SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Ciekawostki

temat działu:

Trening dla początkujących

słowa kluczowe:

Ilość wyświetleń tematu: 35765

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 11 Napisanych postów 646 Wiek 35 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 15613
Witam ! znalazłem troche ciekawostek na necie zamieszcze to w tym dziale poniewaz uwazam ze to najlepszy dział,jezeli ktos ma jakies ciekawostki jeszcze prosze o zamieszczenie w tym poscie,a jezeli ten temat sie niebedzie przydawał prosze o usuniecie .


Nie ćwicz po jedzeniuIntensywne ćwiczenia prowadzone bezpośrednio po posiłkach powodują zaburzenia czynności trawiennych, które mogą się utrwalać, doprowadzając nawet do powaznych schorzeń (np. choroby wrzodowej).
Nie wolno też rozpoczynać intensywnego wysiłku fizycznego w okresie tzw. odnowy, gdy organizm uzupełnia zapasy glikogenu w wątrobie i mięśniach, gdyż musiałby się on wówczas przestawić na oddawanie nie w pełni jeszcze uzupełnionych zapasów. Moment ten jest szczególnie niekorzystny dla ustroju, ponieważ następuje wtedy gwałtowne obniżenie zawartości glukozy we krwi, czego objawem jest wyraźny spadek wydolności. Stąd też zawsze należy wystrzegać się intensywnych ćwiczeń bezpośrednio po posiłkach !


Niepełne powtórzenia też są dobrePomimo że w większości ćwiczeń kulturystycznych zaleca się wykonywanie pełnego zakresu ruchu, nie oznacza to, że powtórzenia częściowe nie przydają się w żadnym treningu. Stosowanie powtórzeń niepełnych w niewielkiej części treningu na każdą grupę mięśniową może rozwinąć siłę scięgien i wiezadeł. A im silniejsze one będą, tym wiekszy ciężar będziesz mógł dźwigać z poczuciem, że na pewno nie naderwiesz ścięgna.


Regularne godziny snuPora udawania się na spoczynek oraz budzenia powinna być taka sama każdego dnia, także w dni wolne od pracy. Większość ekspertów zajmujących się snem uważa, że długie wylegiwanie się w łóżku w sobotę lub w niedzielę przynosi wiecej zkód niż pożytku. Rytm organizmu, wyznaczamy przez czas zasypiania i pobudki, zostaje zaburzony i przez to wieczorem czujemy się bardziej zmęczeni niz zwykle.


Bicepsy bez oszukiwaniaPodczas wykonywania uginania bicepsów stojąc, łatwo o oszustwo. Często mamy tendencję do tego, by pomagać sobie poprzez ruch całym ciałem. Aby w pełni wykorzystać aktywność podczas tego ćwiczenia, połóż się na brzuchu na ławce skośnej. Możesz zmniejszyć obciążenie o jakieś 5 kilogramów w każdym ręku. Mocno przyciskaj klatkę piersiową do ławeczki. Powoli wykonuj uginanie prawą ręką, a następnie lewą. Zrób 3 serie po 10 powtórzeń na każde ramię. Pochylenie w przód sprawia, że musisz włożyć w ten ruch więcej wysiłku, a ponadto nie możesz sobie w żaden sposób ułatwić jego wykonania tak, jak w pozycji stojącej.

ch*j wie wszystko :D

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

100% CZYSTY HYDROLIZAT KOLAGENU

Kolagen SFD PURE GOLD dedykowany osobom dbającym o zdrowy wygląd skóry, a także osobom uprawiającym sport, po kontuzjach sportowych.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Fuckmaster ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 202 Napisanych postów 31902 Wiek 36 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 94099
napisz z jakiego źródla
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 11 Napisanych postów 646 Wiek 35 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 15613
Oddychanie podczas wykonywania ćwiczeń


Zasadą, którą należy bezwzględnie przestrzegać, jest niedopuszczanie do wykonywania ćwiczenia w fazie wstrzymania oddechu (na bezdechu). Ma to na celu unikanie nadmiernego naprężania klatki piersiowej...

