lista zgłoszonych osób:
GAMES MEN’S CLASSIC BODYBUILDING UP TO 175 CM
Juscelino Santos Brazil
Kiho Mun Korea
GAMES MEN’S CLASSIC BODYBUILDING OVER 175 CM
Jurgen Vanwesemael Belgium
Jan Palenícek Czechia – 2nd category
Myeongho Park Korea
MEN’S CLASSIC BODYBUILDING UP TO 168 CM
Demin Xu China
Sengui Wang China
Wei Zhao China
Lei Yang China
Aristide Mbomni Germany
Kohei Watanabe Japan
Kikwan Seol Korea
Yeongseok Kim Korea
Ram Dahal Nepal
José Lopez Spain
Francisco Moyano Spain
Ayhan Turan Turkey
MEN’S CLASSIC BODYBUILDING UP TO 171 CM
Alejandro Zitta Argentina
Zhanglei Zhao China
Shaozhong Zheng China
Feng He China
Reda AlJa’afreh Jordan
Hunsuk Oh Korea
Jesús Rodal Spain
Azer Mhamdi Tunisia
Bogac Sihoglu Turkey
MEN’S CLASSIC BODYBUILDING UP TO 175 CM
Peter Gerolf Belgium
Hugo Eiti Brazil
Yonghao Wu China
Jiří Kočvara Czechia
Lukáš Topinka Czechia
Angelo Ronquillo Ecuador
Juhoon Lee Korea
Jehyung Ryu Korea
Cristian Fekete Romania
Erik Halaska Slovakia
Keshav Saikoolal South Africa
Sedat Bekdemir Turkey
MEN’S CLASSIC BODYBUILDING UP TO 180 CM
Yunlong Fan China
Yutao Ding China
Junyi Zhang China
Jan Páleníček Czechia
Ramil Lipp Estonia
Antonio Ludovico Italy – entered Oct. 27th
Mazen Hindi Jordan
Hansu Kim Korea
Williams Gerard Luxembourg
Syerik Khajat Mongolia
Patryk Jaskiewicz Poland
Aleksandr Baraulia Russia
Jakub Vilimek Slovakia
Martin Ziliak Slovakia
Ziyaad Martin South Africa
Agustin Frias Spain
Ouael Hichri Tunisia
Reno Banks United Kingdom – entered Oct. 26th
MEN’S CLASSIC BODYBUILDING OVER 180 CM
Radim Kolar Czechia
Eric Lompard France
Jongmin Park Korea
Ugur Cevher Netherlands
Dawsen Hamilton Norway – entered Oct. 27th
Mateusz Kolkowski Poland
Piotr Jurczewski Poland – entered Oct. 24th
Dominik Balga Slovakia
Michal Zaukolec Slovakia
José Pérez Spain
Sam Mikaelsson Sweden
Utku Günindi Turkey
MEN’S BODYBUILDING UP TO 65 KG
Jun Ma China
Jin Shen China
Leonardo Alizaga Costa Rica – entered Oct. 24th
Kikuo Asano Japan
Seiichiro Kimura Japan
Kyeongmo Park Korea
Sungwon Kang Korea
Tomasz Sadkowski Poland
Alexander Stepanov Russia
Jakub Prokop Slovakia
Zanovuyo Alfred Vanda South Africa
Özcan Göksu Turkey
Fikret Becan Turkey
MEN’S BODYBUILDING UP TO 70 KG
Amine Masmoudi Algeria – entered Oct. 25th
Peter Hartwig Australia – entered Oct. 30th
Alderino Santos Brazil
Leroy Rollins Canada
Tianning Zhou China
Daniel Pinanjota Ecuador
Makoto Tashiro Japan
Takanori Sato Japan
Wooseok Kang Korea
Jaekoon Yoon Korea
Dorj Gansukh Mongolia
Kishor Pun Nepal
Joel Carlos Scheek Netherlands
Mvesi Tapi South Africa
Burak Ekit Turkey
MEN’S BODYBUILDING UP TO 75 KG
Sid Ali Midoun Algeria – entered Oct. 25th
Zaimei Jiang China
Wilfredo Mena Dominican Republic
Shotaro Suyama Japan
Kyoungyun Nam Korea
Junhyuk Boo Korea
Haejin Bang Korea
Edgaras Gladas Lithuania
