SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

[ART] FENOMEN BOKSU

temat działu:

Sztuki Walki

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 7842

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 14 Napisanych postów 1932 Wiek 35 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 9742
Pierwotne podstawy popularności Boksu.

Od lat pięściarstwo jest najpopularniejszym sportem walki. Od lat mistrzowskie starcia wywołują olbrzymie emocje i gromadzą tłumy na trybunach i miliony przed telewizorami.
Mimo, iż w dzisiejszych czasach na popularności zyskują walki w systemach K1 lub MMA,
wciąż to właśnie konfrontacje bokserskich tytanów przynoszą największe zyski i wywołują największe emocje. Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego?

Boks- inaczej mówiąc pięściarstwo jest dyscypliną sportową starą jak świat. Znany był już w starożytności, będąc w programie igrzysk w ówczesnej Grecji.
Mimo wieloletniej tradycji podstawowe reguły boksu nie uległy zmianie. Są proste i przejrzyste dla każdego widza- należy uderzyć przeciwnika i nie dać się jemu uderzyć.
Najprostsze rozwiązania są najlepsze.
Podstawowe ciosy bokserskie są tak głęboko zakorzenione w ludzkiej podświadomości jak ucieczka przed napastnikiem. W przypadku walki o życie uderzenie pięścią w twarz przeciwnika jest odruchem naturalnym, pierwszym co człowiekowi w krytycznej sytuacji przyjdzie na myśl.
Oglądając walkę bokserską człowiek instynktownie identyfikuje się z którymś z zawodników, mylnie zresztą uważając, że proste ciosy jakie widzi na ekranie mógłby bez większych problemów powtórzyć. To złudne wrażenie sprawia, że po obejrzeniu emocjonującej walki każdy( lub prawie każdy) w domu przed lustrem naśladował ( z pewnością komicznie przy tym wyglądając) bohaterów wielkiej gali.

Kolejnym aspektem decydującym o popularności tej dyscypliny jest brutalność. Prosta i bezkompromisowa brutalność, towarzysząca walkom bokserskim. Człowiek z natury ekscytuje się oglądaniem widowisk, w którym uczestnikom dzieje się fizyczna krzywda( stąd popularność walk gladiatorów w Rzymie). Co prawda z reguły, żaden z bokserów po walce nie traci życia, jednak często bokserzy są niemiłosiernie porozbijani, zakrwawieni i zapuchnięci, (co ludzka, brutalna podświadomość może odczytać jako- lepszy rydz niż nic)

Ważnym elementem działającym na korzyść boksu jest przejrzystość walki, że względu na to iż toczy się cały czas w „stójce" i jako broni używa się wyłącznie rąk. Sprawia to, iż każdy widz może bez kłopotu dostrzegać ciosy, także te po których walka się kończy, co w przypadku mma, gdzie zawodnicy wiją się jak dwa splecione węże w paterze sprawia trudności.

Podsumowując -tajemnica popularności boksu zarówno dawno, dawno temu, jak i w dzisiejszych czasach, wiąże się przede wszystkim z jego prostotą. Po raz kolejny okazuje się iż najprostsze rozwiązania są najlepsze.

Pozdrawiam- Macko.

Na podstawie artykułu- boks królem wśród sportów walki autorstwa Tekena.

Jak ktoś ma pecha to i w d*pie palec złamie:)
Robert Górski

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 14 Napisanych postów 1932 Wiek 35 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 9742
moim zdaniem nie doceniacie murzyńskich plemion- ja widziałem,że oni jak polują to mają dzidy! wcale nie widziałem, żeby rzucali się na antylopę gryząc, lub nawet bijąc pięścią!!! chyba nas prześcignęli cywilizacyjnie

Jak ktoś ma pecha to i w d*pie palec złamie:)
Robert Górski

...
Napisał(a)
Usunięty przez OloKK za pkt 1 regulaminu
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 942 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 53322
...
Napisał(a)
Usunięty przez OloKK za pkt 1 regulaminu
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 297 Wiek 30 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 2249

sfd.pl

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51569 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Podzielam zdanie Medyka...boks ma w sobie to coś ,czego nie mają ani mma ,ani k1. Osobiście dla mnie boks jest jedynym sportem walki ,którego oglądanie sprawia mi frajdę,zmagania zawodników nastawionych na dominację tylko w jednej płaszczyźnie - uderzeniach rękoma ,tak aby przywalić i samemu nie oberwać ,bez żadnego machania nogami w powietrzu i tarzania się po klatce
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 1939 Napisanych postów 17102 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 90281
Mimo, iż w dzisiejszych czasach na popularności zyskują walki w systemach K1 lub MMA,
wciąż to właśnie konfrontacje bokserskich tytanów przynoszą największe zyski i wywołują największe emocje. Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego?


Bo jest najbardziej propagowany w mediach.

Boks- inaczej mówiąc pięściarstwo jest dyscypliną sportową starą jak świat. Znany był już w starożytności, będąc w programie igrzysk w ówczesnej Grecji.

Pankration też.

Mimo wieloletniej tradycji podstawowe reguły boksu nie uległy zmianie.

Od XX wieku nie uległy zmianie.

Najprostsze rozwiązania są najlepsze.

Nie tylko uderzenia to proste, naturalne rozwiązania.