Prawidłowe oddychanie podczas wykonywania ćwiczeń jest niezbędnym warunkiem ich bezpiecznego stosowania. W praktyce umiejętności tej przypisuje się często tak dużą rolę, że sportowiec koncentrując się intensywnie na tym elemencie, może mieć kłopoty z jego prawidłowym wykonaniem.

Powszechnie zaleca się wykonanie wydechu podczas podnoszenia ciężaru, a wdechu w trakcie opuszczania ciężaru. Jednakże, gdy uwzględni się rodzaj ćwiczenia, charakter jego wykonania czy też konieczność stałego aktywnego napięcia mięśni podczas trwania niektórych ćwiczeń, to ten zalecany sposób nie zawsze może być zastosowany.

Zasadą, którą należy bezwzględnie przestrzegać, jest niedopuszczanie do wykonywania ćwiczenia w fazie wstrzymania oddechu (na bezdechu). Ma to na celu unikanie nadmiernego naprężania klatki piersiowej przy wstrzymanym oddechu (warunki Valsalvy), po ustąpieniu którego następuje dość gwałtowna reakcja układu krążenia.

W celu wyeliminowania ryzyka wystąpienia niekorzystnego wpływu ćwiczeń na układ krążenia należy:
- zwracać uwagę na prawidłowe oddychanie od początku stosowania ćwiczeń
- w treningu początkujących stosować jak najmniej wysiłków submaksymalnych i maksymalnych
- przed wykonaniem ćwiczenia nie należy brać głębokiego wdechu, bo to zwiększa ciśnienie wewnątrz klatki piersiowej
- starać się wykonywać maksymalne wysiłki przy wydechu, bez wstrzymywania oddechu, ponieważ nie zmniejsza to w istotnym stopniu rozwijanej siły, np. wartości siły mięśni grzbietu podczas wstrzymania oddechu, wydechu i wdechu wynoszą odpowiednio: 1330, 1270 i 1190 N (Źródło Trzaskoma).

Jeżeli zalecany sposób oddychania - wydech podczas podnoszenia ciężaru, a wdech podczas jego opuszczania - sprawia ćwiczącemu trudności, to należy poszukać innego, odpowiedniego dla niego.Niekiedy należy sposób oddychania dostosować do konkretnego ćwiczenia (np. podciąganie na drążku, rzuty, wieloskoki).


Ćwiczenia siłowe i aminokwasy - podstawa masy mięśniowej


Utrata masy mięśniowej (w fachowym żargonie zwana sarkopenią) u osób dorosłych i w średnim wieku, a w szczególnie u tych, które zbliżają się do jesieni życia, jest faktem medycznym.

Utrata masy mięśniowej (w fachowym żargonie zwana sarkopenią) u osób dorosłych i w średnim wieku, a w szczególnie u tych, które zbliżają się do jesieni życia, jest faktem medycznym. Wiąże się niestety z pogorszeniem jakości życia oraz zwiększa ryzyko trwałych urazów, naraża słabnące kości i może prowadzić do utraty niezależności. Nie należy tego zjawiska bagatelizować, jeśli myśli się poważnie o profilaktyce i ochronie zdrowia do późnych lat życia. Utrata i uwiąd mięśni nie są wcale nieuchronnymi konsekwencjami postępującego wieku. Przynajmniej sześciu niezależnych badaczy doszło ostatnio do jednoznacznych wniosków – ćwiczenia na siłowni pozwalają również seniorom chronić masę mięśniową, pobudzając syntezę protein w mięśniach i zwiększając ich poczucie siły, i samodzielności. Pozytywne efekty ćwiczeń są znacznie spotęgowane, kiedy je uzupełnić, o suplementację aminokwasową. Według większości dostępnych naukowych źródeł odpowiednio dobrane suplementy spożywcze przynosiły, co najmniej 70% wzrost tempa syntezy białkowej i przemian metabolicznych w mięśniach. Najczęściej stosowanym u osób dorosłych sposobem na wyzwolenie energii życiowej i pobudzenie procesów metabolicznych jest trening siłowy.


