SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

ciekawostki

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe:

Ilość wyświetleń tematu: 184932

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 164 Napisanych postów 12853 Wiek 36 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 43234
Szybka przemiana materii
Witaminy
A - 25 mg
D - 10 mcg
E - 200 mcg
C - 600 mg
Naturalne bioflawonoidy - 25 mg
Kwas foliowy - 400 mcg
B1 - 1,5 mg
B2 - 1,5 mg
Niacyna - 20 mg
B6 - 2 mg
B12 - 1 mcg
Biotyna - 150 mcg
Kwas pantotenowy - 6 mg
Cholina - 400 mg
Inozytol - 1000 mg
Składniki mineralne
Wapń - 1000 mg
Magnez - 500 mg
Jod - 150 mcg
Żelazo - 20 mg
Cynk - 50 mg
Miedź - 3 mg
Mangan - 10 mg
Potas - 100 mg
Selen - 100 mcg
Chrom - 200mcg
Składniki enzymatyczne
Amylazy - 45000 I.E.
Lipazy - 3600 I.E.
Proteazy - 15000 I.E.
Pankreatyna - 150 mg
Betaina HCI - 200 mg

jeżeli pomogłem , Ty pomósz mi wejdz w link i się zarejestruj http://www.AWSurveys.com/HomeMain.cfm?RefID=krzakzak 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 164 Napisanych postów 12853 Wiek 36 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 43234
Produkt spożywczy Porcja Zawartość błonnika
w gramach
Jabłka 1 małe 2,8
Morele 1 średnia 1,0
Szparagi 1/2 filiżanki 1,5
Awokado 1/2 średniego 2,8
Banan 1 średni 2,0
Fasola Jaś 1/2 filiżanki 5,5
Fasola czarna 1/2 filiżanki 6,0
Buraki 1/2 filiżanki 2,5
Brokuły 1/2 filiżanki 3,4
Kasz gryczana 1/2 filiżanki 4,8
Kantalupa 1/2 średniej 2,0
Marchew 1/2 filiżanki 2,3
Kalafior 1/2 filiżanki 1,1
Ciecierzyca 1/2 filiżanki 6,0
Daktyle 2 1,2
Figi 1 2,0
Grapefruit 1/2 średniego 0,8
Zielony groszek 1/2 filiżanki 1,9
Soczewica 1/2 filiżanki 3,4
Grzyby 1/2 filiżanki 0,9
Pomarańcze 1 średnia 2,6
Gruszki 1 średnia 5,0
Groch 1/2 filiżanki 9,0
Ziemniaki 1 średni 4,2
Suszone śliwki 3 1,9
Rodzynki 1 łyżka stołowa 1,0
Maliny 1/2 filiżanki 4,6
Ryż (brązowy) 1/2 filiżanki 1,0
Ryż (biały) 1/2 filiżanki 0,2
Szpinak 1/2 filiżanki 2,1
Truskawki 1/2 filiżanki 1,5
Słodkie ziemniaki 1/2 średniego 1,7

jeżeli pomogłem , Ty pomósz mi wejdz w link i się zarejestruj http://www.AWSurveys.com/HomeMain.cfm?RefID=krzakzak 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 164 Napisanych postów 12853 Wiek 36 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 43234
INDEKS GLIKEMICZNY -KLUCZ DO SPOŻYCIA WĘGLOWODANóW.

Twoje zapotrzebowanie na węglowodany białka i tłuszcz podczas aktywności fizycznej zależy przede wszystkim od intensywności i czasu trwania wysiłku. Generalnie - zużycie cukrów rośnie wraz ze wzrostem intensywności ćwiczenia, a spada wraz z wydłużeniem jego trwania. Całkowite zużycie węglowodanów i tłuszczu przez mięśnie zależy od możliwości danego organizmu, jeśli jest w nim dużo tłuszczu, spala więcej kwasów tłuszczowych, jeśli zaś dominują węglowodany - one stanowią główne paliwo.

Kilka lat temu sportowcom zalecano spożywanie przed treningami kartofli i chleba, gdyż węglowodany zawarte w tych produktach utrzymywały stały poziom cukru we krwi. Węglowodany proste były natomiast uważane za substancje, które powodują jego gwałtowny wzrost i zaraz potem spadek, wywołując reakcję hipoglikemiczną. Dzisiaj wiemy, że wpływ jaki wywołują węglowodany na poziom cukru nie jest uzależniony od tego. Obecnie ich skuteczność ocenia się na podstawie dopływu glukozy do krwi, jaki mogą wywołać. Zależy to od wielu elementów: ilości zjedzonego pożywienia, zawartości błonnika, tłuszczu i sposobu, w jaki przyrządzony został dany produkt. Indeks Glikemiczny (IG) został ustalony wedle możliwości podwyższania poziomu cukru we krwi przez dane pożywienie. Sportowcy, korzystając z niego, mają możliwość wybrania takiej, która będzie dla nich najwłaściwsza przed, w trakcie i po forsownym wysiłku.

