SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

kawa a testosteron

temat działu:

NUTRIFARM&OLIMP

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 10916

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 49 Napisanych postów 5770 Wiek 43 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 42384
czy picie sporej ilości kaw ma jakis negatywny wpływ ?
1
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
Witaj, przygotowaliśmy kilka tematów które mogą Cię zainteresować:

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 107 Napisanych postów 25330 Wiek 35 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 182786
Kofeina a testosteron


Jaka jest zależność pomiędzy ilością przyjmowanej kofeiny a poziomem testosteronu?


Ostatnimi laty powstało wiele kontrowersyjnych opinii na temat kofeiny. Posądzano ją o wywoływanie szeregu patologii, poczynając od torbieli piersi u kobiet, a skończywszy na różnych nowotworach i zaburzeniach rytmu serca. W większości tych alarmujących doniesień nie opierano się na badaniach, które zasługiwałyby na miano naukowych. Dla większości ludzi kofeina stanowi stosunkowo łagodny lek. W zeszłym roku opublikowano nawet badania świadczące o tym, jakoby pomagała ona zapobiegać samobójstwom.

Badania na temat działania kofeiny w odniesieniu do sportu dały niejednoznaczne wyniki. Początkowo mówiono, że oszczędza ona glikogen zawarty w mięśniach, ponieważ powoduje zwiększone spalanie tłuszczu w organizmie. Teoria ta opierała się o zdolność kofeiny do pobudzania wydzielania adrenaliny, hormonu nadnerczowego, który przyspiesza uwalnianie tłuszczu z komórek tłuszczowych. Jednakże inne badania wskazują na zniesienie tego działania w przypadku częstego podawania kofeiny. Jeszcze inne prace podkreślają, że połączenie kofeiny z węglowodanami całkowicie znosi jej wpływ na przyspieszenie spalania tkanki tłuszczowej.

W pracach, w których badano wpływ kofeiny na trening anaerobowy (również trening z obciążeniem), również otrzymano niejednoznaczne wyniki. Być może kofeina zwiększa się dzięki pobudzaniu transportu wapnia do części tkanki mięśniowej zwanej retikulum sarkoplazmatycznym. Inna praca mówi, że kofeina zwiększa się dzięki zmienianiu percepcji wysiąku - innymi słowy wskutek działania kofeiny wydaje się nam, że jesteśmy silniejsi.

Niektórzy lubią kofeinę za jej termogenne działanie - przekształcanie kalorii w ciepło. Nawet jedna filiżanka kawy, zawierająca około 100 mg kofeiny, może podnieść podstawową przemianę materii, zarówno u szczupłych, jak i u otyłych, o około 3-4% na okres dwu godzin. Natomiast podawanie kofeiny w dwugodzinnych odstępach przez 12 godzin powoduje wzrost zużycia energii o od 8 do 11%. Termogenne działanie kofeiny wzmaga wysiłek fizyczny oraz łączenie jej z innymi substancjami o działaniu termogennym, takimi jak efedryna czy aspiryna.

Termogenne działanie kofeiny najlepiej ujawnia się po zastosowaniu czystej kofeiny aniżeli produktów ją zawierających, np. kawy. Zwracali na to uwagę badacze kanadyjscy, którzy odkryli, że pewna niezidentyfikowana substancja zawarta w kawie hamuje ergogenne działanie kofeiny łącznie z hamowaniem zwiększonego uwalniania adrenaliny, która przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej.

W ubiegłym roku opublikowano wyniki badań mówiące o hamowaniu przez kofeinę ergogennego działania kreatyny. Badania te nie wyjaśniały przyczyny tego zjawiska, ale sugerowano, że może to wiązać się ze zwiększonym wydzielaniem kwasów zachodzącym pod wpływem napojów typowo zawierających kofeinę, jak np. kawy. Kwasy te miałyby przekształcać kreatynę w kreatyninę, niepotrzebny produkt uboczny. Natomiast w 1992 opublikowano wyniki badań na temat ergogennego działania kreatyny, w których kreatynę rozpuszczano w herbacie, która, jak wiadomo, również zawiera kofeinę. Mimo to nie zaobserwowano żadnego upośledzonego wchłaniania kreatyny w organizmie.

W „The American Journal of Epidemiology" (144:642-44, 1996) opublikowano ostatnio pracę, której wyniki brzmią bardzo złowieszczo dla kulturystów: otóż kofeina może upośledzać działanie testosteronu. Prawdopodobnie kofeina zwiększa zachodzącą w wątrobie syntezę jednego z białek krwi, zwanego globuliną wiążącą hormony płciowe (ang. sex hor-mone binding globulinę, SHBG), która łączy się z testosteronem. Okazuje się, że 50-65% całkowitego testosteronu krążącego we krwi jest związane z SHBG, podczas gdy reszta łączy się z innymi białkami krwi - albuminami. Połączenie testosteronu z SHBG jest znacznie silniejsze od połączenia z albuminami, przez co cały testosteron związany z SHBG jest praktycznie nieaktywny. Jedynie l do 2% krążącego testosteronu występuje w postaci niezwiązanej, czyli wolnej, i tylko ta postać może wejść do komórek. U otyłych występuje mniej SHBG, co wyjaśnia czemu tak rzadko spotyka się u osób otyłych zmniejszoną aktywność testosteronu, mimo tego że zazwyczaj produkują oni mniej testosteronu niż osoby szczupłe.

