SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

HMB-FA

temat działu:

Odżywki i suplementy

słowa kluczowe:

Ilość wyświetleń tematu: 2883

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 14 Wiek 36 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 1793
To mój pierwszy post w tym dziale, proszę o wyrozumiałość =)

Tematem będzie HMB, a dokładniej HMB-FA (free acid) – formy, która nie jest sprzężona z jonem wapnia. Wszyscy wiemy w jaki sposób HMB (w teorii) działa, więc nie będę na ten temat pisać. Ostatnimi czasy na zagranicznych blogach i forach często pojawiają się informacje na temat HMB-FA w postaci wolnego kwasu.
HMB-FA posiada wyższą biodostępność w porównaniu do HMB-Ca, który jest obecnie dostępny na polskim rynku suplementów. Fuller i wsp. (2011) sugeruje że nawet zastosowanie 9g HMB-Ca nie będzie miało tak silnego działania jak 3g HMB-FA. Na zdjęciu porównanie biodostępności obu preparatów.



http://suppversity.blogspot.com/2014/03/breakthrough-hmb-research-additional-10.html

Kilka innych badań wskazuje na to, że warto zastanowić się nad suplementacją HMB-FA.

Badanie Wilsona i wsp. z 2014 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4019830/

Trwające 12 tygodni u 20 wytrenowanych mężczyzn (średnie 1RM dla przysiadu dla badanych wynosiło 1,7*ich masa ciała , wyciskania 1.3*BM, martwego ciągu 2*BM), z ustalonym planem dietetycznym. Uzyskano znaczące przyrosty siły + 22% w przysiadzie, 12% w wyciskaniu na ławce, 16% w martwym ciągu (łącznie w trzech bojach 77 ±18kg), podczas gdy grupa placebo odpowiednio 5%, 3% i 9% (łącznie 25 ± 22kg).

Rozpiska treningowa

Ilość BF w grupie HMB-FA zmniejszyła się o -5,4 ± 1,6kg, natomiast w grupie placebo o -1,7 ± 2,7kg.
Korzystniej wypadło także HMB-FA w przypadku zwiększenia LBM (7.4 ± 4.2 vs. 2.1 ± 6.1 kg), stężenia kortyzolu w organizmie oraz poziomu fosfatazy kreatynowej.

LBM
Kortyzol I CK

Ponadto HMB-FA „utrudnia” przetrenowanie (w 9 i 10 tygodniu badania stosowany był forsowny trening 5 razy w tygodniu) – w grupie placebo ilość przerzucanego ciężaru malała, i co prawda w grupie HMB-FA również, ale w mniejszym stopniu (nawet nieznacznie rosła w przypadku przysiadu).

Spadki siły

Mam nadzieję, że zawarłem wszystkie najważniejsze informacje z tego badania.
Wyniki wyglądają tak obiecująco, że aż jest to bardzo podejrzane Niestety póki co, nie znalazłem w żadnym polskim sklepie preparatu zawierającego HMB-FA. Producent zaleca stosowanie przez 3 miesiące, koszt około 210$ (tak dolarów ). Mam nadzieję że suplement wkrótce się pojawi w Polsce (niedawno odbyła się premiera w USA). Zapraszam do (na razie zapewne teoretycznej) dyskusji.
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 105 Wiek 34 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 2160
HMB to chyba jeden z bardziej zapomnianych suplementów podobnie jak glutamina. Na początku swojej przygody z siłownią stosowałem HMB-Ca z kreatyną i wspominam ten okres całkiem dobrze aczkolwiek wiadomo jak to jest na początku - dobra miska by wystarczyła. Cena tego suplementu absolutnie odstraszająca dla amatorów, aczkolwiek ciekawe kiedy produkt pojawi się na polskim rynku, myślę że nie tak szybko.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 94 Wiek 28 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 19396
Moim zdaniem kolejny chwyt marketingowy dla naiwnych ludzi.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Pre-workout

Następny temat

----- Dobry produkt zawirajacy Cytruline bez wegli -----

WHEY premium