SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

STERYDY,NARKOTYCZNE LEKI PRZECIWBOLOWE-DALSZA CZESC

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 38657

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 36 Napisanych postów 3542 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 11507
NAPISANIE TEGO ARTYKULU MA ZA ZADANIE JEDYNIE PRZYBLIZENIE CZYTELNIKOWI PROBLEMU JAKIM JEST ZARZYWANIE SRODKOW DOPINGUJACYCH, W ZADNYM WYPADKU NIE NALERZY POWIELAC SCHEMATOW ZACHOWAN JAKIE W TYM ART. ZOSTALY PRZEDSTAWIONE GDYZ SA ONE NIEZGODNE Z PRAWEM I NORMAMI ETYCZNYMI
B. NARKOTYKISą to środki które jako takie nie podnoszą sprawności fizycznej lecz maskują ból. Tylko w niektórych dyscyplinach stosując niewielkie ich dawki można osiągnąć pozytywne skutki podczas zawodów sportowych. Są to sporty wymagające maksymalnego skupienia i koordynacji ruchowej o krótkim czasie trwania boju ( konkurencji ) np. strzelectwo. Próbowano wykorzystywać je również w dyscyplinach wytrzymałościowych ale raczej nie odnoszono pozytywnych rezultatów (próby na myszach wykazały zwiększenie tylko wytrzymałości u osobników nie wytrenowanych ).
Przez organizacje sportowe są „łapani" ci zawodnicy którzy nie wyleczywszy kontuzji próbują startować w zawodach i aby sobie to umożliwić namiętnie stosują narkotyczne leki przeciwbólowe. Jest to o tyle złe że taka działalność prowadzi do dalszej degradacji aparatu ruchu i dodatkowo często do uzależnienia. Poza tym pozostaje aspekt prawny, zażywanie narkotyków bez uzasadnionego ( stwierdzeniem medycznym ) powodu jest ścigane przez organy sprawiedliwości. Z medycznego punktu widzenia stosowanie tych środków jest niewskazane ze względu na możliwość uzależnienia i hamowania ośrodków oddechowych przy stosowaniu zbyt dużych dawek co może prowadzić do śmierci. Morfina i jej analogi ponadto w określonych dawkach mogą wywoływać paradoksalny efekt euforyczny lub pobudzający.
Małe dawki niektórych narkotycznych środków przeciwbólowych znajdują się w lekach znoszących kaszel i przeciw przeziębieniowych.
Kulturyści na ogół rzadko stosują narkotyki, ale jeżeli jacyś sięgają po nie to jest to wyżej wspomnianą chęcią zamaskowania bolącej kontuzji przed zawodami. Są też i tacy którzy uzależnili się od tych środków i pragną na kilka godzin zanurzyć się w chorym błogostanie (sportowcy o bardziej zdrowych poglądach twierdzą że lepiej być obolałym niż uzależnionym). Dla niektórych kulturystów o dużych ambicjach i małej tolerancji na ból jest to „złoty środek" na sukces, który pozwala przeprowadzać bardzo intensywne sesje treningowe bez odczuwania dokuczliwego pieczenia wewnątrz mięśniowego wywołanego działaniem kwasu mlekowego. Do wywoływania takich efektów sportowcy upodobali sobie wiele środków ale w kulturystyce jednym z najbardziej popularnych jest chyba NUBAIN.
Jest to substancja należąca do grupy narkotycznych leków przeciwbólowych wytworzonych z opium lub syntetycznie. Jest bardzo silnym narkotykiem zbliżonym swoimi właściwościami do morfiny. Głównym jego zadaniem jest możliwość kontroli wytwarzania kortyzolu i wcześniej wspomnianego już „bólu".

MORFINA - C17 H19 NO3 najważniejszy z alkaloidów występujących w opium, która została wyodrębniona w 1804 r.
W stanie czystym jest białą substancją o gorzkim smaku, słabo rozpuszczalną w wodzie. W medycynie stosuje się głównie siarczan morfiny lub chlorowodorek w formie iniekcji lub do podań doustnych jako tabletki (7,8-dehydro-4,5 -epoksy-3,6-dihydroksy-N-metylomorfina ).
Jest to tak zwany alkaloid fenantrenowy opium który stosowany bywa prawie wyłącznie dla efektu analgetycznego ( przeciwbólowego ). Morfina jest substancją modelową dla całej grupy opioidów. W dawkach terapeutycznych znoszenie bólu nie powinno powodować upośledzenia doznań zmysłowych ( wzroku, słuchu, smaku, czucia ). Chociaż niektórzy autorzy publikacji na temat działania morfiny twierdzą że już przy małych dawkach w większości działa bardzo uspokajająco ( senność, słaba koncentracja, powolne myślenie, mała aktywność fizyczna, również sen a podanie dużych dawek wywołuje stan podobny do znieczulenia ogólnego.
Sportowcy przyjmują ją dla jej działania przeciwbólowego, jak i dla doznań związanych ze stanami euforycznymi. Jednak po pierwszych przyjęciach często dochodzi do wymiotów związanych z pobudzeniem przez morfinę ośrodka wymiotnego ( po kilku razach obserwuje się nabieranie tolerancji ) odpowiedzialnego za ten efekt.
U sportowców stosujących często ten środek zauważa się ponadto nabywanie tolerancji ( jak u narkomanów ) co w rezultacie prowadzi do ciągłego zwiększania dawek wywołanego chęcią uzyskania pożądanego efektu ( przeciwbólowego lub euforycznego ). Jest to o tyle niebezpieczne że morfina oddziaływuje depresyjnie na ośrodek oddechowy co mniejsza wrażliwość receptorów na CO2. Organizm pomimo niskiego O2 spłyca i spowalnia oddech. Dochodzi do ostrych zatruć i sinicy spowodowanej zmniejszeniem ilości oddechów ( nawet do 2-4 na minutę ) co w rezultacie prowadzi do śmierci.
Poza wyżej wiemienionymi efektami morfina pobudza wydzielanie hormonu antydiuretycznego (ADA). Zmniejsza w ten sposób wydalanie uryny ( między innymi poprzez kurczenie mięśni gładkich co powoduje wzrost ciśnienia w drogach moczowych, podobnie działa na mięśnie okrężne jelit).
Morfina doprowadza również do skurczu odźwiernika poprzez co treść pokarmowa zalega dłużej w żołądku. Wykazuje działanie przeciwkaszlowe ( działa depresyjnie na ośrodek kaszlu w rdzeniu przedłużonym ) lecz ze względu na możliwość szybkiego uzależnienia stosowana jest w medycynie tylko w pewnych specyficznych sytuacjach np. zranienie opłucnej, zmiany nowotworowe w oskrzelach itp.
Trzeba również ostrzec sportowców że morfina powoduje uwalnianie wazopresyny (ADH) która jest odpowiedzialna za hamowanie wydzielania folikulostymuliny (FSH), hormonu luteinizującego (LH),(TSH) tyreotropiny . Uwzględniając ten fakt można dojść do wniosku że zmniejszy się w ten sposób ilość wydzielanego testosteronu w organizmie, co doprowadzi do zmniejszenia sprawności fizycznej . Stan talki może być odpowiedzialny również za impotencje i bezpłodność.
Na pierwszy rzut oka substancja ta nadawała by się znakomicie w medycynie do bezbolesnego przyjmowania porodu, jednak bardzo dobrze przenika do łożysko i działa depresyjnie na ośrodek oddechowy noworodka co bardzo szybko może prowadzić do śmierci dziecka. Bywały jednak częste przypadki urodzeń przez matki uzależnione od morfiny (stwierdzano wtedy zespół uzależnienia u dziecka).

Morfina dobrze wchłania się z pozajelitowego podania ( podskórnie lub dożylnie ). Natomiast z przewodu pokarmowego wchłanianie jest nie pełne i powolne ( dziesięciokrotnie mniejsze niż przy podaniu pozajelitowym ). Po podaniu podskórnym lub domięśniowym efekt przeciwbólowy występuje po 60-90 minutach i utrzymuje się 5 godzin. Gdy poda się podpajęczynówkowo to okres działania występuje dwie doby a nadtwardówkowo 12godzin.

Skutki uboczne po przeciętnych dawkach leczniczych : nudności (hamowanie lekami antagonistycznymi), wymioty, zaparcia ( atropina ), zawroty głowy i otępienie, skurcze moczowodów i dróg żółciowych, działanie antydiuretyczne, suchość w jamie ustnej, pocenie się aż do przegrzania, (hipertermia ), zaczerwienienie skóry, bradykardia, hipotonia ortostatyczna, niepokój, zwężenie źrenic zmiany nastroju.

Przy ostrym przedawkowaniu dochodzi do :dużego upośledzenia czynności oddechowych ( aż do zejścia śmiertelnego włącznie ), nasilającej się senności aż do głębokiej śpiączki ( spada temperatura ciała i napięcie mięśni ), silnego zwężenia źrenic.

Przy nagłym odstawieniu leku ( po długotrwałym stosowaniu ) dochodzi do tak zwanego zespołu abstynencji. Zaczyna się po kilku godzinach i trwa zwykle 10 dni. Objawami są : dystrofia, osłabienie, bóle mięśni, parastezje, łzawienie, katar, bezsenność, poty, rozszerzenie źrenic, nudności, wymioty, drżenie mięśni, biegunki i bolesne skurcze jelit, wysoka temperatura,, delirium, przyspieszenie oddechu i czynności serca, drgawki, zapaść, odwodnienie, zaburzenie równowagi kwasowo zasadowej i utrata masy ciała.

Ze względu na tak dużą zależność psychofizyczną nie leczony zespół odstawienia leku może doprowadzić do śmierci.
Opioidy w medycynie stosowane są raczej w szczególnych przypadkach . Oprócz wcześniej wymienionych zaleceń podawania, wykorzystuje się je do anestezjologii i przeciwdziałaniu bólom długotrwałym związanym z nowotworami.


