SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Groźne leki przeciwbólowe

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 16885

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 125 Napisanych postów 6135 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 30354
Groźne leki przeciwbólowe

Vioxx już zakończył karierę. Został wycofany z aptek. Losy celebreksu wciąż się ważą

Elżbieta Olender, Nowy Jork 28-12-2004, ostatnia aktualizacja 28-12-2004 19:35

Najświeższe badania ujawniły groźne skutki uboczne, m.in. zwiększone ryzyko zawału serca i udaru mózgu, jakie są związane z ich zbyt długim zażywaniem.

Z końcem września firma farmaceutyczna Merck ogłosiła, że wycofuje z rynku vioxx, lek przeciwzapalny i przeciwbólowy nowej generacji, który - jak się okazało - może wywoływać zaburzenia wieńcowe. 17 grudnia firma Pfizer przyznała, że takie same komplikacje grożą pacjentom zażywającym podobny jej lek - celebrex. A 20 grudnia pojawiły się zastrzeżenia wobec kolejnego leku przeciwbólowego zawierającego naproksen, sprzedawanego bez recepty, który należy do starszej generacji środków przeciwzapalnych. Gwałtownie spadają obroty firm produkujących te leki, spadają ich akcje na giełdzie, inwestorzy liczą straty, ale prawdziwymi przegranymi są pacjenci cierpiący na chroniczne schorzenia, przede wszystkim różne postacie reumatyzmu.

Nowa generacja zdobywa rynek

Wszystkie wymienione farmaceutyki należą do leków przeciwzapalnych hamujących wytwarzanie enzymu cyklooksygenazy (COX). Leki starszej generacji, jak naproksen czy ibuprofen, blokują wytwarzanie każdej postaci tego enzymu, zarówno chorobotwórczego COX2, jak i pożytecznego COX1, który chroni śluzówkę żołądka. Długotrwałe zażywanie tych środków może więc powodować poważne uszkodzenia żołądka. I tak się dzieje. Według badań Stanford University Medical School takie leki jak ibuprofen wywołują powikłania w postaci krwawienia w przewodzie pokarmowym, a w konsekwencji śmierć ponad 16 tys. osób rocznie.

Leki nowej generacji - takie jak vioxx, celebrex - potrafią selektywnie blokować wyłącznie "zły" enzym. Dawało to nadzieję, że będzie je można bez ograniczeń stosować w terapiach wymagających podawania leków przeciwbólowych przez wiele miesięcy, a nawet lat. Ich zalety oraz intensywna reklama bardzo szybko uczyniły z nich rynkowe przeboje. W roku 2000 Merck wydał na reklamę vioxxu rekordową kwotę 160,8 mln dolarów, a w efekcie wartość sprzedaży leku wzrosła w ciągu roku z ok. 330 mln do 1,5 mld dolarów. Z kolei na celebrex - jeden z najmocniejszych atutów Pfizera - Amerykanie wydali w zeszłym roku 1,9 mld dolarów, co uplasowało go na dziewiątym miejscu najlepiej sprzedających się leków w USA.

Nie ma róży bez kolców?

Szkodliwe działanie vioxksu ujawniło się przy okazji badań nad możliwością zastosowania go w zapobieganiu nowotworom jelita grubego. Okazało się wówczas, że u pacjentów, którym podawano lek przez 18 miesięcy, dwukrotnie zwiększyło się ryzyko zawału serca lub udaru.

Analogiczne badania prowadzono z użyciem celebreksu na grupie 2400 pacjentów. Okazało się, że dzienna dawka 400 mg celebreksu zwiększyła ryzyko wystąpienia zawału lub udaru o 240 proc., dawka 800 mg - o 340 proc. Ale kolejne badania - tym razem nad wykorzystaniem celebrexu w profilaktyce choroby Alzheimera - nie wykazały negatywnych skutków. Za to komplikacje tego rodzaju pojawiły się u pacjentów, którym podawano naproksen - o 50 proc. - zwiększało się występowanie powikłań wieńcowych, Narodowe Instytuty Zdrowia (NIH) bezzwłocznie zaleciły przerwanie wszystkich współfiansowanych przezeń badań z użyciem naproksenu i celebreksu.

Pfizer nie poszedł śladem Mercka i na razie nie wycofał swego leku z rynku. Na prośbę Urzędu ds. Żywności i Leków (FDA), amerykańskiej agendy rządowej odpowiedzialnej za dopuszczanie leków na rynek, zawiesił jednak kampanię reklamową do czasu wyjaśnienia wątpliwości.

Jaki będzie bilans zysków i strat

Badania dyskredytujące leki przeciwbólowe nowej generacji wywołały burzę w mediach i na rynku finansowym. Ręce zacierają za to adwokaci specjalizujący się w zbiorowych procesach o odszkodowania, bo szacują, że mogą one kosztować producenta vioxksu nawet 18 mld dolarów.

Reakcje lekarzy i naukowców są bardziej stonowane. Szef kliniki reumatologicznej ze szpitala w Atlancie dr Hayes Wilson w radiowym wywiadzie stwierdził np., że nie spodziewa się zasadniczych zmian w sposobie stosowania naproksenu i celebreksu. W badaniach, w których ujawniły się skutki uboczne, zdecydowano się na eksperymentalne stosowanie dawek dwu- i trzykrotnie przekraczających te, które są zalecane w terapii chorób reumatycznych. Wielu lekarzy podkreśla, że podjęcie leczenia danym specyfikiem wypływa z przekonania, iż pożytki z niego przewyższą możliwe straty. Stosowanie inhibitorów COX2 jest szkodliwe przede wszystkim dla pacjentów ze schorzeniami wieńcowymi. Ale można się spodziewać, że dla uśmierzenia nieznośnego, reumatycznego bólu niektórzy pacjenci będą gotowi zaryzykować leczenie celebreksem.

FDA zapowiada zajęcie się kwestią bezpieczeństwa leków przeciwbólowych w lutym 2005 r. Na razie eksperci apelują za pośrednictwem mediów, by pacjenci, którzy poddawani długotrwałym kuracjom lekami przeciwzapalnymi i przeciwbólowymi, skonsultowali się z lekarzem, dla upewnienia się, czy leczenie może być kontynuowane.

Należy pamiętać o tym, że im większa dawka leku, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań. Pacjenci są dziś bardzo niecierpliwi, a firmy farmaceutyczne odpowiadają na ich oczekiwania i prześcigają się w obietnicach szybkiego ulżenia cierpieniom. Obok leków w dawce normalnej proponują dawki supersilne, ekstra silne i maksymalnie silne. Jak dowcipkował amerykański satyryk Jerry Seinfeld, za optymalną dawkę leku uznaje się teraz dawkę ciutkę niższą od śmiertelnej.

"Wszystko jedno gdzie się żyje,
Raz się chudnie, raz się tyje..."

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 125 Napisanych postów 6135 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 30354
Na uszkodzenia śluzówki jelit polecam kurację olejową. Wypija się szklankę oleju (no, może 3/4 na początek ) najlepiej na noc przed wolnym dniem . Do oleju można wcisnąć cytrynę, żeby nie zwymiotować. Powtórzyć po tygodniu.

"Wszystko jedno gdzie się żyje,
Raz się chudnie, raz się tyje..."

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Prozac/Fluoksetyna/Bioxetin -> dla Sliwulli

Następny temat

znowu ten chleb....

Wiecej