Umesh Rai Nepal
Christopher Chimezie Nigeria
Khaled Zagha Palestine
Mohamed Khedr Qatar – entered Oct. 26th
Michal Kertes Slovakia
Simon Mwelase South Africa
Maximiliano Rodríguez Spain
Miguel Perez Spain
Wael Omar Syria
Khaled Ghazouani Tunisia
MEN’S BODYBUILDING UP TO 80 KG
Ouahbi Zoghbi Algeria – entered Oct. 25th
Mina Bisada Egypt
Charles Barbe France
Ange Pellegrini France
Hariht Al Hiltschi Germany – entered Oct. 30th
Masashi Suzuki Japan
Seonghwan Kim Korea
Injung Park Korea
Miguel Francisco Portugal – entered Oct. 24th
Glenn Molobela South Africa
Vasif Fitoz Turkey
Lee Hersey United Kingdom – entered Oct. 26th
MEN’S BODYBUILDING UP TO 90 KG
Zoheir Mihoubi Algeria – entered Oct. 25th
Mohamed Djamed Algeria – entered Oct. 25th
Abdel Kader Ben Abdella Algeria – entered Oct. 25th
Vahram Hakobyan Armenia – withdrawn Oct. 24th
Mounir Hezami Austria
Andrei Kulik Belarus
Vladislav Gerginov Bulgaria
Nikolay Kostadinov Bulgaria
Quinton Eriya Canada
Ott Kiivikas Estonia
Jinho Lee Korea – withdrawn Oct. 31st
Kujtim Lepaja Kosovo – entered Oct. 31st
Stefano Aquaro Luxembourg
Justin Fox Netherlands
Germain Louisa Netherlands
David Ekpe Nigeria
Szymon Lada Poland
Alberto Alonso Spain
Vicente Olombrada Spain
David Cámara Spain B
Zouhair Wanous Syria
Mohamed Riahi Tunisia
Ergül Cimen Turkey
Orkun Bingöl Turkey
Vasyl Remizov Ukraine – entered Nov. 01st
MEN’S BODYBUILDING UP TO 100 KG
Karim Benazala Algeria – entered Oct. 25th
Amar Zahi Algeria – entered Oct. 25th
Jose Solano Dominican Republic
Jimmy Lima Luxembourg – withdrawn Oct. 31st
Vlade Stankovski Macedonia (FYROM)
Lorenzo Leeuwe Netherlands
Joan Cannegieter Netherlands
Izzeddin Seyoury Palestine
Vladislav Kuznetcov Russia
Roman Dudushkin Russia
Johnny Afoa Samoa – entered Oct. 30th
Peter Tatarka Slovakia
Tristan van Aarde South Africa
Gerhard Nel South Africa
Pablo Llopis Spain
Carlos Blanco Spain
Usman Bathily Spain B
Roberto Rodriguez Trinidad & Tobago – entered Oct. 25th
Adem Unal Turkey
Volodymyr Byruk Ukraine – entered Nov. 01st
MEN’S BODYBUILDING OVER 100 KG
Abdel Dahmani Algeria – entered Oct. 25th
Krasimir Sarafov Bulgaria
David Gasser France – withdrawn Oct. 26th
Gabriel Leber France
Théo Leguerrier France
Gabriel Leber France – entered Oct. 26th
Blessing Awodibu Ireland
Femi Adesoye Nigeria
Andrzej Kolodziejczyk Poland
Maksim Trzin Serbia
Mhamad Mhmod Syria
Muammer Gökmen Turkey
Mustafa Örel Turkey
Adam Kozyra Ukraine – entered Nov. 01st
MEN’S PHYSIQUE UP TO 170 CM
David Ramirez Ecuador
Yukihiro Yuasa Japan
Yoshitake Tamura Japan
Ryo Terashima Japan
Obadeh Alqatawneh Jordan
Deba Raj Parajuli Nepal
Prateek Lama Nepal
Adrian Dlugokecki Poland
José Ferreira Portugal – entered Oct. 24th
Bruno Lourenco Portugal – entered Oct. 24th
Patrik Spodniak Slovakia
Juan Salomon Spain
Jonathan Álvarez Spain
