SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

OCZYSZCZANIE TWARZY

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 142881

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 155 Napisanych postów 10921 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 43675


Pozwoliłam sobie zapożyczyc ciekawy artykuł dotyczacy oczyszczania twarzy

Wiek XX i XXI to dynamiczny rozwój kosmetyki i dziedzin pokrewnych. Nauka i technika dąży do zapewnienia współczesnemu człowiekowi zdrowia i młodości. Zadaniem kosmetyki zawsze było dbanie o piękny wygląd skóry, dzisiaj to także "powstrzymywanie czasu", zatrzymywanie niekorzystnych zmian w naszym wyglądzie. Jak na razie nie mamy jeszcze cudownego eliksiru młodości, ale mamy już zabiegi kosmetyczne, aparaty i kosmetyki, które wpływają na spowolnienie procesu starzenia się skóry. Wszelkie zabiegi wykonywane przez kosmetyczki mają na celu zachowanie lub przywrócenie pięknego wyglądu odwiedzających nas osób.

Jeśli zmiany na skórze mają charakter choroby to klient jest odsyłany do specjalisty dermatologa (tak powinno być w każdym gabinecie - pytajcie czy gabinet współpracuje z dermatologiem). Kosmetyczka nie może wykraczać poza swoje kompetencje. Każda doświadczona kosmetyczka wie, w jakich wypadkach pomoc dermatologa jest niezbędna.

Każda osoba odwiedzająca gabinet kosmetyczny przed podjęciem decyzji o poddaniu się zabiegowi kosmetycznemu, powinna mieć możliwość zasięgnięcia bezpłatnej porady kosmetycznej. Konsultacje przeprowadzane powinny być szczegółowo, podejście do problemu musi być zawsze profesjonalne (niezależnie od tego czy jest to większy problem z pielęgnacją czy np. porada dot. kształtu brwi).

Wszystkie warunki jakie powinny spełniać gabinety kosmetyczne opisałam w artykule "Idealny gabinet".

Najbardziej popularnym zabiegiem wykonywanym w gabinetach kosmetycznych jest zabieg
oczyszczania cery

Niezależnie od rodzaju cery każda z Was odczuwa co jakiś czas potrzebę oczyszczenia skóry a przede wszystkim usunięcia zaskórników (to czarne punkciki, które trudno jest ukryć pod makijażem).

Zaskórniki (nie zaskórniaki!) to drobne czopy rogowo - łojowe zalegające w przewodach gruczołów łojowych. Powierzchnia zaskórników jest zwykle ciemna na skutek utleniania się keratyny. Zaskórniki mogą być otwarte i zamknięte. Zaskórniki występują zwykle w miejscach objętych łojotokiem. Zdarzają się również zaskórniki suche (zwykle tkwiące w przewodach gruczołów łojowych od dłuższego już czasu). Wiele osób zgłasza się do gabinetu kosmetycznego na oczyszczenie cery nie tylko z zaskórników, ale także z prosaków.

Prosaki to maleńkie, białawe twory, wielkości ziarnka maku lub prosa, umiejscawiają się tuż pod naskórkiem. Są to zwykle torbiele gruczołu potowego lub łojowego. Torbiel taka powstaje najczęściej na skutek nadmiernego rogowacenia wydzieliny zatrzymanej w wyniku zaczopowania ujścia mieszka włosowego. Prosak jest twardy (wygląda jak malutka biała kuleczka). Najczęściej występuje na twarzy (policzki, czoło, powieki), czasami może pojawić się na narządach płciowych lub na powierzchni blizn.

Podobnie do prosaków wyglądają kaszaki. Występują one w postaci pojedynczych lub mnogich, okrągłych, twardych torbieli (mogą mieć wielkość od ziarna grochu do gołębiego jaja) najczęściej w obrębie mieszków włosowych lub gruczołu łojowego. Kaszaki są pokryte skórą i nie wykazują cech zapalnych, na szczycie kaszaka może być widoczny rogowy czop. Kaszaki umiejscawiają się na owłosionej skórze głowy, na twarzy, na karku, za uszami, na tułowiu, w okolicy narządów płciowych. Leczenie powinien przeprowadzić chirurg, gdyż kaszak należy usunąć wraz z jego torebką. Nie zmuszajcie kosmetyczki aby po rozpoznaniu kaszaka usunęła go - może to być mało efektywny zabieg.