DIAMORFINA - HEROINA - związek pochodny morfiny, półsyntetyczny, występujący jako gorzki proszek rozpuszczalny w wodzie ( biały lub brązowy ).
W Polsce heroina ma przeważnie postać kompotu który wprowadzany jest drogą dożylną - wstrzykiwany w rękę lub pachwinę.
Działanie heroiny jest prawie identyczne jak morfiny ( wszystko to opioidy ), lecz znawcy tematu uważają że jej siła jest większa o 20-25 razy. Co w efekcie daje dwukrotnie mocniejszy efekt uzależniający. Euforia trwa od 4 do 6 godzin i może być wywołana poprzez wprowadzenie leku inną drogą niż niż pozajelitową np. wziewną (palenie i wdychanie hery ).
Podobnie do innych opiatów uspokaja i relaksuje ( ze snem włącznie ), lecz jak inne tego typu środki szybko uzależnia. Bardzo łatwo o przedawkowanie co kończy się konwulsjami i śmiercią. W sporcie znany jest przypadek boksera który po zażyciu heroiny wytrzymał cały mecz z dużo od siebie silniejszym fizycznie i technicznie zawodnikiem. W normalnej sytuacji ( bez wspomagania ) wcześniejsze ciosy byłyby nokautującymi ale zawodnik by przeżył. Jednak po walce wspomaganej narkotykiem doszło do zejścia śmiertelnego ze względu na liczne uszkodzenia mózgu.
Diamorfina znalazła też zastosowanie po zażywaniu środków stymulujących np. kokaina, amfetamina. Zmniejsza wtedy napięcie wywołane stymulantami. W podobnym celu po stymulantach zażywane są konopie i haszysz ( posiadają łagodniejsze i mniej uzależniające działanie ).

Skutki uboczne : patrz morfina

HYDROKODON - KODEINA - metylomorfina C18 H21 NO3 - jest to alkaloid fenantrenowy wchodzący w skład opium. Kodeina jest metylową pochodną morfiny i z niej jest otrzymywana. Jest substancją o białej barwie. Łatwo wchłania się z przewodu pokarmowego i działa podobnie po zażyciu doustnym jak i pozajelitowym. W organizmie 10% kodeiny metabolizowana jest do morfiny.
Zmniejsza wrażliwość ośrodka oddechowego i ośrodka odpowiedzialnego za odruch kaszlu. Czas działania przeważnie wacha się pomiędzy 2 a 6 godzinami. Sprzedawana jest w aptekach jako lek wiązany z innymi substancjami o charakterze przeciwzapalnym tj. paracetamol, kofeina.
Nie jest lekiem wywołującym euforie tak jak morfina lecz podobno posiada też pewien potencjał uzależniający. Działa przeciwkaszlowo i przeciwbólowo. Są i tacy którzy stosują ten lek jako przeciwbiegunkowy.
Oksykodon - 4,5 Epoksy-14 hydroksy-4 metyloksy-N-metylo-6-oksymorfinanu chlorowodorek.
Jest to narkotyczny lek przeciwbólowy z grupy opioidów. Jest on półsyntetyczną pochodną kodeiny. Tak jak kodeina łatwo wchłania się z przewodu pokarmowego i z miejsca wstrzyknięcia. Z punktu widzenia fizjologii wywołuje podobne efekty do morfiny. Jest 10 razy silniejszy od kodeiny i siłą swą dorównuje morfinie. Okres jego działania na organizm to 3-5 godzin.
Lek jak inne z tej grupy wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwkaszlowe. Lecz również tak jak morfina może prowadzić do uzależnienia fizycznego ( tzw. Neuroadaptacji ).

Działania uboczne : senność, osłabienie, zawroty głowy, zaparcia, nadmierne uspokojenie, spowolnienie rytmu oddechowego, tolerancja i uzależnienie.


METADON - jest syntetycznym agonistą opioidowym. Lek wykazuje działanie brokerów receptora - NMDA, dzięki czemu pacjent odczuwa mniejszy ból a przy tym nie dochodzi do tolerancji. Nie ma potrzeby tak jak przy morfinie zwiększać dawek.
Metadon hamuje również wychwyt zwrotny serotoniny.
Najważniejszym jednak atutem tego leku jest że nie wywołuje on takich skutków ubocznych jak morfina, szczególnie nudności, wymiotów, senności, splątania, zaburzenia funkcji poznawczych. Działanie występuje po doustnym podaniu po 30 minutach. Przy nasyceniu tkankowym czas działania wynosi od6 do 12 godzin a okres półtrwania 75 godzin.
Stosowany jest przy uśmierzaniu bólu w nowotworach głowy, szyi, płuc, szyjki macicy, i innych.
Znalazł również swoje miejsce w leczeniu ( powrocie do społeczeństwa ) narkomanów uzależnionych od opiatów. Już minimalnych dawkach łagodzi objawy ciężkiego głodu na detoksie.

DEKSTROMORAMIDU WINIAN - diwinian (+) - 4-[2 metylo-4- Okso-3,3-difenylo-4-(1-pirydynylo)-butylo]- morfoliny

Odurzający lek przeciwbólowy podobny do metadonu. Działa na receptory opioidowe. Wchłania się dobrze z przewodu pokarmowego. Jednak występuje silniejsza zależność niż w przypadku morfiny.
Pozajelitowe podanie gwarantuje działanie już po 10 minutach i utrzymuje się 4-7(8) godzin. Przy stosowaniu pozajelitowym dawki Palfinu np.1 miligram stanowi siłę działania 2 miligramów morfiny.
Stosowany tylko w nowotworach ( w medycynie ).


PETYDYNA - chlorowodorek estru etylowego kwasu 1-metylo-4-fenylopiperydyno-4-karboksylowego

W medycynie stosowany głównie w bólach spowodowanych zawałami mięśnia sercowego, nowotworach, przy skurczu mięśni gładkich jelit ,dróg żółciowych i moczowych.
Jest to syntetyczny lek przeciwbólowy ( oczywiście narkotyczny ).Należy do rodziny opioidów. Działanie na ośrodkowy układ nerwowy praktycznie identyczne jak u morfiny. Różnice występują w działaniu obwodowym i są nie znaczne (w drogach żółciowych i moczowych nie dochodzi do takiego wzrostu ciśnienia ,działanie zapierające jest też dużo słabsze ). Na oun nie posiada tego działanie przeciwkaszlowego co morfina.
Lek jest mniej toksyczny niż morfina, niestety posiada równie duży potencjał uzależniający. A więc nie powinien być stosowany przez dłuższy okres czasu (chyba że w specjalnych przypadkach ). Drogi podania mogą być doustne i pozajelitowe. Z wiadomych względów lek działa słabiej podany doustnie. Lecz w porównaniu do innych opioidów i tak przy podaniu doustnym nie wypada tak źle ( działanie przeciwbólowe jest tylko o połowę słabsze od pozajelitowego ).
Po wcześniej wspomnianym podaniu pozajelitowym lek zaczyna działać już po 10 minutach a czas działania utrzymuje się przez 4 godziny.

Działania uboczne : przede wszystkim zależność, nudności, wymioty, depresyjne działanie na oun (ośrodek oddechowy ) do zgonu włącznie, zaburzenia mikcji, zaparcia, skurcz oskrzeli, zwężenie źrenic, hipotonię.


INNE NARKOTYCZNE ŚRODKI PRZECIWBÓLOWE : BUPRENORFINA, PENTAZOCYNA, ALFAPRODYNA, ANILERYDYNA, DIHYDROKODEIN, DIPIPANON, ETOHEPAZYNA, ETYLOMORFINA, FENAZOCYNA, LEWORFANOL, TRIMEPERYDYNA oraz związki pokrewneC. ŚRODKI ANABOLICZNE
Aby wyjaśnić co to są środki anaboliczne, należy najpierw zaprezentować podstawowe zagadnienia dotyczące energetyki organizmu. A więc:

METABOLIZM - tym mianem określa się przemianę materii w organizmie, w skład której wchodzą wyżej wspomniane procesy anaboliczne i kataboliczne.

ANABOLIZM - procesy anaboliczne są to przemiany materii dzięki którym w organizmie z małych cząsteczek tworzą się ich polimery np. z aminokwasów białka, z prostych cukrów wielocukry, z kwasów tłuszczowych i glicerolu lipidy. Dalej kontynuując to rozważanie można z całą pewnością stwierdzić że procesy te prowadzą do tworzenia nowych komórek (między innymi mięśniowych - hiperplazja) lub powiększania objętości już istniejących ( hipertonia). Oczywiście nic nie dzieje się za darmo i tworzenie nowych wielocząsteczkowych struktur związane jest dużym wydatkiem energetycznym.

KATABOLIZM - procesy kataboliczne to zjawisko dzięki któremu organizm pozyskuje energie potrzebną mu danym momencie(na przykład na procesy tworzenia nowych białek ustrojowych). Niestety energia uzyskana w ten sposób jest wynikiem rozbijania (niszczenia ) komórek lub tkanek. Nie trzeba dramatyzować jeżeli są to cukry, lub jeszcze lepiej tkanka tłuszczowa (kwasy tłuszczowe, trójglicerydy). Jest to zjawisko normalne. Lecz niedobrze zaczyna się dziać jeżeli do procesów energetycznych wykorzystywane są białka. Bo to one przecież tworzą tkankę mięśniową. Świadczy to przeważnie o deficycie innych substratów energetycznych , niemożności wykorzystania ich w danym momencie lub zbyt długim treningu. Stan taki wpływa negatywnie na formę sportową, bo to białka są przecież elementami budowlanymi tkanki mięśniowej a ta z kolei tworzy poszczególne cechy motoryczne.

HOMEOSTAZA - jest to stan równowagi do którego ustrój ciągle dąży. Sportowcy w usilny sposób starają się wytrącić organizm z homeostazy w stan anaboliczny. Uzyskują to dzięki treningowi, odpowiedniemu odżywianiu i wpływowi „innych" czynników. Aby doprowadzić organizm do silnego stanu anabolicznego trzeba dać nu najpierw silny bodziec który go do tego zmotywuje. W tym wypadku takim bodźcem będzie trening wprowadzający mięśnie w początkowej fazie w stan rozpadu (mikropęknięcia i złogi metabolitów). Katabolizm popchnie ustrój do działań mających na celu naprawy uszkodzonych struktur i nabudowanie nowych aby zabezpieczyć się przed takim stanem rzeczy na przyszłość (np. stan nadkompensacji). Każdy trening to stres dla organizmu, ale stres pozytywny. Za stan kataboliczny odpowiedzialny jest hormon stresu kortyzol. Natomiast najbardziej nas interesujące to hormony steroidowe testosteron i jego pochodne, jak również hormony tropowe np. LH , hormony peptydowe GH (hormon wzrostu) i glikoproteidowe np. insulina. Są to związki które ludzki organizm sam potrafi wyprodukować (zsyntetyzować) w odpowiedniej ilości by móc utrzymać się w zdrowiu i sprawności ( oczywiście poza stanami patologicznymi).
Sportowcy wyczynowi jednak w celach poza medycznych stosują te środki aby zwiększyć swoje możliwości wysiłkowe.
Stosując przy treningu syntetycznie uzyskane hormony na drodze rekombinacji lub niekiedy hormony ze zwłok ludzkich osiągają pozytywne efekty anaboliczne niestety nie zwracając uwagi na negatywne następstwa takich działań.

