Kiedyś (w latach 80. XX wieku) nadużywanie kofeiny przez sportowców było nielegalne (próg odcięcia 15 µg/mL). Sytuacja zmieniła się w 2004 r. – kofeina przestała być umieszczana na liście zakazanych substancji. [3] Wg regulacji WADA z 2019 r., całkiem legalne jest stosowanie kofeiny: „Bupropion, kofeina, nikotyna, fenylefryna, fenylopropanolamina, pipradrol i synefryna: te substancje są umieszczone w Programie Monitorującym 2019 i nie są traktowane, jako substancje zabronione”. [4]

Oxandrolone, jak i wszystkie inne sterydy anaboliczno-androgenne (SAA), są zakazane do stosowania przez sportowców w dyscyplinach podlegających kontroli antydopingowej od połowy lat 70. XX wieku. Najpierw zakazy dotyczyły sportowców klasy olimpijskiej, bo nie zdarzało się, by amatorzy sięgali po SAA. Ta sytuacja uległa zmianie w latach 80. i 90., a współcześnie po doustne SAA często sięgają nawet kobiety.

Oxandrolone strukturalnie jest to zmodyfikowany DHT, czyli należy do SAA jakościowych. To znaczy, że oxandrolone daje mniejsze przyrosty (w porównaniu do np. metanabolu), ale bardzo dobrej jakości, nie zatrzymuje wody w tkankach. Pierwszy raz anavar został opisany w roku 1962, wyprodukowany w 1964 roku przez firmę Searle & Co. (obecnie Pfizer). Występuje pod nazwami Lonavar (Argentyna, Australia), Lipidex (Brazylia), Antitriol (Hiszpania), Anatrophill (Francja) oraz Protivar. Anavar został wycofany z rynku w USA w 1989 roku, powrócił dopiero w 1995 roku pod nazwą Oxandrin, wyprodukowany przez firmę Bio-Technology General Corp. (BTG). [2]

kofeina

Oxandrolone to dość łagodny środek powszechnie stosowany w medycynie, często był wykorzystywany w leczeniu:

  • Zespołu Turnera (jeden z objawów tej choroby to niski wzrost),
  • terapii AIDS,
  • zaburzeń wzrostu i dojrzewania u chłopców,
  • poparzeń,
  • przy wyniszczeniu ciała,
  • przy długotrwałej terapii kortykosteroidami,
  • do łagodzenia bólu kości w osteoporozie,
  • po operacjach, urazach itd.

Dzienne dawki lecznicze wynoszą od 2,5 do 20 mg dla dorosłych oraz np. 0.1 mg / kg masy ciała w przypadku dzieci, nastolatków (dla ważącego 20 kg dziecka dawka wynosi mniej, niż 2 mg dziennie). [1,2]

Oxandrolone + kofeina

B. Salema i wsp. [3] wykazali, iż oxandrolone (w dawce 400 µg, czyli 0.4 mg) zachowuje się inaczej w towarzystwie kofeiny. Przy jednej okazji oxandrolone podano osobom pijącym normalnie 3 kawy (espresso) dziennie. Przy drugiej okazji podano anavar w takiej samej dawce razem z 300 mg kofeiny. Oceniano wydalanie metabolitów oxandrolonu i epioxandrolonu w moczu, przez kolejne 70 h.

Wyniki:

Maksymalne tempo wydalania oxandrolonu wynosiło 10 ng/min, po podaniu kofeiny wzrosło do 150 ng/min. Dla metabolitu, epioxandrolonu, wyglądało to prawie identycznie: 0.9 ng/min. normalne warunki, 19 ng/min. po podaniu kofeiny. Maksymalne tempo wydalania związków następowało po mniej, niż 4 i 6 h.

http://www.ergo-log.com/plaatjes/caffeineoxandrolonesmall.gif

Grafika: oxandrolone i zwykła dawka kofeiny (rutynowe picie kawy).

http://www.ergo-log.com/plaatjes/caffeineoxandrolone2small.gif

Grafika: oxandrolone w towarzystwie 300 mg kofeiny.

Jednakże, podczas gdy całkowite wydalanie oksandrolonu zwiększyło się ponad 20-krotnie, całkowite usuwanie z ustroju epoksandrolonu wzrosło tylko około 15-krotnie.

Naukowcy uznali, że kofeina zwiększa biodostępność oxandrolonu, prawdopodobnie przez wpływ na przyspieszone opróżnianie jelit. Praktycznie oznacza to, że podobne stężenia / efekty można uzyskać stosując niższe dawki SAA.

Komentarz: trzeba by wielu dalszych badań, by udowodnić korzyści z podawania oxandrolonu razem z kofeiną, tym bardziej, iż anavar zwykle podaje się w dawce 30-60 mg, a nie 0.4 mg.

Referencje:

William Llewellyn's „ANABOLICS 9-th edition”.

https://www.drugs.com/pro/oxandrolone.html

B. Salema, J. Ruivo1, X. de la Torre2, M. Sekera1, L. Horta1 “Oxandrolone excretion: effect of caffeine dosing” http://www.adop.pt/media/4114/Oxandrolone_excretion_effect_of_caffeine_dosing_.pdf

“LISTA SUBSTANCJI I METOD ZABRONIONYCH W 2019 ROKU STANDARD MIĘDZYNARODOWY”

Komentarze (2)
lodzianin1

30-60 to tak skromnie Knife napisałeś

0
opel

laski biora po 100mg ed i ta kofe i zauwazalnych efektow nie dawalo. Legit oxa badana
duzo tez lasek kofy brac nie moze bo sie zle czuje. Max kawa dla nich

0