SFD.pl - fitness, kulturystyka, trening, dieta i suplementacja

Wstydliwy problem

temat działu:

Dietetyka ogólna

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 33857

napisał(a)
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 10 Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 75
Z biblioteki Dobrego Dietetyka...

Problem z nadmiarem gazów jelitowych dotyka praktycznie co trzecią osobę. Dla wielu jest on na tyle krępujący, że utrudnia normalne funkcjonowanie. Najczęstszymi objawami towarzyszącymi temu zjawisku są wzdęcia brzucha, odbijanie, głośne odchodzenie wiatrów z nieprzyjemnym zapachem. Przyczyny tej często wstydliwej dolegliwości bywają różne. Niekiedy może być to choroba czy nerwowy styl życia, w innym przypadku - zła dieta. Problem ten można jednak istotnie złagodzić, a jednym z kluczowych czynników jest sposób żywienia.

Gromadzenie się pewnej ilości gazów w obrębie żołądka czy jelit to objaw jak najbardziej normalny. Problem zaczyna się wówczas, gdy napowietrzenie przewodu pokarmowego wymyka się spod kontroli i zaczyna sprawiać kłopot. Jednym z charakterystycznych objawów tego zjawiska jest odbijanie, które w mowie potocznej często nazywamy bekaniem. Zapewne każdy, kto obficie uraczył swój żołądek nadmiarem jedzenia, czegoś takiego doświadczył. Po sutym posiłku dochodzi bowiem do zmniejszenia napięcia mięśni przełyku i silnego rozdęcia ścian żołądka. W efekcie, nagromadzone w przewodzie pokarmowym powietrze zostaje jak z balonu spowrotem wypchnięte w okolicę jamy ustnej. Objaw jest tym bardziej wyraźny im posiłek spożywany jest szybciej i bardziej łapczywie, gdyż jedzeniu w pospiechu towarzyszy wzmożone połykanie powietrza określane aerofagią. Gdy do tego dodamy jeszcze napój gazowany - efekt dźwiękowy murowany. Nie bez znaczenia jest również skład jedzenia. Odbijanie nasilają tłuszcz, cukier, surowe warzywa i owoce oraz duże ilości wypijanej kawy, herbaty i soków owocowych, szczególnie grejpfrutowego. Dolegliwość ta jest także częściej spotykana u palaczy.

Gazy mogą też gromadzić się w jelitach

Wtedy najczęściej doświadczamy charakterystycznego uczucia wzdęcia brzucha. Problem może być nie tylko dokuczliwy, ale też bolesny. Jedną z przyczyn kumulowania się gazów w jelitach może być szybka i nerwowa konsumpcja posiłków, co prowadzi do nadmiernego pochłaniania powietrza. Powstawaniu tej dolegliwości sprzyja też mówienie przy jedzeniu. Szybkie pochłanianie pokarmu powoduje także pogorszenie procesu trawienia. Niestrawione resztki docierają do jelita grubego, gdzie najzwyczajniej zaczynają gnić. Pomagają im w tym bakterie jelitowe, które próbują rozprawić się z tym co nie zrobił żołądek i jelito cienkie. Jednak ubocznym skutkiem tego procesu są obficie wydzielające się gazy, głównie wodór, dwutlenek węgla oraz metan. Dokuczliwym objawem gromadzenia się gazów jelitowych jest częste odchodzenie wiatrów. Jeżeli proces ten zachodzi częściej niż 22 razy na dobę to nasze jelita wykraczają poza przyjętą normę. Uważa się, że zdrowy człowiek, spożywający zwyczajową dietę powinien wydalać gazy maksymalnie 10-20 razy dziennie w ciągu doby. Zbyt częste oddawanie wiatrów nie zawsze musi wiązać się z istniejącym problemem zdrowotnym. Bardzo często problem mogą chwilowo nasilić określone pokarmy. Szczególnie wiatropędne są warzywa kapustne i strączkowe (groch, fasola) a także niektóre owoce.