1 STEROIDY ANABOLICZNO ANDROGENNE

Są to związki pochodne testosteronu (męskiego hormonu wzrostu) które swoją budową i właściwościami przypominają wyżej wspomniany hormon. Co oznacza zwrot budowa steroidowa? Tylko to że są to pochodne cyklopentanoperhydrofenantrenu . Prościej całą rzecz ujmując, w skład związku o charakterze steroidowym wchodzą trzy pierścienie cykloheksanowe ABC (sześcio węglowe) i jeden cyklopentanowy D (pięciowęglowy).
Łącznie tworzą związek z 19 atomów węgla i grup funkcjonalnych (w zależności od rodzaju sterydu anaboliczno androgennego). Grupy funkcjonalne powodują że dany środek działa tak a nie inaczej. Właściwości działania zbieżnie z testosteronem zauważalne są nie od razu, lecz po dłuższym czasie stosowania. Objawia się to głównie zatrzymaniem azotu ( dodatni bilans azotowy), zwiększeniem masy mięśni, zatrzymaniem niektórych pierwiastków tj. sód, potas, wapń, zwiększeniem ilości hemoglobiny, powiększeniem narządów wewnętrznych(wątroba, nerki, serce), pogrubieniem masy kostnej (wbudowaniem wapnia) itp.
Sterydy anaboliczno androgenne posiadają ponadto tak samo jak testosteron możliwość androgennego oddziaływania na organizm (sama już nazwa na to wskazuje), konkretnie na tkanki androgenozależne. Są więc środkiem o charakterze maskulinizacyjnym, czyli powodują ujawnianie się lub wzmocnienie 2 i 3 rzędowych cech płciowych męskich (pogrubienie strun głosowych, łysienie typu męskiego, pojawienie się zarostu na twarzy i ciele, wzrost i przerost gruczołu krokowego, zwiększenie wydzielania przez gruczoły łojowe, pojawienie się psychologicznych cech męskich np. zwiększenie pobudzenia seksualnego, agresja itp.).

Aby czytelnik mógł zrozumieć zasadę działania sterydów anaboliczno androgennych potrzebne jest ukazanie w szerszym świetle ich pierwowzoru testosteronu ( 17-β-hydroksy-4-andro-sten-3-on).
Synteza tego typowo męskiego hormonu odbywa się głównie w komórkach śródmiąższowych Leydiga (mała ilość produkowana jest w organizmach kobiet, głównie w jajnikach, korze nadnerczy i ektopowo w tkance mięśniowej). Komórki te leżą w jądrach (czyli męskich gonadach) pomiędzy kanalikami nasieniotwórczymi (endogenny testosteron odpowiedzialny jest również za dojrzewanie plemników).
Podobnie jak u kobiet, organizm męski T, jak i inne androgeny syntetyzuje w korze nadnerczy i mięśniach. Ale ze względu na przeważającą ilość androgenów jaką produkują gonady męskie ograniczymy się naszych wywodach tylko do pracy.
Głównym materiałem do wytwarzania tych jakże ważnych dla mężczyzny hormonów jest cholesterol. Testosteron powstaje poprzez odłączenie z tego lipidu pewnej części łańcucha węglowego (między innymi w podobny sposób dochodzi do syntezy androstenedionu w korze nadnerczy).
Funkcja jąder jest uzależniona od precyzyjnego działania osi podwzgórze-przysadka-gonady. Jeżeli we krwi pojawia się za małe stężenie testosteronu to daje to impuls do podwzgórza aby zwiększyło wydzielanie gonadoliberyn które schodzą do przedniego płata przysadki mózgowej. Dzieje się tak za pomocą naczyń włosowatych które później przechodzą w żyłę wrotną (podobnie jak w wątrobie), z tym że żyła wrotna podwzgórza przechodzi znowu w sieć naczyń włosowatych (kapilarów) które unaczyniają przedni płat przysadki.
Tam z kolei gonadoliberyny (dokładnie luliberyny składające się z dziesięciu aminokwasów) stymulują produkcje STH i LH ( hormonu luteinizującego). Hormon luteotropowy LH jest właściwym glikoproteidem stymulującym komórki śródmiąższowe Leydiga do syntezy męskiego hormonu wzrostu. FSH z kolei pobudza komórki nasieniotwórcze do spermatogenezy.
Jeżeli natomiast przez barierę krew - mózg przenika zbyt duża liczba androgenów ( dzieje się tak przy przeprowadzaniu cykli steroidowych ) to dochodzi do zaistnienia tzw. ujemnego sprzężenia zwrotnego. Podwzgórze zaczyna produkować związki hamujące wydzielanie LH (tj. gonadostatyny) i zaprzestaje syntezy luliberyn co wiąże się z brakiem stymulacji przysadki i w efekcie również jąder
Ale załóżmy że w normalnych warunkach w trakcie treningu dochodzi do pobudzenia detektorów podwzgórza i do sekrecji tropowych hormonów, to doprowadzi to, do stymulacji przedniego płata przysadki . Po wydzieleniu przez przysadkę odpowiedniej ilości LH i stymulacji komórek śródmiąższowych Leydiga w jądrach, testosteron zacznie przedostawać się do krwi za pomocą naczyń położonych przy przedziale komórek nasieniotwórczych . Dzięki krwi testosteron krąży po organizmie pełniąc rolę przekaźnika chemicznego (dociera tą drogą do najdalszych zakamarków ludzkiego ciała) w komórkach docelowych.
Dorosły mężczyzna produkuje dziennie od 4mg do 15mg męskiego hormonu wzrostu na 24 godziny. We krwi w znakomitej większości androgeny krążą w formie związanej z białkami osocza tj. w 98%. W 40% formę nośnika stanowią albuminy, zaś 58% globuliny ( które są wytwarzane w wątrobie). Niestety tylko pozostałe 2% testosteronu które nie są związane z białkami nośnikowymi jest aktywna i może oddziaływać na tkanki (reszta stanowi pule zapasową ustroju).
Testosteron przenika z krwi do komórki poprzez błonę komórkową i tam w cytoplazmie łączy się z receptorem na zasadzie komplementarności, tworząc kompleks hormon - receptor. Związek ten przenika następnie do jądra komórkowego gdzie łączy się z białkiem związanym z DNA. Połączenie to aktywuje pewne geny i prowadzi do syntezy RNA, który z kolei koduje tworzenie się określonych białek. A więc także do wzrostu elementów kurczliwych jakimi są mięśnie szkieletowe( poprzecznie prążkowane).
Oczywiście testosteron i jego pochodne oddziaływają nie tylko na tkanki andrgenowrażliwe np. tkanka mięśniowa, ale również na tkanki androgenozależne tj. gruczoł krokowy, gruczoły łojowe, najądrza itp. W tkankach takich omawiany hormon pełni role prohormonu i ulega konwercji za pomocą enzymu 5α reduktazy do 5α dihydrotestosteronu, który pełni tu rolę hormonu właściwego. Różnice w budowie pomiędzy podstawowym steroidem i dihydrotestosteronem są minimalne. Dihydrutestosteron jak sama nazwa wskazuje zawiera podwójne wiązanie w 5 pozycji ( przy 5 węglu). Poza tym nie różni się niczym od swojego pierwowzoru. Posiada 19 atomów węgla i w pozycjach 19 i 18 grupę metylową ( czyli 3 atomy wodoru i 1 węgla).
Sportowcy na ogół nie są zadowoleni z takich przemian ponieważ chcą uzyskać możliwie największy efekt anaboliczny a nie prowadzący do ujawnienia się skutków ubocznych jakimi są niewątpliwie np. przerost gruczołu krokowego i rozregulowanie endogennej gospodarki hormonalnej.
Testosteron posiada także inną nieciekawą cechę, a mianowicie potrafi aromatyzować. Za pomocą enzymu aromatazy hormon ten przemienia się do estradiolu ( żeńskiego hormonu płciowego). Z kolei ten, bardzo szybko powoduje gromadzenie tkanki tłuszczowej i wody pod skórą co w kulturystyce i innych sportach o podobnym charakterze ma zgubne skutki(spada forma sportowa - wzrost wagi nie jest uzyskany poprzez przerost tkanki mięśniowej ale tłuszczu). W takim wypadku w sportach gdzie nieodzowne jest utrzymanie należytej masy ciała spadają pozytywne cechy motoryczne jakimi są : siła, wytrzymałość i szybkość.
Poza tym estrogeny powodują ujawnienie się niektórych skutków ubocznych np. ginekomastii która powstaje na skutek gromadzenia się wody i tkanki tłuszczowej wokół sutka co u mężczyzny wygląda bardzo nieestetycznie ( kobiece piersi ).
Sportowcy i ich lekarze poradzili sobie z tym problemem poprzez stosowanie środków blokujących receptory estrogenowe (zasada rywalizacji o receptor)np. tamoxifenu cytrynian lub też stosując substancje przeciwdziałające aktywności enzymu P 450 który jest odpowiedzialny za tworzenie estrogenów np. aminoglutetimid. Środki te zostały stworzone przez medyczne zespoły badawcze aby leczyć kobiety cierpiące na nowotwór sutka będący wynikiem działalności wyżej wspomnianego estradiolu.
W tym miejscu zmuszony jestem zakończyć te wywody ponieważ nieco rozleglej o skutkach ubocznych będzie mowa w dalszej części tej pracy.
Pochodne testosteronu zostały stworzone ze względu na to że hormon ten w czystej postaci posiada bardzo krótki okres półtrwania ok. 10-11minut.Oprócz nie korzystnego czasu pozostawania w organizmie hormon ten w czystej postaci źle wchłania się z przewodu pokarmowego. Niektóre pochodne posiadają także ciekawą budowę chemiczną która zmniejsza ich zamianę w niekorzystny dihytrotestosteron lub estrogen. Mówi się wtedy że posiadają większą komponente anaboliczną niż androgenną.
Same sterydy anaboliczno androgenne (SAA) działają praktycznie identycznie jak testosteron (mam na myśli tkanki androgenozależne i androgenowrażliwe). Oczywiście mniej lub bardziej androgennie i mniej lub bardziej anabolicznie ze względu na dodanie wcześniej już wspomnianych specyficznych grup funkcjonalnych.
Lecz podanie pochodnych związane jest i tak z ujawnieniem się ujemnego sprzężenia zwrotnego ( jak wspaniały nie byłby to steryd to i tak w jakimś stopniu zaburza własną produkcje hormonu ). Ale i z tym problemem sportowcy sobie nieźle radzą, stosując w trakcie i po cyklu choriogonadotropine kosmówkową, a jeżeli cykl był przeprowadzony z użyciem wyjątkowo androgennych SAA dodają clomifenu cytrynian. Oczywiście w dzisiejszych czasach kończenie sesji związane jest także z aplikacją anty katabolicznie i anabolicznie działającego klenbuterolu.
Steroidy egzogenne (podane z zewnątrz ustroju) nie wpływają na nadprodukcje nasienia co mogłoby się wydać powinno mieć miejsce jeżeli testosteron powoduje dojrzewanie plemników. Jednak tzw. komórki Sertoliego skutecznie hamują przenikanie SAA do wnętrza jądra. Stanowią natomiast źródło dobrego środka antykoncepcyjnego dla mężczyzn ze względu na hamowanie endogennej syntezy testosteronu ( efekt ten ujawnia się oczywiście po pewnym czasie gdyż okres dojrzewania spermatogoni jest dosyć długi). W Australii lekarze medycyny przepisują w takich wypadkach 200mg nandrolonu na tydzień co stanowi już dawkę anaboliczną. W naszym kraju medycy nie są tak liberalnie nastawieni i wykręcają się jak mogą od wydawanie recept na SAA, chociaż nasze prawo stanowi że jeżeli mężczyzna chce stosować taki rodzaj antykoncepcji to powinien mieć zaaplikowane od 400mg do 500mg enantatu testosteronu na tydzień( co jest na pewno dawką wysoce anaboliczną).
Steroidy w podobny sposób jak testosteron powodują zatrzymanie niektórych metali ( mowa o tym efekcie była wcześniej). Przy stosowaniu tychże środków dochodzi również do zmniejszenia poziomu transferyn, fibrynogenu i globulin ( czyli białek nośnikowych wiążących tyroksynę i steroidy). Ten ostatni efekt wydaje się być najbardziej ciekawy ponieważ sportowiec stosujący SAA niedość że zwiększa ich stężenie we krwi to jeszcze w ten sposób podnosi poziom wolnego testosteronu mogącego bezpośrednio oddziaływać na tkanki. Ostrzegam jednak atletów mających problem ze zwiększonym ciśnieniem krwiaby robili badania kontrolne gdyż dodatkowe zmniejszenie fibrynogenu i kortyzolu może prowadzić do niekontrolowanych krwawień (krwotok). Oczywiście można temu przeciwdziałać stosując pewne preparaty i nie tylko(ale bardziej wnikliwie temat ten ewentualnie poruszymy na forum).
SAA zmieniają obraz pewnych badań laboratoryjnych o których wspomnę przy skutkach ubocznych.
Podobnie jak testosteron metabolizowane i dezaktywowane są tkankach i wątrobie, a wydalane są z organizmu postaci 17ketosteroidów np. w sprzężeniu z kwasem siarkowym i glukoronowym co pozwala na lepsze rozpuszczanie ich w wodzie i wydalanie z moczem.