Określanie indeksu glikemicznego.

Indeks glikemiczny to lista produktów uszeregowanych ze względu na poziom glukozy we krwi po ich spożyciu. Oblicza się go dzieląc poziom glukozy we krwi po przeprowadzeniu testu żywnościowego z udziałem 50 gram węglowodanów, przez poziom glukozy uzyskany po spożyciu danego produktu. Na przykład indeks glikemiczny wynoszący 70 oznacza, że po spożyciu 50 gram danego produktu, poziom glukozy wzrośnie o 70 procent, tak jak po spożyciu 50 gram czystej glukozy. Używając indeksu i porównując z nim wybrane produkty można zatem rozwiązać problem użyteczności posiłków w stosunku do wysiłku fizycznego.

W skrócie indeks glikemiczny pozwala na prawidłowe spożywanie bogatych w węglowodany posiłków. Oznacza to, że jedząc tą samą ilość węglowodanów, możesz w ciągu dnia tak nimi manipulować, by poziom glukozy we krwi był wysoki lub obniżał się na twoje życzenie. Stosując zasadę IG należy również wziąć pod uwagę:

1.Formę produktu - czy jest zmielony lub w inny sposób przetworzony czy występują w nim pełne ziarna lub włókna.

2.Stopień przygotowania lub ugotowania - co pozwala na zbadanie zawartości skrobi.

3.Obecność fruktozy i laktozy (obie mają niski indeks glikemiczny).

4.Procent zawartości amylopektyny i amylazy w skrobi; obydwie są typami polisacharydów.

5.Czas spożywania pokarmu, czas jedzenia ma wpływ na wydzielanie glukozy do krwi - im szybciej jesz, tym jest ono szybsze.

6.Błonnik opóźnia przemianę węglowodanów poprzez częściowe blokowanie dostępu glukozy do krwi. Może również podwyższyć czułość receptorów podatnych na insulinę w mięśniu, tak że glukoza łatwiej przedostaje się do komórki. Jeśli receptory są mało czułe, wtedy trzustka zwiększa wydzielanie insuliny by zrównoważyć dopływ glukozy do komórek mięśni.

7.Tłuszcze i białko - opóźniają procesy trawienne, a zatem opóźniają również wejście węglowodanów do krwiobiegu.

Tabela przedstawia wartość IG najbardziej znanych, bogatych w węglowodany produktów. Pokazuje jednocześnie, że niemożliwe jest ustalenie indeksu glikemicznego danego posiłku w oparciu jedynie o jego skład. Liczby mogą zmieniać się w zależności od tego, kto dokonuje pomiarów oraz typu produktu. Przecież na świecie istnieje wiele odmian białego pieczywa. Nawet pomidory czy ryż pochodzą z różnych upraw. Każda odmiana ma nieco inny indeks glikemiczny Generalnie, żywność dzielimy na trzy grupy: jedna ma wysoki indeks glikemiczny (chleb, ziemniaki, płatki śniadaniowe, sportowe napoje na bazie glukozy), druga średni (cukier, napoje gazowane, większość owoców), a trzecia niski (budynie, płatki owsiane, niektóre owoce - np. jabłka).

Niski indeks glikemiczny wynosi mniej niż 40, średni waha się między 40 a 70, a wysoki to ponad 70. Niektóre produkty sytuują się na granicy ale nie jest to problem. Naprawdę ważne są tylko te, których indeks glikemiczny wyraźnie się różni.

IG jako narzędzie diety sportowców.

Niektórzy sportowcy zaczęli porównywać indeks glikemiczny w swoich posiłkach treningowych i startowych, by przekonać się, jaki będzie to miało wpływ na efektywność oraz poziom zapasów glikogenu. Głównie koncentrowali się na optymalizacji dostaw węglowodanów do organizmu, zwłaszcza podczas długich, średnio intensywnych treningów. Kiedy zaczynasz komponować posiłki, które będziesz spożywała przed, w trakcie i po treningu, musisz zrozumieć, w jaki sposób indeks glikemiczny wpływa na naturalne zasoby twojego organizmu.