"Dzięki za złoto, mój ty bohaterze" - 100 dan Diego.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 14 Napisanych postów 1932 Wiek 35 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 9742
on ma na celu zatrudnić Twoje oczka do poczytania
a znalazłem sobie kiedyś taki artykuł w necie, długo chodził mi po głowie i postanowiłem się podzielić.
Cezary- dziwnie się zachowujesz:(
99% ludzi uderzyło by w twarz lub uciekło a nie zaczęło dusić w sytuacji zagrożenia.
Ten art ma być po prostu do poczytania.to nie jest forum naukowe, aby wklejać arty tylko edukacyjne. ale cieszę się,że zechcieliście przeczytać, ale dziwna ta wasza reakcja...?
Moim zdaniem dzisiaj mma jest bardziej promowane od boksu- w boksie nie ma walk "Pudzianów" aby nakręcić zainteresowanie

Jak ktoś ma pecha to i w d*pie palec złamie:)
Robert Górski

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 130 Wiek 38 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 1637
fajny artykul, podobal mi sie. a nawiasem mowiac to w disiejszych czasach MMA jest znacznie bardziej propagowane i popularniejsze w mediach anizeli boks...i to prawda zdecydowanie pierwszym odruchem (ofensywnym)w momencie zagrozenia jest uderzenie w ręka w twarz a nie kopniecie czy duszenie.....no i oczywista sprawa ze boks jest krolem sportow walki.....
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51569 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
no i oczywista sprawa ze boks jest krolem sportow walki.....

Jeszcze bardziej oczywiste jest to, że gdy król umiera, na jego tron wchodzi nowy. Już całkiem niedługo to MMA będzie królem sportów walki.

A za 60 lat, będziecie opowiadać swoim wnukom wpatrzonym w TV podczas gali MMA, że kiedyś to sie na same ręce bili, i to sie boks nazywało
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 72 Napisanych postów 4264 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 21651
Nie rakhu1

Z tym,że Boks kiedyś zniknie,to nieprawda.Bo taki sport jak Boks znajdzie swoją niszę.Jest zbyt kolosalny.

Inne mniej popularne sporty nie znikły.

Obawiam sie tylko tego,że kiedyś może,to być mocno niszowy sport,ale nie zostanie całkowicie wyparty.Sport dla nielicznych niepokazywany w TV.

Zgadzam się natoimast z tym,że MMA będzie nowym królem i mówię,to jako fan boksu,a nie MMA.

Boks jest niszczony przez federacje i tego,że nie konfrontują się najlepsi.

Niestety.W USA rządzić zaczyna już MMA.



Zmieniony przez - Cezi1987 w dniu 2011-03-13 20:41:02
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51569 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
https://www.sfd.pl/Boks_vs_MMA-t712795.html - wrzuciłem w tym temacie video z dzisiejszego programu nt właśnie boksu i mma, warto sobie obejrzeć.

Hej, Cezi! Nie powiedziałem że boks zniknie! Wręcz przeciwnie będa zawsze fani tego sportu. Bardziej mi chodziło o to, że MMA zawładnie sportami walki, a boks spadnie na te samą pozycje popularności co dzisiaj zapasy czy judo. Sam napisałeś zdanie do którego sie w 100% zgodze czyli:

"Zgadzam się natoimast z tym,że MMA będzie nowym królem i mówię,to jako fan boksu,a nie MMA.

Boks jest niszczony przez federacje i tego,że nie konfrontują się najlepsi."



z tym tłumaczeniem wnukom co to boks, to chodziło mi właśnie o taką metafore tego, jak mocno spadnie jego popularność. Tak samo dzisiaj np. judo czy zapasy, są popularne, ale masa ludzi nie zna reguł w tych sportach. Mysle, że podobnie będzie z boksem, tzn. wyląduje gdzieś koło nich z tym że jak MMA naprawde sie wybije i zyska na popularności, to mocno spadnie popularność judo, zapasów, boksu.

Niestety.W USA rządzić zaczyna już MMA.

W USA rządzi 'wrestling'

A tak na serio to nawet kupa hamburgerów z udawanego WWE zaczyna sie na UFC przerzucać

podsumowując, MMA = przyszły król sportów walki
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 1939 Napisanych postów 17102 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 90281
99% ludzi uderzyło by w twarz lub uciekło a nie zaczęło dusić w sytuacji zagrożenia.

.i to prawda zdecydowanie pierwszym odruchem (ofensywnym)w momencie zagrozenia jest uderzenie w ręka w twarz a nie kopniecie czy duszenie.....

Reaguje się tak jak się trenuje. Raczej będzie tak, że np. zapaśnik ***nie o glebę, a bokser przywali.

Moim zdaniem dzisiaj mma jest bardziej promowane od boksu- w boksie nie ma walk "Pudzianów" aby nakręcić zainteresowanie

MMA nie kończy się ani nie zaczyna na KSW.

no i oczywista sprawa ze boks jest krolem sportow walki.....

Czemu jest królem sportów walki?

Niestety.W USA rządzić zaczyna już MMA.

Na szczęście

"Dzięki za złoto, mój ty bohaterze" - 100 dan Diego.

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Boks vs MMA

Następny temat

Walka Karate Kyokushin- dlaczego faul?

WHEY premium