WSKAZANIA: W medycynie storoidy stosowane są do leczenia chłopców z agonadyzmem, zespołem szczątkowym jąder, zespołem pokastracyjnym, hipogonadyzmem hipogonadowym, w klimakterium u mężczyzn, oligospermi, kiedyś wykorzystywane były przy gojeniu się rozległych oparzeń, w stanach astmatycznych, przy złamaniach kości, po wyniszczających infekcjach, w stanach pooperacyjnych, raku sutka u kobiet przed okresem pokwitania(teraz już rzadko stosowany ze względu na zastosowanie substancji antyestrogennych), jako środki zwiększające masę ciała, ilość krwinek czerwonych, w męskiej antykoncepcji ( w Polsce żadkość ) oraz w osteoporozie (choć ze względu na zastosowanie w tym schorzeniu kalcytoniny łososiowej steroidy odchodzą do lamusa).

METODY PODAWANIA:
1. Doustne (oralne)- są to wtedy przeważnie 17α alkilowane pochodne testosteronu które jak sama nazw wskazuje w pozycji 17α ( przy węglu 17, w pierścieniu cyklopentanowum - pierścień D) mają podstawioną grupę funkcjonalną metylową H3C a ponadto pierścień A ulega w tych SAA także modyfikacji. Dzięki temu mogą one przejść bezpiecznie przez wątrobę (są dezaktywowane przez enzymy tylko w niewielkim stopniu). Zwracam uwagę czytelnikowi że ze względu na charakter budowy steroidowej związki te najlepiej wchłaniają się z pokarmem który posiada chociaż niewielkie ilości lipidów (przenikają wtedy poprzez kosmki jelitowe do żyły wrotnej, skąd przechodzą do wątroby, do systemu kapilarnego a stamtąd to już tylko do krwi na obieg).
Poprzez modyfikacje w strukturze chemicznej znacznie wydłuża się ich okres półtrwania, przeważnie 3-4 godziny. Gdzie testosteron organiczny przypomnę że ma 11minut a czas całkowity to mniej więcej 100minut
Na przykładzie metandienonu (metanabolu, dianabolu, bionabolu) dostrzec można jeszcze inne właściwości 17αalkilowanych sterydów. Wyżej wspomniana substancja w pierścieniu A posiada podwójne wiązanie pomiędzy pierwszym i drugim węglem co zmniejsza możliwość oddziaływania na nią enzymów 5α reduktazy w tkankach androgenozależnych, co w efekcie zmniejsza konwersje tegoż SAA do 5α dihydrotestosteronu co mogłoby powodować wystąpienie niekorzystnych skutkow ubocznych. Metandienon i jemu podobne posiadają mniejsze powinowactwo do globulin ( białek nośnikowych ) a więc w lepszym stopniu może docierać do tkanek swojego przeznaczenia. Niestety kij posiada zawsze dwa końce i grupa metylowa, zmiany w pierścieniu A, lub jak stanozololu dodanie do pierścienia A pierścieni pirazolowego niesie z sobą również bardzo dużą toksyczność względem wątroby(hepatotoksyczność). Niektórzy atleci będą wręcz zadowoleni z takiego stanu żeczy. Ponieważ zastosowanie np. takich trucizn jak metylotestosteron lub oksymetolonu (anadrol 50, anapolon, oxitosona) spowoduje że uszkodzona wątroba nie będzie umiała radzić sobie z takimi związkami i większość przepuści na obieg. Tacy sportowcy są jednak krótkowzroczni ponieważ wszystkie procesy chemicznego przetwarzania związków zachodzą w tym organie i niszcząc go niszczą w efekcie końcowym swoje tak ciężko zdobyte mięśnie.