1.Indeks glikemiczny jest użyteczny w sporcie. Nie jest jednak prostą drogą do ustalenia wartości poszczególnych produktów. Jest wiele innych powodów, dla których dany produkt jest ważny dla sportowca, np. smak, poręczność, łatwość w przyrządzeniu, cena czy przyswajalność. To wszystko jest kwestią indywidualnego wyboru i sytuacji podczas treningu czy zawodów. Innymi słowy - pożywienie musi spełniać wiele wymogów, by sportowiec odniósł sukces. W przypadku posiłków przed i w trakcie treningów, wszyscy dietetycy zapewniają, że sportowcy muszą poeksperymentować, by znaleźć taką kompozycję diety przy której będą się czuć najlepiej.

2. Pomimo wcześniejszych spekulacji, jak dotąd nie udowadniano, że spożywanie węglowodanów o niskim indeksie glikemicznym pozwala na dłuższy wysiłek. Idea była następująca: więcej glukozy we krwi powoduje większe zapasy energii w trakcie ćwiczeń. W rzeczywistości, w każdej dyscyplinie sportu poziom węglowodanów podczas treningu obniża się, aby zaś zachować go na stałym poziomie, należy spożywać węglowodany podczas treningu.

3. Sportowcy w wyborze składu posiłku powinni polegać na indywidualnym doświadczeniu. Może się zdarzyć, że lubisz produkty o niskim indeksie glikemicznym (np. makaron) i służą ci one; możesz też jeść ryż, płatki śniadaniowe lub tosty. Oba wybory mogą okazać się dobre.

4. Sportowcy trenujący dyscypliny wymagające długotrwałego wysiłku powinni spożywać posiłki w trakcie zawodów. Posiłek przed startem to jedno. W trakcie zawodów w niektórych dyscyplinach konieczne jest uzupełnienie zasobów organizmu. Indeks glikemiczny może, ale nie musi być tu głównym wyznacznikiem. Napoje, galaretki czy batoniki bogate w węglowodany powinny być osobistym wyborem każdego sportowca.

5. Węglowodany o średnim i wysokim indeksie glikemicznym pomagają w odbudowaniu zasobów cukru. Podczas pierwszych dwóch godzin po wysiłku spróbuj zjeść około 2 gramów węglowodanów na kilogram masy ciała, a na każde 4 gramy węglowodanów -1 gram białka. Dodatek białka powoduje lepsze wydzielanie insuliny transportującej glukozę do mięśni. Większość naukowców zaleca w takich momentach spożywanie węglowodanów o średnim I wysokim IG.

Praktyczne stosowanie indeksu glikemicznego.

Podsumowując -za wcześnie na uznanie wyższości produktów o niskim indeksie glikemicznym nad produktami o indeksie wyższym. Owszem, mogą one pomóc sportowcom o bardzo wrażliwym układzie pokarmowym, zwłaszcza przed intensywnym wysiłkiem. Mogą być użyteczne także dla tych, którzy nie mogą uzupełniać zasobów węglowodanowych podczas zawodów. W profesjonalnym sporcie liczy się jednak co najmniej kilka składników przy ustalaniu diety między innymi upodobania zawodnika, możliwości wyboru, właściwości układu trawiennego. Podczas ćwiczeń źródła węglowodanów o średnim i wysokim indeksie (w postaci energetycznych batonów czy napojów na bazie glukozy) są bardzo pożądane. Tutaj jednak również ważną rolę pełni smak, możliwości trawienne czy łatwość spożycia.

Główną zasadą stosowaną po wysiłku jest uzupełnienie zasobów węglowodanowych i wszelkie produkty które temu celowi służą wydają się odpowiednie. Duży wpływ na ich przyjmowanie ma zmęczenie. Wielu sportowców woli wypić napój zawierający węglowodany i białka, zamiast zjeść zwyczajny posiłek, który często powoduje u nich uczucie przejedzenia. Opierając się na prezentowanych tu badaniach, możesz zacząć eksperymentować z węglowodanami, które codziennie spożywasz przed, w trakcie i po treningu, by pomóc organizmowi w wysiłku i regeneracji. Pamiętaj jednak, że żaden posiłek czy rodzaj węglowodanu nie jest doskonały tak samo nie ma doskonałej diety. Dlatego zawsze najlepiej jest skorzystać z porady dietetyka lub żywieniowca.

STRONA GŁÓWNA
INDEKS PODNOSZENIA POZIOMU CUKRU WE KRWI.

