SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

charakterystyka cukrów

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 40410

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
qazar ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 734 Napisanych postów 31016 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 94344
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 164 Napisanych postów 12853 Wiek 36 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 43234


:D a to dla świadomości

jeżeli pomogłem , Ty pomósz mi wejdz w link i się zarejestruj http://www.AWSurveys.com/HomeMain.cfm?RefID=krzakzak 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 164 Napisanych postów 12853 Wiek 36 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 43234
Rola węglowodanów w organizmie
Większość przemian węglowodanowych prowadzi do powstawania glukozy. Do prawidłowego funkcjonowania organizmu konieczne jest stałe stężenie glukozy we
kn”.”i (80-12(3 mg%. Glukoza jest wyłącznym źródłem energii dla układu nerwowego.
Niektóre węglowodany, jak galaktoza i ryboza, są materiałem budulcowym lub służą do syntezy substancji biologicznie czynnych. Węglowodany pełnią też istotną rolę w przemianie wodnej i mineralnej organizmu. Skrobia jest materiałem zapasowym w roślinach, natomiast glikogen jest magazynowany u człowieka i zwierząt. Zasoby glikogenu są bardzo niewielkie.
Przez wiele lat sądzono, że węglowodany nieprzyswajalne nie mają większego znaczenia w żywieniu, ponieważ nie są trawione przez enzymy przewodu pokarmowego człowieka, a także me wnoszą ważnych składników odżywczych. Tymczasem w latach siedemdziesiątych XX w. Burkiti (angielski lekarz) postawił iipotezę, że błonnik pokarmowy jest aktywnym czynnikiem zapobiegającym wielu schorzeniom trapiącym kraje cywilizowane. Okazało się bowiem, że błoniik pokarmowy w istotny sposób wpływa na motorykę przewodu pokarmowego, ączególnie przez przyspieszanie przejścia zawartości jelitowej i powiększanie masy stolca. Można obecnie uważać za udowodnione, że zmniejszenie zawartości błonnika w diecie ludzi z krajów rozwiniętych ma ścisły związek z zapadaniem na niektóre choroby przewodu pokarmowego, a w szczególności jelita grubego, jak:
uchyłki, polipy, a nawet rak oraz zaburzeniami czynnościowymi całego przewodu pokarmowego. Bada się też zależność między niskim spożyciem błonnika a występowaniem zmian miażdżycowych u ludzi.

