Znalazłem to:
Kreatyna jest naturalnym składnikiem ludzkiego organizmu. Powstaje z ważnych aminokwasów:argininy, glicyny i metioniny. Kreatyna ułatwia produkcję energii(ATP) na poziomie komórkowym; ATP pozwala na szybkie i eksplozywne ruchy mięśni. Większość kreatyny występuje w mięśniach szkieletowych, mniejsze ilości znajdują się w mózgu, sercu i jądrach.
Kreatyna i
fosforan kreatyny odgrywają główną rolę w procesie regeneracji ATP . Skurcz mięśni zależy od poziomu ATP jako źródła energii. Jednakże w każdej chwili w mięśniach znajduje się ilość ATP wystarczająca tylko na 8 do 10sekund pracy.Zatem przy dłuższym wysiłku musi zachodzić regeneracja ATP . Dlatego tak korzystne jest podawanie kreatyny. Im większa jest resynteza ATP, tym mniej mięśnie zależne są od glikolizy, a zatem powstanie mniej kwasu mlekowego. Mniej kwasu mlekowego równa się mniejszemu zmęczeniu, wydłużonemu treningowi i lepszemu przyrostowi mięsni.
Podawanie kreatyny ma potencjalne działanie ergogeniczne poprzez wzrost stężenia kreatyni i fosfokreatynyw mięśniach. To z kolei prowadzi do przyśpieszenia tempa resyntezy ATP, opóźnia pojawienie się zmęczenia i ułatwia regenerację podczas powtarzania serii ćwiczeń przy intensywnym treningu.Podawanie kreatyny wpływa korzystnie na przyrost beztłuszczowej masy ciała, obciążenie treningowe i wydolność biegową podczas intensywnego treningu oporowo- sprawnościowego. Kreatyna znacząco zwiększa zdolność do utrzymywania specyficznego poziomu przerywanego treningu o wysokiej intensywności.
Minerały niezbędne w procesie powstawania w organiźmie fosfokreatyny i ATP
(ATP - adenozynotrifosforan-jest nośnikiem energii potrzebnej do skurczu mięśni jak i do aktywnego transportu substancji odżywczych przez pompy błon komórkowych oraz syntezy białek (regeneracja i wzrost)(fosfokreatyna-zmagazynowana w mięśniach jest rezerwuarem najszybciej dostępnej energii do odtworzenia ATP)
MAGNEZ-0,8g. w okresie nasycenia magnez należy podać z dala od wapnia i posiłków, najlepiej po treningu i przed snem
WAPŃ-1,6g.w okresie nasycenia wapń należy podawać po posiłkach
FOSFOR-0,2g.w okresie nasycenia fosfor należy podawać po posiłkach
Dawka fosforu jest zmniejszona z uwagi na bogate występowanie tego pierwiastka w wyrobach przemysłu spożywczego, razem-w pożywieniu oraz w suplementacji dawka ta nie powinna przekraczać dawki wapnia.
Po okresie nasycenia dawki minerałów można zmniejszyć o 50% spożywać ok 4 l wody dziennie
Aby spotęgować działanie kreatyny, należy pobudzić trzustkę do mocniejszego wydzielania insuliny-która transportuje kreatyne do mięśni.(Zadanie to wykona np.Dekstroza lub cukier gronowy-uwagi dla osób łatwo tyjących:ilość kalorii pochodzących z cukru gronowego należy koniecznie uwzględnić w diecie)
Niezbędne minerały:
CYNK-ok 15mg-potrzebny do produkcji insuliny, oraz zwiększenia magazynowania kreatyny w mięśniach.Cynk należy podawać z dala od posiłków najlepiej wraz z magnezem i witaminą B6 przed snem.
CHROM-ok100 do 200 mcg-uwrażliwia receptory insulinowe w mięśniach
WANAD-wzmacnia budulcowe dla mięśni działanie insuliny
POTAS-Zapewniający prawidłowe działanie pomp sodowo-potasowych w błonach komórkowych
Potas należy podać wraz z magnezem zwłaszcza po treningu.
https://www.sfd.pl/topic.asp?topic_id=69838
---------------------------------------------------------------------------------
Podaruj dzieciakom coś od siebie
http://www.pajacyk.pl/ <--------- just do it !!!