Jeśli na swojej twarzy zauważasz zaskórniki lub prosaki to powinnaś wybrać się do gabinetu kosmetycznego na zabieg oczyszczania cery (również można oczyszczać dekolt i plecy, a nawet ramiona jeśli jest taka potrzeba, zabieg przebiega podobnie).

Zabieg oczyszczania cery rozpoczynany jest od dokładnego demakijażu twarzy (panie zwykle przychodzą do gabinetu w makijażu, ale nawet gdyby na twarzy nie było kolorowych kosmetyków to kosmetyczka i tak powinna rozpocząć zabieg od zmycia twarzy). Do demakijażu kosmetyczka używa mleczka, żelu lub pianki (kosmetyki już na wstępie dobiera do rodzaju cery - jeśli jesteś pierwszy raz w gabinecie kosmetyczka musi wypytać Cię o kilka szczegółów dotyczących Twojej cery). Po zmyciu twarzy (ja zmywam zawsze także powieki i rzęsy ponieważ uważam, że nie można przeprowadzić kompleksowego zabiegu bez zastosowania preparatów pod oczy i na powieki - słyszałam, że niektóre kosmetyczki pozostawiają makijaż na powiekach - uważam, że to błąd) przychodzi kolej na dokładną analizę stanu cery - kosmetyczka ogląda cerę i ustala jakie dodatkowe zabiegi poza oczyszczeniem może wykonać. Musisz być dokładnie poinformowana jakie znaczenie dla Twojej cery mają proponowane zabiegi i jaka jest cena takiego rozszerzonego zabiegu. Nie mogą spotkać Cię niespodzianki w chwili gdy masz zapłacić za zabieg. To Ty decydujesz, czy chciałabyś rozszerzyć zabieg np. o masaż twarzy, szyi i dekoltu, o dodatkową maseczkę, regulację brwi, hennę, zastosowanie innej metody oczyszczania np. z użyciem nowoczesnego aparatu, ustal także, czy na koniec zabiegu chcesz mieć zrobiony makijaż dzienny.

Możesz wybrać zabieg standardowy - ograniczający się do zabiegu oczyszczania cery.

Jeśli wybrałaś taki uproszczony zabieg to po analizie cery kosmetyczka przechodzi do kolejnych czynności. Jeśli cera tego wymaga wykonywany jest peeling. W zależności od rodzaju i stanu cery może to być peeling ziarnisty, enzymatyczny lub typu gommage. Kosmetyczka może wykonać także zabieg wzmacniający efekt peelingu tzw. brushing (szczotkowanie). Brushing to zabieg wykonywany aparatem z obrotową szczoteczką. Zabieg jest bardzo przyjemny - jest to rodzaj delikatnego masażu (nie możesz poddawać się temu zabiegowi, jeśli masz naczynkową cerę lub ropne wykwity oraz jeśli cera jest bardzo wrażliwa).

Po peelingu kosmetyczka nakłada na twarz maseczkę (lub krem) o działaniu rozmiękczającym naskórek. Działanie tego preparatu zwiększa zastosowanie urządzenia wytwarzającego parę tzw. vapozon. Strumień pary kierowany jest na twarz (nie powinnaś czuć gorąca na twarzy, a tylko delikatne ciepło i wilgoć). Taki zabieg oprócz tego,że wzmacnia działanie maseczki daje także efekt rozszerzenia porów skóry. Jeśli cera jest tłusta, z wypryskami to kosmetyczka może zastosować ozonowanie pod koniec vaporyzacji. Ozon ma bakteriobójcze działanie na skórę. Cały zabieg z zastosowaniem vapozonu trwa ok. 15 min.