Ale jest poważniejszy kłopot

Zbyt częste oddawania wiatrów to jedynie połowa problemu. Często bardziej wstydliwym zjawiskiem jest ich przykry zapach, spowodowany nagromadzeniem się w jelitach specyficznych gazów takich jak: siarczek wodoru, indole, skatole oraz metanetiol. Powstają one szczególnie dotkliwie w wyniku fermentacji bakteryjnej między innymi takich produktów jak warzywa strączkowe, jaja, sery pleśniowe, niektóre ryby (np. śledź, sardynka w oleju i pomidorach), słodycze. Należy szczególnie unikać kabaczków, piwa i serów. Ale w przeciwwadze mogą pomóc także inne produkty, które absorbują uciążliwe lotne substancje jak np.: jogurty, sałata, szpinak, czy pietruszka. Należy także pamiętać, że niektóre z tych przykrych gazów są nie tylko kłopotliwe ale także niebezpieczne dla zdrowia. Szczególnie toksyczne są siarczek wodoru i metanetiol które często atakując przewód pokarmowy mogą poważnie uszkodzić ścianę jelita grubego.

Wiatropędni siłacze

Szczególnie mocno nasilony problem z wydalaniem gazów jelitowych można zaobserwować u niektórych osób ćwiczących na siłowniach. Czy to dziwny zbieg okoliczności, czy jednak ta „gazowa atrakcja" ma swoje fizjologiczne uzasadnienie? Bez wątpienia przyczyną wydalania nadmiernej ilości nieprzyjemnych wiatrów są często kulturystyczna dieta i stosowane odżywki. Jednym ze składników pokarmowych mocno promujących wydzielanie gazów jest białko. Nadmiar tego składnika w przewodzie pokarmowym wyzwala wytwarzanie szeregu lotnych kwasów organicznych oraz siarkowodoru. Organizm nie zawsze potrafi sobie poradzić z ilością 200 czy 300g białka. Enzymy nie wyrabiają, a pokarm fermentuje. Wydalane gazy są szczególnie nieprzyjemne u osób stosujących w diecie duże ilości mięsa oraz jaj.

Odżywki pogłębiają problem

Szczególnie białkowe na mleku, które przy miksowaniu mocno się pienią. Dla wielu to oznaka dobrej jakości preparatu, dla jelit zaś - prawdziwa katastrofa. Nabuzowany powietrzem ekstrakt białkowy wprowadza w obręb przewodu pokarmowego ogromną dawkę gazu, co w połączeniu z silnym stężeniem aminokwasów funduje prawdziwy wybuch wulkanu. Kiedy dorzucimy 60-składnikowy stack, glutaminę, aminokwasy rozgałęzione oraz kilkanaście bliżej niezidentyfikowanych związków chemicznych przyozdobionych całą gamą barwników i wypełniaczy, jelita doświadczają wyjątkowo ciężkiej i niebezpiecznej erupcji. Ci, którzy organizm przyzwyczaili do takich doznań chemicznych, przechodzą przez to spokojniej. Gorzej z tymi, co dopiero zapragnęli zostać kulturystami.

Jak się bronić?