Sprężystość zależy od rodzaju ścięgien. Podczas gdy ścięgna mogą być sprężyste w jednej części ciała, w drugiej może im zupełnie brakować sprężystości. Granica sprężystości ścięgien zależy od ich powierzchni, długości i ogólnej elastyczności więzadeł. które wyściełają każde ze ścięgien, oraz elastyczności otaczających mięśni.


Zimne ma mniej kalorii

Najnowsze badania wykazują, że spożywanie tylko jednego gorącego posiłku dziennie przyczynia się do redukcji wagi. Porcja mięsa na zimno dostarczy mniej kalorii niż taka sama prosto z patelni.
Zimną potrawę organizm musi ogrzać do temperatury ciała, na co zużywa więcej energii. Dobrze jest też spać w chłodniejszym pomieszczeniu (18 - 19 stopni Celsjusza), to zmusi organizm do wydatkowania energii na utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała. Warto nawet spać przy uchylonym oknie, dokładnie się przykrywając. Wtedy bez najmniejszego wysiłku z naszej strony chudnie się we śnie.

Człowiek sprężyna

Sprężystość zależy od rodzaju ścięgien. Podczas gdy ścięgna mogą być sprężyste w jednej części ciała, w drugiej może im zupełnie brakować sprężystości. Granica sprężystości ścięgien zależy od ich powierzchni, długości i ogólnej elastyczności więzadeł. które wyściełają każde ze ścięgien, oraz elastyczności otaczających mięśni.
Dobra wiadomość to ta, że niezależnie od tego, jak słabo sprężysty jesteś, możesz poprawić swoją sprężystość w każdym wieku. Jeśli chodzi o podnoszenie ciężarów, może oznaczać to zupełnie inny kształt ciała i poziom kondycji. W przypadku podnoszenia ciężarów, wykorzystuje się głównie rozciąganie statyczne (izometryczne)


zródło www.paco.prv.pl , www.kulturystyka.org.pl 

ch*j wie wszystko :D

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Fuckmaster ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 202 Napisanych postów 31902 Wiek 36 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 94099
to co zakropkowalo - to perwnie IS .. a tego na tym forum sie nie lubi
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 11 Napisanych postów 646 Wiek 35 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 15613
• Zapotrzebowanie kulturysty na węglowodany wynosi 4-6 gramów na każdy kilogram masy ciała.
• Zakwasy to wina kwasu mlekowego powstającego przy beztlenowym rozpadzie węglowodanów.
• Kreatyna powoduje przejściowy efekt wzrostu siły i objętości mięśni
• Energia z tłuszczy powinna pokrywać przynajmniej 10% zapotrzebowania kalorycznego.
• Glutamina i aminokwasy rozgałęzione to nieszkodliwe substancje o działaniu anabolicznym.
• Świeże owoce i warzywa bogate w witaminy powinny stanowić stały składnik diety kulturysty
• Ćwiczenia na rzeźbę powinny składać się z serii po 12-15 powtórzeń.
• Superserie to serie powtórzeń na daną partię mięśni połączone z seriami na partię przeciwstawną.
• Ćwiczenia na masę charakteryzują się seriami niewielkiej ilości powtórzeń 6-8.

nie faka to inna stronka

ch*j wie wszystko :D

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Fuckmaster ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 202 Napisanych postów 31902 Wiek 36 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 94099
"Zapotrzebowanie kulturysty na węglowodany wynosi 4-6 gramów na każdy kilogram masy ciała. "
-- nie zawsze -- glownie przy sile czy masie
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 11 Napisanych postów 646 Wiek 35 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 15613
1. Ludzkie ciało ma ponad 600 mięsni, które zawierają ponad 6 mld włókien mięśniowych. Każde włókno jest tak silne, że może podtrzymać ciężar przewyższający je wagą 1000 razy.