2. Pozajelitowe formy podania SAA dzielą się na:
• iniekcje domięśniowe z roztworów olejowych np.17β estrowe testosteronu ( propionian, enantan, cypionat itp.).
Działanie tych steroidów jest tym dłuższe, im dłuższy jest łańcuch węglowy kwasu tłuszczowego doczepionego przy węglu 17 w pierścieniu D. Po iniekcji i hydrolizie tego kwasu tłuszczowego następuje dopiero właściwa reakcja z receptorem w tkankach. Na przykład propionian testosteronu działa bardzo szybko lecz pozostaje w ustroju tylko 1-3dni, natomiast do hydrolizy enatatu potrzeba czasu ale działa w organizmie 8-10dni. Bardzo popularne w środowisku sportowym są iniekcje z „mieszanek testosteronu", składających się przeważnie z kilku estrów o różnym czasie wchłaniania(hydrolizy). Przykład może tutaj stanowić Polski Omnadren 250 lub Indyjski Sustanon. W medycynie stosuje się jeden taki zastrzyk z wieloestrowego związku raz na 3-4 tygodnie a w działaniach poza medycznych zaczyna się od 1 na tydzień.
Ogólnie można przyjąć że 17β estrowe nie są tak hepatotoksyczne jak środki 17α alkilowane. Wynika to z dwóch powodów: nie posiadają dodatkowej metylowej grupy funkcjonalnej i pierwsze ich przejście omija wątrobę ( substancja po wstrzyknięciu i po hydrolizie dostaje się najpierw do krwi i tkanek).
• innym przykładem roztworów olejowych do iniekcji są : pochodne 19 nortestosteronu (nandrolony).
Tak jak przy wyżej omawianych związkach nandronolonu też posiadają w pozycji 17β podstawniki o różnej długości węglowej np. fenylopropionian nandrolonu (durabolin, superanabolon) lub decanian nandrolonu (Deca durabolin, retabolin). Od wyżej wspomnianych odróżnia je tylko to że w pozycji 19 nie mają grupy H3C jak testosteron i inne jego pochodne. Substancje o krótkich łańcuchach (durabolin) pozostają do jednego miesiąca w organizmie a takie z kolei jak decanian potrafią być uwalniane z tkanki tłuszczowej nawet do 18 miesięcy. Nandrolony w mniejszym stopniu łączą się z receptorami androgennymi niż testosteron gdyż pod wpływem 5α reduktazy konwertują do 5α dihydronandrolonu.
Natomiast powinowactwo do tkanek androgenowrażliwych jest bardzo duże co powoduje szybki wzrost masy mięśniowej z mniejszą możliwością wystąpienia skutków ubocznych.
• iniekcje domięśniowe z roztworów wodnych: posiadają krótki okres półtrwania od kilku godzin do 2 dni. Bardzo szybko dostają się do krwi i tkanek docelowych ( prawie bezpośrednio). Do przedstawicieli tej grupy należą np. stanozolol (winstrol)lub hiszpański metanabol (dianabol). Innym bardzo dobrze działającym preparatem należącym do tej samej grupy jest Agovirin Depot. Działa tak jak propionian testosteronu w roztworze olejowym ale różni się od niego dłuższym czasem półtrwania. Daje bardzo dużą siłę i praktycznie nie aromatyzuje (nie zatrzymuje wody pod skórą). Ze względu na swoje właściwości fizjologiczne nadaje się do przygotowań na zawody.
Wyżej omawiane preparaty tak samo jak olejowe roztwory do iniekcji w pierwszym przejściu omijają wątrobę. Inną zaletą jest to że metabolity krótko pozostają w organizmie co daje niesamowite możliwości jeżeli chodzi o starty i kontrolę antydopingową. Agovirin można odstawić na krótko przed zawodami co pozwoli atlecie wyjść na scenę lub np. bieżnię w maksymalnej formie nie bojąc się o to że wynik kontroli antydopingowej mógłby być pozytywny.
• roztwory do stosowanie przez skórę: według mnie najmniej skuteczna z metod,
jednak niekiedy konieczna np. ze względu na brak innych możliwości podania lub na charakter chęci osiągnięcia danego efektu. Są wielcy zwolennicy tej metody którzy ulepszają ją dzięki zastosowaniu razem ze sterydem substancji powodującej zwiększoną przepuszczalność.
Niewątpliwe korzyści płynące ze stosowania tego sposobu to zwiększenie miejscowego metabolizmu lipidów np. na brzuchu, dolnej części pleców, pośladkach, nogach ( oczywiście aby taki efekt mógł zaistnieć potrzebne jest zastosowanie odpowiednich steroidów a nie pierwszego lepszego).
Często stosuje się ten sposób przy środku o nazwie finaplix-s lub finaplix-h, kiedyś stosowano finaject (którego substancją czynną był trenbolone)ale od kiedy jest on już niedostępny (zaprzestano produkcji) to atleci zmuszeni są radzić sobie inaczej. Finaject był acetatem czyli roztworem wodnym ale finaplix jest środkiem weterynaryjnym, są to małe kuleczki do wstrzeliwań ze specjalnego pistoletu. I tak sportowcy rozbijają (w miarę możliwości w sterylnych warunkach) w moździerzu te kulki a następnie sproszkowaną substancję mieszają z wodą ( oczywiście najlepiej do iniekcji) i DMSO (dimetylsulfoxide) w stosunku 1do1.Tak przygotowaną mieszankę nakładają na czystą skórę. Czas wchłaniania wnosi około 20minut, nie można zakładać wcześniej ubrań gdyż DMSO rozpuszcza sztuczne włókna.
Przykładem innego środka przy wchłanianiu którego wykorzystuje się DMSO jest primobolan. Ze względu na to że tabletki primobolanu nie posiadają dodatkowej grupy metylowej dużą jej część zatrzymuje wątroba. Aby uzyskać miejscowy maksymalny efekt anaboliczny i lipotropowy rozpuszcza się pokruszone tabletki „primo" z wodą i dimetylsulfoxide. I podobnie jak przy finaplixie nakłada się na przykład na brzuch aby uzyskać końcowe doszlifowanie tych rejonów przed zawodam.


PODSTAWOWE WIADOMOŚCI DOTYCZĄCE TWORZENA CYKLI STEROIDOWYCH

Większość młodych ludzi za pierwszym razem sięga po najprymitywniejsze substancje anaboliczno androgenne jakie spotyka się na Polskim czarnym rynku. Przeważnie jest to metanabol .Chociaż na dzień dzisiejszy ze względu na swoją niską cenę i dostępność będzie to odpowiednik naszego metanabolu zza wschodniej granicy, metandriostienolon lub bułgarski bionabol. Stosujący ten środek pierwszy raz uzyskują pozytywne efekty (rzędu 7-10kg) ale niestety nie są zbyt stabilne. Młody człowiek często po zejściu z 6-8 tygodniowego cyklu będzie rozczarowany ze względu na straty w masie mięśniowej do jakich będzie dochodzić później. Wyżej wspomniane cykle przeważnie układa się na podstawie piramidy tj. zaczyna się od minimalnych dawek stopniowo zwiększając do uzyskania maksymalnego stężenia ( oczywiście dla danej osoby). Przez odpowiedni okres kontynuuje się cykl na dawce właściwej po czym w sposób wolny (delikatny) redukuje się stężenie środka aż do końca „suplementacji". Długość schodzenia z dawek maksymalnych uzależniona jest od iwielu czynników np. długości cyklu, wielkości dawek właściwych i siły sterydów jakie zaserwowało się organizmowi.
Atleci bardziej doświadczeni stosują również piramidalny sposób przeprowadzania cyklu(przeważnie jest on najbardziej popularny i ceniony), ale wykorzystują przy tym synergizm działania różnych środków. W programie wykorzystywane są wtedy dwa lub też więcej środków anaboliczno androgennych które wzmacniają swoje efekty działania. Łączenie SAA w cyklu nosi miano stackingu. Przeważnie łączone są substancje pozajelitowe (iniekcje domięśniowe) z lekami doustnymi. Sterydy doustne powodują efekt wzmożonego wydzielania endogennego fosforanu kreatyny a pozajelitowe omijają wątrobę w pierwszym przejściu co daje więcej substancji w mięśniach. Ze względu na to że jeden ze środków lub więcej posiada znaczną komponente androgenną atleci pod koniec cyklu zmuszeni są zatroszczyć się o rozregulowany układ hormonalny i przyjmują substancje które znacznie skracają czas jego stabilizacji. Jest często choriogonadotropina kosmówkowa która przypomina swoją budową i działaniem hormon luteotropowy. Jeżeli cykl był bardzo poważny i długi ( w czasie cyklu dochodziło do konwertowania SAA do dihydrotestosteronu) to aplikuje się danej osobie po HCG (biogonadylu lub pregnylu) jeszcze clomifenu cytrynian (clomid). Ma to swoje uzasadnienie również z tego powodu iż HCG dalej prowadzi do hamowania endogennej syntezy androgenów. Nawet nie stawiam pod znakiem zapytania stosowanie na końcu klenbuterolu gdyż aby wyłapać powstającą fazę kataboliczną powinno stanowić to swojego rodzaju pewnik (ten β agonista będzie omówiony w dalszej części tej pracy). Jeżeli w trakcie programu używane były środki które łatwo konwertują do estradiolu, ważne jest aby równocześnie zażywać inhibitory aromatazy które pomogą utrzymać twardy wygląd bez zgromadzenia zbędnej otoczki tłuszczów zapasowych. Przykładowo mogą to być nolvadex, proviron 25 i (lub) aminoglutetimid.

W tym miejscu podam przykład programu steroidowego po jaki najczęściej sięga młodzież w Polsce. Oczywiście przykłady nie powinny stanowić wzór dla kogokolwiek gdyż aby cykl mógł działać odpowiednio, osoba pisząca powinna najpierw obliczyć dawki ze względu na masę ciała, wiek, płeć, przemianę materii, cel i przebyte schorzenia. Podane poniżej cykle steroidowe uwzględniać będą wcześniej wspomniany system łączenia substancji. Jeżeli kogoś interesować będzie bliżej ten problem spotkamy się na forum.

tygodnie substancje
Omnadren 250 Bionabol Biogonadyl klenuterol
1 250mg/tydzień 10mg/dzień
2 500mg/tydzień 15mg/dzień
3 500mg/tydzień 20mg/dzień
4 500mg/tydzień 25mg/dzień
5 500mg/tydzień 20mg/dzień
6 250mg/tydzień 15mg/dzień
7 125mg/tydzień 10mg/dzień 6000jednostek/tydzień
8 5mg/dzień 6000jednostek/tydzień 100mcg/dzień
9 4000jednostek/tydzień 100mcg/dzień ↓

Na początku tego cyklu sportowiec może być bardzo usatysfakcjonowany(szczególnie młoda osoba) gdyż nabierze dużej masy, lecz efekt ten uzyskany jest głównie dzięki zatrzymaniu sodu i co za tym idzie wody. Może wiele osób rozczaruję ale nie będzie to dobra i stabilna masa mięśniowa. Cykl ten nie posiada „środka bazy" (pisząc „środka bazy" mam na myśli porządny anabolik który posiada małą komponentę androgenną i duży potencjał do zatrzymania w ustroju azotu np. Deca durabolin, winstrol, parabolan, primobolan,oxandrolon itp.). Środki zastosowane tutaj prowadzą ze względu na swój potencjał androgenny do rozregulowania ustroju hormonalnego i innych skutków ubocznych np. ginekomastii. Z tego też powodu po zakończeniu atleta mimo zażywania klenbuterolu doświadcza dużych „spadków" , przez to często osoby takie nabawiają się tzw. depresji posterydowej.

Poniżej podam przykład bardziej zaawansowanego programu steroidowego który stanowi tylko część dużych „suplementacji steroidowych".

Tygodnie substancje
Testosteron
prolongatum metanabol
Wintrol depot Nolvadex pregnyl klenbuterol
1 300mg/tydzień 10mg/dzień 100mg/tydzień
2 500mg/tydzień 20mg/dzień 150mg/tydzień
3 700mg/tydzień 30mg/dzień 200mg/tydzień 10mg/dzień
4 700mg/tydzień 30mg/dzień 200mg/tydzień 10mg/dzień
5 500mg/tydzień 30mg/dzień 200mg/tydzień 10mg/dzień
6 400mg/tydzień 20mg/dzień 150mg/tydzień 10mg/dzień
7 300mg/tydzień 15mg/dzień 100mg/tydzień 10mg/dzień
8 200mg/tydzień 10mg/dzień 50mg/tydzień 10mg/dzień
9 5000jednostek/
Tydzień 120mcg/dzień
10 5000jednostek/
Tydzień 120mcg/dzień

Cykl ten średnio zaawansowanej osobie może dać znaczne przyrosty siły i masy mięśniowej. Efekty w porównaniu do poprzedniego programu będą bardziej stabilne a uzyskana masa to głównie tkanka mięśniowa. Choć całkowity brak „spadków nie jest możliwy"(bo przecież użyto tutaj sterydów a nie odżywek). Jeżeli po odstawieniu środków np. z 8kg zatrzymane zostanie 5kg masy to taki ktoś może uważać się za szczęściarza i być pewnym że po i w trakcie cyklu zrobił wszystko jak należy. W tym miejscu powinienem wspomnieć o prawidłowej diecie (po i w trakcie), o suplementach(odżywkach), odpoczynku oraz środkach antykatabolicznych które mogą pomóc zminimalizować ubytek w tkance mięśniowej.