Pewne substancje mogą zmieniać (podwyższać lub obniżać) poziom SHBG. Zwiększają go estrogeny, hormony tarczycy i, według ostatnich badań, kofeina. Obniżają - hormon wzrostu, insulina i androgeny. Z tego względu te ostatnie substancje zwiększają działanie testosteronu w organizmie.

Praca ta nie tłumaczy w jaki sposób kofeina powoduje wzrost SHBG. Ponadto badanie przeprowadzono na grupie starszych kobiet, co budzi pewne zastrzeżenia. Kilka lat temu okazało się, że jeden z pierwiastków śladowych - bór - zwiększał stężenie testosteronu. Owszem, ale tylko u starszych kobiet. Kolejne badanie przeprowadzone na grupie sportowców nie wykazało żadnego wpływu boru na zwiększenie testosteronu. Tak samo może być w przypadku kofeiny. Wzrost SHBG może występować tylko u starszych kobiet, prawdopodobnie ze względu na interakcję z estrogenami, które zwiększają stężenie SHGB w wątrobie. Dopóki nie mamy żadnych dowodów na zmniejszenie aktywności testosteronu u mężczyzn przyjmujących duże dawki kofeiny, jej działanie może ograniczać się tylko do starszych kobiet. Miejmy nadzieję: nie wyobrażam sobie poranka bez dwóch filiżanek kawy!

A tak na marginesie, jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, jaka jest dawka śmiertelna kofeiny, bo słyszałeś, że ktoś od niej umarł, pozwolę sobie przypomnieć: 200 puszek coca-coli, 125 filiżanek herbaty lub 75 filiżanek kawy, oczywiście za jednym posiedzeniem. Prędzej umarłbyś z powodu zaburzeń oddychania lub wstrząsu naczyniowego, niż dałbyś radę przedawkować kofeinę.


Jerry Brainum

zródło: KULTURYSTYKA.PL

"Mniejsi i więksi,równi i równiejsi,jedni używają mózgu drudzy używają
mięśni,lub obu jednocześnie,Ci są tu najlepsi bezsprzecznie,a i tak nie żyją wiecznie ... "

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 49 Napisanych postów 5770 Wiek 43 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 42384
dzieki pitt , czekam na jakies opinie forumowych farmaceutów :)

ciekawe czy jerry jest wiarygodny ostatnie zdanie idiotyczne , przeciez wiadomo ze nikt nie wypije 200 puszek koli , wystarczy zjesc kilka kapsulek koffeine power
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 107 Napisanych postów 25330 Wiek 35 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 182786
heh
zapewne chodzilo mu w odniesieniu do takiego zwyklego zycia codziennego
bo o istnieniu kofeiny w prochu napewno wiedzial

Nawet jedna filiżanka kawy, zawierająca około 100 mg kofeiny

*75 noi mamy 7500mg heh

a no poczekajmy zobaczymy co na to znawcy



Zmieniony przez - Pitt Bull w dniu 2007-11-23 11:47:42

"Mniejsi i więksi,równi i równiejsi,jedni używają mózgu drudzy używają
mięśni,lub obu jednocześnie,Ci są tu najlepsi bezsprzecznie,a i tak nie żyją wiecznie ... "

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
ambroziak Farmakolog
Ekspert
Szacuny 128 Napisanych postów 9767 Wiek 3 lata Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 23574
Jedno tylko sprostowanie - aktywność termogeniczna kofeiny bierze się raczej z jej zdolności do hamowania fosfodiesterazy i podnoszenia pzoiomu cAMP, aniżeli z wpływu na poziom adrenaliny. Inna sprawa, że ostateczny efekt działania kofeiny i adrenaliny jest tutaj identyczny - wzrost poziomu cAMP.

Relacje pomiędzy kofeiną a testosteronem są w tej chwili przedmiotem ożywionych badań, gdyż kofeina znosi aktywność DHT, co daje nadzieję na wykozystanie jej w łysieniu i przy problemach z prostatą. Jednak, z tego co wiem, to na dzień dzisiejszy nie wyjaśniono jeszcze dokładnie mechanizmu tego działania. Jeżeli ktoś ma jakieś aktualniejsze doniesienia w tym temacie, to bardzo proszę...

S. Ambroziak

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 49 Napisanych postów 5770 Wiek 43 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 42384
hehe to pić czy nie pić o to jest pytanie ?

bo przyznaje ze sie mocno uzaleznilem
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Biniu Moderator
Ekspert
Szacuny 251 Napisanych postów 41358 Wiek 52 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 126211
pij smialo
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 89 Napisanych postów 6889 Wiek 40 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 100566
mhmm kofeina hamuje łysienie

nie u mnie
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Biniu Moderator
Ekspert
Szacuny 251 Napisanych postów 41358 Wiek 52 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 126211
dodam jeszcze tak

czy jaakbym powiedzial ze masz przestac pic kawe - przestalbys ??
jesli tak to zaczne szukac wiecej odpowiedzi :D
ale ty ew bedziesz musial sie trzymac przyrzeczenia :D
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 67 Napisanych postów 3951 Wiek 41 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 62148
ja tam doje nawet 5 kawek dziennie i na poziom testa nienazekam

wczorajdziś*(LOUD)*jutropojutrze

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Seewy Piękny Zbyszek
Ekspert
Szacuny 116 Napisanych postów 21032 Wiek 40 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 208598
a doisz cos jeszcze?

FITNESS ACADEMY King Square Kraków


"Oddycham głęboko, stawiam piedestały. Jutro będe duży, dzisiaj jestem mały..."

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Pro Longatum (grudki??) - wyjasnienie str. 2

Następny temat

Acetylowane formy glutaminy

WHEY premium