SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Gdzie kupić karategi do shorin-ryu?

temat działu:

Sztuki Walki

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 6817

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 122 Wiek 35 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 1063
Nie jestem znawcą, więc nie chciałbym się wypowiadać, bo jeszcze ktoś zobaczy, kto się na tym zna Dobra, to co zauważyłem:
- cholernie sztywne
- jakieś rzeczy, których w praktyce lepiej nie stosować lub po prostu ich się zastosować nie da
- chodziłem do grupy naturalnie początkującej, ale podobno i w zaawansowanej nie przykłada się dużej wagi do kumite, natomiast do kata, tak
- mało efektownie to wygląda, ale to chyba wynika z tego, że jest sztywne właśnie

co mi się podobało:
- trening z partnerami, czasem nawet we trójkę, więc nie waliliśmy w powietrze
- trochę parteru było, to nie wchodzi w założenia SR, ale mieliśmy
- podobają mi się podcięcia i rzuty, tego niestety w KK się nie uświadczy

jak coś mi się przypomni to naskrobię

Która mnie zechce ?

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 6 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 196
Podcięcia, rzuty, parter - to niewątpliwie plusy. No i też uderzenia na twarz.
Wielki minus - mała ilość sparingów.
A w czym przejawia się ta sztywność?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 122 Wiek 35 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 1063
http://pl.



Tu jest przykład, chociaż na tym filmie to aż tak mocno tego nie widać. Poszukaj innych na youtubie, to zrozumiesz.
Poza tym to zazwyczaj na mistrzostwach tego stylu są organizowane turnieje kata, a nie kumite. Jakaś taka mała paranoja.
Tym parterem to aż tak bardzo bym się nie podniecał. To pewnie było tylko u mnie. No i w sumie senesei tego nie prowadził, tylko gość z 3 kyu wtedy, bo BJJ trenuje też. Natomiast sensei np. uczy nas, jak prawidłowo upadać, i zwraca np. uwagę na to jak się stoi przy kopnięciu, żeby samemu sobie krzywdy nie zrobić wystarczy przecież że przeciwnik może nam wyrządzić kuku

Która mnie zechce ?

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 12 Napisanych postów 4405 Wiek 5 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 46052
Tam jest wszystko oparte o kata oraz kihon. Sparingów co kot napłakał, przy tym masa schematów. Ciekawsze rzeczy dopiero od 1 dana w górę, a i to nie zawsze.
Sztywne to jest baaaardzo i oparte w duzej mierze na utwardzaniu i przyjmowaniu ciosów. Ja wolę style pełnokontaktowe i wyrabiające zwinność i uniki, ale co kto lubi.
Tak jak pisałam wcześniej, nie jest to najgorszy styl, ale istnieją dużo lepsze i nowocześniejsze.

"The wise win before the fight, while the ignorant fight to win."

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 122 Wiek 35 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 1063
A jakie wady ma utwardzanie?

Która mnie zechce ?

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 12 Napisanych postów 4405 Wiek 5 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 46052
Np. takie że głowy i tak nie utwardzisz

"The wise win before the fight, while the ignorant fight to win."