Jak obliczmy indeks glikemiczny (IG ):

IG = poziom glukozy po teście żywnościowym / poziom glukozy po spożyciu danego produktu × 100

ryż dmuchany - 133
ciastka ryżowe - 133
dmuchana pszenica - 133
maltoza - 110
śniadanie zbożowe - 100
glukoza - 100
biały chleb - 100
chleb pełno - pszenny - 100
marchewka - 98
zimniak (brązowy ) - 92
błyskawiczne płatki owsiane - 80-90
otręby - 80-90
ziemniaki purre - 80
miód - 87
ryż - 82
banan - 82
ziemniak (biały ) - 81
kukurydza - 62
fasola szparagowa - 71
rodzynki - 64
spaghetti - 60
makaron - 64
fasola (pinto)- 60
fasola(garbanzo) -61
buraki - 64
groszek mrożony - 51
muesli - 66< biszkopt - 56
kasza gryczna 51
chipsy ziemniaczane - 51
jabłko - 39
pomarańcza - 40
ziemniak słodki - 50
biala fasola - 40
groszek suszony - 49
winogrona - 45
żyto(pełne ziarno) - 42
ciastko (z białka) - 46
płatki owsiane zwykłe - 49
sok pomarańczowy - 46
groch włoski - 36
gruszki - 34
mleko(odtłuszczone) - 32
mleko(pełne) - 34
jogurt - 36
ryba - 38
soczewica - 29
fruktoza - 20
śliwki - 25
brzoskwinie - 29
grejfrut - 26
czereśnie - 23
soja - 15
orzeszki ziemne - 13

jeżeli pomogłem , Ty pomósz mi wejdz w link i się zarejestruj http://www.AWSurveys.com/HomeMain.cfm?RefID=krzakzak 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 164 Napisanych postów 12853 Wiek 36 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 43234
ryż basmati ugotowany 58IG 180g 50wegle
ryż biały gotowany 64IG 150g36w ryż biały o niskiej zawartości amylosy gotowany 98Ig 150g 43w
ryż biały o wysokiej zawartości amylosy gotowany 38IG 150g 39w
ryż brązowy 55 IG 150g 33w
ryż długoziarnisty gotowany 56IG 150g 41w
ryż długoziarnisty i dziki Uncle Ben's&reg; 54IG 150g 37w
ryż długoziarnisty paraboliczny gotowany 10 min (Uncle Ben) 68IG 150g 37w
ryż długoziarnisty paraboliczny gotowany 20 min (Uncle Ben) 75IG 150g 37w
ryż dmuchany 87IG 30g 26w
ryż Dongara 56IG 150g 39w
ryż instant 69IG 150g 42w
ryż kleisty 92IG 150g 39w
ryż paraboliczny 47IG 150g 36w
ryż paraboliczny o wysokiej zawartości amylozy 35IG 150g 39w
wszystko w gramach po gramach weglowodany

jeżeli pomogłem , Ty pomósz mi wejdz w link i się zarejestruj http://www.AWSurveys.com/HomeMain.cfm?RefID=krzakzak 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 164 Napisanych postów 12853 Wiek 36 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 43234
Oleje, ciecze lub łatwo topliwe ciała stałe, nierozpuszczalne w wodzie.

Oleje pochodzenia roślinnego (np. olej lniany, olej sojowy, olej konopny, olej makowy, olej rzepakowy, olej kukurydziany) są mieszaniną estrów gliceryny i kwasów tłuszczowych.

Oliwa, olej oliwkowy, olej roślinny jadalny o bladożółtej barwie i specyficznym, łagodnym smaku i zapachu. Posiada najniższą liczbę jodową spośród olejów jadalnych. Otrzymywana jest z owoców drzew oliwnych.

Do celów spożywczych oliwa wytłaczana jest z miąższu, do celów technicznych z nasion. Czysta oliwa mętnieje w temperaturze 10°C, a w temperaturze 0°C krzepnie. Oliwa taka może być przechowywana do 3 lat.

Najlepsze gatunki oliwy spożywczej pochodzą z południowej Francji (oliwa prowansalska, oliwa nicejska) i Hiszpanii (oliwa gwadalkwiwirska). Oliwa jest również stosowana w kosmetyce i lecznictwie oraz do oświetlania (lampki oliwne). Oliwa znana była już w starożytności.

