SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

bieg 10x10

temat działu:

Inne dyscypliny

słowa kluczowe:

Ilość wyświetleń tematu: 33127

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 34 Wiek 35 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 649
czesć, obszukałem wszystkie znane mi fora (nie rozpoczynając tematu) i na niektórych ludzie piszą, że bieg 10x10 bardzo ciężko poprawić, że zależy od zwinnosci i jest to cecha wrodzona trudna do "nauczenia". I tutaj powstaje moje pytanie czy znacie odpowiednie ćwiczenia do poprawienia wyniku biegu 10x10. Dodam, że biegam 4 razy w tygodniu od 2 miesięcy, ale słabo mi się to przekłada na bieg 10x10
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 4063 Napisanych postów 45434 Wiek 3 lata Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 347421
Witam


Na czym polega bieg wahadłowy 10 x 10


Otóż taki rodzaj biegu polega na przebiegnięciu 10 metrów po czym zawracamy i biegniemy w przeciwnym kierunku. Czynnośc powtarzamy 10 razy i staramy się uzyskać jak najlepszy czas. Musimy wykazać się tutaj szybkością, wytrzymałością i zwinnością. Bieg ten jest konkurencją w wielu testach sprawnościowych. Jak poprawić w nim wyniki ? Musimy popracować nad kilkoma parametrami:


1. Wytrzymałość i szybkość. Tutaj sprawdzą się treningi kondycyjne, chociażby interwały biegowe czy podbiegi. Interwały to przeplatanie wysiłku maksymalnego z tym o niższej intensywności. Przykładem może być 10 sekund sprintu i 10 truchtu, co powtarzamy do upadku kondycyjnego. Stopniowo staramy się podnosić poprzeczkę i zwiększać ilość serii czy czas samego sprintu.


2.Zwinność. Bywa ona nieodzowna przy rozwiązywaniu zadań ruchowych nowych, nieznanych, następujących nieoczekiwanie, wymagających szybkiej orientacji i dokładności wykonania.Szczególnie sprzyjające rozwijaniu zwinności są gry zespołowe. Uprawianie ich wymaga dobrej orientacji czasowo-przestrzennej, szybkiej decyzji, precyzyjnego i dokładnego wykonywania ruchów oraz woli walki. Stosowanie w treningu lekkoatlety gier zespołowych rozwija zwinność, a oprócz tego inne cechy motoryczne. W biegu wahadłowym oprócz szybkości potrzebujemy jeszcze jak najszybszego zawracania i umiejętności przyśpieszania z punktu zero. Tutaj pomoce okażą się sprinty i trenowanie przyśpieszenia po zmianie kierunku biegu.


Pozdrawiam

2

„I would like to be the first man in the gym business to throw out my scale. If you don't like what you see in the mirror, what difference does it make what the scale says?„

Pilny student Vincea.

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 181 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 2262
Starty na sygnał, zmiany kierunku biegu na sygnał, bieg wahadłowy między pachołkami. Nie skupiaj się na sprawności, bo się zawiedziesz.

Oto ja w wyjściowej szacie, z wielkim "K" na klacie!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 34 Wiek 35 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 649
"Nie skupiaj się na sprawności, bo się zawiedziesz." możesz to jakos rozwinąć
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
sprinterek Rafał S.
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 7410 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 12084
10 x 10 - ustawione są dwie chorągiewki co 10 metrów, musisz pokonać 10 razy odległość między nimi z obiegnięciem chorągiewek po zewnętrznej. Świetny sprawdzian siły, szybkości i techniki.
Szybkość: musisz za każdym obiegnięciem chorągiewki startować prawie na maksa i praktycznie od razu hamować.
Siła: jeśli masz słabe nogi to nie wytrzymają dziesięciu startów raz za razem, zaczną drżeć i nie będziesz mógł przyspieszyć.
Technika: nie wolno chwytać ręką chorągiewki! Przewrócenie chorągiewki - dyskwalifikacja. Biegniesz w prawo lub w lewo, jak wolisz.
Najlepsza technika biegu: biegniesz blisko chorągiewki (nie robisz dużego łuku), przy chorągiewce mocno zwalniasz i omijasz ją jak najbliżej, w celu wyrównania siły odśrodkowej schodzisz jak najniżej, otwartą ręką asekurujesz chorągiewkę (możesz dotknąć - ale nie możesz jej złapać), po skręcie jesteś w pozycji jak do startu na 200 metrów, prostując się dajesz całą naprzód, hamujesz i znów skręt. Przeważnie biega się na sali gimnastycznej, warto dobrać buty które jak najmniej się ślizgają, jeśli sala ma lakierowaną klepkę warto lekko zmoczyć podeszwy.
Trening: wbij dwa patyki w odległości 10 metrów i biegaj. Poproś niech ktoś zmierzy Ci czas - będziesz wiedział ile masz ćwiczyc.
Pamiętaj: lepszy czas uzyskasz biegnąc wolniej a bliżej niż szybko i po dużym kole. Technika biegu jest bardzo ważna.
2