Przede wszystkim ograniczać spożywanie zbyt dużych ilości białka i odżywek wieloskładnikowych. Bogate i ponoć skuteczne składy większości oferowanych na rynku preparatów nie mają żadnego logicznego uzasadnienia. Wprowadzają do organizmu ogromną dawkę rozmaitych związków chemicznych, z którymi kompletnie nie radzi sobie przewód pokarmowy człowieka. Częste wydalanie wiatrów to najbardziej delikatny objaw, że nasze jelita poważnie cierpią i grozi mi toksyczne „zagazowanie". Logika i rozwaga w dawkowaniu niektórych wynalazków jest więc niezwykle wskazana. Ale koniecznie należy zwrócić uwagę również na inne czynniki. Podstawą jest także odpowiednia dieta oraz sposób konsumowania posiłków. Pokarm powinien być dokładnie przeżuwany. W trakcie jedzenia nie należy toczyć rozmów, oglądać telewizji, czytać gazet. Niedopuszczalny jest pośpiech i nerwowe pochłanianie produktów. Może wyda się to dziwne, ale wpływ na to może mieć także stan naszego uzębienia. Istniejące ubytki, mogą powodować problem z dokładnym żuciem pokarmu, w efekcie czego jest on niedostatecznie trawiony i mocno napowietrzony. Posiłki (4-5 wciągu dnia) powinny być jedzone regularnie w miarę o jednakowych porach. Jednocześnie należy zadbać o odpowiednią ilość płynów, których podstawą powinna być woda mineralna niegazowana. Wszelkiego rodzaju nowe produkty i potrawy należy wprowadzać do jadłospisu stopniowo, obserwując reakcję przewodu pokarmowego. Pomocne może być robienie zapisek i notowanie reakcji na poszczególne produkty, a także częstotliwości oddawania gazów. Dieta koniecznie musi być urozmaicona i zawierać odpowiednia ilość witamin i minerałów. Z uwagi, że często ilość surowych warzyw i owoców musi być ograniczona, dodatkowo warto stosować preparat witaminowo-mineralny. Unikać należy potraw smażonych, pieczonych, jaj oraz nadmiaru ostrych przypraw. Produktami silnie wzmagającymi wytwarzanie gazów są rośliny strączkowe, grube kasze, pieczywo razowe. Niewskazane są również słodycze w szczególności czekolada.

Pokarm który pomaga

W naszej diecie możemy znaleźć także wiele produktów, które zmniejszają ilość wytwarzanych gazów jak również eliminują ich dokuczliwy zapach. Na uwagę w szczególności zasługują niektóre produkty mleczne, jak kefir, jogurt, maślanka. W codziennym menu warto wybierać młode, delikatne i przede wszystkim świeże warzywa. W celu „rozmiękczenia" niestrawnych włókien roślinnych warto częściej stosować przeciery i soki. Mięso powinno być gotowane, a do zup nie należy stosować zaklepek i zasmażek. Pamiętajmy, że szkodzi wszystko co tłuste, zatem zamiast salami i kiełbas, wybierajmy polędwicę i chudą szynkę. Unikajmy też konserw mięsnych i rybnych. Zamiast serów pleśniowych, topionych i twarożków śmietankowych stosujmy chudy twaróg. Alkohol w niewielkich ilościach jest dopuszczalny. Całkowicie eleminowane powinny być piwo, drinki z colą i słodkie likiery. W diecie warto co jakiś czas zastosować preparat probiotyczny zawierający żywe kultury bakterii. Przywraca on równowagę w obrębie flory bakteryjnej, korzystnie działa na metabolizm składników pokarmowych oraz redukuje ilość gazów i ich przykry zapach.
Warto być czujnym
Wzdęcia brzucha czy nadmierne oddawanie gazów może być także wynikiem istniejącego stanu chorobowego. Odpowiedzialne za to mogą m.in. zaburzenia czynności przewodu pokarmowego, np. zespól jelita nadwrażliwego czy refluks przełyku.. Inną, dość często spotykaną dolegliwością wywołującą opisywany problem może być nietolerancja cukru mlecznego laktozy, spowodowana brakiem jednego z enzymów trawiennych. Nadmierne wzdęcia i wydalanie gazów może pojawiać się także u osób chorujących na trzustkę zapalenie jelit czy mukowiscydozę. Osoby, które dodatkowo doświadczają innych objawów jak chudniecie, niedokrwistość, stany gorączkowe, bóle, krew w stolcu powinny koniecznie skonsultować się z lekarzem, w celu zdiagnozowania ewentualnie innych ukrytych zagrożeń zdrowotnych.

