SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Jak prawidłowo przyjmować BCAA w proszku?

temat działu:

Odżywki i suplementy

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 25875

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
bziubzius Moderator
Ekspert
Szacuny 4304 Napisanych postów 17985 Wiek 36 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 282905
Jak prawidłowo przyjmować BCAA w proszku?



BCAA to jeden z najbardziej kontrowersyjnych suplementów. Z jednej strony wiele osób poleca suplementować BCAA, z drugiej strony tak samo wiele osób krytykuje ten suplement.

Co to jest BCAA?
Zanim dojdziemy do tego, jak suplementować BCAA, warto powiedzieć kilka słów na temat tego suplementu.

BCAA to skrót od angielskich słów Branched – Chain Amino Acid, co oznacza aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach.
Do aminokwasów tych zaliczamy L-leucynę, L-walinę i L-izoleucynę. Wszystkie trzy zaliczamy do tak zwanych aminokwasów egzogennych. Oznacza to, że musimy dostarczyć je z zewnątrz, gdyż nasz organizm nie wytwarza ich samodzielnie.
W przeciwieństwie do pozostałych aminokwasów, aminokwasy zawarte w BCAA charakteryzują się specyficzną budową chemiczną oraz specyficznym metabolizmem. Aminokwasy te metabolizowane są głównie w mięśniach, a nie w wątrobie.

W jaki sposób działa BCAA?
Podczas intensywnego treningu spada poziom glikogenu oraz BCAA w mięśniach. Zmniejszenie stężenia BCAA w mięśniach sprawia, iż do mózgu dociera więcej tryptofanu. W konsekwencji prowadzi to do wzrostu stężenia serotoniny, która odpowiedzialna jest za pojawienie się uczucia zmęczenia i senność.

Jeśli jednak dostarczymy rozgałęzionych aminokwasów, transport tryptofanu do mózgu zostanie zahamowany i zapobiegać będzie zmęczeniu, pozwalając na wydłużenie czasu trwania treningu.

Aminokwasy rozgałęzione mogą stanowić alternatywne paliwo dla mięśni w momencie kryzysu energetycznego.
BCAA to suplement, z udziałem którego przeprowadzono liczne badania naukowe.

Dzięki temu istnieją naukowe dowody, że stosowanie BCAA może:

• Zmniejszać powysiłkową bolesność mięśniową
To badanie przykładowo pokazuje, że osoby suplementujące BCAA przed treningiem odczuwały mniejsze bóle mięśniowe w 2 i 3 dniu po treningu niż osoby, który nie suplementowały BCAA.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20601741

• zmniejszyć nasilenie procesów katabolicznych w obrębie tkanki mięśniowej,
W tym badaniu wykazano, że suplementacja BCAA ma korzystny wpływ na zmniejszenie uszkodzeń mięśni wywołanych wysiłkiem i wspiera syntezę białek mięśniowych.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15173434

• przyspieszyć odnowę powysiłkową pobudzając proces syntezy białek mięśniowych,
• zmniejszyć zmęczenie ośrodkowe ograniczając przenikanie tryptofanu do mózgu,
• wspomóc spalanie tłuszczu


Dotychczasowe badania nie wykazały skutków ubocznych u zdrowych osób stosujących suplementację BCAA. Stwierdzono, iż przyjmowanie preparatu w zalecanych dawkach jest bezpieczne.

Kiedy i jak przyjmować BCAA?
Z wcześniejszego akapitu możemy wyciągnąć między innymi następujący wniosek:

Spożycie aminokwasów rozgałęzionych przed wysiłkiem fizycznym dostarcza „alternatywnego surowca energetycznego” i zabezpiecza tym samym białka mięśniowe przed rozpadem.

A także:
Dostarczanie BCAA hamuje transport tryptofanu do mózgu, opóźniając tym samym moment zmęczenia.

Już powyższe twierdzenia sugerują więc, że dobrym czasem na suplementowanie jest czas przed i w trakcie wysiłku fizycznego.
Przyjmowania Aminokwasów BCAA w innych porach niż około-treningowych mija się z celem.

Proponowane dawkowanie to przyjęcie porcji około 10-15g (w zależności od wagi danej osoby) na około 30 minut przed rozpoczęciem treningu, szejk można wzbogacić również o węglowodany.
Dodatkowo kolejną porcję BCAA można spożyć po wysiłku.

Po treningu niezbędny będzie jednk cały pakiet aminokwasów, z tego względu najlepiej sprawdzi się wówczas odżywka białkowa lub posiłek, w którym znajdzie się źródło pełnowartościowego białka. Dobrymi opcjami są drób lub wołowina. Sprawdzić może się również ryba lub jajka.
W posiłku powinny znaleźć się również węglowodany, które wpłyną na insulinę, a ta nasila transport aminokwasów i glukozy do komórek mięśniowych.

Stosowanie BCAA przed i w trakcie trwania wysiłku fizycznego jest szczególnie uzasadnione w przypadku prowadzenia częstych, intensywnych lub długotrwałych treningów.

Podsumowując, BCAA polecam stosować przed treningiem, a także w trakcie jego trwania, w ilości10-15 g. Natomiast po treningu najlepiej sprawdzi się odżywka białkowa z bananem lub posiłek ze źródłem pełnowartościowego białka i dodatkiem węglowodanowym, przykładowo pierś z kurczaka z białym ryżem.

Sprawdź BCAA w promocyjnych cenach:
https://sklep.sfd.pl/Bcaa-k109.html 
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Zazywanie protein przez osobe nie uprawiajaca sport

Następny temat

Bądź Wielki z SFD

WHEY premium