SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Brak zakwasów po pewnym czasie.

temat działu:

Trening dla początkujących

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 635

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 6 Wiek 35 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 65
Witam wszystkich. To mój pierwszy post, chociaż czytam forum od jakiegoś czasu. Wiem że pojawiały się już pytania podobne do mojego ale do tej pory nie wiem jak to naprawdę jest z tymi zakwasami. Na początku roku zacząłem ćwiczyć w domowych warunkach (mam dwie hantle, długi gryf, trochę obciążenia, ekspander, ściskacze). Ćwiczenia dobieram sobie według Atlasu ćwiczeń. Oprócz treningu 2-3 razy w tygodniu w czasie którego staram się uwzględniać każdą partię mięśniową 2-3 razy w tygodniu biegam (to raczej trucht niż bieg). O diecie ciężko cokolwiek powiedzieć, nie mam diety ale wprowadziłem pewne zmiany do tego co jem - smażone i kaloryczne rzeczy staram się zastępować nabiałem i rybami. Od nowego roku straciłem 3 kg. Jednak tu moje pytanie - czy brak zakwasów oznacza że robię coś nie tak? Zakwasy oczywiście były, ale po pierwszych treningach kiedy po zastoju "ruszyłem" mięśnie. Po zwykłym uginaniu ramienia w oparciu o kolano w czterech seriach przez kilka dni nie mogłem wyprostować ręki, po 15 minutach truchtu na drugi dzień nie mogłem przez zakwasy na łydkach zejść po schodach...teraz 30 minut spokojnego biegu nie objawia się żadnymi zakwasami na drugi dzień. Czy to oznacza że ćwiczę źle czy może po prostu moje mięśnie po długim zastoju trochę przywykły do wysiłku? Pozdrawiam.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
rion10 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6511 Napisanych postów 62304 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 777680

Trening siłowy jest specyficzną formą aktywności fizycznej i nawet osoby aktywne fizycznie nie do końca dobrze podchodzą do treningu. W sumie jak się człowiek zastanowi to ile razy dziennie wykonujemy przysiad z obciążenie, podciągamy się na drążku czy też uginamy ramiona z ciężarem?

Niewiele razy jeśli w ogóle. Dlatego w początkowych okresach naszych treningów siłowych te mikrouszkodzenia są dość mocne mimo iż obciążenia treningowe nie są za duże. Po prostu nasze mięśnie nie są przyzwyczajone do danego ruchu przez co pracują intensywnie. Z resztą zawsze obserwujemy, że przy zmianie planu treningowego początkowo nasze mikrouszkodzenia mięśniowe są większe.

Z czasem nasze mięśnie i układ nerwowy adaptują się do nowego treningu przez co wykonujemy ćwiczenia w sposób bardziej ekonomiczny. Nasze ciało przystosowuje się do nowych warunków z czasem.
Same mikrouszkodzenia mięśniowe nic nie mówią o tym czy trening był dobry czy zły bo nie są konieczne do tego aby czynić postępy. Jak dobrze się odżywiamy i regenerujemy nie muszą występować ważne jest, że się rozwijamy.

Polecamy również: Czy ból mięśni oznacza dobry trening? Na czym polega DOMS?



Zmieniony przez - rion10 w dniu 2022-11-17 14:19:00

Wierzyć to znaczy ufać, kiedy cudów brak.
Muscles not grow on trees!

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 524 Napisanych postów 21399 Wiek 29 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 141207
Zakwasy nie są oznaką dobrego treningu.
To normalne, organizm się adaptuje do wysiłku po pewnym czasie.


Zmieniony przez - Viren w dniu 2016-02-24 18:41:17
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

metka czy tesc

Następny temat

Żuczek prosi o uwagi - FBW+dieta

WHEY premium