Mohammed Aziz Sweden
Hüseyin Nalci Turkey
Hilmi Akkanat Turkey
MEN’S PHYSIQUE UP TO 173 CM
Chaker Ben Allag Algeria – entered Oct. 25th
Rochdi Khelfat Algeria – entered Oct. 25th
Ke-Shen Lian Belgium
Xinhao Cai China
Yun Chu China
Keren He China
Eduardo Ramirez Ecuador
Shogo Sato Japan
Basel Al Tayyan Jordan
Hyunkyu Park Korea
Linas Petraitis Lithuania
Patrick Araujo Luxembourg
Hung Nyugen Netherlands
Alexander Fagernes Norway
Kamil Kozlik Poland
Nelson Fernandes Portugal – entered Oct. 24th
Mihai-Daniel Girtan Romania
Siyanda Sibango South Africa
Yasin Sahin Turkey
Koray Ilkmen Turkey
Isaac Francis United Kingdom – entered Oct. 26th
MEN’S PHYSIQUE UP TO 176 CM
Trent Devitt Canada
Peng Chao China
Jose Martinez Dominican Republic
Egert Oiov Estonia
Alexis Autreau France
Mickael Pretot France
Ryuichiro Komura Japan
Omar Al-Awi Jordan
Jetmir Goqi Kosovo – entered Oct. 31st
Tuguldur Erdenechimeg Mongolia
Nehdyar Ramadan Netherlands
Alexander Ladsten Norway
Saif Abusalem Palestine
Majid Mahir Qatar – entered Oct. 26th
Enrique Gutiérrez Spain
Joan García Spain
Safa Sahin Turkey
Dmytro Horobets Ukraine – entered Nov. 01st
MEN’S PHYSIQUE UP TO 179 CM
Mohamed El Djarouf Algeria – entered Oct. 25th
Igor Jevtic Bosnia & Herzegovina – entered Oct. 27th
Pavlin Aleksandrov Bulgaria
Jeremiah Elie Canada
Gang Li China
Zhihui Wang China
Luis Garcia Costa Rica – entered Oct. 24th
Patrik Herčzík Czechia
Kenji Koizumi Japan
Emīls Ločmelis Latvia
Piotr Zielinski Poland
Jerson Brito Portugal – entered Oct. 24th
Aleksandar Zivkovic Serbia – entered Oct. 26th
Hazem Malaka South Africa
Norberto Benitez Spain
Cristian Triano Spain
Waldemar Gustafsson-Ek Sweden
Mahmut Alan Turkey
Edvard Muhanha Ukraine – entered Nov. 01st
Bruno Castro United Kingdom – entered Oct. 26th
MEN’S PHYSIQUE UP TO 182 CM
Chenlong Wu China
Janno Uus Estonia – withdrawn Oct. 30th
Ats Lahi Estonia – entered Oct. 29th
Thierry Bayala France
Petter Horgen Norway
Marcin Dziadczyk Poland
Rafael Malinowski Poland
Mateusz Duda Poland
Srboslav Lazic Serbia
Devonshire Pillay South Africa
Rocky Kewley Trinidad & Tobago – entered Oct. 25th
MEN’S PHYSIQUE OVER 182 CM
William Pluskota France
Steve Sanmartin France – withdrawn Oct. 26th
Elvis Rudbahs Latvia
Lukas Galdikas Lithuania
Tojo Ratsimbazafy Madagaskar
Torgeir Haugsgjerd Norway
Daniel Samsel Poland
Pablo Ramis Spain
Atef Jendoubi Tunisia
Majdi Ben Khalifa Tunisia
m**** Akköse Turkey
MUSCULAR MEN’S PHYSIQUE OPEN
Kevork Tutunjian Armenia – entered Oct. 24th
Briger Renteria Colombia – entered Oct. 27th
Vjaceslav Arkhiereev Czechia
Hasan Galal Egypt
Mohamed Elbarky Egypt
Gregory Lac France
Romain Ramassamy France – withdrawn Oct. 26th
Maxime Ratier France – withdrawn Oct. 26th
David Roig France – entered Oct. 26th
Alexis Autreau France – entered Oct. 26th