Oczywiście pomiędzy cyklami nieodzowne są odpowiednie przerwy gdyż w innym wypadku,
w szybkim czasie dochodzi do nasycenia receptorów steroidowych i organizm przestaje na nie reagować (organizm działa jak komputer - zapamiętuje substancje i dawki stosowane w cyklach, ale przede wszystkim wątroba dostosowuje się do steroidów i w coraz szybszym tempie dezaktywuje je poprzez wydzielanie coraz większych ilości enzymów).
Wielu atletów zmienia rodzaj substancji co przynosi pozytywne efekty, lecz nie na długo można oszukać organizm który dąży ciągle do wcześniej wspomnianej homeostazy.
Trzeba wziąć również pod uwagę fakt że ustrój posiada określoną tolerancję na substancje chemiczne ( w tym również SAA), chociażby z tego względu należy robić przerwy w „suplementacji". Może dojść do takiego stanu, że ujawnią się skutki uboczne a niektóre z nich mogą być już nieodwracalne.
Ogólnie przyjmuje się że do powrotu względnej stabilizacji układu hormonalnego i pokarmowego wystarczy okres 3 miesięcznej abstynencji steroidowej ( oczywiście nie jest to pewnik dla każdego gdyż każdy z nas posiada inną ekspresję genową, i co wystarczy jednemu może się okazać zbyt krótkim czasem dla drugiego).
W przerwie pomiędzy cyklami mile widziane będą substancje które pomogą podreperować nadwyrężone zdrowie. Wątrobą która jest jedną wielką fabryką chemiczną naszego organizmu każdy zdrowo myślący sportowiec powinien się w szczególnym stopniu zająć gdyż to wydłuża jego karierę zawodnika. Innym układem priorytetowym powinien być układ krążenia, struktury kostno-więzadłowe(podczas cyklu nie tylko mięśnie są przeciążane ale również chrząstki stawowe, ścięgna, więzadła). Z tego względu że nie jest to rozdział poświęcony skutkom ubocznym i przeciwdziałaniu im, podam tylko kilka przykładów preparatów które mogą być pomocne w przywracaniu organizmu do pożądanego stanu. Wielu ludzi niedocenia roli biokatalizatorów jakimi są witaminy i minerały. A przecież to one pomagają przetwarzać białka w tkankę mięśniową, natomiast tłuszcze i węglowodany w energie ( niektóre z nich posiadają nie tylko funkcję regulacyjną ale także budulcową ). Bez zastosowania odpowiedniej liczby biokatalizatorów (w czasie cyklu odpowiednio zwiększonej dawki ze względu na szybszą przemianę materii) sportowiec gromadzi w organizmie tylko wodę i tłuszcz(woda zostaje szybko usunięta po cyklu i zostaje się tylko z tłuszczem). Witaminy i minerały powinny być nieodzowną częścią waszej diety ponieważ nie jesteście zwykłymi zjadaczami chleba lecz ostro trenującymi atletami. Wyżej wspomniane środki poprawią również funkcjonalność wątroby, podobnie jak związki emulgujące tłuszcz (zmniejszające napięcie powierzchniowe) np. fosfatydylocholina (lecytyna), L-karnityna, CLA, silimarol, HMB, pochodne lecytyny jak cholina i inozytol, wyciągi z dziurawca, metionina. Jeżeli chodzi o układ krążenia to również niebagatelną rolę spełniają wyżej wymienione substancje ale można by dodać jeszcze polifenole i indole (związki o działaniu antykarocenogennym), wyciągi z zielonej herbaty, kwasy tłuszczowe omega3, miłorząb japoński, związki magnezu np.ZMA (schelatowany wodoroasparginian magnezu, cynku, vit.B6), NNKT, koenzym Ỏ10, pikolinian chromu itp. Ilość tych środków jest bardzo mnoga i niektóre z nich są bardziej skuteczne, inne mniej. Środki poprawiające funkcjonalność wątroby i narządów układu pokarmowego zazębiają się często z poprawą funkcji układu krążenia i oddychania. Często dochodzi do wystąpienia synergizmu. Oczywiście jest to tylko garstka leków(ergogeników) które można zastosować w leczeniu tych układów (osoby bardziej zainteresowane tym tematem odsyłam na forum). Podam jeszcze tylko kilka przykładów jeżeli chodzi o reperację nadwątlonej tkanki łącznej: siarczany glukozaminy i chondroityny, MSM, zhydrolizowany kolagen, chrząstka rekina, wapń, cynk, antyoksydanty, witaminy z grupy B i inne biokatalizatory.
Mowa była o trzy miesięcznej przerwie ale często z różnych przyczyn ( np. zawody ) czas odpoczynku skracany jest do minimum(dla każdego te minimum inaczej wygląda).
Oczywiste powinno być również to że kombinacje poszczególnych substancji i sposoby ich łączenia uzależnione są od tego jakie cele są postawione w danym momencie.

Poniżej przedstawię schemat cyklu stosowanego przez zaawansowanych bywalców siłowni w celu zrobienia dużej masy mięśniowej i siły.

tygodnie Środki
Daca
durabolin Testosteron
prolongatum Metandrio-
stienolon Amino-
glutetimid Nolvadex-D proviron HCG winstrol Primobo-
bolan spiropent
1 200mg/tydz. 300mg/
tydz. 15mg/
Dzień
2 400mg/tydz. 500mg/
tydz. 25mg/
Dzień
3 600mg/tydz. 700mg/
tydz. 35mg/ dzień 500mg/dzień 20mg/dzień 25mg/dzień
4 600mg/tydz. 800mg/
tydz. 40mg/
Dzień 750mg/dzień 20mg/dzień 25mg/dzień
5 600mg/tydz. 800mg/
tydz. 40mg/
Dzień 750mg/dzień 20mg/dzień 25mg/dzień
6 400mg/tydz 600mg/ tydz. 35mg/
Dzień 750mg/dzień 20mg/dzień 25mg/dzień
7 300mg/tydz. 400mg/ tydz. 25mg/
Dzień 750mg/dzień 20mg/dzień 25mg/dzień
8 200mg/tydz. 200mg/
tydz 15mg/ dzień 500mg/dzień 20mg/dzień 25mg/dzień
9 20mg/dzień 6000
Jedn.
10 20mg/dzień 6000
Jedn.
11 200mg/tydz. 300mg/tydz.
12 300mg/tydz. 400mg/tydz.
13 250mg/tydz. 400mg/tydz
14 200mg/tydz. 300mg/tydz
15 150mg/tydz 200mg/tydz
16 100mg/tydz. 100mg/tydz
17 6000
Jedn. 50mg/ tydz. 140mcg/dz
18 6000
Jedn. 140mcg/dz
19 4000
Jedn. 140mcg/dz
20 140mcg/dz


Jest to program który nie należy do najtańszych. Wymaga dużych nakładów finansowych i większość młodych ludzi raczej nie będzie stać na zrealizowanie go. Następny problem to dostępność oryginalnych środków. Jeżeli ktoś jednak zdecyduje się na przeprowadzenie takiego cyklu i będzie pewien oryginalności to może liczyć na zrobienie dużej masy i siły(oczywiście pod warunkiem zaistnienia innych czynników: dieta, suplementacja, odpoczynek, odpowiedni trening ). Podobne programy już nie raz sprawdzały się w praktyce.
Szczególnie połączenie daca durabolinu +metanabolu+ ester testosteronu (enantan) dabardzo spektakularne wyniki. Dodanie w trzecim tygodniu aminoglutetimidu spowoduje zmniejszenie w organizmie poziomu kortyzolu co stworzy idealne środowisko do wzrostu elementów kurczliwych. Aminoglutetymid spowoduje również zmniejszenie zamiany testosteronu w estrogen(hamowanie aktywności enzymu P 450)co w połączeniu z provironem i nolvadexem( zasada rywalizacji o receptor) pozwoli budować dobrą jakościowo masę mięśniową. W efekcie daje to przyrosty tkanki mięśniowej z minimalnym nabieraniem tkanki tłuszczowej i wody podskórnej. Dawki aminoglutetimidu jak i późniejszego klenbuterolu brane są według specjalnego schematu( w tym cyklu zapisane są tylko ich dawki właściwe).
W dziewiątym i dziesiątym tygodniu po zakończeniu pierwszej części cyklu atleta przyjmuje choriogonadotropine kosmówkową (HCG) dzięki czemu dochodzi do wznowienia syntezy endogennego testosteronu i powiększenia gonad. Jeżeli nie przeprowadzono by w środku cyklu leczenia HCG to efekty uboczne na końcu byłyby dużo większe. Poza tym ta dwutygodniowa przerwa pozwala organizmowi na odbudowe i tak nadwątlonej rezerwy receptorów. W tym czasie niektórzy zażywają klenbuterol, który może być zastąpiony w niektórych wypadkach efedryną. Wnikliwy obserwator zauważy że nolwadex jest używany także w tym czasie. Daje to działanie antyestrogenne i zażywany jest gdyż HCG powoduje dalej nadprodukcje testosteronu co objawia się aromatyzacją. Dodatkowo tamoxifen(nolvadex) stymuluje podwzgórze do produkcji gonadoliberyn. Efekt ten osiągany jest dzięki temu że tamoxifen sam jest słabym estrogenem.
Następnie łączone są dwa środki które posiadają praktycznie tylko komponentę anaboliczną dzięki czemu organizm powoli wraca do równowagi hormonalnej. Gdyby po połączeniu metandienonu i testosteronu sportowiec zechciał od razu zejść doznałby dużo większego ubytku w masie. Dzięki takiemu zejściu osiągnięte będzie „utwardzenie" zdobytej masy.
Na końcu stosowany jest biogonadyl lub pregnyl(z jasnych powodów). Warto także uwzględnić stosowanie klenbuterolu który będzie działał antykatabolicznie zanim organizm nie powróci do stanu pełnej równowagi.