źródło: www.dobrydietetyk.pl 
1
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
Masz problem z przybraniem na wadze lub zgubieniem zbędnych kilogramów? Indywidualne plany dietetyczne i treningowe
  • 23 383 spalonych kg tłuszczu
  • 27 059 zbudowanych kg mięśni
Sprawdź więcej
napisał(a)
Ekspert
Szacuny 10643 Napisanych postów 44030 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 57734
a ja sie zastanawiam jakim skutkiem ubocznym jest wstrzymywanie takich wiatrow, wiadomo - czasami trzeba powtrzymac ;x
3
napisał(a)
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 55 Wiek 30 lat Na forum 6 lat Przeczytanych tematów 2352
Tyanis, dobre pytanie, ostatnio boję się wyjść na miasto:) a jak już jestem w miejscu publicznym to strasznie męczące jest wstrzymywanie gazów. Doprowadza to czasami aż do bólu a inne skutki uboczne nie są mi znane-proszę o opinie experta
1
napisał(a)
Ekspert
Szacuny 10643 Napisanych postów 44030 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 57734
to jest troche glupi temat do rozmow, ale pytanie jest serio powaznie, bo to dotyczy nas wszystim, poza tym moze byc strasznie meczace i nie wygodne ;x
napisał(a)
Usunięty przez faftaq za pkt 1 regulaminu
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 1 Na forum 6 lat Przeczytanych tematów 1

bąki ataku... ataku!

napisał(a)
Ekspert
Szacuny 186 Napisanych postów 7827 Wiek 24 lat Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 149963
Ja właśnie kiedyś jak miałem z tym problem (za szybko dodawałem sporą ilość białka, teraz spokojniej zwiększam podaż białka) to mi poradził chyba Koniu, bym pił soki warzywne, kefiry - pomogło. Czasami mi się zdarza pierdnąć, ale to chyba każdemu

Zgodny z regulaminem.

napisał(a)
Początkujący
Szacuny 16 Napisanych postów 10167 Wiek 26 lat Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 116750
Ja się ostatni zj**ałem przy wiosłowaniu na siłowni wypiąłem dupę zacząłem wiosłować i pryyyyk dobrze, że nikogo nie było w pobliżu
4

1)DIETA - NAWET 100 TABLETEK METKI NIE ZASTĄPI DOBREJ DIETKI.

2)TRENING - ZA DUŻE CIĘŻARY BUDUJĄ TYLKO TWOJE EGO, NIE MIĘŚNIE.

3)REGENERACJA - JEŚLI NIE MUSISZ BIEC TO IDŹ, JEŚLI NIE MUSISZ IŚĆ TO STÓJ, JEŚLI NIE MUSISZ STAĆ TO SIEDŹ, JEŚLI NIE MUSISZ SIEDZIEĆ TO LEŻ I ŚPIJ.

4)KOKZ - BIERZESZ TYLE NA ILE MASZ KASY I WBIJASZ JAK NAJCZĘŚCIEJ %)

napisał(a)
Ekspert
Szacuny 186 Napisanych postów 7827 Wiek 24 lat Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 149963
Niesamowita historia
2

Zgodny z regulaminem.

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Mam wysoki cholesterol

Następny temat

Modne diety

Trzy ćwiczenia na rozwój masy barków Trzy ćwiczenia na rozwój masy barków Samuel "Titanium" Kulbila - kulturysta, który ćwiczy bez profesjonalnej siłowni Samuel "Titanium" Kulbila - kulturysta, który ćwiczy bez profesjonalnej siłowni Czym właściwie jest gluten? Kto powinien unikać glutenu Czym właściwie jest gluten? Kto powinien unikać glutenu Trening unilaterally (jednostronny) - jakie ćwiczenia wybrać? Trening unilaterally (jednostronny) - jakie ćwiczenia wybrać? Czekoladki low carb a'la kinder country Czekoladki low carb a'la kinder country Sernik cytrynowy 182 kcal. Sernik cytrynowy 182 kcal. Hafthor Bjornsson utrzymuje tytuł najsilniejszego człowieka w Europie Hafthor Bjornsson utrzymuje tytuł najsilniejszego człowieka w Europie Czym różni się białko serwatkowe od białka kazeinowego? Czym różni się białko serwatkowe od białka kazeinowego?