2.4.3. Trawienie i główne kierunki przemian węglowodanów
Trawienie węglowodanów, a wśród nich skrobi, dekstryn czy glikogenu, zachodzi już w jamie ustnej pod wpływem ptialiny, enzymu zawartego w ślinie. Następnie działa amylaza trzustkowa, która rozkiada wietocukry do maltozy. Sacharoza, maltoza, laktoza ulegają rozkładowi do odpowiednich jednocukrów pod wpływem zespołu enzymów, działających w komórkach śluzówki jelita cienkiego. Na marginesie można tu dodać, że u ludzi starszych, którzy przestali spożywać mleko, zanika laktaza (enzym występujący w komórkach śluzówki jelita cienkiego) i spożywanie tego produktu wywołuje zaburzenia czynności przewodu pokarmowego.
Przez błonę jelita cienkiego wchłaniane są Lylko węglowodany proste. Przechodzą one do krwi żyły wrotnej, a wraz z nią do wątroby. Nie strawione węglowodany są wydalane w kale. W wątrobie następuje przemiana heksoz w glukozę, którajest cukrem fizjologicznym, krążącym we krwi i w płynach organizmu. Utrzymywanie stałego poziomu glukozy we krwi jest regulowane wieloma czynnikami, m.in. ważną rolę pełnią hormony trzustki i nadnercza.
Badania nad zawartością poziomu glukozy we krwi przed spożyciem posiłku i po jego spożyciu. a także w warunkach wysiłku fizycznego wskazały na istnienie wyraźnej zależności między zawartością glukozy we krwi a wydolnością pracy mięśniowej. Udowodniono, że długie przerwy między posiłkami pogarszają samopoczucie i obniżają wydajność pracy. Mniejsze, ale częste posiłki w ciągu dnia lepiej wpływają na wydajność niż jednorazowe duże. Należy przypomnieć, że mózg może wyłącznie korzystać z glukozy dostarczanej przez krew, bo nie gromadzi glikogenu. Wiadomo, że mózg, który stanowi ok. 3% masy ciała, wykorzystuje w stanie spoczynku organizmu aż ok. l/4 całej zużywanej glukozy. Wy. stąpienie więc hipoglikemii (czyli obniżenia poziomu cukru we krwi) po przerwie nocnej, pogłębionej przez wyjście do szkoły bez śniadania, powoduje słabą koncentrację w czasie lekcji i może mieć wpływ na pogorszenie wyników w nauce. Istotne jest więc spożywanie I śniadania.
Glukoza krążąca we krwi i doprowadzana do poszczególnych komórek jest
źródłem energii wyzwalanej w dwóch procesach; glikolizy i utleniania wewnątrzkomórkowego. Proces glikolizy jest wielostopniowy i prowadzi do powstania kwasu pirogronowego, co łączy się z wydzielaniem energii. Kwas pirogronow) w warunkach tlenowych jest rozkładany do dwutlenku węgla i wody, a w warunkach beztlenowych do kwasu mlekowego, też z wydzieleniem energii. Energie jest magazynowana w formie ATP (adenozynotrójfosforanu) i zużywana w różnych procesach anabolicznych.
Trzeba dodać, że związki pośrednie powstające z glukozy są wynikiem przemian aminokwasów i tłuszczów i służą do wytwarzania ważnych biologicznie związków (kwasy nukleinowe, kwasy uronowe, niektóre aminokwasy i inne). Powoduje to połączenie wielu różnych przemian, zachodzących w komórkach w sposób jeszcze bardziej złożony niż połączenie kół zębatych w funkcjonującym zegarze.
Węglowodany powinny dostarczać dziennie ok. 55—65% całkowitej energii:
— należy je spożywać w większości w postaci węglowodanów złożonych,
— spożycie sacharozy nie powinno przebaczać 10—12% całkowitej energii,
— należy zwiększać spożycie błonnika pokamowego tak, aby dziennie spożyć od 20 do 40 g.

jeżeli pomogłem , Ty pomósz mi wejdz w link i się zarejestruj http://www.AWSurveys.com/HomeMain.cfm?RefID=krzakzak 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 164 Napisanych postów 12853 Wiek 36 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 43234


:D ale to tylko w przeciętnej

jeżeli pomogłem , Ty pomósz mi wejdz w link i się zarejestruj http://www.AWSurveys.com/HomeMain.cfm?RefID=krzakzak 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 275 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 41323
O prosze jaka lekturka.

masa sila masa sila wypychaj!!!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 264 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 2813
bylby sog gdyby tylko chcial wejsc!!

sheep is sheep.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 137 Napisanych postów 9203 Wiek 43 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 29034
super art, ale to... " Dzienne zapotrzebowanie organizmu na węglowodany wynosi 5-6 g/kg wagi ciała "

http://www.smoczyjezdzcy.pl - Smoczy Jeźdźcy - darmowa gra MMORPG w przeglądarce - polecam!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 164 Napisanych postów 12853 Wiek 36 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 43234
a to wszystko zależy od książki w niektórych jest podane procentowo i uważam że takie jest lepsze postaram się jeszcze potem uzupełniać
i wogule zapotrzebowanie zalezy od danej osoby i nie ma nato idealnych reguł

jeżeli pomogłem , Ty pomósz mi wejdz w link i się zarejestruj http://www.AWSurveys.com/HomeMain.cfm?RefID=krzakzak 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 137 Napisanych postów 9203 Wiek 43 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 29034
no wlasnie bo z tego zdania by wynikalo ze jak ktos jest na low-carbie to sobie krzywde robi bo nie dostarcza wymaganej liczby wegli

http://www.smoczyjezdzcy.pl - Smoczy Jeźdźcy - darmowa gra MMORPG w przeglądarce - polecam!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 164 Napisanych postów 12853 Wiek 36 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 43234
właśni to też mniałem na myśli

jeżeli pomogłem , Ty pomósz mi wejdz w link i się zarejestruj http://www.AWSurveys.com/HomeMain.cfm?RefID=krzakzak 

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

100etka oleju

Następny temat

Moja Dieta do oceny!!!!!!!!!

forma lato