Maxime Vilatte France (moved from MPH 175 cm)
Fábio Rodrigues Portugal – entered Oct. 30th
Roger De Kramer South Africa
David Libreros Spain
Özcan Kiran Turkey
Muhammet Sevinc Turkey
Sertac Kuzur Turkey
Denys Mykolenko Ukraine – entered Nov. 01st
Jean Pier Guerrero Venezuela – entered Oct. 26th
NO CATEGORY DECLARED:
Mahdi Ghanavati Iran
Sajad heidari Chegeni Iran
Mahdi Heydari Iran, BB 70 kg
Mohammad hossein gholinejad Balestani Iran
Mohammad rezajafari Sartomi Iran
Hossein kalateh Iran
Hamidreza kamrani Mashhadi Iran
Hesam khosravi Larijani Iran
Shantialakpour Iran
Hamed mahmoud Eini Iran
Hadi mohammadi Iran
Mohsen Samadi Iran, BB +100 kg
Akbar sarbaz sarkhanlo Iran
Davood shokrollah niaragh Iran
Omid soleimani ghahroudi Iran, BB 75 kg
Mazahertabania barghani Iran
Behrooz tabani abarghani Iran
Davoud taghavi Iran, MPH +172
Taniela Mosimosi Koula Lutui Tonga, BB
Total: 313 entries
312 athletes of 71 countries
1 crossovers (2nd categories)
DELEGATES:
Moussa Messaour Algeria – NF President – entered Oct. 25th
Sid Ahmed Messaour Algeria
Cristina Musumeci Argentina
Gevorg Hakobyan Armenia – NF President – resigned Oct. 24th
Hayk Hakobyan Armenia – resigned Oct. 24th
Kevork Tutunjian Armenia – entered Oct. 24th
Paul Graham Australia – NF President, IFBB Executive
Carole Graham Australia – IFBB Executive
Mark Stewart Australia
Dr. Wolfgang Schober Austria – NF President
Fabienne Antoine Belgium
Alexandre Bortolato Brazil
Braulio Franca Brazil – entered Oct. 25th
Irena Ilieva Bulgaria – NF General Secretary
Georgina Dunnington Canada – NF President
Debbie Karpenko Canada
Gu Qiao China – NF General Secretary
Geoberty Gallon Colombia – entered Oct. 27th
Joe Daniel Cook Islands – entered Oct. 26th
Edgar Sanchez Costa Rica – entered Oct. 24th
Vyacheslav Vinogradov Czechia – NF President
Jørn Kim Jensen Denmark – NF President
Ramón Antonio Peña Rodríguez Dominican Republic – NF President
María Josefina Martínez Dominican Republic – withdrawn Oct. 31st
Juan Paredes Ecuador – NF President, CSFF President
Ergo Metsla Estonia – NF President
Mario Valero France – NF President
Jean Marie Mignon France
Guido Falk Germany – entered Oct. 24th
Erich Janner Germany – NF President, EBFF Executive
Penny Leventeli Greece – NF Gen. Secretary – entered Oct. 27th
Jorge Luis Rave Castillo Guatemala – NF President – entered Oct. 24th
Naser Pouralifard Iran – NF President – entered Oct. 26th
Mohammad Nasiri Iran – entered Oct. 26th
Mohammadreza Soltaninejad Iran (extra delegate) – entered Oct. 26th
Michael Bullman Ireland – NF President
Domenico Ludovico Italy – entered Oct. 27th
Benedetto Mondello Italy – NF President, IFBB Executive
Marco Bosco Italy – IFBB Executive
Tatsuya Fujiwara Japan – NF President
Ma’moun Waheed Hameed Teif Jordan
Joonseong Kim Korea South
Bokwoo Lee Korea South