Jeśli skóra jest bardzo zanieczyszczona lub kosmetyczka wie, że jest to cera trudna do oczyszczenia, może użyć dodatkowo maseczki rozgrzewającej (jeśli nie masz rozszerzonych naczyńek). Po nałożeniu takiej maseczki będziesz czuła jej intensywne działanie rozgrzewające (może to być nawet uczucie pieczenia).

Po szybkim zmyciu maseczki kosmetyczka przystępuje do manualnego oczyszczania cery. Zwróć uwagę aby od tego momentu miała na dłoniach rękawiczki jednorazowe (a w trakcie całego zabiegu zwracaj uwagę na to czy kosmetyczka często myje ręce, czy dezynfekuje dłonie specjalnym płynem).

Oczyszczanie z zaskórników polega na usuwaniu zalegającej treści po przez ucisk palcami. Palce kosmetyczka musi mieć owinięte w chusteczki higieniczne, nie może to być agresywny ucisk, nie możesz mieć wrażenia, że usuwanie zaskórników odbywa się po przez nacisk paznokciami. Oczyszczanie nie może trwać zbyt długo - jeśli czujesz się już zmęczona czy zniecierpliwiona tym etapem to powiedz o tym kosmetyczce (troskliwa kosmetyczka powinna pytać Cię czy nie męczy Cię zbytnio ten etap zabiegu). Usuwanie zaskórników nie jest bolesne, ale jeśli zaskórników jest dużo lub cera jest trudna do oczyszczania to zabieg może nie być zbyt przyjemny i, mimo starań kosmetyczki o delikatne usuwanie zaskórników, możesz odczuwać mocniejszy ucisk. Kosmetyczka nie powinna usuwać ropnych zmian (nie poprawi to wyglądu skóry, a może przyczynić się do powstania większych stanów zapalnych). Zmiany ropne musi wyleczyć dermatolog.

Nie zdziw się jeśli kosmetyczka będzie chciała użyć igiełki do nakłucia zamkniętych zaskórników lub prosaków. Igiełka musi być jednorazowa (nie zgadzaj się na żadne inne igły - tylko jednorazówki!). Nakłucie musi być zrobione bardzo delikatnie tak aby nie było potem widać śladów. Jeśli nie jest to konieczne to kosmetyczka nie powinna nadużywać igiełki. Czasami do usuwania zaskórników używany jest przyrząd zwany łyżeczką Unny. Taki rodzaj pałeczki zakończony łyżeczką z dziurką lub pętelką - ułatwia usunięcie zaskórników z miejsc trudniej dostępnych.

Po usunięciu zaskórników i ewentualnych prosaków następuje punktowe zdezynfekowanie krostek czy nakłutych igiełką miejsc. Teraz na całą twarz może być użyty preparat o działaniu przeciwzapalnym, łagodzący zaczerwienienia. Kolejny etap (pomijany niestety w wielu gabinetach) to d`arsonwalizacja. Zabieg wykonywany jest urządzeniem,które wytwarza prąd wielkiej częstotliwości. Pod wpływem tego prądu w tkance wytwarzana jest minimalna ilość ciepła. Działanie tego aparatu ma na celu uspokojenie skóry po zabiegu, jest to także rodzaj masażu, a także świetna dezynfekcja skóry za pomocą ozonu. W trakcie zabiegu będziesz odczuwała mrowienie, lekkie szczypanie, iskrzenie oraz zapach ozonu.

Jeśli jest to konieczne dla pogłębienia efektów leczniczych (np. na naczynka lub łojotok) kosmetyczka może zastosować dodatkowo zabieg galwanizacji lub jontoforezy (te zabiegi opiszę osobno), może także, jeśli dysponuje takim urządzeniem zastosować kosmetyki lub kosmeceutyki wprowadzane w skórę za pomocą ultradźwięków.