SKŁAD NAJPOPULARNIEJSZYCH TŁUSZCZY w 100g
OLEJ LNIANY /tłuszcze nasycone/ 9g /tłuszcze jednonienasycone/ 20g /omega-6/ 17g /omega-3/ 54g
OLEJ Z PESTEK W INOGRON /tłuszcze nasycone/ 10g /tłuszcze jednonienasycone/ 17g /omega-6/ 73g /omega-3/ 0
OLEJ RZEPAKOWY /tłuszcze nasycone/ 6g /tłuszcze jednonienasycone/58g /omega-6//omega-3/ 10g
OLEJ Z PESTEK DYNI/tłuszcze nasycone/ 9g /tłuszcze jednonienasycone/ 34g /omega-6/ 42g /omega-3/ 15g
OLEJ SAFLOROWY/tłuszcze nasycone/ 9g /tłuszcze jednonienasycone/ 13g /omega-6/ 72g /omega-3/ 0g
OLEJ SŁONECZNIKOWY/tłuszcze nasycone/ 11g /tłuszcze jednonienasycone/ 20g /omega-6/ 69g /omega-3/ 0g
OLEJ SEZAMOWY/tłuszcze nasycone/ 15g /tłuszcze jednonienasycone/ 46g /omega-6/ 41/omega-3/ 0g
OLEJ KUKURYDZIANY/tłuszcze nasycone/ 13g /tłuszcze jednonienasycone/ 25g /omega-6/ 61g /omega-3/ 1g
OLIWA Z OLIWEK/tłuszcze nasycone/ 14g /tłuszcze jednonienasycone/ 77g /omega-6/ 8g /omega-3/ 1g
OLEJ SOJOWY/tłuszcze nasycone/ 15g /tłuszcze jednonienasycone/ 24g /omega-6/ 54g /omega-3/ 7g
OLEJ Z ORZECHÓW WŁOSKICH/tłuszcze nasycone/ 16g /tłuszcze jednonienasycone/ 28g /omega-6/ 51g /omega-3/ 5g
OLEJ Z ORZECHÓW ARCHAIDOWYCH/tłuszcze nasycone/ 18g /tłuszcze jednonienasycone/ 48g /omega-6/ 34g /omega-3/ 0g
SMALEC/tłuszcze nasycone/ 41g /tłuszcze jednonienasycone/ 47g /omega-6/ 11g /omega-3/ 1g
TŁUSZCZ Z KURCZAKA/tłuszcze nasycone/ 31g /tłuszcze jednonienasycone//omega-6/ 21g /omega-3/ 1g
TŁUSZCZ Z WOŁOWINY/tłuszcze nasycone/ 52g /tłuszcze jednonienasycone/ 44g /omega-6/ 3g /omega-3/ 1g
MASŁO /tłuszcze nasycone/ 66g /tłuszcze jednonienasycone/ 30g /omega-6/ 2g /omega-3/ 2g
OLEJ KOKOSOWY/tłuszcze nasycone/ 92g /tłuszcze jednonienasycone/ 6g /omega-6/ 2g/omega-3/ 0g
OLEJ PALMOWY/tłuszcze nasycone/ 51g /tłuszcze jednonienasycone/ 39g /omega-6/ 10g /omega-3/ 0g

Do nasion oleistych należą nasiona: słonecznika, soi, rzepaku, rycynusu, konopi, lnu, bawełny, gorczycy, maku, kakaowca, migdałowca, sezamu indyjskiego, orzechy ziemne (arachidy), orzechy drzewa tungowego, orzechy kokosowe, palmowe (orzech ) oraz oliwki.
Oliwki zawierają ok. 30 % tłuszczu i są wykorzystywane do produkcji oliwy - tłoczonej z dojrzałych, fioletowo-czarnych owoców.
Nasiona soi zawierają ok. 40% białka, 18% tłuszczu i 24% węglowodanów, mogą więc służyć za pełnowartościowy pokarm, dostarczający prawie wszystkich istotnych składników pożywienia.
. Olej z nasion soi owłosionej należy do najlepszych olejów jadalnych, stosowany jest również w technice. Całe rośliny można używać na paszę lub kiszonki.
Kwiaty białe lub różowe, owoc pestkowiec, wyłuskane nasiona noszą w handlu nazwę migdałów, są bardzo smaczne i pożywne (55% tłuszczu i 20% białka), używane w różnej postaci w przemyśle spożywczym.
Słonecznik zwyczajny (Helianthus annuus) z Meksyku i południowej części USA, uprawiany jest obecnie na całym świecie jako roślina oleista (ok. 35% tłuszczu jadalnego i technicznego w nasionach), pastewna (ogromna produkcja masy zielonej, a także wytłoki po produkcji oleju), ozdobna, jadalna (bezpośrednio nasiona oraz do produkcji chałwy), lecznicza.
Len dostarcza cennego oleju jadalnego i przemysłowego, stosowanego np.: do produkcji linoleum, włókna, które mimo konkurencji tworzyw sztucznych nadal jest bardzo cenione, makuchów na paszę, itd. Nasiona (siemię lniane) używane są w lecznictwie.
Kakaowiec owoce zawierają wiele nasion zanurzonych w soczystym miąższu. Nasiona zawierają ponad 50% tłuszczu, ok. 20% białka i 10% skrobi oraz alkaloidy: teobrominę i kofeinę. Poddane fermentacji brunatnieją i w takiej postaci są surowcem do produkcji masła kakaowego, kakao w proszku i czekolady.
Sezam indyjski W nasionach znajduje się do 50% oleju jadalnego, wykorzystywanego głównie do produkcji margaryny, wytłoki użytkowane są jako pasza. Z nasion otrzymuje się mąkę sezamową, stosowaną w przemyśle spożywczym, m.in. do produkcji chałwy. Całe nasiona używane są w piekarnictwie i cukiernictwie