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 9 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 89
Ja jako trenujący shorinryu od dłuższego czasu, muszę kilka słów od siebie dołożyć. Większość krytyki (nazwijmy to w końcu tak) skupia się na tym że styl schematyczny, mało sparringów lub archaiczny bla bla bla...
Wiemy przecież że karate wywodzi się z Okinawy a Shorinryu jest z protoplastów większości styli karate, które sa ich pochodną i zresztą nie tylko karate. Jedne mają więcej lub mniej schematów, lub tam sparringów, lub są tworzone pod kątem sportowym full lub mniej kontaktowym. S-R powstało i jest trenowane pod kontem tylko i wyłącznie samoobrony, która jest zbiegiem czasu doprowadzana do perfekcji (lepiej jak kravmaga czy kombat 56, które zresztą de facto też korzystają) .
A to dlaczego?
Bowiem styl ten rozwijany jest od kilkuset lat kiedy to na Okinawie nie można było mieć w posiadaniu jakiejkolwiek broni(odmienną sprawa jest kobudo), ponadto posiadający swoje korzenie w kung-fu, z tym że dostosowany jest do anatomii ludzkiego ciała (dlatego nie ma tam jakiś styli typu modliszki czy tygrysa). Podstawą S-R są formy(kata), których tak wiele nie jest i na ich bazie tworzona jest umiejętność walki.
A jak to przebiega?
Zakładając, że adepci są mają już pewne podstawy w wykonywaniu ruchów typu bloki, kopnięcia czy uderzenia rękoma (chodzi tu o kihony), szlifowane są formy bo one bowiem przygotowują odpowiednio ciało do wykonywania sekwencji stosownych ruchów.
Z czasem jest szlifowane kata kumiwaza, czyli jeden wykonuje kata, a jeden lub dwóch partnerów go atakuje. Czyli jak widać formy mają charakter defensywny. Celem tego etapu jest wzmocnienie wykonywanych ruchów po to by już przemawiała już pewna siła w blokach i uderzeniach. Ponadto należy zwrócić uwagę, że sekwencja uderzeń i bloków wykonywane są w jednej linii, dlatego też w interpretacjach czyli w żargonie bunkajach, które zaraz omówię łatwiej będzie wykonywać te ruchy z tym, że z elementami zejść.
No właśnie interpretacje, służą po to by już budować pewne umiejętności dotyczących bloków i zejść z linii ataków. Wygląda to tak, że atakujący dalej jest statyczny czyli uderza ale nie odchodzi, służy to temu by uczący się mógł dokładnie przemyśleć i zanalizować technikę bloku i kontry.
Nastepny poziom można określić jako bunkaj oyo czyli rozwinięcie interpretacji, i tutaj zaczyna być pewna dowolność i kreatywność trenującego albowiem może oprócz interpretacji dodać coś że tak powiem od siebie czyli albo dodatkowe kopnięcie, tsuki lub nawet rzut co jak woli i umie (te rzeczy są oczywiście podczas treningów także trenowane)
Z czasem się przechodzi do bunkajów wykonywanych w ruchu kiedy to atakujący jest bardziej dynamiczny czyli już nie zostaje w miejscu po ataku, a broniący się (czyli interpretujący) musi już mieć odpowiedni timing. W obrębie jednej formy jest kilka intrepretacji, dlatego też z godnie z umową atakujący może sygnalizować jaki to bedzie atak lub nie, przyjmujący ataki w tym przypadku wie tylko, że ma bronić się technikami w obrębie tej formy, którą to studiują , i na podstawie jej można już tworzyć elementy walki kumite. Im trenujacy jest lepiej doświadczony i zna więcej form i ich interpretacji, może zacząć dowolnie sobie je układać lub składać w podczas walki.
A jak to wyglada w praktyce? jeśli jest dość dośc dużo treningów w danej sekcji warto to wykorzystać by móc studiować etapy wymagające obecności partnera, a ponadto treningi traktować jako wykłady, gdzie nauczyciel tłumaczy jak coś wykonywać, i ewentualnie pytac sie o co w tym chodzi (od tego tam w końcu jest) i to studiować we własnym zakresie (kata, tarcze lub makiwara po dopowiednim przygotowaniu) bo tylko tak można osiagnąć realne wyniki, bo jeśli tylko trenujemy po to by dostać jakis stopień, to tak, otrzyma się dany stopień zdając ładnie kata i kihony na egzaminie, mając mylne wrażenie, że ładnie je wykonując, jest sie przygotowany na realna walkę. W przeciwieństwie do innych styli które wspomniałem wyżej ale nie tylko ale również tych sportowych, shorinryu to jest praca na dłuższy okres czasu a ci którzy są cierpliwi i lubią analizować dość szczegółowo techniki uderzeń, bloków lub dźwigni, nie zawiodą się ponieważ po jakimś czasie będą mieli w swoim zastosowaniu śmiercionośne techniki, które będą mogli używać ich że tak to ujmę z brutalna precyzją jeśli to będzie oczywiście konieczne i to nie przeciw jednemu ale może dwóch lub trzech przeciwnikom.
Mam nadzieje, że ci którzy dobrnęli przez ten tekst nie na darmo go przeczytali i chodź częściowo rozwiałem ich wątpliwości.
Pozdrawiam wszystkich fighterów!

Tam gdzie jestesmy my tam jest dojo

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Cavior Bushido24.pl
Znawca
Szacuny 26 Napisanych postów 7168 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 46566
S-R powstało i jest trenowane pod kontem tylko i wyłącznie samoobrony, która jest zbiegiem czasu doprowadzana do perfekcji (lepiej jak kravmaga czy kombat 56, które zresztą de facto też korzystają) .

Czemu uważasz, że lepiej? Krav maga, combat 56 i inne "combaty" stale się rozwijają, adaptując się do nowych zagrożeń. Kopiują techniki i metodykę z innych stylów, wedle zasady "adaptuj co przydatne, odrzucaj co bezużyteczne". Dlaczego uważasz, że styl tradycyjny, mocno sformalizowany, będzie pod tym względem lepszy niż nowoczesny trening?

Sam trenuję styl tradycyjny i zdaję sobie sprawę z jego zalet, ale znam też wady, które generalnie sprowadzają się właśnie do...tradycyjnej metodyki szkoleniowej!
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 1921 Wiek 48 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 14221
ponadto posiadający swoje korzenie w kung-fu, z tym że dostosowany jest do anatomii ludzkiego ciała (dlatego nie ma tam jakiś styli typu modliszki czy tygrysa)

śmiałem się jak dziecko z tego.
Następny styl dostosowany do ludzkiej anatomii a w kung fu np modliszki - lata się z kwiatka na kwiatek, a w stylu tygrysa poluje na antylopy Jak człowieku możesz takie brednie pisać? co do reszty to też szkoda komentować.

bujing yishi bu zhang yi zhi

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Cavior Bushido24.pl
Znawca
Szacuny 26 Napisanych postów 7168 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 46566
Od kiedy modliszka lata z kwiatka na kwiatek?

Wuxia, gdzie wlazłeś? Jak człowiek potrzebuje Doradcy w dziale to on akurat gdzieś sie zapodział.

Wyłaź spod kwiatka czy innego tam grzybka i gadaj, co tam ostatnio zapylasz, owadzie wredny Ty!
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Na co by się lepiej zapisać??

Następny temat

Polskie Wojsko...

WHEY premium