2. Ilość komórek tłuszczowych w twoim ciele określona zostaje przy urodzeniu. Wzrost ilości tłuszczu nie zwiększa więc ilości komórek tłuszczowych, ale ich rozmiary.

3. Tłuszcz i mięśnie to dwie różne tkanki. Nie można zamienić jednej w drugą.

4. Węglowodany magazynowane w wątrobie i w mięśniach są dla ciała głównym źródłem energii. Chleb, ziemniaki, ryż i warzywa to doskonałe źródła węglowodanów. Trzeba jednak pamiętać o proteinach i nie unikać całkowicie tłuszczu.

5. Badania pokazują, że dodając zdrowe tłuszcze do diety możemy nie tylko utrzymać stałą wagę, lecz również obniżyć procent tłuszczu w ciele. Zdrowe źródła tłuszczu to : masło orzechowe, masło migdałowe, oliwa z oliwek, olej lniany, awokado.

6. Nasze ciało traci potas zawsze wtedy, kiedy się pocimy. Po bardzo wyczerpującym treningu powinniśmy zjeść banana, który jest bogaty w ten pierwiastek. Jeszcze więcej potasu zawierają brokuły.

7. Prowadzący siedzący tryb życia mają dwa razy większe szanse na nabawienie się choroby serca, niż ludzie bardziej aktywni.

8. Posiłek bogaty we włókna (zwłaszcza śniadanie) zmniejszy twój apetyt na resztę dnia, bo sprawi, że poczujesz się wypełniony i mniej głodny.

9. Ponieważ kobiecy organizm ma mniej testosteronu, trening siłowy nie spowoduje zazwyczaj u kobiet tak napakowanych mięśni, jakie spotkać można u mężczyzn.

10. Podczas treningu twoje ciało traci niezbędną wodę, której ilość równa się 2 do 3 procent całkowitej masy ciała na godzinę. Straty te trzeba na bieżąco uzupełniać. Napoje węglowodanowe, ice tea, kawa i inne słodzone napoje odwadniają jeszcze bardziej.

11. Kiedy ćwiczysz, twoje ciało wydziela związki chemiczne zwane endorfinami, które wprowadzają cię w stan naturalnego upojenia.

12. Trening siłowy powinien się rozpoczynać od największych grup mięsni (nogi, grzbiet, klatka), a potem przechodzić do grup mniejszych (barki, ręce, szyja).

13. Ćwiczenie późnym popołudniem i wieczorem, kiedy temperatura ciała jest najwyższa, podwyższa ją jeszcze bardziej. Powoduje to, że przed snem i w nocy spada ona do niższego niż zwykle poziomu, co pozwala na mocniejszy sen.

14. Doświadczenia potwierdzają, że najwięcej siły mamy w południe, ale zdolności aerobowe są najlepsze po południu.

15. W treningu siłowym większość ludzi trafia na tamę i nie może już zwiększać swojej siły. Należy wtedy zmienić częstotliwość treningu lub poziom obciążenia.

zródło www.bigpaker.net 

ch*j wie wszystko :D

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11126 Napisanych postów 51319 Wiek 30 lat Na forum 23 lat Przeczytanych tematów 57816
buchu no jeszcze jeden sog ci wleci

Zmieniony przez - noiserowsk w dniu 2004-04-10 12:21:10
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 3636 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 13393
nawet ciekawe
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 11 Napisanych postów 646 Wiek 35 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 15613
dzieki ! noiserowsk odbijamZmieniony przez - buchu_88 w dniu 2004-04-10 13:31:08

Zmieniony przez - buchu_88 w dniu 2004-04-10 14:28:55

ch*j wie wszystko :D

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 8 Napisanych postów 1341 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 43847
buchu ciekawe hapaj soga ale z niektórymi rzeczami sie nie moge zgodzić

Na początku treningów... zrób sobie badanie krwi i kału.. wtedy przekonasz sie czy trening masz we krwi czy w dupie...
_# SFD F!GHT CLUB #_

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Co ma ten typ?

Następny temat

brzuszki ??

WHEY premium