jeżeli pomogłem , Ty pomósz mi wejdz w link i się zarejestruj http://www.AWSurveys.com/HomeMain.cfm?RefID=krzakzak 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 164 Napisanych postów 12853 Wiek 36 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 43234
Kawa zwiększa wytrzymałość sportowców



Picie kawy połączone z ćwiczeniami fizycznymi skutkuje znacznym wzrostem wytrzymałości u sportowców. Naukowcy z The Australian Institute of Sport dowiedli, że kofeina stymuluje mięśnie do traktowania tłuszczów jako źródła energii dla organizmu.

Eksperyment przeprowadzony na grupie rowerzystów potwierdził korzystny wpływ kofeiny na formę sportowca. Ci, którzy w trakcie jazdy sączyli kawę, byli w stanie przejechać większy dystans, aniżeli osoby pijące wodę.

Zdaniem dietetyka sportowego Jane Griffiths przekonanie, że picie kawy lub coli przed rozpoczęciem ćwiczeń grozi odwodnieniem organizmu, jest błędne. Przyjmowanie kofeiny pozwala w efekcie organizmowi ludzkiemu wykorzystywać własne zasoby energetyczne.

"Picie kawy w dużych ilościach bez uprawiania sportu nie ma jednak identycznych skutków. Do uzyskania tak korzystnych efektów niezbędna jest aktywność fizyczna" - powiedziała Griffiths.

Z badań przeprowadzonych przez naukowców wynika, że przyjmowanie kofeiny w trakcie uprawiania sportu opóźnia nadejście momentu zmęczenia nawet o 60 procent.

jeżeli pomogłem , Ty pomósz mi wejdz w link i się zarejestruj http://www.AWSurveys.com/HomeMain.cfm?RefID=krzakzak 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 603 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 12709
Za***iste artykuły Tobie od dawna należy się już Bold

Zawsze dawaj z siebie wszystko!
"Jak wczoraj ćwiczyłem tak w domu to nie mogłem z piwnicy wyjść po treningu"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 164 Napisanych postów 12853 Wiek 36 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 43234
dzięki może wreście inni mnie też docenią

jeżeli pomogłem , Ty pomósz mi wejdz w link i się zarejestruj http://www.AWSurveys.com/HomeMain.cfm?RefID=krzakzak 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 164 Napisanych postów 12853 Wiek 36 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 43234
Zadziwiająca arginina
W ostatnich czasach naukowcy dużo miejsca w swoich badaniach poświęcali argininie. Ich badania doprowadziły do ujawnienia wielu intrygujących faktów dotyczących tego aminokwasu- faktów, które upoważniają mnie do określenia argininy mianem &#8222;niezwykłej&#8221;.

Jednak zanim zacznę omawiać te odkrycia, pozwólcie , że poświęcę trochę miejsca na omówienie podstaw. Arginina jest uważana za jeden z aminokwasów zbędnych, co oznacza, że organizm nie musi jej otrzymywać w pożywieniu i może wytwarzać ze spożywanych białek i innych składników odżywczych. Żywność bogata w argininę to przede wszystkim brązowy ryż, płatki owsiane, wszelkiego rodzaju muesli oraz produkty z pełnych ziaren.
Pomimo, że jest zakwalifikowana do grupy zbędnych, wpływa na wiele czynników w organizmie. Jej obecność jest niezbędna dla prawidłowego wzrostu małych dzieci, jest także podawana w postaci suplementów dla ludzi chorujących na schorzenia nerek lub wątroby. Obecność argininy jest wymagana podczas wytwarzania kreatyny w organizmie, bardzo ważnej substancji, która dostarcza energii potrzebnej do wywołania skurczów mięśni.

