Wybór suplementów jest ogromny i ciężko zdecydować, co rzeczywiście może być nam najbardziej potrzebne. Nie każdy ma ochotę zagłębiać się w tajniki różnych substancji i sprawdzać ich działanie na sobie. W dzisiejszym artykule przedstawiamy pięć podstawowych suplementów, które warto przyjmować. Dzięki nim poczujesz się lepiej, będziesz mieć więcej energii, uchronisz się przed wieloma chorobami i będziesz żyć dłużej.

  1. Kreatyna
  2. Witamina D
  3. Magnez
  4. Kurkumina
  5. Kwasy tłuszczowe Omega-3

Kreatyna

Pomimo tego, że kreatyna kojarzy się przede wszystkim, jako suplement do budowania siły i masy mięśniowej, jest ona niesamowitym suplementem, który ma wiele zastosowań zdrowotnych dla zwykłych ludzi.

Kreatyna pomaga mitochondriom w wytwarzaniu ATP, dzięki czemu masz więcej energii, a Twoje serce lepiej pracuje. Wykazano, że kreatyna przyczynia się do obniżenia poziom cukru we krwi, zwiększa powstawanie osteoblastów, pomaga w fibromialgii, zatrzymuje utratę mięśni i zwiększa szansę na dłuższe życie. Kreatyna przyspiesza także pourazową regeneracje narządu ruchu.

Przeczytaj także: Kreatyna - nieznane korzyści z jej stosowania

Istnieje wiele schematów przyjmowania kreatyny. Najprostszym sposobem na wprowadzenie kreatyny jest po prostu przyjmowanie jej 3-5 g dziennie. W przypadku osób, które obawiają się wzrostu wagi i zatrzymanie wody - zaleca się przyjmowanie 1-2 g kreatyny dziennie, w formie HCL.

Zacznij dzień od szklanki wody z dodatkiem kreatyny, ( lub połknij kapsułkę )w świadomości, że biorąc ten suplement robisz coś dobrego dla swojego zdrowia!

witamina D zdrowie

Witamina D

Badania epidemiologiczne dotyczące umieralności z powodu chorób, takich jak: rak, choroby układu krążenia i cukrzyca, pokazują, że im dalej od równika, tym wyższa śmiertelność z powodu tych chorób. Co więcej, wskaźnik przeżycia pacjentów z wyżej wymienionymi chorobami wzrasta, jeśli diagnozę postawiono w miesiącach letnich.

Zwiększona odległość od równika, oznacza zmniejszoną ekspozycję na światło słoneczne, szczególnie promieniowanie UV-B potrzebne do syntezy witaminy D, istotnego składnika układu odpornościowego.

Odpowiedni poziom witaminy D jest niezbędny do zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia. Warto wykonać badania krwi, by dobrać odpowiednią dawkę do suplementacji. Dla zdecydowanej większości osób przyjmowanie 5000 IU witaminy D3 dziennie, to ilość w zupełności wystarczająca.

Pamiętaj, że witamina D wchłania się w tłuszczach. Przyjmuj ją więc w towarzystwie posiłku zawierającego tłuszcz, np. jajka czy tłuste ryby.

Przeczytaj również: Witamina d3 - zapotrzebowanie, skutki uboczne i działanie

Witamina d3 - zapotrzebowanie, skutki uboczne i działanie Czytaj więcej na https://www.sfd.pl/art/Suplementy/Witamina_d3__zapotrzebowanie%2C_skutki_uboczne_i_dzia%C5%82anie-a2984.html
Witamina d3 - zapotrzebowanie, skutki uboczne i działanie Czytaj więcej na https://www.sfd.pl/art/Suplementy/Witamina_d3__zapotrzebowanie%2C_skutki_uboczne_i_dzia%C5%82anie-a2984.html
Witamina d3 - zapotrzebowanie, skutki uboczne i działanie Czytaj więcej na https://www.sfd.pl/art/Suplementy/Witamina_d3__zapotrzebowanie%2C_skutki_uboczne_i_dzia%C5%82anie-a2984.html

Magnez

Niedobór magnezu dotyczy już większości z nas i staje się coraz większym problemem. Miliony osób cierpią na niedobór magnezu nie mając o tym pojęcia. Szacuje się, że 60% Polaków jest zagrożona niedoborem magnezu. Jeszcze bardziej narażeni są sportowcy w wyniku strat tego pierwiastka wraz z potem.