Ten przykład suplementacji SAA głównie odnosi się do sportowców zawodowych którzy przygotowują się do zawodów.

tygodnie Środki
oxandrolon parabolan Primobolan
depot winstrol Agovirin depot Klenbuterol
1 15mg/dzień 76mg/tydz. 200mg/tydz 140mcg/dz
2 20mg/dzień 152mg/tydz 400mg/tydz 140mcg/dz
3 25mg/dzień 228mg/tydz 400mg/tydz 140mcg/dz
4 30mg/dzień 228mg/tydz 400mg/tydz 140mcg/dz
5 30mg/dzień 228mg/tydz 400mg/tydz 140mcg/dz
6 30mg/dzień 228mg/tydz 400mg/tydz 18mg/dzień 140mcg/dz
7 30mg/dzień 228mg/tydz 400mg/tydz 22mg/dzień 300mg/tydz 140mcg/dz
8 30mg/dzień 28mg/dzień 300mg/tydz 140mcg/dz
9 30mg/dzień 28mg/dzień 300mg/tydz 140mcg/dz
10 30mg/dzień 28mg/dzień 300mg/tydz 140mcg/dz
11 30mg/dzień 28mg/dzień 300mg/tydz 140mcg/dz
12 30mg/dzień 22mg/dzień 300mg/tydz 140mcg/dz
13 20mg/dzień 18mg/dzień 200mg/tydz 140mcg/dz
14 15mg/dzień 12mg/dzień 100mg/tydz 140mcg/dz


Zastosowane tutaj SAA nie aromatyzują czyli można się spodziewać przyrostów czystej masy mięśniowej. Ze względu na takie cechy tychże środków nie trzeba stosować substancji o charakterze antyestrogennym. Parabola jest stosowany przez cały czas cyklu ponieważ daje dużą siłę i twardość mięśni . Normalnie nie zwiększa wagi ciała (ewentualnie w minimalnym stopniu), stosowany jest z tego względu często w sportach gdzie liczy się bardzo duża siła lecz stosowane są przedziały wagowe np. podnoszenie ciężarów, sztuki walki.
Parabolan podobnie jak finaject lub finaplix daje dużą siłę, dobrej jakości masę i niearomatyzuje. Lecz jest bardzo toksyczny względem układu moczowego(nerki) i dlatego w późniejszym okresie zamieniany jest na mniej toksyczny a przy tym bardzo skuteczny agovirin depot. Primobolan który jest z natury łagodnym środkiem zamieniany jest pod koniec na dający bardziej spektakularne efekty winstrol. Klenbuterol pomaga sterydom spalać tkankę tłuszczową (może również być stosowana efedryna) dzięki czemu atleta wychodzi na scenę maksymalnie odtłuszczony. Niektórzy w ostatnich dwóch- trzech tygodniach biorą także hormony tarczycy, co przy odpowiednim stosowaniu przyspiesza proces utraty podściółki lipidowej np.triakana, cytomel itp.


Do tej pory pokazałem kilka przykładów opartych na podstawie piramidy. Teraz jednak chciałbym czytelnikowi ukazać inną możliwość której autorem i propagatorem jest Hatfield. Jest to program oparty można by rzec na odwróconej piramidzie. Stosowane dawki są maksymalnie duże po czym z tygodni na tydzień maleją. Hatfield dawkowanie takie uzasadnia tym że organizm dostaje maksymalną dawkę tylko przez pewien czas i dzięki temu minimalizuje się skutki uboczne związane z rozregulowaniem układu hormonalnego a działanie jest takie jak przy normalnym stosowaniu. piramidy. Rozmawiałem kiedyś z jednym Niemcem, v-ce mistrzem Europy w trójboju siłowym i z jego wypowiedzi wywnioskowałem że schemat taki jest tam bardzo ceniony i uważany za optymalny.
Program taki mógłby wyglądać tak(trochę go zmodyfikowałem, dzięki czemu będzie lepiej działał):
tygodnie substancje
anapolon sustanon parabolan hcg Deca durabolin Winstrol
depot Agovirin
depot clomid Spiropent
1 150mg/dz 1000mg/
tydz 228m /
tydz
2 150mg/dz 1000mg/
tydz 228m /
tydz
3 150mg/dz 1000mg/
tydz 228m /
tydz
4 100mg/dz 750mg/
Tydz 228m /
tydz
5 50mg/dz 500mg/
Tydz 152mg/
Tydz
6 250mg/
tydz 76mg/
tydz
7 6000
Jedn.
8 6000
Jedn.
9 600mg/
tydz 350mg/
Tydz 600mg/
Tydz
10 600mg/
tydz 350mg/
Tydz 500mg/
Tydz
11 500mg/
tydz 300mg/
Tydz 400mg/
Tydz
12 400mg/
tydz 250mg/
Tydz 300mg/
Tydz
13 300mg/
Tydz 200mg/
Tydz 200mg/
Tydz
14 200mg/
Tydz 150mg/
Tydz 100mg/
tydz
15 6000
Jedn 100mg/
tydz 100mg/
tydz 140/mcg
dzień
16 6000
Jedn 140/mcg
dzień
17 4000
jedn 140/mcg
dzień
18 100mg/
dzień 140/mcg
dzień
19 50mg/
dzień 140/mcg
Dzień ↓


Jest to przykład cyklu dzięki któremu można naprawdę szybko urosnąć, lecz ze względu na zastosowane środki jest bardzo toksyczny względem wątroby. Dzięki zastosowaniu dawkowania schodzącego wspomniane efekty uboczne są dużo mniejsze. Anapolon (anadrol 50, oxitosona) daje w krótkim czasie bardzo duże efekty nabierania masy (12-15kg na 3-4 tygodnie). Lecz ta masa jest nie stabilna, prawdopodobnie związane jest to z tym że pochodzi głównie z zatrzymania wody(sportowiec wygląda jak napompowany). Dzięki wysokiej androgenności równocześnie z masą idzie do przodu również bardzo siła. Jednak ze względu na hepatotoksyczność nie powinien być używany dłużej niż 4-5 tygodni(już przy dawkach terapeutycznych dochodzi nieraz do żółtaczek zastoinowych). Sustanon jako Indyjski odpowiednik Polskiego omnadrenu250 daje również siłę i masę. Trenbolone zawarty w parabolanie pomaga w szybszej regeneracji i choć w małym stopniu pozwala utwardzać zdobyte mięśnie. Ale i jego można stosować tylko krótki okres czasu ( już po miesiącu stosowania często pojawia się krew w moczu).
Żeby pobudzić jądra podobnie jak innych programach stosujemy HCG w przerwie pomiędzy kolejnymi częściami cyklu. Dalej ażeby utrzymać jak największą część zdobytej masy przeprowadzony powinna być część o małym androgenicznym potencjale. I tak można zastosować połączenie winstrolu+ Deca durabolin+ agovirin. Z tych trzech tylko agovirin może być uznany za w miarę mocno androgennego. Jednakże ze względu na to że całość narobiła dużego zamieszania w naszym układzie hormonalnym(sprzężenie zwrotne) to na końcu zawodnik przyjmuje clomifenu cytrynian, czyli clomid lub clostilbegyt. Standardowo jest przyjmowany inny środek.


KRÓTKI RYS HISTORYCZNY- WAŻNIEJSZE DATY DOTYCZĄCE ODKRYCIA ANDROGENÓW I STOSOWANIA STEROIDÓW ANABOLICZNO ANDROGENNYCH W SPORCIE

1771-Hunter przeszczepił jądra kogutów do jamy brzusznej kur, co spowodowało wystąpienie
u nich cech męskich

1849-Bertold powtórzył oświadczenie i pierwszy wyciągnął wniosek, że jądra zawierają specyficzną substancję, wpływającą przez krew(nie przez nerwy) na odpowiednie narządy i ich funkcje, zapobiegając objawom kastracji

1889-Charles Brown - sequard wstrzykiwał sobie wyciągi z jąder i stwierdził działanie zwiększające wigor i odmładzające. Aktualna wiedza nie wskazuje na obecność w wyciągach androgenów w ilościach uzasadniające takie działanie

1931-Murlin - po wstrzyknięciu kastrowanym psom wyciągów z moczu dorosłych mężczyzn- stwierdził wzrost metabolizmu proporcjonalny do podanej dawki ekstraktu

1935-Zespół Laquera(Holandia) po raz pierwszy wyizolował (10mg z 100kg jąder byków), a następnie wykrystalizował i zsyntetyzował związek, któremu nadał nazwę testosteron ( od łacińskiego testis-testo, ster-sterol i one- keton)

1935-Rużnicka i Butenandt dokonali syntezy androstendionu z cholesterolu

1935-Kochakian wykazał, że wyciągi z moczu mężczyzn mają działanie anaboliczne i wzmagają procesy syntezy białek oraz zmniejszają wydalanie azotu z organizmu.

1936-Olimpida w Berlinie. Podejrzenia o stosowanie testosteronu przez sportowców z ekipy Niemiec

1938-Po raz pierwszy zastosowano preparaty octanu testosteronu eunuchom, potwierdzając w pełni obserwacje dotyczące anabolicznego działania tego hormonu. W tymże roku wykazano wpływ propionianu testosteronu na przyrost wagi mięśni świnek morskich i na dodatni bilans azotowy

1939-Raport Boje w Biuletynie Organizacji Zdrowia Ligi Narodów sugerujący możliwość stosowania hormonów płciowych w celu zwiększenia osiągnięć sportowych

1940-1944- Pierwsze zastosowanie pozamedyczne testosteronu, którego preparaty wstrzykiwano niemieckim żołnierzom oddziałów SS w czasie drugiej wojny światowej w celu zwiększenia ich agresywności i siły podczas wykonywania zadań specjalnych

1945-Pierwsze stosowanie androgenów w sporcie, mianowicie w wyścigach kłusaków podano testosteron 18-letniemu wałachowi Hollowayowi z doskonałym rezultatem.