Wpływ na system odpornościowy.
Arginina stymuluje pracę, gruczołu grasicy, która- wraz z postępującym starzeniem organizmu- kurczy się. Grasica znajdująca się tuż za mostkiem, produkuje komórki odpornościowe. W związku z tym, że arginina wykazuje właściwości pobudzające, lekarze zaczynają zalecać ją jako suplement pacjentom cierpiącym na zaburzenia pracy systemu odpornościowego.
Grupa naukowców brazylijskich najpierw prześledziła wyniki badań nad argininą, które ukazały się w prasie na świecie, a następnie opublikowała własne wyniki badań w 1999 roku. W swoim raporcie naukowcy ci stwierdzili, że suplementacja argininą dodatnio wpływa na nowotwory pacjentów- wywoływało to zmniejszanie gruczołów nowotworowych a także ilość wytwarzanych przez nie potencjalnych substancji kancerogennych.
Wykazano także, że arginina, wraz z witaminą C,E oraz beta- karotenem ma działanie przeciw utleniające. Antyutleniacze zatrzymują wytwarzanie oraz łagodzą wpływ na organizm wolnych rodników. Z punktu widzenia chemika, wolne rodniki są niestabilnymi cząsteczkami, które przebijają się przez błony komórkowe i w ten sposób wystawiają je na działanie bakterii, wirusów oraz innych wywołujących choroby czynników, które nigdy nie mogłyby tak łatwo wniknąć do ich wnętrza, a które wyrządzają w ten sposób szkody trudne do naprawienia. Uszkodzenia powodowane przez wpływ wolnych rodników mają swoje implikacje w wielu chorobach.

Regulacja ciśnienia tętniczego krwi.
Nadciśnienie tętnicze krwi, znane pod przydomkiem &#8222;cichy zabójca&#8221;, jest przyczyną śmierci wielu tysięcy osób rocznie i dotyka miliony ludzi, z których połowa nie wie o swoim problemie. Nadciśnienie jest bardzo poważnym schorzeniem, ponieważ jest bezpośrednią przyczyną wielu zawałów i udarów serca. W każdym wypadku, gdy ciśnienie krwi danego człowieka przekracza 140/90, takiego kogoś powinno się ostrzec i poddać szczególnej kontroli.
W ubiegłym roku w prasie medycznej włoskiej opublikowano wyniki niewielkiego studium, podczas którego wykazano, że spożywanie diety bogatej w argininę powodowało znaczące obniżenie ciśnienia krwi. (uwaga jeśli ktoś z czytelników cierpi na podobny problem, zanim zaczniecie stosować suplementację argininą, dobrze byłoby skonsultować to z waszym lekarzem)

Odbudowa tkanek.
Wydaje się że arginina działa zapobiegawczo i powstrzymuje organizm przed rozkładaniem tkanek mięśniowych w przypadku doznania urazu. Podczas jednego z eksperymentów pacjentom po operacjach podawano codziennie 15 gram argininy. W wyniku tego ich organizmy straciły aż 60% mniej tkanek białkowych w porównaniu do strat zanotowanych u ludzi, którym podawano placebo. Oczywiście, aby sformułować silne twierdzenie, należy przeprowadzić na tym polu jeszcze wiele badań i na razie nie powinniście biegać po argininę za każdym razem, gdy doznacie urazu, no &#8211;chyba że taka kurację zaleci wam lekarz.

