SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Jakie łyżwy wybrać?

temat działu:

Inne dyscypliny

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 12356

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51567 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Serwus!

Chciałbym zacząć łyżwić w tym sezonie, jednak do tego potrzebny mi będzie jakiś sprzęt.
Co polecacie dla początkującego łyżwiarza (potrafię jeździć swobodnie, przeplatanka)?

Jestem gotów wyłożyć za dobrą i wygodną parę do 200 zł, choć najlepiej, żebym zmieścił się w ~150 zł.

Trochę internetu już przekopałem w poszukiwaniu tej jedynej (pary łyżew). Oto modele, które przyciągnęły moją uwagę:

* Batsport Kanada

* Wszelakiej maści Tempish'e:
- Tempish Direct 407
- Tempish Vancouver Black
- Tempish Boston
- Tempish Phoenix X4
- Tempish Ultimate SH 25
- Tempish Ultimate SH 35

Moim faworytem z listy Tempish'ów jest pozycja pierwsza - Tempish Direct 407 - najtańsza, ładna i z wieloma pozytywnymi opiniami na ceneo.

Wiele dobrego słyszałem o Bauerach, jednak mój research pokazał, że nie są do kupienia za ~200 zł.

Co o tym myślicie? Co polecacie, a co odradzacie? Może jakieś inne propozycje?

Czy przy doborze rozmiaru, zalecane jest wybranie tych o 0,5 cm dłuższych od dł. stopy (w moim wypadku dł stopy: 27 cm, to dł. wkładki powinna być 27,5 cm?), czy takich na styk, bo i tak się w czasie pierwszych jazd rozejdą?

Thank you from the mountain!
Andrzej
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 4064 Napisanych postów 45434 Wiek 3 lata Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 347427
Witam


Łyżwy to twarde, płaskie elementy, tworzące wąskie płozy, mocowane pod podeszwą buta w celu ślizgania się po lodzie.
Budowa samej łyżwy (płozy) zależy od dyscypliny, w której są wykorzystywane. Niektóre rodzaje dyscyplin sportowych wykorzystujących łyżwy to:

-hokej na lodzie oraz bandy,

-łyżwiarstwo figurowe oraz tańce na lodzie i łyżwiarstwo synchroniczne,

-łyżwiarstwo szybkie - tzw. panczenowe,

-łyżwiarstwo wyprawowe - tzw. tripskate.

Łyżwy wykorzystywane do wyczynowego uprawiania sportu składają się z odrębnie dobranych butów i płóz, w przeciwieństwie do łyżew używanych rekreacyjnie. Zanim zaczęto produkować łyżwy z butami, do jazdy amatorskiej stosowano łyżwy przykręcane do butów codziennego użytku.
Jakie łyżwy kupić? Należy dobrać je do naszych umiejętności: dla początkujących zwykle poleca się łyżwy hokejowe, dla bardziej wprawionych - figurowe. To, jakie łyżwy wybierzemy zależy także od tego, jak często będziemy jeździć i w jakim stylu. Ważne, żeby nie oszczędzać na sprzęcie, bo złej jakości łyżwy szybko się zużywają, nie ochronią nogi przed kontuzjami i na ogół są mało komfortowe.


Pozdrawiam



„I would like to be the first man in the gym business to throw out my scale. If you don't like what you see in the mirror, what difference does it make what the scale says?„

Pilny student Vincea.