To zła wiadomość, ponieważ magnez odgrywa rolę w ponad 300 reakcjach biochemicznych w ludzkim ciele. Ma to kluczowe znaczenie dla produkcji energii, syntezy białek i metabolizmu insuliny. Jego brak powoduje słabe wyniki sportowe, nadmierne gromadzenie się kwasu mlekowego, skurcze mięśni, trudności w utracie tłuszczu, słabą regenerację, a nawet zaburzenia rytmu serca.

Spożycie magnezu jest również odwrotnie związane z zapobieganiem zwapnieniom naczyń krwionośnych. Jedno z badań opublikowanych przez magazyn Atherosclerosis wykazało, że osoby z niskim poziomem magnezu były ponad 2 razy bardziej narażone na śmierć spowodowaną chorobami układu krążenia.

Wybierając suplement z magnezem zwróć uwagę na rodzaj soli, w której skład wchodzą jony magnezu. Magnez lepiej jest wchłaniany z soli organicznych (mleczan, cytrynian, asparaginian), niż z połączeń nieorganicznych (węglan, chlorek).

Suplementy prawdopodobnie szybko dostarczą dużą dawkę magnezu i oczywiście warto po nie sięgać, jednak nie zapominajmy, by czerpać jak najwięcej magnezu z naturalnych pokarmów. Znajdziemy go między innymi w szpinaku, pestkach dyni i migdałach.

Kurkumina

Przeprowadzono ponad 2000 badań, w których wykazano, że kurkumina jest silną substancją działającą przeciwko rakowi prostaty, piersi, wątroby, jelita grubego, płuc i trzustki.

Wykazano również, że kurkumina walczy z zaburzeniami erekcji, zapobiega malarii, zwiększa wydajność u sportowców. Jest również silnym środkiem przeciwzapalnym i przeciwbólowym.

Niestety organizm nie wchłania dobrze kurkuminy z substancji, takich jak curry. Samo spożywanie curry w proszku, niezależnie od zjadanej ilości, nie będzie miało większego efektu.

Z tego względu warto postawić na kurkuminę w postaci suplementu zawierającego piperynę chemiczną, która zwiększa wchłanianie nawet o 2000 procent.

Kwasy tłuszczowe Omega-3

Żyjemy w świecie, w którym większość spożywanych przez nas pokarmów obfituje w kwasy tłuszczowe omega-6 i to nas zabija. Odpowiedni stosunek kwasów tłuszczowych omega 6 do omega 3 wynosi dwa do jednego lub trzy do jednego. Jednak za sprawą fast foodów, ciastek, słodyczy, przetworzonego jedzenia, stosunek ten wynosi aktualnie około 20 do 1 na korzyść kwasów omega-6.

To sprawia, że w naszych ciałach łatwo rozwijają się stany zapalne. Najlepszym sposobem, aby je powstrzymać, jest ograniczenie kwasów omega-6 w diecie i przyjmowanie dobrej jakości kwasów omega 3 w postaci suplementów. Przyjmuj do 5000 miligramów preparatu łączącego DHA / EPA.

Komentarze (5)
Entreri

Na jakiej podstawie autorka pisze, ze "kurkumina" nie wchlania sie ze spozywania przyprawy curry? Od tysiecy lat Hindusi LECZĄ ludzi kurkumą wrzuconą na klarowane masło ghee z dodatkiem pieprzy czarnego, a teraz nagle jest to fatalny sposob i tylko kapsułka z ekstraktem zadziala?

3
Bull

Komplet informacji znajdziesz Pan tu: https://examine.com/supplements/curcumin/

1
Entreri

Bull - przeczytalem. Podane jest tam info, ze zarowno kurkumina osobno, jak i kurkumina z kurkumy sa slabo absorbowane z przewodu pokarmowego. Podbic absorbcje mozna przez spozywanie z piperyna (czyli np. czarnym pieprzem) oraz dodatek tluszczow.
Potwierdza to moj poprzedni post. Wciaz nie ma podstaw, by mowic ze kurkumina z kapsuly jest lepsza niz przyprawa z pieprzem i tluszczem.

2
Bull

Extrakt jest silniejszy niż przyprawa, wiec w kontekście i tak słabej przyswajalności, aby uzyskać minimalna dawkę efektywną ilość należało by zjeść sporą dawkę przyprawy. Wiec czy korzystanie z przyprawy zamiast ekstraktu jest optymalnym rozwiązaniem?

1
Bull

oraz Kinga pisała o samej przyprawie a nie z pieprzem i tłuszczem - to kolejna kwestia

2