Sabri Dragusha Kosovo – NF President – entered Oct. 31st
Argjend Avdyli Kosovo (extra delegate) – entered Oct. 31st
Christina Vedernikova Latvia – NF President
Vladimir Belov Latvia (extra delegate)
Aburas Abuagila Salem Libya
Jonathan Jehle Liechtenstein – NF President – entered Oct. 31st
Noemi Haller Liechtenstein – entered Oct. 31st
Ramutis Kairaitis Lithuania – NF President
Rinaldas Cesnaitis Lithuania
Guy Kridel Luxembourg – NF President
Patrizio Vitali Luxembourg
Boban Gjoroski Macedonia (FYROM) – NF President
Antsaniaina Andriamandimbisoa Madagaskar
Ochir Ganbaatar Mongolia – NF General Secretary
Jones Colin Nepal – NF President
Shiva Lal Shrestha Nepal
Juliette Bergmann Netherlands – NF President, IFBB Executive
Ozden Tekcandan Netherlands
Jako van der Velde Netherlands
Sen. Obinna Joe Ogba Nigeria
Hon. Douye Diri Nigeria
Soye Innocent Elekima Nigeria – NF President (extra delegate)
Tone Opheim Norway – NF President
Harald Skjoldt Norway
Pawel Filleborn Poland – NF President, IFBB Executive
Andrew Michalak Poland – IFBB Press Commission
Vitor Reis Portugal – entered Oct. 24th
Sebastian-Gabriel Toncean Romania – NF President
Ovidiu Mezdrea Romania
Vladimir Dubinin Russia – NF President
Alexander Vishnevskiy Russia
Eseta Tevaga (Ms.) Samoa – entered Oct. 26th
Sala McMoore Samoa (American) – entered Oct. 26th
Peter Reid Samoa (American) – entered Oct. 26th
Ivan Strugarevic Serbia
Boris Mlsna Slovakia – NF President
Gabriela Mlsnova Slovakia
Wayne Price South Africa – NF President
Douglas Slater South Africa
Rafael Ovejero Cruz Spain
Alfonso Gomez Plaza Spain
Niclas Strömqvist Sweden – NF President
Edddie Bergkvist Sweden
Beat Geser Switzerland – NF President
Tobias Hohl Switzerland
Talai Nau Tonga – entered Oct. 26th
Susanna Hadad Trinidad & Tobago – entered Oct. 25th
Hayley Jerome Trinidad & Tobago – entered Oct. 25th
Moez Dachraoui Tunisia
Ihsan Görmez Turkey
Mete Bektas Turkey
Iryna Deliieva Ukraine – entered Nov. 01st
Olena Shevtsova Ukraine – entered Nov. 01st
Bill Tierney United Kingdom – NF President, IFBB Executive
Wanda Tierney United Kingdom – NF Gen. Secr., IFBB Executive
Steve Graham United Kingdom – entered Oct. 26th
Lennard St Cyr United Kingdom – entered Oct. 26th
Adolfo Martinez Venezuela – NF President – entered Oct. 26th
IFBB INTERNATIONAL JUDGES
Mustapha Zaoui Algeria – entered Oct. 25th
Dr. Wolfgang Schober Austria
Natallia Kachan Belarus
Fabienne Antoine Belgium
Braulio Franca Brazil – entered Oct. 25th
Debbie Karpenko Canada
Hong Shi China
Qingguo Li China
Vyacheslav Vinogradov Czechia
Lars Milsten Denmark
Torben Larsen Denmark
Palle West Denmark
Tony Pena Dominican Rep. – entered Oct. 31st
Guerino Carmine Recchiuti Viviano Dominican Rep. – entered Oct. 31st
Mario Valero France
Guido Falk Germany – entered Oct. 24th
