładach", bez przedstawienia takich przykładów, poza "bo dawni mistrzowie potrafili lewitować".

Taki "marketing" musiał spowodować rozczarowanie jednych i niechęć innych.

Wyważone, rzetelne wyjaśnianie i demonstrowanie, co jest czym, w jakim zakresie i w
jakim stopniu może się sprawdzić, robi dużo więcej, niż puste trąbienie o skuteczności.

Andrzej Kalisz - AKADEMIA YIQUAN http://www.yiquan.pl

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 102 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 442
Chyba dochodzimy do porozumienia ;)
Co jednak można zrobić by poprawić ten stan rzeczy? Książek jak na lekarstwo... a w tv chińskie legendy... tai chi sami instruktorzy w tv przedstawiają swój styl tylko jako fitness... I zalatuje komercjom na całego :( A nie milknące spory na tematy takie jak heh lewitacja czy chi jako energia niczym kula ognia no i jak z tym walczyć...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
dacheng Bushido24.pl
Ekspert
Szacuny 77 Napisanych postów 3266 Wiek 58 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 23096
Odbywają się na przykład zloty SFD, gdzie uczestnicy ćwiczący bardzo różne sztuki walki mają też okazję przekonać się na żywo i namacalnie, co faktycznie kryją w sobie także niektóre chińskie systemy i ich przedstawiciele.

Parę lat temu wystartowała inicjatywa obejmująca podobne zloty z warsztatami prezentującymi różne chińskie systemy, ale widocznie większość instruktorów była mało bardzo mało zainteresowana...

Andrzej Kalisz - AKADEMIA YIQUAN http://www.yiquan.pl

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 102 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 442
A to nic mi o tym nie wiadomo :D ja na sfd rzadko zaglądam a jeżeli już to tlyko na forum.
Co do zlotów rożnych styli okey to jest fajne ale co z młodym narybkiem? który dopiero poznaje ten świat oni przecież sa przyszłością
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

KICKBOXING&BOXING WINTER CAMP 2011 SZCZYRK

Następny temat

KB trening siłowy a kondycja.

WHEY premium