1945-De Kruif w książce pt.: The Male Hormone sugeruje korzystne działanie hormonów męskich na osiągnięcia sportowe

1940-1950-Pogłoski o stosowaniu testosteronu przez kulturystów w USA

1950-EIsenberg i Gordan wprowadzili próbę biologiczną określającą tzw. wskaźnik anaboliczno androgenny , opartą na rozroście mięśnia dźwigacza odbytu szczura, co odpowiadało działaniu anabolicznemu, zaś przerost prostaty i pęcherzyków nasiennych świadczył o sile działania androgennego. Wskaźnik ten pozwalał na ustalenie właściwości syntetycznych steroidów, obecnie zarzucony jako mało praktyczny

1952-Olimpiada w Helsinkach: wielkie zwycięstwo sportowców ZSRR-podejrzenie o stosowanie przez nich preparatów hormonalnych

1954-Oficjalne stwierdzenie używania testosteronu jako środka wspomagającego w sporcie. W czasie Mistrzostw Świata w Podnoszeniu Ciężarów w Wiedniu dr J. B. Ziegler, lekarz ekipy amerykańskiej, dowiedział się z rozmowy z lekarzem radzieckim o używaniu testosteronu przez zawodników ZSRR

1956-W czasie mistrzostw świata w Moskwie Ziegler zauważył, że niektórzy sportowcy radzieccy muszą poddawać się cewnikowaniu pęcherza moczowego z powodu utrudnienia w oddawania moczu w wyniku przerostu prostaty, stanowiącego efekt działania dużych dawek testosteronu

1956-Firma CIBA wyprodukowała zawierający lek metandienon - Dianabol (odpowiednik Metanabolu) o właściwościach jakoby tylko anabolicznych. Lek ten zapoczątkował długą listę preparatów stosowanych przez sportowców

1968-Pogłoski o używaniu przez sportowców NRD steroidów anabolicznych podczas Igrzysk
1

Wal śmiało - odpowiem na każde pytanie

TRENING OSOBISTY 604 971 921

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 75 Napisanych postów 5029 Wiek 40 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 58202
Atr dobry dam soga (upss.. nie wchodzi juz).. ale

NAPISANIE TEGO ARTYKULU MA ZA ZADANIE JEDYNIE PRZYBLIZENIE CZYTELNIKOWI PROBLEMU JAKIM JEST ZARZYWANIE SRODKOW DOPINGUJACYCH, W ZADNYM WYPADKU NIE NALERZY POWIELAC SCHEMATOW ZACHOWAN JAKIE W TYM ART. ZOSTALY PRZEDSTAWIONE GDYZ SA ONE NIEZGODNE Z PRAWEM I NORMAMI ETYCZNYMI
B. NARKOTYKI


A potem dajesz pyrzkładowe rozpiski imo niepotrzebnie... Bo pomimo dobrej woli, bardziej patrzyłbym na ewentualne skutki lektury tego ;-, ktora jednych moze uświadamiac a drugich wręcz przeciwnie..

OD taka mała dygresja.. bo kto ma to zrobić i tak to zrobi...
!PzdR!Zmieniony przez - fukinhot w dniu 2007-04-02 10:56:37

www.blog.myfit.pl - EKSTREMALNA REDUCKJA ! DORADŹ|SKOMENTUJ

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 970 Wiek 38 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 8219
Nie wiedziałam, że sportowcy stosują takie analgetyki.

Ale własnie mi przyszło do głowy - co wtedy, kiedy np. w momencie zawodów zacznie takiemu wszystko swędzieć??
Już pomijając kwestię uzależnienia, itp.

...Only thing to do is jump over the moon...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 36 Napisanych postów 3542 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 11507
Fukinhot takie przyklady o niczym nie swiadcza gdyz nie sa przeznaczone dla kazdego.
Kazdy ma inne cele itd., poza tym waga ciala , przemiana materii, tolerancja, doswiadczenie itp
Ja tylko pokazuje jak wiekszosc(duzo)zawodnikow to robi.
Poza tym tabelki z przykladowym dawkowaniem ze tak powiem "rozpieprz..ylo".
Ktos mi tlumaczyl ze na Sfd nie wszystkie jezyki(komputerowe) moga byc czytane.
I jasnym jest ze jak ktos chce to i tak wezmie.
Ja w kazdym razie do tego nie zachecam, to tylko lektura przyblizajaca stan rzeczy.

Wal śmiało - odpowiem na każde pytanie

TRENING OSOBISTY 604 971 921

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 36 Napisanych postów 3542 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 11507
Jeanette, takie zeczy sa wielokrotnie wyprobowywane wczesniej.
Nikt nie daje mozliwosci zaistnienia przypadkowi.
Chociaz wiadomo ze organizmy nie raz, w roznych sytuacjach roznie sie zachowuja.
Niekiedy dochodzi do paradoksalnych zachowan.

Wal śmiało - odpowiem na każde pytanie

TRENING OSOBISTY 604 971 921

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 970 Wiek 38 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 8219
Co ma do tego wcześniejsze wypróbowywanie? Swędzi i tyle.
Chyba że dotyczy to bardzo małych dawek, wręcz minimalnych, ale wtedy powstaje pytanie, czy one wtedy w ogóle działają.

Podobnie jak z nudnościami.
Nie da się przewidzieć, że przy takiej a takiej dawce coś nie wystąpi, bo w miarę używania danego środka też reakcje organizmu się zmieniają.
Np. zwykle zwiększa się częstotliwość występowania objawów niekorzystnych przy jednoczesnym zmniejszeniu działania pożadanych.

Dlatego jestem zdziwiona, że tego typu środki znajdują w ogóle 'zastosowanie' w sporcie - moim zdaniem są zbyt nieprzewidywalne i jednocześnie i stosowanie jest zbyt ryzykowne.

Zresztą, nieważne.

...Only thing to do is jump over the moon...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 36 Napisanych postów 3542 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 11507
Ryzykowne, nieprzewidywalne i owszem ale alkochol jest taki sam i jakos nikomu to nie przeszkadza w upijaniu sie do nieprzytomnosci.
Dla wiekszosci sportowcow cel uswieca srodki, w sporcie wyczynowym jakis tam start to byc albo nie byc...
A tak wogole to niektorych swedza rowniez inne rzeczy i tez nabieraja na to tolerancji...

Wal śmiało - odpowiem na każde pytanie

TRENING OSOBISTY 604 971 921

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 970 Wiek 38 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 8219
Niezupełnie się zgodzę z tym co piszesz.

Nie porównałabym tego do alkoholu, bo to nie o to chodzi - mówimy teraz o sportowcach, i w innym kontekście używania tego typu substancji, niż u osoby, która się np. upija do nieprzytomności.

Po prostu mają one działanie moim zdaniem zbyt nieprzewidywalne, i ich stosowanie jest zbyt ryzokowne, jak na ewentualne sukcesy, które można dzięki nimi osiągnąć.
Więc 'cel uświęca środki' - niekoniecznie, uważam, tutaj akurat ten środek oddala od celu.

Aha, co do swędzenia - nie wydaje mi się, że na to się nabiera tolerancji (poza tym, jakie inne rzeczy?)

Ale nie będę się dalej zagłębiać w ten temat, bo to nie ma sensu.

Zmieniony przez - Jeanette_ w dniu 2007-04-02 22:51:37

...Only thing to do is jump over the moon...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 36 Napisanych postów 3542 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 11507
Jeanette, ja nie tweirdze ze cel uswieca srodki.
Chcialem przekazac tylko to jak wyczynowcy do tego podchodza.
Faktem jest ze w.w. sa nagmiennie zarzywane, ja nigdy nie bralem wiec nie wiem jak to jest.

Wal śmiało - odpowiem na każde pytanie

TRENING OSOBISTY 604 971 921

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 970 Wiek 38 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 8219
Mnie nie chodziło o to, że tak uważasz, bądź nie. Tylko o to, że to jak do tego tego podchodzą zawodowcy - z tego co mówisz - wydaje mi się bez sensu i nie rozumiem tego.

Autentycznie, jestem w stanie zrozumieć stosowanie różnych substancji, ale opioidów? Zawsze wydawało mi się to totalnie sprzeczne z aktywnością fizyczną, sportem, a wyczynowym zwłaszcza. Dlatego mnie to dziwi, po prostu w życiu bym nie wpadła, że te środki mogą być używane przez kogoś w celu podniesienia swoich wyników itd., ponieważ de facto mają one działanie zupełnie przeciwne.
Trudno mi to sobie wyobrazić.
Chyba że biorą dodatkowo jakieś maskujące środki, np. na nudności, ale wtedy z kolei całkowicia siada umysł, w sensie gorsze reakcje, koncentracja, koordynacja (już przy samych opiatach siada, dlatego ich stosowanie mnie dziwi).

...Only thing to do is jump over the moon...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 36 Napisanych postów 3542 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 11507
Na pozor tak jest ale jezeli ktos ma kontuzje a zblizaja sie bardzo wane zawody to maskuje to np opioidami np Nubainem
Niektorzy stosuja to w celu podniesienia mozliwosci.
Np wiadomo mi o bokserach ktorzy stawali do nierownych walk i otrzymaywali tyle i tak mocnych ciosow ze po zawodach lub jeszcze w trekcie umierali np krwiaki itp
Sposrtowcy radza sobie z uczuciem swedzenia i wymiotami -najzwyczajniej w swiecie nabieraja tolerancji-pisza o tym nawet w poradnikach medycznych.
A powiem Ci ze sa dyscypliny gdzie szczegolnie alkochol lub kanabinoidy sa zabronione na mozliwosci podniesienia wynikow.
Na pozor alkochol lub hasz powinny zmniejszyc wynik ale w strzelestwie pomagaja w koncentracji.
Poza tym znam sportowcow ktorzy stosuja w.w. aby dzialac depresyjnie na osrodki blokowania napiecia miesniowego w oun.
Jest to np alkochol w wyciskaniu sztangi lezac, oczywiscie dawka musi byc odpowiednio dostosowana.
Ale powiem to jeszcze raz -trzeba byc wariatem aby uzalezniac sie od tego typu substancji. Nie zmienia to jednak faktu ze takowi sa.

Wal śmiało - odpowiem na każde pytanie

TRENING OSOBISTY 604 971 921

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

prosze o odpowiedż

Następny temat

Clen a dieta gdzie ten post ??

WHEY premium