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 24 Wiek 28 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 563
Ja posiadam łyżwy Tempish Vancouver i na początek szczerze mogę polecić. W nich zaczynałem swoje pierwsze przeplatanki i mam je do dziś. Obecnie służą mi one do uprawniania freestyle ice skatingu, póki co na poziomie podstawowym. Właśnie dlatego uważam, że idealnie nadają się dla początkujących i średnio zaawansowanych łyżwiarzy ;) Mam je już 4 sezony i wcale nie były oszczędzane (wykonałem w nich niezliczoną liczbę skoków; jeździłem ok. 15h w tygodniu), a trzymają się świetnie. Jedyne do czego mogę się przyczepić to fabryczny sposób ostrzenia płozy, ale do tego można się przyzwyczaić. W dodatku są trochę za sztywne i mało zwrotne. Innych minusów sobie nie przypominam. Co do doboru rozmiaru łyżew to powinny być one większe niż rozmiar buta, bo jakoś ciężko mi sobie wyobrazić żeby łyżwy się rozeszły, a jazda w takich "na styk" byłaby męczarnią. Moje są około 1 rozmiar za duże i dobrze mi się w nich jeździ. Jeśli coś jeszcze chciałbyś się o nich dowiedzieć to pytaj, służę pomocą ;)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51567 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Dzięki za odpowiedź!

Jednak już po wszystkim :)

Łyżwy pragnąłem mieć jak najszybciej, dlatego znalazłszy aukcję z używanymi Tempish Phoenix X3 zalicytowałem i dziś wygrałem aukcję za 75 zł.
Co mnie przekonało do wyboru akurat tych, to to, że kolega ma identyczne w moim rozmiarze i dał mi do przymierzenia. Okazało się, że wszystko jest git, długość wkładki akurat pasowała, więc wolałem kupić coś pewnego, co będzie pasowało na moją nogę, niż łyżwy, których nigdy nie mierzyłem (a rozmiarówka w różnych modelach nie zawsze jest taka sama).
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 24 Wiek 28 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 563
Niech Ci dobrze służą, miłego śmigania ;)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 2 Wiek 30 lat Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 8
Cześć wszystkim, mam pytania odnośnie łyżew CCM Champion 90.
1. Czy ktoś je miał i może coś o nich powiedzieć?
2. Czy są wygodne?
3. Czy nadają się do ambitniejszej nauki jazdy?

Jeździć jako tako umiem, ale chciałabym nauczyć się więcej, dlatego będę wdzięczna za wszystkie odpowiedzi ;)

Zmieniony przez - kotson w dniu 2015-01-07 23:27:55
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
sprinterek Rafał S.
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 7410 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 12084
jest tani - może być ale na poziomie podstawowym..

moderator sprinterek

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 2 Wiek 30 lat Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 8
A co myślicie o łyżwach firm Botas, Tempish czy Spokey? Warto? Nadmienię, że to moje pierwsze łyżwy ;)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 74 Napisanych postów 34596 Wiek 32 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 434075
o Tempishach opinie masz wyżej, Spokey'e ja mam i sobie chwalę dziś nawet śmigałem

obie w/w firmy jak dla początkującej to w sam raz myślę

W życiu znam się na dwóch rzeczach, na pokerze i na ludziach, dlatego nie przegrywam...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 2 Wiek 5 lat Na forum 5 lat Przeczytanych tematów 23
Rozczarowałem się Tempish'em bardzo. W modelu Ultimate SH30 jedno ostrze krzywe bardzo, jakby coś ciężkiego po nim przejechało. Nie wiem jak to możliwe w marce, która niby w łyżwach się specjalizuje.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 74 Napisanych postów 34596 Wiek 32 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 434075
Może jakaś wada albo rzeczywiście jakieś uszkodzenie mechaniczne? Gdzie kupowales?

W życiu znam się na dwóch rzeczach, na pokerze i na ludziach, dlatego nie przegrywam...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 2 Wiek 5 lat Na forum 5 lat Przeczytanych tematów 23
Ze względu na dostępność rozmiarów kupowałem w dwóch sklepach sportrebel, później w Presto, ale już trzeciej pary nie zamówię, wolę dołożyć i kupić coś markowego. Sklep tu nie ma znaczenia, tylko kontrola jakości producenta zawiodła.









Zmieniony przez - Pawser w dniu 2019-01-18 12:51:19

Zmieniony przez - Pawser w dniu 2019-01-18 12:52:14
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Grand Prix Abu Dhabi (sezon 2014)

Następny temat

Kondycja a rower stacjonarny

WHEY premium