SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

IBS zaparciowe

temat działu:

Szybkie pytania bez logowania

słowa kluczowe:

Ilość wyświetleń tematu: 834

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51566 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Cześć :)
Obecnie jestem na diecie low Fodmap ze względu na IBS zaparciowy.

1. Mam w diecie bardzo dużą ilość warzyw. Czy np 400-500g warzyw w jednym posiłku to jest zbyt dużo i może powodować dolegliwości jelitowe? Np taka sałatka 150g pomidora, 150g ogórka świeżego, 150g sałaty lodowej
Czy tak duża ilość warzyw jaką mam może pogłębiać zaparcia i powodować wzdęcia, bóle brzucha?
Ogólnie jem ryż brązowy zamiast białego, kaszę gryczaną, makaron gryczany, ziemniaków za bardzo nie mogę.

2. Chcę przytyć, dlatego muszę jeść więcej. Ale często czuje się ociężała po posiłkach (zapewne łatwiej byłoby mi zjeść np. więcej ryżu białego niż brązowego ale niestety muszę jeść brązowy). Obecnie jem 4 posiłki dziennie ale zastanawiam się czy może jeść 5 posiłków dziennie. Dołożyłabym ten posiłek między obiadem a kolacją (podwieczorek), tylko co mogłabym zjeść? Czy to musi być pełnowartościowy posiłek czy może być przekąska po prostu na dobicie kalorii? Szczerze to nie bardzo mam ochotę, żeby jeść posiłek typu mięso, ryż, warzywa (taki obiadowy)... Od razu napiszę, że musiałam wykluczyć wszelkie odżywki białkowe.

3. Jeżeli chodzi o rozkład makro, to czy taki jest ok: 130g białka, 85g tłuszczu, 260g węgli? Czy taka ilość tłuszczu jest w porządku czy zbyt duża?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Inezz96 Mistrzyni Polski Administrator
Ekspert
Szacuny 550 Napisanych postów 4484 Wiek 28 lat Na forum 6 lat Przeczytanych tematów 43040
Zacznę może od tego ryżu. Ryż ciemny czy dziki sugeruje się osobom, które mogą mieć problemy z glikemią lub które muszą bardzo tego pilnować. Ponadto korzyścią wynikającą z konsumpcji ciemnego ryżu jest zawartość błonnika. I niby wszystko jest ok ale.... nie wiem czy w Twoim przypadku jest to niezbędne, szczególnie gdyż Twoim obecnym celem nie jest redukcja wagi.

Skoro spożywasz aż taką ilośc warzyw, to myślę że wspomnianego błonnika możesz mieć w diecie nawet za dużo, co także może powodować problemy z wypróżnianiem. Zbyt mała ilość błonnika działa podobnie jak zbyt mała ilość błonnika. Błonnik jest bardzo cenny i wiele osób spożywa go zbyt mało, jednak i z nim można przesadzić. Najcześciej objawia się to wydętym brzuchem, wynikającym z dużej ilości treści pokarmowej oraz ociężałością.

Skoro jesz warzywa w każdym posiłku, to nie przekraczałabym w Twoim przypadku granicy 200-250g na posiłek. Jednocześnie przy takiej ilości błonnika nie można zapominać o konieczności dostarczania dużej ilości płynów.

Jeśli chodzi o ilość spożywanych posiłków w ciągu dnia to nie ma zbyt dużego znaczenia czy będą to 4 czy 5 posiłków.

Sama borykam się od wielu lat z IBS i muszę przyznać, poza dietą niskiego Fodmap bardzo pomogły mi także probiotyki. Zaznaczę jednak, że probiotyki należy stosować długoterminowo, a pierwsze wnioski wyciągać najwcześniej po miesiącu.
https://sklep.sfd.pl/Medicaline_Probiobalance_IBS_Balance-opis39844.html

Polecam też poczytać o probiotykach:
Polecamy również: Które probiotyki wybrać? Przewodnik po probiotykach!


Z ciekawości zapytam jakie odżywki białkowe testowałaś i czy miało to związek z laktozą, białkiem mleka czy także odżywki wegańskie i odżywki na bazie białka jaja nie wchodzą w grę?

Proporcje makro wydają się ok.

Daj znać,
Inez :)

Pozdrawiam,
Inez Gorońska Mistrzyni Polski Bikini fitness
https://www.instagram.com/inezgoronska/?hl=pl 

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
Witaj, przygotowaliśmy kilka tematów które mogą Cię zainteresować:

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Obciążenie stalowe czy żeliwne?

Następny temat

Naderwanie klatki

WHEY premium