Następnym etapem zabiegu oczyszczania cery jest nałożenie odpowiednio dobranej maseczki łagodzącej (bardzo dobry efekt działania tego typu maseczek można uzyskać poprzez naświetlanie lampą sollux z niebieskim filtrem). Ta lampa ma działanie łagodzące, przeciwzapalne, działa kojąco na naczynka. Zwróć uwagę czy oczy masz dobrze zasłonięte w trakcie tego naświetlania. Ja pamiętam także, aby na powieki i pod oczy nałożyć krem pielęgnacyjny i dodatkowo chłodzące kompresy.

Po zmyciu maseczki kosmetyczka używa kojącego toniku i nakłada odpowiedni do rodzaju cery krem (zimą musi to być koniecznie krem chroniący przed mrozem a latem z wysokimi filtrami UVA i UVB). Jeśli cera jest jeszcze zaczerwieniona lub są punktowe ślady to koniecznie musi być nałożony preparat kojący, korygujący zaczerwienienia. Na koniec zabiegu możesz poprosić o wykonanie makijażu. Po zabiegu nie możesz mieć zaczerwienionej skóry i widocznych śladów oczyszczania.

Zabieg standardowy, który opisałam może być rozszerzony o kilka dodatkowych elementów np.:

* masaż twarzy, szyi i dekoltu,
* maseczkę na szyję i dekolt
* maseczkę na okolice oczu
* maseczkę na dłonie
* maskę odżywczą po zmyciu maseczki ściągającej
* maskę z alg (liftingującą, chłodzącą, łagodzącą)
* masaż dłoni i stóp
* hennę brwi i rzęs
* regulację brwi

Zwykle wykonanie tych zabiegów wiąże się z dodatkowymi odpłatnościami. Nie są to drogie zabiegi, a zdecydowanie wzmacniają efekt standardowego zabiegu oczyszczania cery.

Oczyszczanie cery powinno być wykonywane w miarę regularnie (lepiej nie dopuszczać do mocnego zanieczyszczenia zaskórnikami - skóra ma wtedy nieładny koloryt, a zaskórniki nie sprawiają estetycznego wrażenia). Częstotliwość zabiegów ustali kosmetyczka w zależności od rodzaju cery i indywidualnych potrzeb.
[wizaz.pl]

Linki:
http://www.sfd.pl/Search.asp?wczym=tytul&search=oczyszczanie twarzy 
Uka P. podaje przepis na domowe oczyszczanie
http://www.sfd.pl/Mam_pytanie_:_-t179853.html


Zmieniony przez - malutka_k w dniu 2007-10-01 15:27:39
1
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

Wyjątkowo przepyszny zestaw!

Zgarnij 3X NUTLOVE 500 w MEGA niskiej cenie!

KUP TERAZ
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 1 Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 3
ej oczyszczanie to dobry zabieg ale nie dla kazdego. cena? zalezy. i to bardzo zalezy. podejrzewam ze od miasta ale tez od salonu nie? ale tak mi sie wydaje ze w wielu przypadkach wyzsza cena powinna dac do zrozumienia o jakosci. dla mnie np. cena jest czesto wyznacznikiem. ale i tak najistotniejsze bedzie czu to ty jestes zadowolona/y z zabiegu. malo tego, ja np kieruje sie praktycznie zawsze ocena moich znajomych i dlatego wyladowalam w denique na tym zabiegu a potem dorzucilam sobie manicure. chwale sobie jak na razie.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 59 Napisanych postów 5044 Wiek 32 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 106464
Malutka szalejesz
Sog.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 1 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 8
Mam problem ze cera ponieważ mam cerę naczynkową i trądzik na jakie oczyszczanie powinnam pójść?? dodatkowo ostatnio zauważyłam ze na policzkach, a na policzkach właśnie mam rumień, pojawiło mi sie kilka prosaków. Nie mogę iść jeszcze na zamykanie naczynek bo mam 18 lat a dermatolog powiedzial ze ten zabieg wykonuje sie dopiero po zakończonym okresie dojrzewania czyli tak po 21 roku życia, Czy w ogole moge isc na oczyszczanie ?? jeśli tak to na jakie??