Omid j**eli Iran – entered Oct. 26th
Kichizo Wakushima Japan
Osama Al-Asmar Jordan
Yeongchan Ko Korea South
Christina Vedernikova Latvia
Rinaldas Cesnaitis Lithuania
Guy Kridel Luxembourg
Boban Gjoroski Macedonia – entered Oct. 24th
Juliette Bergmann Netherlands
Jako van de Velde Netherlands
Soye Innocent Elekima Nigeria
Tone Opheim Norway
Pawel Filleborn Poland – IFBB Judges Committee Head
Andrew Michalak Poland
Liliana Guerreiro Portugal – entered Oct. 24th
Duda Reis Portugal (statistics) – entered Oct. 24th
Ovidiu Mezdrea Romania
Oleg Pogodin Russia
Anton Girenko Russia
Djordje Kolundzija Serbia
Boris Mlsna Slovakia
Gabriela Mlsnova Slovakia
Bernardus Groenewald South Africa
Douglas Slater South Africa
Rosa Sayago Ardila Spain
Alfonso Gomez Plaza Spain
Rafael Ovejero Cruz Spain
Elizabeth Reyes Plata Spain
Victor Manuel Rodriguez Spain
Rachid Misk Sweden
Ulf Björnfot Sweden
Tobias Hohl Switzerland
Laura Reisalu Switzerland
Perry Jerome Trinidad & Tobago – entered Oct. 25th
Hayley Jerome Trinidad & Tobago – entered Oct. 25th
Susanna Hadad Trinidad & Tobago – entered Oct. 25th
Iryna Deliieva Ukraine – entered Nov. 01st
Steve Graham United Kingdom – entered Oct. 26th
Lenny St Cyr United Kingdom – entered Oct. 26th
Martin Kelly United Kingdom – entered Oct. 28th
Adolfo Martinez Venezuela – entered Oct. 26th
TEST- JUDGES:
Rabah Chouadra Algeria
Cristina Musumeci Argentina
Edgar Sanchez Fernandez Costa Rica
Youngsub Lee Korea South
Myonghun Kim Korea South
Jones Colin Nepal
Aaron Soochit Netherlands
Alfonso Lopez Gallardo Spain
Mert Kayaarar Turkey
Osman Ercanli Turkey
Fikri Avci Turkey
COUNTRIES:
Algeria – entered Oct. 25th
Argentina
Armenia
Aruba
Australia – entered Oct. 24th
Austria
Belarus
Belgium
Bosnia & Herzegovina – entered Oct. 27th
Brazil
Bulgaria
Canada
Chile
China
Colombia – entered Oct. 27th
Cook Islands (only delegate) – entered Oct. 24th
Costa Rica – entered Oct. 24th
Czechia
Denmark (only delegates)
Dominican Republic
Ecuador
Egypt
Estonia
Finland
France
Germany – entered Oct. 24th
Greece
Guatemala (only delegate) – entered Oct. 24th
Iran – entered Oct. 26th
Ireland – entered Oct. 27th
Italy
Japan
Jordan
Korea South
Kosovo – entered Oct. 31st
Latvia
Libya (only delegate)
Liechtenstein (only delegates)
Lithuania
Luxembourg
Macedonia (FYROM)
Madagaskar
Malta
Mongolia
Nepal
Netherlands
Nigeria
Norway
Oman
Palestine
Poland
Portugal – entered Oct. 24th
Qatar – entered Oct. 26th
Romania
Russia
Samoa (only delegate) – entered Oct. 24th
Samoa American (only delegates) – entered Oct. 24th
Serbia
Slovakia
South Africa
Spain
Sweden
Switzerland (only delegates)
Syria
Tonga – entered Oct. 24th
Trinidad & Tobago – entered Oct. 25th
Tunisia
Turkey
Ukraine – entered Nov. 01st
United Kingdom – entered Oct. 26th
Venezuela – entered Oct. 26th