Zwiększenie wytrzymałości.
W kręgach kulturystycznych z wielu właściwości argininy najbardziej znana jest ta, że ułatwia ona przyśpieszanie procesu nabierania mięśni i jednocześnie utraty tkanki tłuszczowej. Jest to po części efektem tego, że arginina może powodować podniesienie poziomu chormonu wzrostu (GH) w ustroju.
Hormon wzrostu, patrząc od strony fizjologii, jest najważniejszym hormonem w organizmie człowieka, ponieważ wywiera bardzo silny wpływ na proces wzrostu mięśni i utraty tkanki tłuszczowej. Wiele efektów treningu, ujawniających się w zwiększaniu masy mięśni i utracie tłuszczu jest wywoływanych właśnie przez hormon wzrostu.
Najczęściej opisywanym badaniem , które wskazuje na korzyści z suplementacji argininą, a także innymi substancjami stymulującymi uwalnianie hormonów jest to , w trakcie w trakcie którego 15 zdrowym mężczyznom w wieku 15-20 lat na czczo argininę, lizynę oraz kombinacje obu tych substancji. Następnie, w odstępach 30 minutowych mierzono im zmiany zawartości hormonu we krwi. U badanych którym podawano sama argininę lub sama lizynę ujawniono jedynie niewielkie zmiany w zawartości GH, jednak u tych, którym podawano 1200-miligramowe dawki obu tych substancji, zaobserwowano znaczne podniesienie zawartości we krwi &#8211; o 7,3 raza większy, niż ten wywołany suplementacją samą argininą. Ponadto arginina bardzo dobrze współpracuje z ornityną,
Aminokwasem zbędnym otrzymywanym z argininy. Naukowcy odkryli, że gdy 22 ciężarowcom podawano po 2 gramy argininy i ornityny dziennie wraz z 600 miligramami wapnia i 1 gramem witaminy C, ludzie ci podczas trwającego 5 tygodni programu treningowego znacznie zwiększyli swoją siłę oraz ilość chudej masy ciała. Wyniki badań wskazują ponadto na to, że arginina przyjmowana wraz z węglowodanami może wspomagać rozpoczynanie procesu regeneracji. Podczas jednego badania, ćwiczącym podawano
suplement węglowodanowy lub suplement węglowodanowo-argininowy po 1,2 i 3 godzinach od zakończenia treningu. Suplementy te zawierały 1 gram węglowodanów na każdy kilogram wagi ciała ćwiczącego lub mieszaninę 1 grama węglowodanów i 0,08 grama argininy na każdy kilogram wagi ciała ćwiczącego. Obserwowany wzrost glikogenu w mięśniach podczas czterogodzinnego procesu regeneracji po treningu był znacznie szybszy u tych sporowców, którym podawano mieszaninę węglowodanowo-argininową.
Badacze przypisali takie wyniki zdolności argininy do powiększania biodostępności glukozy,
Dzięki czemu większe jej ilości zostają przekształcone w glikogen i zmagazynowane w mięśniach.

Suplementacja argininą.
Arginina zaczyna dopiero zajmować należne jej miejsce jako ważnemu suplementowi. Najbardziej efektywną kombinacją, szczególnie dla uwalniania hormonu wzrostu, jest używanie piroglutanatu argininy oraz monohydrochlorku lizyny. Najczęściej jest ona przyjmowana rano, przed śniadaniem oraz wieczorem, przed snem, zawsze na pusty żołądek.
Pamiętajcie, aby nie przesadzać- ilości rekomendowane przez producentów są w zupełności
Wystarczające.

jeżeli pomogłem , Ty pomósz mi wejdz w link i się zarejestruj http://www.AWSurveys.com/HomeMain.cfm?RefID=krzakzak 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 164 Napisanych postów 12853 Wiek 36 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 43234
O tym że picie odpowiednich ilości wody, przed, w trakcie i po treningu, ma ogromny wpływ na osiągane podczas niego wyniki, nie muszę was chyba przekonywać. To dzięki niej organizm może się oczyszczać ze szkodliwych substancji, rozprowadzać składniki pokarmowe; to woda chłodzi układ podczas intensywnego wysiłku, a przede wszystkim stanowi aż 75% naszego organizmu.

W porządku mógłby ktoś powiedzieć, będę pił &#8211; tylko co?
Na rynku dostępnych jest wiele płynów &#8211; wody naturalne, gazowane, napoje, piwo itd. Eksperci twierdzą zgodnie, że najlepszym źródłem jest naturalna, niegazowana woda czerpana Ze studni oligoceńskich lub kupowana w słynnych banieczkach po 5 litrów.Zawiera ona małe ilości jonów chlorkowych, dzięki czemu zmniejsza przesycenie nimi organizmu. Zdecydowanie należy unikać picia wody z kranu- nawet po ozonowaniu i chlorowaniu często nie powinno się jej spożywać, ponieważ zawarte w niej inne substancje czynią ją nieprzydatną dla kulturystów. Napojów także się nie poleca, ponieważ bardzo często są słodzone cukrem i to w ilościach zdecydowanie przewyższających zapotrzebowanie sportowca. Piwo, herbata, oraz kawa powodują zatrzymywanie wody w ustroju, a przecież ćwiczącym chodzi o coś zupełnie odwrotnego. Pite płyny musza spełniać kilka warunków- jak najmniej jonów chlorkowych i sodowych, jak najmniej cukrów i innych substancji, musza szybko się wchłaniać i równie szybko być wydalane- Już jako nośnik szkodliwych produktów przemiany materii.
Najbliższa ideału jest więc ...woda, dlatego , panowie, pijmy wodę, bardzo często i w dużych ilościach!

jeżeli pomogłem , Ty pomósz mi wejdz w link i się zarejestruj http://www.AWSurveys.com/HomeMain.cfm?RefID=krzakzak 

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Kotlety sojowe liofilizowane

Następny temat

Ilosc skladnikow na kg masy

WHEY premium