Z góry dziękuje za pomoc
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 59 Napisanych postów 5044 Wiek 32 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 106464
Jak masz tradzik to nie polecam,jaq bylem i skora wygladala strasznie po tym zabiegu,niby byla czystsza ale wszystko wyszlo na wierzch.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 51 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 2304
Duzo pisze sie o wykorzystywaniu ozonu w tego typu zabiegach, imo to jakas sciema. Ozon przeciez jest bardzo toksycznym gazem. Jest silnym utleniaczem, fakt - ma dzialanie bakteriobojcze, dlatego wykorzystuje sie go do oczyszczania i uzdatniania wody, ale z niej juz po kilku godzinach sie ulatnia. Natomiast na komorki wywiera dzialanie mutagenne, z powodu jego rozpadu (jest nietrwaly) powstaja wolne rodniki, ktore rowiez zbyt dobre nie sa. Gdyby te wszystkie wynalazki rzeczywiscie wytwarzaly ozon to nie zostalyby dopuszczone do uzytku

Ozon -Zmieniony przez - wereb w dniu 2008-06-08 17:50:56

Nie bij!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 5 Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 12
Przy trądziku może pomóc też lampa sollux. Można ją znaleźć na stronie http://www.medyk.biz/
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 22 Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 310
Sory że odświeżam, ale nie chciałem zakładać nowego tematu, a chodzi mi o to samo. Byłem wczoraj u dematologa na laserze połączonym z oczyszczeniem twarzy na trądzik (cysty). Igła i wyciskanie, potem laser. Wyglądam jak pokąsany przez osy. Nie mogłem dzisiaj iść do szkoły. Orientuje się ktoś po jakim czasie to przechodzi?

Pozdrawiam.

Amator :D

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 155 Napisanych postów 10921 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 43675
zaczerwienienie oraz efekt spuchnięcia 2-3 dni. później jedynie zostają strupki do czasu wygojenia.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 463 Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 4646
Osobiście jestem za ozonowaniem i szczerze polecam, miałem problem z cerą i po kilku takich zabiegach wygląda o niebo lepiej, nie mam żadnych problemów i jestem bardzo zadowolony z takiego zabiegu :)

" Gdybyś usłyszał tysiąc razy- nie uda Ci się.
To wiesz co?
Rób nadal wszystko jak najlepiej potrafisz i pokaż, jak bardzo się mylili.
Sukces jest największą, dostępną, ludzką zemstą."

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 238 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 19814
Nie chce zakładać specjalnie nowego tematu. Mam pytania:
1.jaki koszt takiego ozonowania twarzy?
2.Czy każdy gabinet kosmetyczny to wykonuje(ewewntualnie jakie "instytucje")?
3. Czy warto(co do dermatologa-po dwóch latach stwierdzam, że nie warto, może poza izotekiem, ktorego nie bralem)?
4. Jak często i ile zabiegów należy wykonać?
5. Czy efekt jest trwały?(czy może utrzymuje sie tylko podczas zabiegów)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 463 Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 4646
1. To jest zależne od salonu kosmetycznego do jakiego się udasz, jak nie pójdziesz i nie spytasz to nie będziesz wiedział. Różne miasta różne ceny.
2. Napewno nie każdy, tak jak nie w każdym sklepie kupisz ten sam produkt. W jednym będzie, w drugim nie.
3. Nie nie warto, nie idź. Po co się pozbywać trądziku, przeciez to takie fajne mieć całą mordę w pryszczach.
4. Kosmetyczna najlepiej to będzie wiedziała i to taką osobę trzeba o to pytać. Ja chodziłem co 2-3 dzień.
5. Zależy co rozumiesz pod pojęciem trwały. Bo to może być miesiąc, rok lub 10 lat. Po to chodzisz na takie zabiegi, żeby usunąc, pozbyć się tego całego syfu z twarzy i mieć już z tym spokój.

" Gdybyś usłyszał tysiąc razy- nie uda Ci się.
To wiesz co?
Rób nadal wszystko jak najlepiej potrafisz i pokaż, jak bardzo się mylili.
Sukces jest największą, dostępną, ludzką zemstą."

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Melanotan II

Następny temat

Skutki braku rozgrzewki / SOGI

nutloveb