moderator sprinterek

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 181 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 2262
Otóż zdecydowana większość uczniów WSWL stanowią osoby, które napisałt dobrze matury, a sprawność jest byle tylko zaliczyć. Jeżeli nastawiłeś się na to, że wzorowo przejdziesz testy, a nie masz korzystnych wyników z matur, to nie masz szans.
1

Oto ja w wyjściowej szacie, z wielkim "K" na klacie!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 34 Wiek 35 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 649
KML_-nie doprecyzowałem-ja wybieram się na studium oficerskie. Sprinterek dzięki za wyjasnienie- czyli w tej konkurencji prosta zasada- bez treningu a jak najwięcej trenować strikte to ćwiczenie które mam wykonac, dobrze rozumiem? Ile razy w tygodniu radzisz trenować 10x10 i ewentualnie poprawa siły nóg poprzez podbiegi( dodałem do tego basen i ćwiczenia na nogi w domowym zaciszu typu ćwierćskoki, wznosy na łydkach, wstępowanie itp), które polecałes mi wczesniej?

Zmieniony przez - mario16_17 w dniu 2011-07-18 14:22:15
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
sprinterek Rafał S.
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 7410 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 12084
poniedzialek - sila
wtorek - szybkosc
sroda - wytrzymalosc
czwartek - sila
piatek - szybkosc
sobota - basen
2

moderator sprinterek

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 3 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 8
Witam 20.07 miałem egzaminy do WSOWL do 12 m. studium. Jak wiesz jest bieg na 1000 m, bieg wahadłowy 10x10 i podciąganie na drążku.
Całość rozpoczyna się od testu z ang. jeśli masz certyfikat (odpowiedni) lub masz mgr z filologi ang. to jesteś zwolniony i masz 100 pkt. Jeśli nic z powyższych to z angielskiego oblewa 90% dodam, że w tym roku było 3 tyś. kandydatów na 27 miejsc w dwóch spec. Po ang. wymarsz na hale sportową (koniecznie weź halówki). Następnie podciąganie siłowe broda ponad drążek ramiona wyprostowane! min. to 5 ale proponuję zrobienie ponad 20... kolejny jest nasz bieg 10x10 starty w parach więc jest jakaś mobilizacja... leżą mokre szmaty można zwilżyć podeszwy przyczepność jest dobra... jak wyczytałem już technika... wolniej ale dokładniej, nie zmęczysz się a pójdzie lepiej... Po hali wymarsz na stadion o nawierzchni żużlowej... tu proponuję kolce, można je mieć. W mojej grupie jeden pobiegł na 3:00 w kolejnej grupie na 2:30. Kolejny etap to rozmowa kwalifikacyjna, lub odbiór dokumentów... co mnie czekało...
Już w Taxi usłyszałem, że 3/4 idzie tam po znajomości. Więc daj z siebie wszystko i życzę powodzenia.

Zero smutków, zero złości, wyj**ane po całości!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51563 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Dzień dobry. A czy ćwiczenie na siłowni przysiadu ze sztangą może się przełożyć na polepszenie czasu biegu 10x10 i jeśli tak to lepiej robić dużo powtórzeń czy mało powtórzeń z dużym ciężarem?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51563 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Przy odpowiednim treningu przełoży się, mało powtórzeń i duży ciężar
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 122 Napisanych postów 11601 Wiek 36 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 70678
dokladnie, warto dodac np podskoki ze sztanga tez jako cos eksplozywnego dla czworek i cos jednostronnego jak wykroki/przysiady bulgarskie.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

koszykowa

Następny temat

Letnia Grand Prix 2011

WHEY premium